Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: mistrz_yon »

Geko pisze:W tej grze jest bardzo subtelna interakcja, ale jak się chce, to można mocno innym utrudniać życie. Wystarczy nie tylko patrzeć, co ja chcę, a także co robi drugi gracz. Jakie karty zbiera? Na jaki bonus się nastawia? Może lepiej zamknąć wcześniej trasę i mu go zabrać sprzed nosa? Czy nie będzie teraz kończył gry? A może ja skończę i on nie zdąży zamknąć trasy? Jeśli mogę wziąć jedną z trzech kart (bo akurat w tym momencie to bez znaczenia), to może lepiej wziąć taką, której bardzo potrzebuje przeciwnik? Jak chcę czyścić karty, to może akurat bardzie pomogę przeciwnikowi a nie sobie? [...] Absolutnie się nie zgadzam, że to wieloosobowy pasjans. Owszem, interakcja jest subtelna, ale jest i właściwe z niej korzystanie daje bardzo dużo korzyści.
Nie dalbym rady lepiej tego ujac - podpisuje sie pod tym bezwzglednie. Przy wyrównanym poziomie zawodników, kluczowe są właśnie te pojedynczo wyrywane przed innymi kartoniki. A już wymiana wszystkich odkrytych kart, bo pojawiło się Sigmarinen czy Lodz i komuś tego brakuje, to absolutna klasyka planszówkowej subtelności :)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Blue »

Jak dla mnie to to jest odrobine smieszne b- jedni pisza o wieloosobowym pasjansie bez szkodzenia innym, a drudzy o ewidentnym szkodzeniu i podbieraniu kart ;]. Udało mi się zagrac dzisiaj druga partie w zyciu, wygrałem sporą ilością punktów[3 osobowa partia] i cóż owszem trzeba obserwować ruchy przeciwników-o ile oni nie zwracają na to zbytnio uwagi, że patrzy sie i analizuje ich taktyke, jest spoko. Gorzej jak się zorientują ocb. wtedy może być troche nieprzyjemniej.... i już wiem dlaczego jej nie kupie - w tickecie można sie nastawic na jawne szkodzenie, ale jest to dość trudne i trzeba mieć niezłe wyczucie i obeznanie z grą(dobra znajomosc ticketow+ najlepiej znajomosc wspolgraczy... ja dobieram taktyke w zależności od tego z kim gram i w ilu, a dopiero w drugiej kolejnosci ze względu na bileciki) + jakoś wydaje mi się że mniej się odczuwa tą stratę czy krzywdę wywołaną przez przeciwnika[stacje, objazdy] niz podbieranie karty w TuT. Szczególnie jeżeli wiemy, że jeden z przeciwnikow trzyma sobie na ręce 2 rzeczy, ktore są nam potrzebne i jeszcze specjalnie bierze 3cią tą samą ;]. Może nieźle wkurzyć bo te połączenia trzeba jakos zamykać punktować itp.

Podsumowując w moim odczyciu ticket jest neutralniejszy, mniej złośliwy jednocześnie nie jest taki pasjansowaty- gramy na wspolnej planszy i jak ktos zajmie połączenie to już sobie go drugi raz nie zdobędziemy. A w TuT.... cóż... Tym niemniej gra nie jest zła, jest dobra ale ticket lepszy ;].
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: mistrz_yon »

Roznica jest zasadnicza. W TtR blokując 1-2 połączenia (w pierwszych ruchach) możesz komuś dość znacznie skopać grę, właściwie bez kosztów po swojej stronie. W TuT takiej możliwości praktycznie nie ma. Gdyby chcieć przytrzymywać niektóre karty, to skuteczne ich trzymanie nie miałoby żadnego sensu, skoro po zamknięciu trasy i tak tylko 3 zostają na ręce. Blokowanie ręki byłoby na dłuższą metę przeciwskuteczne, bo start każdej kolejnej trasy byłby mocno utrudniony, a jakiekolwiek planowanie strategiczne - niemożliwe. W TuT takie "podbieranki" mogą być (i są) na poziomie taktycznyn, np. opóźnienia zdobycia przez kogoś kompletu kolorów, do czasu zdobycia go przez nas. Zasadniczo nie psują zabawy, bo dalej gramy "na siebie".
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Blue »

Nie przeczę, co prawda ciężko żeby się tak zdażyło że pierwszymi ruchami psujemy coś na amen innym w tickecie... nie miałem takiej sytuacji. Wiem tyle że jakbym kupił TuT to miałbym problem z jednym zachęceniem gracza, który zawsze w tickecie dobiera krótkie bilety i stara sie jak najbardziej szkodzić innym. Ma podobne podejście w każdej grze i dobrze się z nim bawimy, bo wiadomo na co się nastawiać. W TuT jestem pewny że nie znalazłby nic dla siebie, bo to podbieranie kart nie jest aż tak fajne i nie wywołuje takich emocji u przeciwników... nawet moga tego nie zauważyć.
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Wojtek »

