Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: mst »

W 3 numerze włoskiego pisma o planszówkach Ilsa Martin Wallace zapowiada zrobienie gry o Polsce - roboczy tytuł "God's Playground". :!:

http://www.ilsa-magazine.net/magazine/ILSA3.pdf
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: MsbS »

Ciekawe, co z tego wyjdzie. Tytuł (roboczy) nawiązuje do słynnej książki historyka Normana Daviesa "Boże igrzysko", więc silnie rozbudza nadzieje.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: BloodyBaron »

Gra ma być tylko dla trzech graczy. Moje pierwsze skojarzenie: Gracze wcielą się w przywódców Prus, Austrii i Rosji i będą rywalizować o obszary rozbiorowe w upadającej Rzeczpospolitej, przekupując sejmiki, judząc chłopów a w ostateczności delegując wojsko. Ewentualnie pojawią się jakieś kontrolne rewolty autochtonów, które zaborcy będą musieli tłumić.

Taki temat fajnie dałby się połączyć z jakimś mechanizmem kontroli terenu , dyplomacją i wsadzaniem noża w plecy... Tylko granie w coś takiego nie byłoby poprawne politycznie :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: Furan »

BloodyBaron pisze: Moje pierwsze skojarzenie: Gracze wcielą się w przywódców Prus, Austrii i Rosji i będą rywalizować o obszary rozbiorowe w upadającej Rzeczpospolitej... [...]
Sami masochiści w tym kraju! :P

Czy nie ciekawszy byłby przełom XVI-XVII wieku? Zwycięskie bitwy z Moskwą, Szwedem, Turkiem?

... e... a tak na prawdę będzie to swojska wersja Agricoli, a'la Sami Swoi! O!
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: BloodyBaron »

Rochwald pisze: Czy nie ciekawszy byłby przełom XVI-XVII wieku? Zwycięskie bitwy z Moskwą, Szwedem, Turkiem?
Na pewno :) Ale zwróciła moją uwagę liczba graczy. A bitwy wzmiankowane powyżej raczej projektowane są jednak przez TiS czy GMT, a nie Wallace'a.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
mrowka
Posty: 163
Rejestracja: 11 lis 2006, 14:16
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: mrowka »

Dziwna ta liczba graczy. Rozbicie dzielnicowe tyz tu nie pasi. A moze poczatek panstwowosci? Polanie, Wislanie i Mazowszanie? ;)
"Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobię myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie mysleć i tyle samo bym wymyślił"
---
Amber i in. - armie do Neuroshima Hex!
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: dasilwa »

Liczba graczy od razu nasuwa skojarzenia z rozbiorami Polski.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: MsbS »

dasilwa pisze:Liczba graczy od razu nasuwa skojarzenia z rozbiorami Polski.
Czyli co? Gra kooperacyjno-aukcyjna z dodatkiem dyplomacji? Z jednej strony - trzeba współpracować żeby Polacy zbytnio nie podskakiwali, a z drugiej: "Oddam Podole za Inflanty"? Tłumienie insurekcji, germanizacja/rusyfikacja, współpraca z kolaborantami z każdej wioski. Taki temat miałby nawet potencjał.

No ale jak takie gry zaczną wychodzić, to nie mamy co liczyć na zrozumienie dla naszego hobby. Każdy planszówkowicz będzie obwołany zdrajcą narodu i nie-Polakiem :D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: yosz »

MsbS pisze:No ale jak takie gry zaczną wychodzić, to nie mamy co liczyć na zrozumienie dla naszego hobby. Każdy planszówkowicz będzie obwołany zdrajcą narodu i nie-Polakiem :D
Nie jestem jakimś przesadnym patriotą ale w grę o rozbiorach Polski raczej bym nie chciał grać
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: waffel »

yosz pisze:Nie jestem jakimś przesadnym patriotą ale w grę o rozbiorach Polski raczej bym nie chciał grać
A chciałbyś zagrać Niemcami w grę wojenną osadzoną w II WŚ? Dla mnie nie ma problemu, przecież przesuwanie żetonów to nie promowanie nazizmu a gra Prusami w XIX w. to nie germanizacja polskich dzieci. W Puerto Rico grasz? Toś rasista bo wyzyskujesz biedne zniewolone brązowe pionki :) "kolonistów" tere fere.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: yosz »

Oj to tylko moje odczucia, z których nie muszę się tłumaczyć. W grę o II wojnie światowej mógłbym zagrać ale za wojennymi nie przepadam.

