Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: mnw »

arian pisze: 04 maja 2020, 19:41 Nie chodzi mi o ułatwianie sobie, tylko balansowanie jakoś losowości rynku. I ja to robię wybierając sobie magów, żeby coś z tego co tam jest dało się zrobić. Na normalnym poziomie przeszedłem już każdego z Nemesis z Wiecznej Wojny po dwa razy. I może faktycznie czasami można kombinować nawet ze słabszych kart. Ale na wyższym to co wylosuje się na rynku ma ogromny wpływ już na sam początek gry, który determinuje, czy jest w ogóle sens grać dalej. Może to inaczej działa jak ma się wszystko. Ale ja mam tylko Wieczną Wojnę w tym momencie, więc mówię o tym, co się trafia w tej podstawce. Masz magów bez możliwości niszczenia kart i zero kart z taką zdolnością na rynku i już wiesz, że późniejsze tury to będzie festiwal losowości, bo trafi Ci się moc do odrzucenia, a ręka akurat zapchana Iskrami, których nie można się w żaden sposób pozbyć z talii.

Może coś przegapiam, ale w tym momencie zupełnie losowy setup wszystkiego działa u mnie trochę na zasadzie rzutu kostką przed grą, żeby wybrać poziom trudności. Trafi się wspomniany wyżej Garu i Gex i w zasadzie żaden nemesis na poziomie trudnym nie ma szans bez względu na rynek, bo dwie kluczowe rzeczy, czyli pozbywanie się kart i zadawanie dużej ilości obrażeń mam zapewnione. Dlatego już nie gram tym połączeniem, żeby sobie nie psuć gry. Trafi się Quilius i Mazahaedron przy kiepskim rynku i już wiadomo, że na wyższym poziomie nie ma sensu grać, bo tu z kolei nie ma czym zadawać obrażeń i nie ma czym czyścić talii.
Przeglądałem ostatnio jakieś stare posty w tym wątku i myślę, że poniższe rozwiązanie może być dla Ciebie bardzo fajne:
Scamander pisze: 10 mar 2019, 14:48

Ja osobiście robię tzw. semi-random na kartach modyfikatorów o którym pisali niektórzy gracze na BGG i reddicie. Opisałem jak to wygląda w innym temacie na forum, przekleję:

Ja przeważnie gram tzw. semi-random czyli losuję o jedną kartę modyfikatora więcej do każdej grupki 4 (gemy) - 3 (relikty) - 5 (zaklęć) po czym z każdej grupy odrzucam najmniej przydatną kartę (dzięki czemu schodzę do standardowego 3-2-4 i układam wg tego rynek), na końcu losuję 4 magów (randomizerem na stronie) i wybieram którymi gram pod danego nemezis i aktualny rynek. Daje to lekki wpływ na to jak rynek wygląda i którym magiem zagram ale dalej pozostawia ten dreszczyk emocji i utrudnia grę dzięki losowaniu. Polecam.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 87 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MrAtrion »

Ostatnio patrzyłem na recenzje AE i się zastanawiam, czy warto wejść w ten tytuł. HwA LCG sprzedałem z paru powodów (m.in. budowanie decku przed rozgrywką z X kart).
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Freshus »

Tutaj masz grę zupełnie inną niż Arkham. To jest typowy deck bulding z paroma smaczkami, gdzie każda rozgrywka to nowe podejście (zmienia to trochę legacy, a później system ekspedycji, ale też nie dostajemy nie wiadomo jakiego fabularnego hitu żeby nie było :D). Grę rozkladasz, siadasz i grasz. Nad talią myślisz tylko i wyłącznie w trakcie rozgrywki na zasadzie co kupić żeby jakoś to hulało. Ale porównać tego do Arkham nie sposób praktycznie :)
Wosho
Posty: 1440
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Jak gram hardmody czyli advanced rules i exctinction to wybieram i rynek i magow, inaczej trzeba by zawsze brac magow z leczniem co jest nudne :/
Normal to losowy rynek i magowie jacy nam sie podobaja bez cisnienia :)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1292
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 362 times
Been thanked: 216 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: ShapooBah »

