Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 296 times
Been thanked: 124 times

Re: Brass

Post autor: vder »

rzeczywiscie, ale 180 to trochę dużo.Troche tańsza jest ta wersja niemiecka, tyle, ze jej chyba nikt nie widział. Kurde przecież kiedyś to brass 120 zl kosztował:(
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Re: Brass

Post autor: cezner »

Ze zdjęć wynika, że ta wersja niemiecka jest OK. Jak nie masz uczulenia na niemieckie napisy na pudełku i na planszy to bierz. Może nawet to wydanie niemieckie jest lepsze.
Awatar użytkownika
Rockford
Posty: 43
Rejestracja: 10 sty 2009, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brass

Post autor: Rockford »

vder pisze:rzeczywiscie, ale 180 to trochę dużo.Troche tańsza jest ta wersja niemiecka, tyle, ze jej chyba nikt nie widział. Kurde przecież kiedyś to brass 120 zl kosztował:(
Zobacz ostatki, jak jeszcze to mają: http://dragonus.pl/index.php?products=p ... od_id=1526. Cena na zachodzie poszła do $60 za szt. stąd taka wyśrubowana cena w rebelu (BGG http://www.boardgamegeek.com/thread/371035 ). Co do niemieckiej wersji też się zastanawiałem, niestety oprócz zachwaleń sprzedawcy nie zdobyłem więcej informacji na temat KOHLE.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Nataniel »

vder pisze:rzeczywiscie, ale 180 to trochę dużo.Troche tańsza jest ta wersja niemiecka, tyle, ze jej chyba nikt nie widział. Kurde przecież kiedyś to brass 120 zl kosztował:(
Kiedyś euro kosztowało 3,2 PLN (teraz 4,4).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 296 times
Been thanked: 124 times

Re: Brass

Post autor: vder »

Nataniel pisze:Kiedyś euro kosztowało 3,2 PLN (teraz 4,4).
W sumie racja, mnie sie cos ubzdurało, ze to jakaś końcówka nakładu więc od razu cena w górę.
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Brass

Post autor: meehoow »

Czy ktoś już może testował i może się podzielić wrażeniami z rozgrywki 2-osobowej wg nieoficjalnego wariantu z BGG?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Pancho »

Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass

Post autor: Qlaqs »

Ja mam inny dylemat - gralismy pierwsza rozgrywke i tak generalnie:

- moze robilismy cos zle ale malo kasy bylo :(((
- czy mozna nic nie robic i oddac 2 karty i nie wykonac zadnej akcji by niebrac pozyczki i czekac
na zysk z dochodu na nastepna ture ??
- z ktorej strony popytu kupuje sie pierwsza kostke zelaza ta najdrozsza czy najtansza ??

Gralismy tylko ere kanalow tyle zdarzylem pokazac ... musze sie chyba zaglebic bardziej w
instrukcje ...
Ostatnio zmieniony 20 lut 2009, 00:55 przez Qlaqs, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: zephyr »

Można pasować akcję. (nadal trzeba wyrzucić w sumie 2 karty)

Co do uwag ogólnych: generalnie to pożyczki tej grze nie bolą aż tak bardzo.
Poza 4 ostatnimi turami brak kasy powoduje tylko nowe pożyczki, co nie jest optymalne, bo zjada cenne akcje, ale też nie jest to katastrofa. Zakładając, że pożyczona forsa pójdzie na inwestycje które mają sansę się się odwrócić, a nie na hiper sieć kanałów/kolei albo tapetowanie frosą ścian biura sytuacja spadnięcia do -10 i niemożność dalszego pożyczania (nie widziałem w zasadach, ale taki bym dał houserule) jest czysto hipotetyczna (może dlatego nie zwróciłem uwagi albo nie ma opisane co sie wtedy dzieje)

W drugiej fazie każda pożyczka to czysty zysk - przy spłacie rat w sumie traci się mniej niż się dostało.
W pierwszej niby tracimy, ale ta kasa nie leży tylko się ją inwestuje, więc końcowy rezultat nie jest taki oczywisty.
W praktyce często biorę pożyczkę jakoś na początku (pierwsze zakłady szybko podbiją dochód do dodatniej części skali, a płynność finansowa musi być), czasem pod koniec fazy i w razie potrzeby w środku. 60 pożyczki jako ostatnia akcja fazy kanałowej to nie taki absurd, jak by się mogło na początku wydawać - 0 kosztu zwykle skutkuje byciem pierwszym w pierwszej turze fazy kolejowej, 60 to niezły kapitał na budowę sieci kolejowej i zaawansowanych przemysłów, a nawet nie licząc inwestycji strata kasy to 6 na 3 graczy (a zysk przy 4) tylko 2 akcji szkoda, ale jak się nie ma kasy to i tak będzie trzeba się zapożyczyć.