Bez wgłębiania się, offtopów, porównywania - po prostu - pomysł taki budzi we mnie mieszane uczucia i tyle (oczywiste jest dla mnie, że dlatego że jestem Polakiem.. może mieszkańcy Puerto Rico nie chcą grać w PR - mają do tego prawo, a Niemcy nie grają w gry o II wojnie światowej)

PS: A w PR nie wykorzystuję kolonistów tylko ich zatrudniam do pracy :twisted:

A wracając do tematu - to czekam na więcej oficjalnym wieści, bo gra może być ciekawa
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: Lord Voldemort »

MsbS pisze:
dasilwa pisze:Liczba graczy od razu nasuwa skojarzenia z rozbiorami Polski.
Czyli co? Gra kooperacyjno-aukcyjna z dodatkiem dyplomacji? Z jednej strony - trzeba współpracować żeby Polacy zbytnio nie podskakiwali, a z drugiej: "Oddam Podole za Inflanty"? Tłumienie insurekcji, germanizacja/rusyfikacja, współpraca z kolaborantami z każdej wioski. Taki temat miałby nawet potencjał.
Chyba raczej Struggle of Empires w mikroskali. Przez prawie 100 lat walczyly przeciwko sobie frakcje profrancuska i proaustriacka (mozna dodac jeszcze np. prorosyjska). Jest wolna elekcja, trzeba "wybrac" wlasnego Krola, itd. itp. Potem sie robi podkopy pod wrogiego krola, moze jakis rokosz...
No ale jak takie gry zaczną wychodzić, to nie mamy co liczyć na zrozumienie dla naszego hobby. Każdy planszówkowicz będzie obwołany zdrajcą narodu i nie-Polakiem :D
Ja tam sie ciesze, ze w koncu Polska moze byc zauwazona w zachodnich planszowkach.
Zle, ze rozbiory? No od czegos trzeba zaczac ;)
Bo w takiej wojnie 30-letniej, czy nawet w Here I Stand, Polski nie ma - a szkoda (bo miala wowczas wplyw na przebieg owczesnych wydarzen i mozna by to oddac w poszczegolnych grach).
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: macike »

waffel pisze:W Puerto Rico grasz? Toś rasista bo wyzyskujesz biedne zniewolone brązowe pionki :) "kolonistów" tere fere.
To są wysoce wykwalifikowani specjaliści zatrudnieni na umowę zlecenie. Dostają nawet jeść.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: BloodyBaron »

macike pisze:
waffel pisze:W Puerto Rico grasz? Toś rasista bo wyzyskujesz biedne zniewolone brązowe pionki :) "kolonistów" tere fere.
To są wysoce wykwalifikowani specjaliści zatrudnieni na umowę zlecenie. Dostają nawet jeść.
Nigdy nie rozumiałem tego idiotycznego zarzutu względem PR. Gdyby to byli niewolnicy, to nazywaliby się z ang. slaves, a krążki byłyby czarne - są brązowe - to koloniści z Europy, brązowi bo opaleni. :)

A co do gry w rozbiory Polski - też bym w to nie grał. Miejmy nadzieję, że Wallace wymyślił jednak coś innego. Może np. operacja stocznia? Ekonomiczna gra polegająca na wykminieniu planu restrukturyzacji Stoczni Gdańskiej, pozyskaniu środków, sponsorów i wsparcia politycznego i postawienia kolosa na nogi - kto zrobi dla stoczni najwięcej ten wygrywa :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: steady »

Ech, mi się zamarzyła gra o rozbiorach... Pomyślcie, to naprawdę byłby ciekawy temat! Już widzę na planszy tor wpływu na Stanisława Augusta Poniatowskiego :-).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: MichalStajszczak »

steady napisał:
Już widzę na planszy tor wpływu na Stanisława Augusta Poniatowskiego .
Albo kartę z tekstem "Według najnowszego sondażu, 60% ankietowanych popiera Konfederację Targowicką"
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: Filippos »

