Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Dominant Species

Post autor: adikom5777 »

1. To jest dopiero preorder
2. Jak wydadzą, to będzie w sklepach w Polsce tak jak poprzednie edycje
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Dominant Species

Post autor: stan29 »

Czytałem, że ma być lub już był 5-ty re-print gry Dominant Species, ale trochę tego nie rozumiem i proszę o wytłumaczenie (byłem na stronie GMT oraz BGG). Rozumiem, że gra będzie dodrukowana jak zbierze się 500 osób? Czy to zbieranie osób miało już miejsce i zakończyło się sukcesem? Czy można się jeszcze zapisać?
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Dominant Species

Post autor: harrison »

stan29 pisze:Czytałem, że ma być lub już był 5-ty re-print gry Dominant Species, ale trochę tego nie rozumiem i proszę o wytłumaczenie (byłem na stronie GMT oraz BGG). Rozumiem, że gra będzie dodrukowana jak zbierze się 500 osób? Czy to zbieranie osób miało już miejsce i zakończyło się sukcesem? Czy można się jeszcze zapisać?
Na ich stronie musi być 500 zamówień, żeby reprint ruszył. Teraz jest 440 (link). Możesz się zapisać na ich stronie tutaj albo poczekać jak będzie w sklepach krajowych.
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Dominant Species

Post autor: dave8 »

Ktoś wie czy różnice w cenie będą spore?
Warto czekać czy zapisać się na P500?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: kwiatosz »

Co najmniej o vat bedzie roznica. Ale z tego co kojarze - przy p500 i tak zaplacisz vat.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1216
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 374 times
Been thanked: 264 times

Re: Dominant Species

Post autor: Deem »

dave8 pisze:Ktoś wie czy różnice w cenie będą spore?
Warto czekać czy zapisać się na P500?
Moim zdaniem i z doświadczenia choćby z ostatnim wydaniem Here I Stand - czekać. M.in. przesyłka powoduje, że różnica w cenie nie jest duża. Sam odpuszczam P500 i kupię DS w polskim sklepie.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Dominant Species

Post autor: dave8 »

Widziałem ostatnio patent z kostkami 7mm do oznaczania ilości gatunków i przewagi na kafelkach.
Ktoś z was orientuje się ile takich kostek należałoby zakupić aby spokojnie grać? I w jakich kolorach tzn. jakie są kolory pionków występujących w grze?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1648
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 362 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

dave8 pisze:Widziałem ostatnio patent z kostkami 7mm do oznaczania ilości gatunków i przewagi na kafelkach.
Ktoś z was orientuje się ile takich kostek należałoby zakupić aby spokojnie grać? I w jakich kolorach tzn. jakie są kolory pionków występujących w grze?
o ile pamietam
55 per kolor
biały, żółty, czerwony, zielony, niebieski,czarny
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4655
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 1960 times

Re: Dominant Species

Post autor: warlock »

Sir_Yaro pisze:
dave8 pisze:Widziałem ostatnio patent z kostkami 7mm do oznaczania ilości gatunków i przewagi na kafelkach.
Ktoś z was orientuje się ile takich kostek należałoby zakupić aby spokojnie grać? I w jakich kolorach tzn. jakie są kolory pionków występujących w grze?
o ile pamietam
55 per kolor
biały, żółty, czerwony, zielony, niebieski,czarny
Koledze chodzi o kości k6 jako countery do wizualnego reprezentowania dominacji na planszy ;).
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Dominant Species

Post autor: dave8 »

Dokładnie więc max tyle ile w grze wychodzi kafelków na plansze.
Ile to jest z waszego doświadczenia? 10-15?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1648
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 362 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

dave8 pisze:Dokładnie więc max tyle ile w grze wychodzi kafelków na plansze.
Ile to jest z waszego doświadczenia? 10-15?
teoretycznie potrzeba jakieś 342 oczek (56 kosci) per gracz aby mieć 101% pewności, że starczy kostek. Ale to zakłada sytuację, gdzie wszystkie heksy sa odkryte, gracz jest wszędzie, na planszetce ma 5 tych samych elementów a na planszy jest tylko jeden rodzaj elementu - więc totalnie absurdalne założenie.
Wydaje mi się że 20, max 30 kości powinno być bardzo bezpieczną ilością. Z mojego doświadczania wartości dominacji powyżej 6 pojawiają się bardzo rzadko, a planszy całej kaflami nigdy nie zabudowałem...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4655
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 1960 times

Re: Dominant Species

Post autor: warlock »

Ja tylko powiem, że wcale nie demonizowałbym aż tak konieczności liczenia dominacji. Zabawa z przekręcaniem kostek i zaśmiecanie kafli dodatkowymi elementami wcale nie musi jakoś super mocno usprawniać gry, wprowadzi tylko zamieszanie. Malutkie k6 łatwo pomylić z kostkami gatunków przy pobieżnej analizie planszy - będzie ci się wydawało, że rywal ma więcej gatunków na kaflu, niż jest w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5607
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: mat_eyo »

warlock pisze:Ja tylko powiem, że wcale nie demonizowałbym aż tak konieczności liczenia dominacji. Zabawa z przekręcaniem kostek i zaśmiecanie kafli dodatkowymi elementami wcale nie musi jakoś super mocno usprawniać gry, wprowadzi tylko zamieszanie. Malutkie k6 łatwo pomylić z kostkami gatunków przy pobieżnej analizie planszy - będzie ci się wydawało, że rywal ma więcej gatunków na kaflu, niż jest w rzeczywistości.
Dokładnie tak. Nie zrozumcie mnie źle, ale jeśli ktoś ma problem z szybkim policzeniem dominacji na kilku kafelkach, to raczej DS go zje i wypluje kosteczki :D Zgadzam się również z tym, że dokładanie kolejnego elementu na już teraz często zatłoczone kafelki może zmniejszyć czytelność. Poza tym nie wyobrażam sobie przekręcania tych kostek za każdym razem, kiedy cokolwiek zmieni się na kafelku, jakież to musi być upierdliwe.
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Dominant Species

