Gry Planszowe dla pociech?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Gry Planszowe dla pociech?

Post autor: Klos »

Witam,

Poniewaz nastapil u nas wysyp gier planszowych, zaczalem sie zastanawiac nad jedyna sluszna indoktrynacja mlodego pokolenia ;-) A ze moj bratanek juz powoli bedzie wkraczal w wiek w ktorym jezdzenie samochodzikiem w piaskownicy mu nie starcza... pomyslalem o planszowkach i grach karcianych.
Jakie gry moglibyscie polecic dla dzieci od wieku 5+ ?

Ja ze swojej strony rozpatruje takie gry:
Wilk i Owce (http://www.boardgamegeek.com/game/3243)
Lowcy Przygod (http://www.rebel.pl/product.php/1,371/9 ... zygod.html)
Tybet (http://www.boardgamegeek.com/game/25142)
Wyprawa (http://www.boardgamegeek.com/game/25081)
Super Farmer (http://www.boardgamegeek.com/game/17557)

Jak zapatrujecie sie na te tytuly i ew co jeszcze byscie polecili do rozpatrzenia w tej kategorii?
Ostatnio zmieniony 25 paź 2007, 21:48 przez Klos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Z tego co wymieniłeś znam tylko Super Farmera i chyba nawet dla dzieci jest zbyt losowy :)

Z takich, co znam to może jakieś uproszczone Carcassonne? Oraz jak poszukasz to na pewno znajdziesz na BGG jakąś prześwietną geeklistę.
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Klos »

Juz przeszukalem no i jest tam sporo rzeczy, ale niestety w wiekszosci nie z naszego rynku (mimo wszystko)... a ja sie rozgladam po tytulach dostepnych u nas.
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Post autor: pomimo »

Galeone Galeotto (print and play)

gra oparta na zasadzie memory, ale calkiem grywalna - dzieciaki z kolka gier planszowych w naszej szkole ja uwielbiaja

http://spiellust.blogspot.com/2007/06/p ... to-de.html

http://zagraj.blogspot.com/2007/10/zagr ... eotto.html
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Oj, tylko nie wyprawa. Po pierwsze są tam nagie kobiety (jak w każdym szanującym się polskim fantasy), a po drugie gra jest totalnie niedopracowana, mimo że nawet z poprawnymi regułami byłaby tylko bezmózgim turlaniem kostek. Ja tam wykorzystałem zawartość pudełka do innych celów - np. kryształki do zaznaczania ran w Cthulhu CCG. ^^

Popatrz na ocenę - 3.6 na BGG. ;-) Ja tam dałem 1, bo gra jest wyraźnie "broken" - nie ma reguł jak poprawnie zdobywać przedmioty.

Wilki i Owce są fajne - nawet dla dorosłych. Wolę tę grę od Carcassonne (bez dodatków). Niemniej jednak gra może być za trudna dla pięciolatka - przynajmniej jeżeli chciałby zrobić coś innego, niż losowo dopasowywać owieczki kolorem.

Mogę sprzedać Nacht der Magier - zdobyło nagrodę gry roku dla dzieci 2006. Sam w to nie zagram, a w Polsce jest trudno dostępna... Egzemplarz rozpakowany i złożony, ale grany tylko raz.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Lim-Dul pisze:Oj, tylko nie wyprawa.
Na kazdym konwencie jak przychodza dzieciaki (takie 7-11 lat) daje im Wyprawe i sa bardzo zadowoleni i przychodza po jeszcze. Wyobraz sobie, ze dzieci maja troche inne wymagania niz dopracowana mechanika.
"broken" - nie ma reguł jak poprawnie zdobywać przedmioty.
Hm? Cos przegapilem? Jak to nie ma regul?

Nacht der Magier ma wyjsc po polsku (nie wiem kiedy).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Klos »

Zgadzam sie - Wyprawa ma tak proste reguly, ze dzieci bez klopotu pojmuja. No i wszystko sie sprowadza do rzutu kostkami, co napewno im nie sprawi klopotu.

Wilk i Owce kurcze nawet podobaja sie i mi i mojej dziewczynie ;-) Smieszna zabawa. A nawet jesli dla dziecka zabawa najwieksza bedzie wlasnie dopasowywanie owieczek - to i tak gra spelni oczekiwania :-)

Zastanawiam sie nad jakas bardziej zlozona gra - Tybet lub Tiki Mountain... chodzi mi o cos z polami po ktorych sie chodzi, losowosc nie musi byc bardzo kontrolowana. Wszystkie karty i elementy najlepiej by byly ladne i nie mialy tekstu, tak aby latwo bylo dziecko nauczyc i przykuc uwage... Tiki Mountain ma za duzo tekstu niestety, ale reszte wymogow spelnia....