btw: granie samych kanałów lekko mija się z celem, większość pkt to faza kolejowa, całe kanały to tylko wstęp
IMO sensowny bo można zrobić setup pod jakąś taktykę, żetony poziomu wyższego niż 1 w strategicznych lokacjach to też często ważna sprawa
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass

Post autor: Qlaqs »

Wiec z ktorej strony jest pierwsza kostka zelaza [najtansza czy najdrozsza] ?? Jesli kupujemy oczywiscie przez port lub odlegly region - czyli z toru popytu a nie z puli poza plansza.

Ok znalazlem - najpierw sa najtansze a im popyt rosnie tym sa drozsze a jak nie ma ich na torze to kosztuja po 5Ł ...

To byla pierwsza rozgrywka - moze i bez sensu ale 2godziny z tlumaczeniem zasad + punktowanie po pierwszej fazie [kanalow].

Dla moich Aniolkow to i tak bylo duzo na pierwszy raz...

Potem doszla 1 osoba i zaczelo sie ze moze lepiej Bluff - w sumie bylo 3 na 1 na Bluff wiec dalem spokoj i spakowalem gre... Ale niestety tak juz bywa w tym towarzystwie moim ... Co ja musialem sie nawalczyc zeby Caylus byl czesciej grany ... NIE MACIE POJECIA.

Teraz kolejna batalia z Brass`em sie szykuje. A za miesiac chcialbym kupic Age of Steam :( Ciezko jest przecierac szlaki. Jak sie czegos uczepia to do znudzenia graja ... Wczesniej Fasolki teraz Bluff ... eh
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: ragozd »

Qlaqs pisze: czy mozna nic nie robic i oddac 2 karty i nie wykonac zadnej akcji by niebrac pozyczki i czekac
na zysk z dochodu na nastepna ture ??
mozna tak robic, ale od razu polecam tak wszystkie tury ;) efekt bedzie ten sam, ale za to szybciej :)

2 pozyczki to minimum, 3-4 to standard. Generalnie zgadzam sie z zephyrem :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass

Post autor: Qlaqs »

Wczoraj zagralem w wersje olrojona na 2 graczy z moja polowka ;) .

Bylo milo - chociaz nie do konca - bo zostalem z fabryka 3 na nastepny okres. Wykorzystala mi moj port :evil: .

Akcji bardzo malo - kazda jest cenna i ma sie dylematy na co wykorzystac dana akcje. Nie bylo ciasno do 2 etapu gry. Ale to chyba wada tylko 2 osobowej rozgrywki. Wygralem budujac duzo polaczen kolejowych i stocznie poziomu 2 w Liverpool.
119-89 taki byl wynik po pierwszej rozgrywce.

Teraz moge powiedziec ze mam ochote na wiecej w wiekszym gronie.

Brass mi sie spodobal - jest elegancki w swojej prostocie i ma pazur w postaci ograniczen czasowych [ilosc kart]. Czuc ta presje czasu i gra sie wysmienicie.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Veridiana »

prostota jak prostota. godzina tłumaczenia zasad. tyle nam to dokładnie zajęło na Pionku 8)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mistrz_yon »

u mnie tez tyle wyszlo okolo. a to przerazenie w oczach sluchajacych... bezcenne :)
i to jak mowia: no doooooobra, to moze ty pierwszy

ale faktem jest, ze po godzinie tlumaczenia zasad i kiedy sie ruszy i czlowiek zalapie, to nie moze sie nadziwic ze tego nie kumal bo to takie banalne wrecz
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: ragozd »

dlatego mysle, ze lepiej jest tlumaczyc pokazujacz od razu przykladowa ture. Czasowo wyjdzie podobnie, a zrozumienie bedzie wieksze :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Brass

Post autor: melee »

jakoś nie zauważyłem wspinania się w górę rankingu BGG, ostatnio pamiętam miejsce ok. 150, właśnie patrzę, a tu 15 :shock:
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: macike »

melee pisze:jakoś nie zauważyłem wspinania się w górę rankingu BGG, ostatnio pamiętam miejsce ok. 150, właśnie patrzę, a tu 15 :shock:
No to chyba patrzyłeś w drugą stronę. :twisted:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brass