Post autor: dave8 »

Nie grałem nigdy w tą grę ale widziałem na grupie na fb ze ktoś z tego korzystał i był zadowolony.
W takim razie na razie kupię samą grę bez kostek.
Te ewentualnie dokupię po kilku partiach.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4655
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 1960 times

Re: Dominant Species

Post autor: warlock »

Dokładnie, zagraj najpierw, a jak będzie Cię ta dominacja boleć to po prostu dokup kostki ;). W ciemno nie warto, bo to nie będzie mały koszt ;).
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tych(y)
Been thanked: 12 times

Re: Dominant Species

Post autor: gregos »

Jaki jest sensowny, najmniejszy skład osobowy, przy którym nadal dobrze się gra w ten tytuł?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4655
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 1960 times

Re: Dominant Species

Post autor: warlock »

Nigdy nie grałem w mniej niż 4, więc niestety nie pomogę ;). Co do zasady nie lubię area control w małym składzie (nawet, jeśli działają).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5607
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: mat_eyo »

gregos pisze:Jaki jest sensowny, najmniejszy skład osobowy, przy którym nadal dobrze się gra w ten tytuł?
We trójkę działa świetnie, we dwójkę wariant na dwie gromady robi z mózgu sieczkę.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tych(y)
Been thanked: 12 times

Re: Dominant Species

Post autor: gregos »

mat_eyo pisze:
gregos pisze:Jaki jest sensowny, najmniejszy skład osobowy, przy którym nadal dobrze się gra w ten tytuł?
We trójkę działa świetnie, we dwójkę wariant na dwie gromady robi z mózgu sieczkę.
Super, bo właśnie na 3 osoby mam zamiar grać.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1648
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 362 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

gregos pisze:
mat_eyo pisze:
gregos pisze:Jaki jest sensowny, najmniejszy skład osobowy, przy którym nadal dobrze się gra w ten tytuł?
We trójkę działa świetnie, we dwójkę wariant na dwie gromady robi z mózgu sieczkę.
Super, bo właśnie na 3 osoby mam zamiar grać.
Wg mnie dobrze sie gra w 6,4,3,2,5 osób - dokładnie w takiej kolejności.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Ryslaw »

Grałem w DS z każdą liczbą graczy, oprócz 2. Moim zdaniem wygląda to tak:

3- bardzo fajnie, szybko, ale mniejsze możliwości mieszania i wprowadzania totalnego chaosu :)
4 - bardzo dobrze, moim zdaniem lepiej niż w 3 osoby, bo dochodzi dodatkowa zmienna w postaci czwartego gracza
5 - wyśmienicie, choć mogą pojawić się paraliże decyzyjne z powodu większej liczby graczy
6 - fajnie, ale gra znacząco się wydłuża, występują częstsze paraliże decyzyjne i trudno ogarnąć szybko co się dzieje na planszy

Moim ulubionym sposobem gry jest na 5 lub 4 osoby. Ale zagram w każdej liczbie, bo to po prostu REWELACYJNA gra :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1648
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 362 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

Ryslaw pisze:Grałem w DS z każdą liczbą graczy, oprócz 2. Moim zdaniem wygląda to tak:

3- bardzo fajnie, szybko, ale mniejsze możliwości mieszania i wprowadzania totalnego chaosu :)
4 - bardzo dobrze, moim zdaniem lepiej niż w 3 osoby, bo dochodzi dodatkowa zmienna w postaci czwartego gracza
5 - wyśmienicie, choć mogą pojawić się paraliże decyzyjne z powodu większej liczby graczy
6 - fajnie, ale gra znacząco się wydłuża, występują częstsze paraliże decyzyjne i trudno ogarnąć szybko co się dzieje na planszy

Moim ulubionym sposobem gry jest na 5 lub 4 osoby. Ale zagram w każdej liczbie, bo to po prostu REWELACYJNA gra :)
Ja nie lubie piątki ze względu na niesymetryczny podział planszy. Dwóch graczy ma znacznie większy luz przy opanowywaniu terenu niż inni...
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Dominant Species

Post autor: GrzeL »

gregos pisze:
mat_eyo pisze:
gregos pisze:Jaki jest sensowny, najmniejszy skład osobowy, przy którym nadal dobrze się gra w ten tytuł?
We trójkę działa świetnie, we dwójkę wariant na dwie gromady robi z mózgu sieczkę.
Super, bo właśnie na 3 osoby mam zamiar grać.
W 3 osoby zdecydowanie lepiej gra się po dwie gromady niż po jednej.
Guduś
Posty: 57
Rejestracja: 13 sie 2013, 12:19

Re: Dominant Species

Post autor: Guduś »

a które gromady odrzucacie jak gracie na mniej niż 6 osób?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1648
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 362 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

Guduś pisze:a które gromady odrzucacie jak gracie na mniej niż 6 osób?
ja zawsze losuję.
ODPOWIEDZ