Lim-Dul, ten Nacht der Magier wyglada calkiem ciekawie... przynioslbys do Gniazda pokazac? Moze bym sie skusil ;-)
Awatar użytkownika
Fatzo
Posty: 27
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fatzo »

Wilki i owce polecam jak najbardziej.

Jednakże do gry z pięciolatką musiałem naprędce uprościć reguły:
1. Wycofanie z gry wilka i gajowego Maruchy
2. Dobieranie po jednym kafelku
3. Można zamykać pola w dowolnym kolorze
3. Sumowanie punktów za zamykane pola, żeby od razu było widać cel tego zamykania.


--
Pozdrawiam
Rafał
atwar
Posty: 112
Rejestracja: 10 wrz 2004, 14:49
Lokalizacja: obok Pruszkowa

Post autor: atwar »

Pożyczyłem kiedyś znajomym z 5-cio latką "na stanie" Carcassonne H&G.
Byli tak zadowoleni, ze kupili własny egzemplarz.
Mała nie potrafiła co prawda opanowac w pełni reguł, ani tym bardziej strategii, dużą frajdę sprawiało jej jednak dopasowywanie kafelków, szczególnie tych ze zwierzetami.
"Z mojego rozkazu i dla dobra Państwa właściciel tego dokumentu uczynił to, co uczynił.
3 grudnia 1627.
Richelieu"
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Ja bym się zastanowił nad Hej! That's my fish! Gra jest prosta, krótka i niestety droga :( Jednak dziecko 5-cio letnie nie powinno miec większych problemów ze zrozumieniem reguł. Na dodatek jest bardzo ładnie wykonana - moim zdaniem godna polecenia dla malucha :wink: Jeżeli chodzi o gry które wymieniłeś to WiO lub ewentualnie Tybet (podobno jest przeznaczony właśnie do młodego grona graczy, więc może warto od niego zacząć).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Na kazdym konwencie jak przychodza dzieciaki (takie 7-11 lat) daje im Wyprawe i sa bardzo zadowoleni i przychodza po jeszcze. Wyobraz sobie, ze dzieci maja troche inne wymagania niz dopracowana mechanika.
Dajesz im grę z gołymi laskami i podrzynanymi gardłami, a na forum akceptujesz argumenty typu "uważajmy na dzieci"? ;-)

Don't get me wrong - jestem pierwszy w kolejce zdrowego podchodzenia do nagości i cycków, od których w.w. dzieci w końcu dopiero niedawno się odessały, ale pachnie mi to jakąś hipokryzją. :-D

Sorry, same reguły nie były zwalone, zwalone było to, że kto zdobędzie przedmioty może automatycznie zdobywać kolejne bez rzutu kostką, podwędzając w końcu ludziom nawet "przedmioty klasowe" i pozbawiając ich możliwości wygrania rozgrywki - jasne tracisz na to ruchy, ale co z tego? Kto pierwszy, ten lepszy.

Nie wiem - wydawało mi się, że coś w regułach też było zwalone, ale nie mogę teraz tego znaleźć - tak czy siak Wyprawa nie tylko jest bezmózga, ale i beznadziejna. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Gier dla dzieci jest całe mnóstwo. Najlepszym źródłem wiedzy o nich po polsku jest blog Kraina Gier.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

atwar pisze:Pożyczyłem kiedyś znajomym z 5-cio latką "na stanie" Carcassonne H&G.
Byli tak zadowoleni, ze kupili własny egzemplarz.
Wlasnie sprawa jest taka, ze IMHO H&G jest bardziej "wymagajace" i trudniej grac w nie "pokojowo". Jak nie zamkniesz rzeki/lasu przed koncem gry nie dostajesz za nie ani punkcika. Na porzadku dziennym sa tez konflikty z przejmowaniem łąk / systemow rzecznych / podbieraniem bonusowych kafelków. Wprawdzie trudno mi myslec jak 5-cio latek, ale moze jednak klasyczne carcassonne z dokladanymi w czasie dodatkami? np. ostatni dodatek dodaje do gry troszke "pazura" (do poziomu porownywalnego z H&G) a jest latwo separowalny (wystarczy nie uzywac specjalnych meepli)
Awatar użytkownika
planszomania
Posty: 510
Rejestracja: 09 maja 2006, 16:11
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: planszomania »

Dostępna jest już wersja jubileuszowa superfarmer'a
http://www.planszomania.pl/dla-dzieci/6 ... szowy.html