Ja też ostatnimi czasy wróciłem do gry, i też Nemesis wygrało ze nami dwukrotnie. Jednak teraz, po tak długim czasie niegrania, jestem w stanie przeanalizować sytuację i zobaczyć co poszło nie tak.
1) Walka z Maską kłamstw zakończoną wygraną tegoż wynikała tylko i wyłącznie z ostatniej rundy, Wszystko było na dobicie: My, Maska, Gravehold jedna karta zdecydowała o przegranej. Potwór zaatakował miasto, które przez losowy rynek nie miało szansy na zregenerowanie się.
2) W przypadku splugawionych ametystów (władca plagi on się chyba nazywa) tutaj przegraliśmy z chciwością jednego z graczy, który uparł się, że w pierwszych turach z użyciem wszelkich dostępnych środków i największym kosztem, kupi najdroższe zaklęcie (8) więc jego tura polegała na wyrzucaniu tanich kryształów i trzymaniu na ręce drogich, w efekcie czego potwór zbyt mocno zwiększył dystans pomiędzy nami a nim i nie byliśmy w stanie pokonać go mając zaledwie 2-3 punkty życia. Tutaj porażka była już sromotna, ale i będąca nauczką na przyszłość.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 87 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MrAtrion »

Dobra, kupiłem podstawkę. Zobaczymy jak i czy siądzie :)
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 400
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Porównywanie gier LCG z Aeon's nie ma chyba sensu. Owszem dodatków jest już sporo, więc trochę to wygląda z daleka jak LCG, ale powód dodatków jest inny. W LCG od razu rozgrywka jest z założenia zrobiona pod dokupienie rozszerzeń (albo i nawet drugiej kopii podstawki/rozszerzenia, bo zasady pozwalają mieć więcej kopii niektórych kart na jednego gracza niż pudełko zawiera na wszystkich graczy i by fajniej się gralo). W Aeon's nie czuć, ze czegoś brakuje, albo że zostało wycięte i czekało na wydanie dodatku, podstawka zdaje się od początku być bardzo kompletną grą.

Ja się zastanawiam teraz nad zakupem tych 4 dodatków od Portalu, zdaje się, że całkiem przystępna ta promocja w ich sklepie (jak rozumiem dwa rozszerzenia pierwszy raz w wersji PL), bo mnie ta dużo tańsza mata kusi przy okazji (bodaj 90% taniej w zestawie 4+1), z drugiej strony chyba jeszcze nie znudziłem się aż tak podstawką, więc nie wiem czy aż 4-5 dodatkowych pudełek faktycznie potrzebuję na zapas na raz, czy może rozłożyć to sobie bardziej w czasie :P
Ostatnio zmieniony 05 maja 2020, 16:11 przez gnysek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Piaskoryb »

Sami jesteśmy świeżymi Magami Bram w Aeon End, jak do tej pory walczyliśmy z 10 razy z Gnieworodnym raz na normalu raz na trudnym itd i dopiero za 10 razem go pokonaliśmy na normalnym poziomie!!! Potem któregoś dnia wylosowaliśmy sobie Maske Kłamstw i zostaliśmy zmasakrowani w pierwszej grze i rozszarpani w drugiej xD Dodam że losujemy rynek, a magów wybieramy wedle woli. Gra sprawia nam dużo radości (znajomym także!) i o ile podoba się główkowanie nad ruchami itp bardziej nastawiamy się stopniowe poznanie gry, nemezis i zagrywek i po prostu na dobrą zabawę ;p Przegrywanie nie jest problemem w końcu to potęzni przeciwnicy! I fajnie się gra kiedy próbujemy coś ugrać choć nie zawsze rynek jest "wypasiony"

Myślę że dobiore się zaraz do mniejszych dodatków (dajcie mi je wszystkie! czary, artefakty i kryształy! I WIECEJ NEMEZIS!) a potem uzupełnimy zestaw Wieczną wojną. Pozdrawiam
piotrlenda
Posty: 20
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:16
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: piotrlenda »

Polecam przede wszystkim Garu. Wydaje mi się najmocniejszą postacią z Wiecznej Wojny. W jego przypadku nawet zaklęcia, które pojawią się na rynku nie mają większego znaczenia, bo podstawa to inwestowanie w Aether, żeby w późniejszych rundach otworzyć bramy i błyskawicznie ładować zdolność specjalną, a później atakować odrzucając Iskry. Można dokupić jakieś tanie zaklęcia, które pozwolą zapełniać otwarte bramy. Jeśli na rynku trafi się Iskrzenie, to jesteśmy ustawieni i do pełnego wykorzystania zdolności specjalnej wystarczą zwykle trzy otwarte bramy. Co turę-dwie można w ten sposób zadawać po 14-18 obrażeń.
Fakt jest spoko, dopóki z talii nemesis nie zaczną wyskakiwać karty usuwające ładunki i zaklęcia na bramach. Z mojego doświadczenia sprawdza się on przy rozgrywce 4 osobowej, im mniej osób tym jego siła maleje. Przy rozgrywce 2 osobowej i cieższym nemesis chyba lepiej zainwestować w maga, który od początku rozgrywki rzuca częściej zaklęcia.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Piaskoryb »