Zdecydowanie polecam TtR. Najlepiej Ameryka z dodatkiem USA 1910, tylko, że taki zestaw trochę kosztuje. Za to, jak dla mnie, jest to najbardziej emocjonująca wersja Ticketa. Można ukończyć nawet 9 tras i tu raczej wszyscy się spieszą zamiast gromadzić wachlarze kart. Jest na tyle dużo różnych pokrywających się tras, że nie ma na co czekać.
TuT, no cóż. Nuda... nic się nie dzieje... Sprzedałem. Gra jak dla mnie nie ma w sobie iskry. Wiem, że to mało konkretne wytłumaczenie, ale tak to właśnie z tą grą jest. Niby wszystko działa poprawnie, może nie czuje się klimatu pioniera pocztowego, za to jest bardzo udanie wydana pod względem estetycznym, ale jakoś tak partie przechodzą bez historii i nie ma się ochoty na kolejną rozgrywkę. Aż za jakieś 4 miesiące ochoczo się ponownie zasiada gry i ... jest jak zwykle.
Awatar użytkownika
Sylwia
Posty: 7
Rejestracja: 25 kwie 2007, 11:35
Lokalizacja: Kraków/Cieszyn

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Sylwia »

w większości przypadków podczas wyboru w co grać na stół trafia Ticket - jest jakiś taki bardziej sympatyczny. Kupiliśmy znajomym Ticketa Europe i są bardzo zadowoleni

jednak gdy na stół trafi Thurn und Taxis...to po rozgrywce stwierdzam, że fajnie było zagrać, że rzeczywiście jest fajna:)

ogólnie wybrałam Ticketa jako prezent dla kogoś... a gdybym miała wybrać dla siebie? kupiłaby obie ;)
maciak82
Posty: 23
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: maciak82 »

Troche offtopic ;)

Czy wiadomo, kiedy ma wyjsc polska wersja TuTa? I czy jest jakas szansa na zmiane zaproponowanej przez wydawce nazwy? ;)
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: bartek_mi »

ja wole TuT. nie wiem dlaczego. moze dlatego, ze mozna grac "na spokojnie" i mozna szkodzic. zalezy od nastroju. do tego swietnie sie skaluje. mam t2r:e i dla 2 graczy plansza jest za duza.
latwiej wyjasniec zasady t2r (choc z tunelami zawsze jest problem). ale znowu dzieciarnia ma problem z utrzymaniem mnostwa kart w reku.
maciak82 pisze:Troche offtopic ;)

Czy wiadomo, kiedy ma wyjsc polska wersja TuTa? I czy jest jakas szansa na zmiane zaproponowanej przez wydawce nazwy? ;)
a jaka bys zaproponowal?
z historycznego punktu widzenia nie ma co kombinowac. "thurn und taxis" mowi samo za siebie... (a tym co nie mowi pomoze wiki :) )
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Blue »

Bartek... ale polska edycja się nie będzie nazywała Thurn und Taxis ale "Kurier Pocztowy" ;).
http://gamesfanatic.net/wp-content/uplo ... _cover.jpg
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: bartek_mi »

Blue pisze:Bartek... ale polska edycja się nie będzie nazywała Thurn und Taxis ale "Kurier Pocztowy" ;).
http://gamesfanatic.net/wp-content/uplo ... _cover.jpg

fatalnosc

niech ten "kurier..." bedzie podtytulem...

prawie jak "Terminator" tlumaczony jako "Elektroniczny morderca" :)
maciak82 pisze:Czy wiadomo, kiedy ma wyjsc polska wersja TuTa? I czy jest jakas szansa na zmiane zaproponowanej przez wydawce nazwy? ;)
w takim ukladzie podpinam sie pod pytanie :)
Dice Hate Me :(
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Lucf »

Blue
ta Twoja strateia "biore najwiecej biletów małych i blokuję " jest dosyć CIEZKA DO WYKONANIA. Odpada w Eurpie-po pierwsze.
po drugie w USa na 2 osoby musialbys sie TYLE NABLOKOWAC ze hej. No moze na 3 osoby lub 4. Ale wtedy przez Twoje ciągłe blokowanie inni mogą zdobyc najdluższą trasę + a ty mając te 5ki i 8mi nie wygrasz. BO JESLI chcialbys jednoczesnie blokować i jednoczesnie ULOZYC NAJDLUZSZA TRASE - to tto jest jescze bardziej trudne niz bez blokowania samemu cos ugrac :|

probowalem 2 x na Europie tej strategii
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Blue »

Strategia działa w europie na 5ciu graczy i z fartem na 4ech ;]. Przeciwnik musi jednak zmarnować kolejkę na wystawienie stacji no i traci za wystawienie 4y punkty. Nie wiem może twoi gracze inaczej śmigają.