Noc magów jest bardzo ciekawą grą, ale powinno się w nią grać tylko w nocy, tzn. bez światła :-). Bez tego dużo traci.
gry planszowe - sklep planszomania.pl
wypożyczalnia gier
Warszawa - Bemowo, od poniedziałku do piątku 11-19 , w sobotę 11-15
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Gdyby decydować miały pełne reguły to dla 5-latka wybrałbym raczej Carcassonne niż Wilki i Owce (mój 7-latek zdecydowanie woli i lepiej sobie radzi w Carcassonne :D ) chociaż zmiana reguły liczenia punktów z najbardziej "zaowieczkowanego" pola na sumę zamkniętych pól mogłaby przechylic szalę na rzecz Wilków i Owiec.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Fatzo napisał:
Wilki i owce polecam jak najbardziej.

Jednakże do gry z pięciolatką musiałem naprędce uprościć reguły:
1. Wycofanie z gry wilka i gajowego Maruchy
2. Dobieranie po jednym kafelku
3. Można zamykać pola w dowolnym kolorze
4. Sumowanie punktów za zamykane pola, żeby od razu było widać cel tego zamykania.
1. Słusznie - ale to na pewno nie jest gra Wilki i owce
2. Rozumiem, że chodzi o to, że niezależnie z iloma żetonami sąsiaduje dokładany żeton, gracz bierze z woreczka tylko jeden. Takie rozwiazanie moim zdaniem blokuje grę. Ale z drugiej strony faktycznie dla 5-latka trzymanie w ręku kilkunastu zetonów i wybór jednego z nich jest nie do zaakceptowania
3. Nie rozumiem
4. Czy to oznacza, że gracze nie mają swoich, początkowo tajnych kolorów i zdobywaja punkty za zamykanie pastwisk dowolnego koloru? Tak by to wygladało w zestawieniu z punktem 3. Ale to jest już zupełnie inna gra przy użyciu tego samego sprzętu.
Awatar użytkownika
planszomania
Posty: 510
Rejestracja: 09 maja 2006, 16:11
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry Planszowe dla pociech?

Post autor: planszomania »

Klos pisze: A ze moj bratanek juz powoli bedzie wkraczal w wiek w ktorym jezdzenie samochodzikiem w piaskownicy mu nie starcza...
nie zauważyłem tego samochodzika wcześniej.
w takim przypadku jedyny słuszny wybór do Formuła 1 ;-)

http://www.boardgamegeek.com/game/31527
http://www.planszomania.pl/strategiczne ... ula-1.html
gry planszowe - sklep planszomania.pl
wypożyczalnia gier
Warszawa - Bemowo, od poniedziałku do piątku 11-19 , w sobotę 11-15
Awatar użytkownika
Fatzo
Posty: 27
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fatzo »

MichalStajszczak pisze: 1. Słusznie - ale to na pewno nie jest gra Wilki i owce
2. Rozumiem, że chodzi o to, że niezależnie z iloma żetonami sąsiaduje dokładany żeton, gracz bierze z woreczka tylko jeden. Takie rozwiazanie moim zdaniem blokuje grę. Ale z drugiej strony faktycznie dla 5-latka trzymanie w ręku kilkunastu zetonów i wybór jednego z nich jest nie do zaakceptowania
3. Nie rozumiem
4. Czy to oznacza, że gracze nie mają swoich, początkowo tajnych kolorów i zdobywaja punkty za zamykanie pastwisk dowolnego koloru? Tak by to wygladało w zestawieniu z punktem 3. Ale to jest już zupełnie inna gra przy użyciu tego samego sprzętu.
1. I tu pojawia się pytanie dlaczego w nazwie gry nie wzmianki o gajowym, który jest nie mniej istotny od wilka? :D
2. Wystarczy kilka żetonów (dwustronnych) aby dziecko nie mogło się zdecydować
3. i 4. Jak mówiłem zasady modyfikowałem już w trakcie gry, w tym przypadku rzeczywiście poszedłem na łatwiznę :D

--
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

Wilki i Owce są niezłym wyborem,ale "Blokus" chyba jeszcze lepszym. łatwe zasady, kolorowe klocki no i duży potencjał rozwoju intelektualnego.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Lim-Dul pisze:
[chodzi o Wyprawę]

Sorry, same reguły nie były zwalone, zwalone było to, że kto zdobędzie przedmioty może automatycznie zdobywać kolejne bez rzutu kostką, podwędzając w końcu ludziom nawet "przedmioty klasowe" i pozbawiając ich możliwości wygrania rozgrywki - jasne tracisz na to ruchy, ale co z tego? Kto pierwszy, ten lepszy.