MrAtrion pisze: 07 maja 2020, 16:10 Właśnie skończyłem drugą rozgrywkę. Jestem oczarowany :D

Pierwszą wygrałem, bo używałem zaklęć na wszystkich bramach (w połowie doczytałem, że na zamkniętych można tylko gdy w danej turze ją wzmocniliśmy). Druga to... Byłem blisko :D Gnieworodny miał tylko 1 kartę i jednego poplecznika z 1 punktem życia. Niestety turę wcześniej wpadła karta wyrzucająca z rąk tyle kart, ile jest znaczników na Nemezisie. Pech chciał, że miał ich 12 xD

Ostatecznie - gra świetna i będę rozszerzał. W sumie to już zamówiłem dodatki :D

Ale mam 2 pytania:

Zaklęcia aktywuje się dopiero w następnej rundzie. A co z opisem kart pozwalającym aktywowanie przygotowanych zaklęć dowolnego gracza? Np Odłamek Granitu: Aktywuj przygotowane zaklęcie dowolnego gracza". Albo Ognisty Bicz "Gdy przygotowane: możesz podczas fazy głównej swojej tury wydać 2 eteru, aby aktywować przygotowane zaklęcie dowolnego gracza". Czy mogę Bicz przygotować i w tej samej turze za 2 eteru aktywować?
Hej, sami ostatnio (z dziewczyną) odkryliśmy aeon end! Gnieworodny tylko 10 x nas pokonał 5x na normlanym poziomie i 5x na trudnym aż wygraliśmy z nim na normalnym! Próbowaliśmy też z Maską Kłamstw ale od razu napiszę że lepiej z nim poczekać aż się będzie lepiej ogranym w tą grę bo dosłownie zostaliśmy zmasakrowani 2x pod rząd!

Na weekend szykuje się małe posiedzenie w tą giereczkę ;D Pozdrawiam
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 87 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MrAtrion »

Co myślicie o tych mini dodatkach od Portalu? Dodatkowy zestaw kart Nemezis czy zaklęcie Utonięcie w płomieniach wygląda fajnie i pewnie urozmaici rozgrywkę, ale nie wiem odnośnie tej karty rynku zasobów:

https://sklep.portalgames.pl/kategoria/ ... ek-zasobow

Opłaca się tego używać?

I czy używacie maty do gry? Czy bez niej gra będzie mniej zajmować? :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

MrAtrion pisze: 08 maja 2020, 11:47 ... ale nie wiem odnośnie tej karty rynku zasobów:

https://sklep.portalgames.pl/kategoria/ ... ek-zasobow

Opłaca się tego używać?
Bez tego już nie gram. A jak coś zamawiasz z portalu to ten zestaw kosztuje 1 gr (słownie: jeden grosz) więc tak czy inaczej warto dołożyć te 6 kart do zamówienia.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 87 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MrAtrion »

c08mk pisze: 08 maja 2020, 11:50
MrAtrion pisze: 08 maja 2020, 11:47 ... ale nie wiem odnośnie tej karty rynku zasobów:

https://sklep.portalgames.pl/kategoria/ ... ek-zasobow

Opłaca się tego używać?
Bez tego już nie gram. A jak coś zamawiasz z portalu to ten zestaw kosztuje 1 gr (słownie: jeden grosz) więc tak czy inaczej warto dołożyć te 6 kart do zamówienia.
Te karty rynku dają możliwość lekkiej modyfikacji jego widzę. Setup i tak jest ciężki z kilkoma dodatkami zapewne :)
Awatar użytkownika
Darku
Posty: 20
Rejestracja: 30 sty 2013, 06:47
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Darku »

MrAtrion pisze: 08 maja 2020, 11:47 https://sklep.portalgames.pl/kategoria/ ... ek-zasobow

Opłaca się tego używać?

Fajny dodatek jeśli nie ma się w danej chwili dostępu do internetu. W innych okolicznościach możesz korzystać z
Aeons End Randomizer
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Dokładnie, jeśli korzystacie z randomizera to te karty "za grosz" są zbędne. Resztę promek ze sklepu Portalu można złapać ale nie jest to żaden game changer, ot promocyjne karty (wyjątkiem mogą być dodatkowe karty talii nemezis na których małą różnorodność niektórzy gracze narzekają a żadne dodatki tej talii nie powiększają).

