Salamanca

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Salamanca

Post autor: xawerka »

Jest od 2 do 5 graczy (tak w instrukcji), ale czytałam, że w dwie osoby nie najlepiej się gra.
Proszę o wypowiedzi jak się gra w dwie osoby bo najczęściej będę grać w duecie i czy wtedy ta gra traci?
Awatar użytkownika
Lizardy
Posty: 52
Rejestracja: 10 lip 2006, 13:32

Re: Salamanca

Post autor: Lizardy »

Niestety gra w 2 osoby traci dużo. Zwłaszcza jeśli chodzi o przewidywalność zagrań przeciwnika. Po prostu jest nudno. Ale już w 3 lub 4 osoby gra się wyśmienicie. Nie jest to co prawda gra w którą się gra do upadłego, ale 2-3 partie można śmiało zaliczyć.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Salamanca

Post autor: janekbossko »

cos wiecej? bo mam sznase kupic po okazyjnej cenie ;)
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Salamanca

Post autor: xawerka »

Grałam trzy razy w Salamancę i jak dotąd tylko w duecie. Po recenzjach spodziewałam się, że będzie nudna, ale jestem mile zaskoczona. Bardzo fajnie się gra w dwie osoby, nie miałam jeszcze okazji grać w trzy-cztery.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Salamanca

Post autor: janekbossko »

a cos wiecej? ja kw to sie gra, na czym polega? d czego to mozna przyrownac? niestety nie mam SGP atam podbno dosta 9 czy 10 :shock:
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Salamanca

Post autor: deexer »

Dawno w to grałem, ale z tego co pamiętam to ja odebrałem ten tutuł jako bardziej zaawansowany/trudniejszy Eurfrat i Tygrys. Gra o dokładaniu kafelków i punktowaniu...

Właśnie sprawdziłem SGP i w wada jest "dla wielu zbyt duże wyzwanie", czyli zgadzałoby się z moimi odczuciami - cieżki tytuł, który daje dużą satysfakcję z wygranej ale po partii raczej masz ochotę odpocząć niż zagrać jeszcze raz.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Salamanca

Post autor: xawerka »

Trudno porównać Salamancę do innej gry. Poprzez użycie plag mozna zaszkodzić przeciwnikowi, sprzedając wyjatkowo urodzajne obszary też mozna porządnie namieszać. Ta gra wymaga spostrzegawczości i przewidywania (nie zawsze się to udaje) co zamierza przeciwnik.
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Salamanca

Post autor: Arhtu »

deexer pisze:Dawno w to grałem, ale z tego co pamiętam to ja odebrałem ten tutuł jako bardziej zaawansowany/trudniejszy Eurfrat i Tygrys.
To chyba muszę się zainteresować. Bo u mnie EiT pełni rolę gry rodzinnej. :twisted:
-
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Salamanca

Post autor: melee »

z pewnością nie jest bardziej zaawansowana/trudniejsza niż EiT, na początku może sprawia takie wrażenie, ale ta "głębia" jest iluzoryczna, tak naprawdę większość decyzji wynika z aktualnej sytuacji na planszy, nie da się zaplanować czegoś sprytnego na kilka ruchów do przodu, do tego baaaardzo sucha, zimna, bez emocji i nieatrakcyjnie wykonana - oczywiście to mój punkt widzenia :) ale zupełnie mnie nie przekonała
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Salamanca

Post autor: Sztefan »

A ja tam lubię Salamancę, tyle, że Tygrysa lubię bardziej ;) I jak dla mnie podobna to jest sama plansza. Gry są różne. No i jak dla mnie to T&E jest zdecydowanie bardziej wymagający od Salamanci.
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Salamanca

Post autor: Arhtu »

No to warto czy nie warto? Bo może trzeba się rozglądać za jakąś promocją.
-
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Salamanca

Post autor: steady »

Ja bardzo lubię Salamankę i polecam z całego serca. Jest szybka, dzieje się dużo, ma bardzo fajny system sojuszy. Wykonanie mogło by być trochę lepsze, no i mechanika nie jest do końca elegancka, ale i tak warto.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Salamanca

Post autor: Gabriel »

W odniesieniu do ostatniej recenzji na GF - pytanie zapewne do Veridiany - jak ta gra działa na dwie osoby? Czy na planszy nie jest za luźno? To moja główna obawa, bo to główny problem w porównywanym Eufracie i Tygrysie imho.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Salamanca

Post autor: matoozik »

Właśnie w dwie osoby gra się bardzo dobrze. Nie ma aż tylu elementów do przeliczania. W wariancie dwuosobowym troche inaczej zarządza się kartami, ale nie jest to wada.
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Salamanca

Post autor: Gabriel »

A jak z sytuacją na planszy? W Eufracie jest po prostu absurdalnie luźno i jak dla mnie - nawet mapa 2 osobowa "Nil" jest po prostu strasznie nudna. Bo z instrukcji widzę, że nie ma żadnej opcji na "obcinanie" zbędnych pól.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Salamanca

Post autor: matoozik »

W Salamance nie ma tego problemu. Posiadłości rozrzstają się tak samo szybko w grze dwuosobowej jaki i przy większej ilości graczy.
Niestety gra ma sydrom "polskiego filmu". To znaczy dobrzy aktorzy (fajne mechanizmy), ale fabuła (płynność gry) dziurawa jak ser szwajcarski. Po prostu jest to najbardziej nużąca gra w jaką miałem możliwość zagrać, pomimo kilku naprawdę świetnych rozwiązań. Można zagrać raz na tydzień, nie częściej. Nawet przy Caylusie tak głowa nie boli :)
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
Kezia
Posty: 208
Rejestracja: 09 mar 2012, 17:28
Lokalizacja: Gostyń
Been thanked: 1 time

Re: Salamanca

Post autor: Kezia »

Głównie gram w 2 osoby, choć zdarzyło się w 4. Ciągle liczenie i sprawdzanie wartości krajobrazów podczas dnia targu jest trochę męczące przy większej ilości osób. W dwie jeszcze jakoś można to przeboleć. Gra nie jest zła i nie rzuca na kolana, czasami wraca na nasz stół ale raczej po dłuższej nieobecności w ramach przypomnienia.

Obecnie jest tak dużo ciekawych gier, że znajdą się zdecydowanie lepsze pozycje w tym przedziale cenowym.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Salamanca

Post autor: Veridiana »

Nie zauważyłam tego wątku wcześniej (prawie 2 tygodnie temu).
We dwie osoby niestety nie grałam. Natomiast w EiT grywam prawie wyłącznie w dwójkę i jest świetnie. wszystko zależy od nastawienia. my się ciagle naparzamy i nie ma ani nudy ani luzu :) ale nie wiem, jakie by to miało przełożenie na Salamacę. przedmówcy po doświadczeniach lepiej to ocenią.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Salamanca

Post autor: Gabriel »

Na dwie osoby te posiadłości mogą tak samo szybko rosnąć, ale jest na nie więcej miejsca, bo mniej graczy je rozwija... tak na zdrowy rozum.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Kezia
Posty: 208
Rejestracja: 09 mar 2012, 17:28
Lokalizacja: Gostyń
Been thanked: 1 time

Re: Salamanca

Post autor: Kezia »

Posiadłości rozwijają się tak samo szybko na 2 jak i więcej osób (zawsze dochodzi tyle samo kafli, tylko podczas gry 2osobowej podczas jednej tury gracz dokłada je dwukrotnie). Minus jest ten, że często dostajemy do rozdysponowania kafle które są nam nieprzydatne i upycha się je bez sensu na planszy.
ODPOWIEDZ