Post autor: eazydoor »

ragozd pisze:dlatego mysle, ze lepiej jest tlumaczyc pokazujacz od razu przykladowa ture. Czasowo wyjdzie podobnie, a zrozumienie bedzie wieksze :)
To prawda, ale nie było zrozumienia jak mówiłem, a to można tak - ach te oczy współgraczy.... :mrgreen:
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Veridiana »

Bardzo lubię sformułowania w instrukcji typu "Musisz skądś wziąć kostkę żelaza..."
I właśnie odnośnie kostek żelaza mam pytanie: jeśli przeprowadzamy akcję rozwoju to za każdy odrzucony żeton zdejmujemy z planszy żelazo. a jeśli nie ma huty to zdejmujemy go z rynku, tak? zdejmujemy czy KUPUJEMY?
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mistrz_yon »

fizycznie zdejmujemy, ale zeby zdjac, trzeba za niego zaplacic. a wiec KUPUJEMY i ZDEJMUJEMY. to dosc racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia - nie ma zelaza na rynku, to go sprowadzasz i za niego placisz. a ze uzywasz go do rozwoju a nie np. budowy? jaka to roznica?
Awatar użytkownika
Rockford
Posty: 43
Rejestracja: 10 sty 2009, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brass

Post autor: Rockford »

Veridiana pisze:Bardzo lubię sformułowania w instrukcji typu "Musisz skądś wziąć kostkę żelaza..."
I właśnie odnośnie kostek żelaza mam pytanie: jeśli przeprowadzamy akcję rozwoju to za każdy odrzucony żeton zdejmujemy z planszy żelazo. a jeśli nie ma huty to zdejmujemy go z rynku, tak? zdejmujemy czy KUPUJEMY?
Prawdopodobnie to stwierdzenie wynika z braku ograniczeń w zdobywaniu żelaza jakie są nakładane są na węgiel. Jeżeli na rynku nie ma żelaza pobieramy go z toru popytu płacąc odpowiednią kwotę znajdującą się przy kostce. W przypadku węgla jest inaczej, aby pobrać czarną kostkę z toru popytu oprócz kasy musisz posiadać połączenie pomiędzy miejscem w którym chcesz budować a otwartym albo zamkniętym portem.

--
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Veridiana »

co do ograniczeń na węglu to wiem. nie byłam pewna tylko tego zdejmowania żelaza. a sformułowanie "skądś" jest po prostu mało stylistyczne i konkretne :wink:
mistrz_yon pisze:to dosc racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia - nie ma zelaza na rynku, to go sprowadzasz i za niego placisz.
racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia byłoby też płacenie za żelazo zabierane z cudzej huty, więc wolałam się upewnić co do interpretacji tego zapisu :wink:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: Geko »

Veridiana pisze: racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia byłoby też płacenie za żelazo zabierane z cudzej huty, więc wolałam się upewnić co do interpretacji tego zapisu :wink:
I w sumie za nie płacisz, tylko nie jest to tak oczywiście przedstawione w grze, aby uniknąć niepotrzebnych przepływów finansowych. Wystarczy, że huta gracza po kilku takich akcjach się obraca i przynosi mu stały dochód co turę.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mistrz_yon »

Geko pisze:
Veridiana pisze: racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia byłoby też płacenie za żelazo zabierane z cudzej huty, więc wolałam się upewnić co do interpretacji tego zapisu :wink:
I w sumie za nie płacisz, tylko nie jest to tak oczywiście przedstawione w grze, aby uniknąć niepotrzebnych przepływów finansowych. Wystarczy, że huta gracza po kilku takich akcjach się obraca i przynosi mu stały dochód co turę.
dokladnie :) szczerze mowiac, to czasami lepiej byloby zaplaci te pare funciakow, zeby komus tej huty jednak nei zamykac - niech sie sam meczy ;)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Veridiana »

ależ Wy dopisujecie ideologię do każdego ruchu 8) on może i w końcu ma dochód ale mnie niczego nie ubywa, więc nie płacę. jakkolwiek na to nie patrzeć nie przekonacie mnie, że PŁACĘ :wink: tym bardziej, że są bardziej "nieekonomiczne" (czyt. nierealne) zagrania, takie jak ogólne majstrowanie z żelazem, które dematerializuje się w jednym miejscu i materializuje w innym. więc bez przesady z tą fabułą... :wink:

ja się tylko pytałam o płacenie za kostki. do zasad przecież nic nie mam :)
ODPOWIEDZ