Co do maty, fajny bajer dla fanów, cieszy oko chociaż gra w sumie niczego bez niej nie traci, niektórym nie odpowiada jej wertykalność, na plus jakość materiału i nadruku.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 87 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MrAtrion »

Super ten randomizer :D Tylko tych dodatków Portalowych nie uwzględnia ;D
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 576
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 457 times
Been thanked: 307 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: vikingowa »

Mata jest zarąbista, dodaje klimatu i wszystko ładnie porządkuje. Nie wyobrażam już sobie grać bez niej.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 178 times
Been thanked: 139 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: woytas »

MrAtrion pisze: 08 maja 2020, 11:47 I czy używacie maty do gry? Czy bez niej gra będzie mniej zajmować? :)
Bierz matę. Da się grać bez, ale jak już się przyzwyczaisz, że dzięki niej panuje porządek na stole, to już nie będziesz chciał grać bez :)
Ja swoją przeciąłem na pół. Nie odpowiadało mi to, że jest ona zrobiona w pionie i teraz mogę sobie ją ułożyć i w pionie i w poziomie i osobno :) Serio, przeciąłem i nie żałuję, to było dobre posunięcie.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Gambit »

woytas pisze: 08 maja 2020, 16:09 Bierz matę. Da się grać bez, ale jak już się przyzwyczaisz, że dzięki niej panuje porządek na stole, to już nie będziesz chciał grać bez :)
Ja swoją przeciąłem na pół. Nie odpowiadało mi to, że jest ona zrobiona w pionie i teraz mogę sobie ją ułożyć i w pionie i w poziomie i osobno :) Serio, przeciąłem i nie żałuję, to było dobre posunięcie.
Ciekawe, czy dałoby się gdzieś zrobić matę dwustronną. Z jednej pionową, z drugiej poziomą.
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Grzech »

MrAtrion pisze: 08 maja 2020, 13:13 Super ten randomizer :D Tylko tych dodatków Portalowych nie uwzględnia ;D
Slabo szukasz np. ten uwzględnia wszystko co do tej pory się pojawiło

https://aeons-end-randomizer.de/about
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 87 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MrAtrion »

woytas pisze: 08 maja 2020, 16:09
MrAtrion pisze: 08 maja 2020, 11:47 I czy używacie maty do gry? Czy bez niej gra będzie mniej zajmować? :)
Bierz matę. Da się grać bez, ale jak już się przyzwyczaisz, że dzięki niej panuje porządek na stole, to już nie będziesz chciał grać bez :)
Ja swoją przeciąłem na pół. Nie odpowiadało mi to, że jest ona zrobiona w pionie i teraz mogę sobie ją ułożyć i w pionie i w poziomie i osobno :) Serio, przeciąłem i nie żałuję, to było dobre posunięcie.
A nie strzępi się po przecięciu?
tommyray
Posty: 1320
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 409 times
Been thanked: 549 times
Kontakt:

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: tommyray »

MrAtrion pisze: 08 maja 2020, 21:18
woytas pisze: 08 maja 2020, 16:09
MrAtrion pisze: 08 maja 2020, 11:47 I czy używacie maty do gry? Czy bez niej gra będzie mniej zajmować? :)
Bierz matę. Da się grać bez, ale jak już się przyzwyczaisz, że dzięki niej panuje porządek na stole, to już nie będziesz chciał grać bez :)
Ja swoją przeciąłem na pół. Nie odpowiadało mi to, że jest ona zrobiona w pionie i teraz mogę sobie ją ułożyć i w pionie i w poziomie i osobno :) Serio, przeciąłem i nie żałuję, to było dobre posunięcie.
A nie strzępi się po przecięciu?
Nic a nic. Również przeciąłem i jest wygodniej.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 178 times
Been thanked: 139 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: woytas »

Nie strzępi i jest bardzo, ale to bardzo wygodne po takim zabiegu.
_leigam_
Posty: 946
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: _leigam_ »

Nie mam maty i nawet nie myślałbym o jej kupnie, aeon's end ma mało komponentów na stole które zajmuje mało miejsca. Poza tym mata na dziwny kształt i jakby nie patrzeć zajmuje znacznie więcej miejsca niż normalnie rozłożona gra.

Co do randomizera, to mi jest zbędny bo i tak zawsze losuje bez żadnych ograniczeń.
Jakbyś miał specjalnie szukać w sklepie portalu jakąś grę (którą spokojnie da się kupić normalnie dużo taniej i to bez kosztu przesyłki 17zł), żeby przy okazji kupić te karty za 0,01, to równie dobrze możesz sobie to przepisać na kartkę albo skorzystać z https://www.actionphasegames.com/pages/aerandomizer.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
sasquach
Posty: 1838
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

_leigam_ pisze: 09 maja 2020, 11:59albo skorzystać z https://www.actionphasegames.com/pages/aerandomizer.
Ten oficjalny jest niestety słaby bo nie obsługuje wszystkiego co wyszło, a do tego jest brzydki jak noc ;)
Polecam jednak wspominany https://aeons-end-randomizer.de/
ODPOWIEDZ