Indonesia czy Roads&Boats

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
barchan
Posty: 19
Rejestracja: 07 lut 2007, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Indonesia czy Roads&Boats

Post autor: barchan »

Zainspirowany wątkiem pt. "mega mózgożerna gra ekonomiczna" (lub tytule podobnym) postanowiłem dokonać nabycia drogą kupna jednej z takich właśnie skomplikowanych gier.

W grę wchodzą Indonesia i Roads&Boats.

Którą wybrać?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Indonesia czy Roads&Boats

Post autor: mst »

Jak dotąd zdążyłem zagrać tylko w Indonezję i polecam. Do Roads&Boats przeczytałem tylko reguły i również polecam. :wink: Plusem R&B może być możliwość grania w trybie jednoosobowym. Więcej szczegółów poda prawdopodobnie bazik. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Indonesia czy Roads&Boats

Post autor: bazik »

indonesia. krotsza, wiecej interakcji, mniej fiddly, generalnie sie podoba wszystkim co lubia takie ciezsze gry.

w r&b probowalem raz, nikogo nie powalilo na kolana, bylo duzo dluzej, trzeba by zagrac kilka gier zeby wogole miec pojecie co sie robi.
jak lubisz ciezkie gry nielosowo-logistyczne to sie spodoba, ale kupil bym to w drugiej dopiero kolejnosci.

no i jak zlamany rekord powiem 18xx :-) ta sama podnisza naszego swiatka, mnie ciagnie w tamtym kierunku bardziej
barchan
Posty: 19
Rejestracja: 07 lut 2007, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Indonesia czy Roads&Boats

Post autor: barchan »

Bardzo dziękuję za rady. W takim razie kupię Indonesię.

Co do 18xx to już nawet mam w połowie zrobioną 18AL, może kiedyś się zmobilizuję żeby ją dokończyć...
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Indonesia czy Roads&Boats

Post autor: mistrz_yon »

ej no, nie reklamujcie tak tej indonesii bo kupie. a ile ona kosztuje to sami wiecie :/
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Indonesia czy Roads&Boats

Post autor: Nataniel »

Rafal (knidyjczyk) w tej chwili tlumaczy instrukcje i powinna byc gotowa za pare dni ;) Tak w ramach kuszenia :D
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Indonesia czy Roads&Boats

Post autor: melee »

http://tinyurl.com/djypcs
50 euro, taniej nie będzie ;)
jakby ktoś chciał kupić indonesie na tej aukcji niech da znać, może coś zamówię od tego sprzedawcy i podzielimy się kosztami przesyłki
edit: teraz widzę, że ten sprzedawca to chyba po prostu spiele-offensive.de
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Indonesia czy Roads&Boats

Post autor: bart8111 »

Też rozważam teraz zakup którejś (obu? ;)) z tych gier. Instrukcję do Indonesii już przeczytałem, obejrzałem też podcast Scotta jak to wygląda na żywo, więc wiem czego się spodziewać po grze, wydaje się być bardzo bardzo fajna. A czy ktoś mógłby napisać coś więcej o wrażeniach z rozgrywki w Roads & Boats? Intrukcji do niej jeszcze nie czytałem, dopiero się do niej zabieram, ale to co można zaobserwować na zdjęciach, że gra jest w stosunku do Indonesii dużo bardziej rozbudowana pod względem tego co znajduje się na planszy - masa żetonów, figurek itd. O ile w Indonesii na każdym polu może być tylko jeden znacznik i wszystko wygląda przejrzyście i czytelnie to tutaj na jednym hexie możemy mieć kilka transporterów, na których są ułożone w stosikach żetony dóbr, obok jakieś fabryki itd. Szczególnie pod tym kątem mam pytanie do osób, które w to grały jak to wygląda w praniu? Zakładam, że ja wiem co tam naprodukowałem i jakie dobra mam w tych stosikach i co się dzieje w pobliżu "moich" hexów, ale czy ma się jakąkolwiek orientację w tym co robią w tym czasie inni, czy też jakie towary są na poszczególnych hexach planszy? bo zaglądanie co kolejkę w te stosiki żeby przypomnieć sobie jakie tam są towary chyba nie byłoby zbyt wygodne. Dodam, że właśnie to babranie się z miciupińkimi znacznikami zniechęciło mnie do Through the Ages. Czy pod tym względem (nazwijmy to uciążliwości) tutaj aby nie będzie podobnego problemu? Czy też może jest jeszcze gorzej - że każdy patrzy tylko na to co ma pod nosem, co może wyprodukować, przetransportować i nawet nie stara się ogarnąć tego co jest po drugiej stronie planszy u kogoś tam.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Indonesia czy Roads&Boats

Post autor: melee »

U nas interakcja była praktycznie zerowa, zbyt dużo się dzieje na twoim podwórku, aby patrzeć na innych. Dopiero gdy już nasze dominia zaczęły się zazębiać dochodziło do "walk" o wpływy, surowce itd. Praktycznie identycznie jak w Antiquity.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Indonesia czy Roads&Boats

Post autor: bart8111 »

A ta duża ilość żetonów na planszy nie powoduje chaosu podczas rozgrywki? Jak już dochodzi do tych konfliktów to wiemy co gdzie jest? da się to ogarnąć?
ODPOWIEDZ