W sprawie gry Wallace'a sie nie wypowiem.
W sprawie Peurto twierdzę że każdy kto nie nazywa małych, brązowych znaczników w tej grze "murzynkami" ma jakiś problem z nadmierną poprawnościa polityczną :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: macike »

Filippos pisze:W sprawie Peurto twierdzę że każdy kto nie nazywa małych, brązowych znaczników w tej grze "murzynkami" ma jakiś problem z nadmierną poprawnościa polityczną :wink:
A czy jeśli nazywamy je "muzinkami" to nie mamy problemu? 8)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: Neurocide »

Obawiam się raczej klonu Periklesa - w którym walka o wpływy była bardzo fajnie oddana, niestety część militarna z całą jej mega turlaniną w zasadzie rozwalała całą grę. Kiedy zagrałem w Periklesa po raz pierwszy zauważyłem że mechanizm walki o wpływy pasowałby także do naszych realiów.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: MichalStajszczak »

Ja się cały czas zastanawiam, czy Wallace na tyle dobrze pozna historię Polski i różne czynniki, które na przebieg tej historii wpłynęły, by gra odpowiadała polskim realiom. Bo może się okazać, że polska instrukcja do gry będzie musiała zacząć się zdaniem "rzecz się dzieje w Polsce, czyli nigdzie", jak w sztuce "Ubu Król czyli Polacy"
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: BloodyBaron »

Może przeczytał właśnie Davisa i stąd inspiracja. Przy okazji zwracasz Michał na ważną kwestię, że ewentualne błędy czy potknięcia historyczne mogą uczynić grę mniej atrakcyjną - ciężko byłoby grać np. z kartami, gdzie poprzekręcane są nazwiska, nazwy miejsc lub zdarzenia.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: Don Simon »

BloodyBaron pisze:Przy okazji zwracasz Michał na ważną kwestię, że ewentualne błędy czy potknięcia historyczne mogą uczynić grę mniej atrakcyjną(...)
...ale tylko dla Polakow. Reszta swiata, ktora bedzie glownym odbiorca gry nawet na takie bledy nie zwroci uwagi i nie beda mialy zadnego znaczenia dla odbioru tytulu.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: MichalStajszczak »

Don Simon: zwróć uwagę, że ja wyraźnie napisałem
polska instrukcja do gry będzie musiała zacząć się zdaniem "rzecz się dzieje w Polsce, czyli nigdzie"
Wiem, że dla reszty świata nie będzie miało znaczenia to, że pod Kircholmem walczyć będą polscy ułani, albo że na mapie, przedstawiającej XVI-wieczna Polskę, jednym z wiekszych miast będzie Łódź. Ale dla mnie takie błędy byłyby rażące.
[Off topic]Na pewnym węgierskim filmie, którego akcja toczyła się w roku 1968, przez chwilę bohaterowie przebywali w Warszawie. Spotkali się przed Zamkiem Królewskim, następnie jechali m.in Trasą Łazienkowską, po drodze mijali maluchy i Berliety... Dla 99 % widzów w Polsce i 100% w innych krajach to było pewnie bez znaczenia. [koniec off topic]
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: Pancho »

Wydaje mi się, że wasze obawy są trochę bezpodstawne. Patrząc na dorobek Wallace raczej nie dostrzegam jakiegoś kompromitującego fałszowania historii. Oczywiście występują uproszczenia związane z tym, że ma to być grywalna i zakończona w niezbyt długim czasie gra, ale całościowo podchodzi do tematu dość profesjonalnie. Zresztą jak go pytałem o stan prac nad tym tytułem to zarzekał się, że nie jest ekspertem w kwestii historii Polski i musi dużo jeszcze wiedzy zdobyć zanim wykrystalizują się szczegóły samej rozgrywki. To dobrze rokuje na przyszłość.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Nowa gra Wallace'a o Polsce!

Post autor: MichalStajszczak »

Miejmy nadzieję, że Wallace skonsultuje grę z Normanem Davisem albo kimś równie kompetentnym. Właściwie na razie nic o grze nie wiadomo, więc ta dyskusja faktycznie nie ma sensu
Ostatnio zmieniony 22 cze 2008, 23:45 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