U nas postawienie stacji to jest ostateczność[no chyba że ktoś nabrał dużo biletów i musi się spieszyć] jak się przez całą gre nie uda obejść to są stawiane pod koniec... wtedy może jeszcze braknąć tur na dokańczanie kawałków + wystawienie stacji. Podlicz - trzeba stracić 3 kolejki i 12 punktów. Punktowanie za najdłuższą kolejkę też się wtedy umyślnie blokuje najgroźniejszemu przeciwnikowi. Fakt u nas ta strategia jeszcze nie wygrała, ale też stosował ją mało doświadczony gracz, a nie był odstrzelony jakoś strasznie punktowo. Myślę że dobrze rozegrana, przy odpowiednio grających przeciwnikach(ja wybieram strategie patrząc w pierwszej kolejności na to z kim gram-zazwyczaj moi gracze mają w miarę stały styl) będzie skuteczna.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: janekbossko »

No i dokonałem wyboru Ticket Europa zamówiony :)

dzieki wszystkim za wszystko! hehe :D
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Lucf »

Blue
Ja w Euro gralem tylko z ludzmi zn etu[online] wiec nie mam pojecia Z KIM GRALEM :))
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: meham »

Hej!

Ja mam obie gry i uważam to za najlepsze wyjście. TtR Europe prosty, szybki, estetyczny, TuT bardziej wymagający, jakby 1/3-1/2 szczebelka trudności wyżej. Przeplatać systematycznie a nie znudzą się szybko

Meham
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Tommy »

meham pisze:Hej!

Ja mam obie gry i uważam to za najlepsze wyjście. TtR Europe prosty, szybki, estetyczny, TuT bardziej wymagający, jakby 1/3-1/2 szczebelka trudności wyżej. Przeplatać systematycznie a nie znudzą się szybko

Meham
No ja właśnie po rozegraniu totalnej ilości partii w TTR:Europa, Nordic Countries i Szwajcarię teraz w nowym roku zasadzę się na TuT (myślę że już w wersji PL).
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: meham »

Nie wiem po co na PL czekać....gra ma tyle napisów że ho ho ho a PL pewno droższa wyjdzie. Jak się dobrze zakręcisz to TuT za 80zł kupisz, trzeba tylko wiedzieć do kogo zagadać :)

Meham
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Tommy »

meham pisze:Nie wiem po co na PL czekać....gra ma tyle napisów że ho ho ho a PL pewno droższa wyjdzie. Jak się dobrze zakręcisz to TuT za 80zł kupisz, trzeba tylko wiedzieć do kogo zagadać :)

Meham
To nie chodzi o czas, czy cenę - jakoś tak po prostu jak wiem, że zaraz wyjdzie wersja PL to wolę poczekać. Szczególnie, że mnie na czasie nie zależny kompletnie - jak wyjdzie w Maju 2009 to też będzie dobrze. Mam w co grać (Mikołaj był hojny pod choinką w tym roku :wink: )
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: mistrz_yon »

pograj na BSW - zobaczysz czy pasuje :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: janekbossko »

juz po pierwszej rozgrywce w T2R:E

poczatek...makabra...co za nuda...komu si to moze podobać...Dżizas druga Agricola?! :shock:
Moja Ola podobnie - ale nie minelo 20 min jak zaczęło sie wszystko rozjaśniać i pierwsze problemy strategiczne w stylu "nieee nie buduj tu trasy to moje!" albo "kurcze to ja chciałam zielone wagoniki!" :lol: gra dla dzieci jak juz kilka razy slyszalem ale takiego funu dawno nie doswiadczylem.
naprawde milo spedzilismy te półtorej godziny. Jutro powtorka ale w wiekszym 3 osobowym towarzystwie.
Po grze stwierdziliśmy zgodnie ze pod koniec jakoś mało miejsca na planszy...ciekawe jak bedzie z większa ilością graczy?

Jeszcze raz wszystkim dziękuję! :)

PS
Wygrałem :twisted:
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: bartek_mi »

janekbossko pisze: Po grze stwierdziliśmy zgodnie ze pod koniec jakoś mało miejsca na planszy...
w 2 osoby graliscie i stwierdziliscie brak miejsca na planszy?
imho t2r:E w 2 osoby jest tragiczny - mozna budowac sobie swoje i nikt nikomu nie wchodzi w droge.
kolorytu nabiera przy 4 osobach.

dlatego wole TuT :) lepiej sie skaluje
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Blue »

Dobieracie na 2ch graczy po 10 wagoników więcej i używacie tylko 1 stacji i już jest ciekawiej i momentami tłoczno :D.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: janekbossko »

tak jak mówiliscie o wiele epiej gra sie w wiecej osob :)

mia okazje zagrac w 4 i bylo bossko naprawdę! towarzystwo nieplanszowkowe bo jedyne co im sie o uszy obilo to monopolly sic! gra byla zacięta i rzeczywiście byo gęsto...udalo mi sie wygrac rzutem na tasme dzieki karcie orient ekspress :twisted:

mam tylko pytanie jak to jest z ta najdłuższą trasa? chodzi o trase z najwieksza iloscia wagoników czy najwieksza ilosc tras nie przerwanych?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: mst »

Chodzi o największą ilość wagoników w jednym, nieprzerwanym ciągu (do ilu tras należą lub ile miast łączą nie ma znaczenia).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Blue »

No i oczywiście nie wliczają się odgałęzienia.
ODPOWIEDZ