Nie wiem - wydawało mi się, że coś w regułach też było zwalone, ale nie mogę teraz tego znaleźć - tak czy siak Wyprawa nie tylko jest bezmózga, ale i beznadziejna. ;-)
To nie tak. Zgadza się mając więcej przedmiotów będzie ci łatwiej. Nie wygrasz gry automatycznie. Szczególnie, że wymagania do kolejnych kluczy są coraz większe i w dalszym etapie nie będziesz miał możliwości automatycznego przejścia. No i im więcej przedmiotów zbierzesz tym łatiej powinno co iść zdobywanie kolejnych kluczy, ale trudniej będzie ci z sobowtórem!

Poza tym jest to wybów, czy dłużej się zbroić, by zwiększyć szansę, czy liczysz na fart w kościach. Absolutnie nie można powiedzieć, że wygra ten kto szybciej zgarnie przedmioty. Rzuty na kościach mogą być bardzo szalone (jak to z kościami bywa).

Bynajmniej nie uważam, że Wyprawa jest dobra. Wręcz przeciwnie. Mówienie jednak, że jest broken to przegięcie. Chyba chcesz na siłę dokopać polskiej grze. Zresztą sam przyznajesz, że "nie możesz" znaleźć błędów w regułach. Może ktoś źle wytłumaczył instrukcję, albo za bardzo się zapatrzyłeś na niektóre karty :wink:
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Nie. :-P

Zresztą w przeciwieństwie do niektórych osób nie mam alergii na polskie gry, o czym może świadczyć moja kolekcja. =)

Jak dla mnie Wyprawa JEST broken i niewystarczająco przetestowana - dawałem grze kilka szans (dawno temu) i za każdym razem zatykało mnie jak beznadziejnie się w to gra - nie mówiąc nawet o samej losowości czy głupocie rozgrywki.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Lim-Dul pisze: Jak dla mnie Wyprawa JEST broken i niewystarczająco przetestowana - dawałem grze kilka szans (dawno temu) i za każdym razem zatykało mnie jak beznadziejnie się w to gra - nie mówiąc nawet o samej losowości czy głupocie rozgrywki.
Ale co innego jak gra jest nudna, a co innego bycie broken. Same reguły są jasne, po prostu gra nie jest specjalnie dobra. Według mnie to jednak spora różnica.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Moim zdaniem nie do końca - w grze wiele rzeczy może być "broken", nie tylko sama mechanika. Jeżeli nawet z jasnej i "działającej" mechaniki wychodzi totalna kicha pod względem rozgrywki, to gra nadal jest "broken", bo mechanika nie spełnia podstawowego zadania, jakim jest czerpanie radości z grania.

Gra z popsutymi regułami też nie zapewnia przyjemności grania, bo coś jest niejasne, występuje jakiś efekt kuli śnieżnej, jedna wygrywająca strategia itp., ale wtedy jest broken od strony reguł, a nie samej rozgrywki.

Tak samo gra może być "broken" pod względem wydania, jeżeli karty Ci się drą od samego tasowania lub druk na planszy rozmywa i skleja ze sobą podczas jej składania. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

To w takim razie mamy mocno inne definicje broken. Jak dla mnie jak gra jest kiepsko wykonana, to nie jest to broken w kategorii wykonanie tylko... kiepskie wykonanie. Z kolei działająca mechanika, ale brak przyjemności z gry, to już nie wiem jak mozna mówić o broken. To po prostu subiektywne odczucie z gry. Tylko to moim zdaniem wręcz nie powinno być nazywane broken. Brokem to dla mnie wada tylko mechaniki, która jest zawsze, w każdym gronie. A tymczasem przyjemność z gry jest już subiektywna. Kwiatosz pisał, że on ma grono do Na Sygnale. Większość osób pisze, że to gniot. Inwigilacja była krytykowana, a niektórzy pisali, że może być. Jak dla mnie w przypadku broken nie może być tak, że komuś się spodoba, a innej osobie nie. Cóż chyba tyle temacie broken.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Wracając do tematu mogę faktycznie polecić Super Farmera. Właśnie dostałem wersję jubileuszową od Pani wiceprezes Granny.

Gra losowa i prosta, ale może nauczyć dzieci dodawania i mnożenia. Nie wolno też pominąć ekstra ilustracji (niektórzy znają je już z Mafii) Piotra Sochy.

Aż trudno uwierzyć, że gry Granny (poza Blokusem) są produkowane w Polsce. Naprawdę wyśmienita jakość...
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
ODPOWIEDZ