Gry, które się dobrze skalują (dla 2 i więcej graczy)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Gry, które się dobrze skalują (dla 2 i więcej graczy)

Post autor: maluman »

Witam,

Chciałbym poznać wasze typy gier, które dobrze się skalują, to znaczy wypadają dobrze przy grze we 2 osoby jak i więcej. Mogą to być zarówno gry oparte na oryginalnych zasadach, jak i na jakichś wariantach zasad.

Jako moje typy podam:

1. Ticket to Ride: Europe (gra od 2 do 5 graczy) - gra wyśmienita od 3 graczy wzwyż. Mechanizm podwójnych tras powoduje, że gra się doskonale skaluje w zakresie od 3 do 5 graczy. Mimo iż trzeba 3 graczy aby na planszy pojawił się element walki, to uważam iż gra jest równie atrakcyjna w pojedynku dla 2 osób i regularnie w takiej konfiguracji w nią gram. Można również zagrać według patentu podanego tutaj:
http://www.boardgamegeek.com/thread/88457
Jeśli ktoś ten patent sprawdzi i uzna za wartościowy, to proponuję przetłumaczyć i umieścić na forum "Modyfikacje i warianty zasad".

2. San Marco (gra od 3 do 4 graczy) - to gra, która według wszystkich graczy świetnie się sprawdza przy 3 graczach, gorzej przy 4. We 4 osoby jeszcze nie grałem, ale grałem zarówno we 3 jak i we 2 osoby, we dwie według wariantu:
http://files.boardgamegeek.com/viewfile ... ileid=4645
Wariant ten moim zdaniem jest bardzo dobry - nie zastąpi gry we 3 osoby, ale obecność 2 wirtualnych graczy, którzy regularnie zyskują wpływy na planszy zmusza do traktowania ich serio.

Pozdrawiam, m.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Gry, które się dobrze skalują (dla 2 i więcej graczy)

Post autor: jax »

maluman pisze:2. San Marco (gra od 3 do 4 graczy) - to gra, która według wszystkich graczy świetnie się sprawdza przy 3 graczach, gorzej przy 4.
halo, halo, ale dlaczego 'gorzej' przy 4 graczach? chyba nie interpretujesz błędnie zasad (jak do niedawna ja_n i nataniel - vide: komentarze pod recenzjš gry San Marco - w tym serwisie)
ostatnio grałem na 4 graczy i żadnych minusów nie widzę
:?:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Ale ja wcale zle nie gralem, tylko ja_n :P I dla mnie gra w 4 osoby jest nadal kiepska, poniewaz czesto moze sie zdarzyc, ze jedna para graczy dostanie "tanio" dobre karty (doże, zdrady i wygnania przy malej liczbie punktow karnych) a druga dostanie "drogo" karty gorsze. W ten sposob jakbys nie podzielil - jedna para bedzie miala lepiej, druga gorzej - co prawda tylko przez jedna runde, ale to moze byc decydujace. Komus sie powiedzie, kilka razy bedzie w szczesliwszej parze i ma wygrana w kieszeni.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Nie chcę uciekać od głównego tematu wątku, żeby się teraz rozpętała dyskusja o San Marco. Ja niestety we 4 osoby jeszcze nie grałem a posiłkuję się opisami osób, które grały. Jedna z nich powiedziała mi, że nawet grając według poprawnych reguł gra we 4 osoby nie jest tak wciągająca jak we 3. To jej opinia, ja tego jeszcze nie zweryfikowałem, a kierując się intuicją stwierdzam, że rzeczywiście możesz mieć rację.

Przy okazji chciałbym podać wariant z BGG do zbalansowania dla tych, którzy uważają, że dla 4 graczy jest większa losowość (jeden rozdający może wyciągnąć o wiele lepsze karty od drugiego):
http://www.boardgamegeek.com/thread/73162
w skrócie: Zamiast brania 5 kart akcji i 3 kart limitowych przez każdego rozdającego, należy wziąć 10 kart akcji i 6 kart limitowych i położyć odkryte na stole. Następnie decydujący po kolei dobierają po 1 dowolnej karcie - tak, aby w końcu mieć 5 kart akcji i 3 limitowe każdy - w ten sposób powstają dwa stosy dla ich decydujących.

Pozdrawiam i proszę już o wypowiedzi na główny temat wątku, m.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Oczywiście St. Petersburg. Od dwóch do czterech graczy gra się bardzo dobrze i bez problemowo.

Neuroshima Hex. Fajnie dla dwóch i czterech. Trzech nie próbowałem.

Power Grid. Podobnie. Ciekawiej mi się grało w czterech graczy, ale w dwie osoby też jest nieźle.

Cytadela. Grałem w 2, 3, 4, 5 i 6 osób. Za każdy razem super. Ale rozgrywka potrafi być czasami bardzo wkurzająca i ludzie się na siebie denerwują :) A czym więcej osób tym więcej nerwów :)

Osadnicy z Catanu. 3 i 4 osoby bardzo dobrze. 2 może być.

To tyle co przychodzi mi teraz do głowy.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Post autor: cezner »

No to ja jeszcze napiszę, że bardzo dobrze mi się grało w Caylusa w 2 osoby. Tak samo dobrze jak w 3 osoby.
Nie najgorzej grało się w 2 osoby w Puerto Rico. Bardzo dobrze w 3 osoby, przy 4 zaczyna brakować budynków choć to mozę być akurat plus , w 5 osób nie grałem.
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Post autor: Dudman »

Ostatnio bardzo dobrze gralo mi sie w Power Grida w 2 osoby, Caylus tez jest grywalny we 2.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2451
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 560 times
Been thanked: 272 times

Post autor: Markus »

cezner pisze: Nie najgorzej grało się w 2 osoby w Puerto Rico. Bardzo dobrze w 3 osoby, przy 4 zaczyna brakować budynków choć to mozę być akurat plus , w 5 osób nie grałem.
ale o to wlasnie chodzi zeby brakowało budynków i towarów ( cały czas kombinujesz aby to tobie ich nie zabrakło ) wiec PUERTO RICO w 3 ,4 ,5 osób gra się świetnie ( 2 osoby tak sobie )

CYTADELA w przy każdej liczbie osób jest bardzo dobra
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Post autor: Filippos »

A dlaczego nikt nie wspomina o Carcassonne :?: :shock:
To jest gra idealna dla dwóch osób, bardzo dobra na trzy, a z dodatkiem (dodatkami) również świetna na cztery, pięć i sześć.
Koniecznie dodałbym również Elfenland, który sprawdza nam się świetnie na dwie osoby jak i na więcej. Choć trzeba przyznać, że przy grze w dwie osoby czesto decydują niuanse. Gra wtedy mało wybacza, czesto jeden błąd decyduje o porażce.
A wspomniane San Marco dopiero będziemy testować 8)
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

O, taki ładny temat z zaświatów wraca ;)

Powiem krótko: Goa. Niezależnie od tego, w ile osób się zagra, Goa kopie dupsko i miażdży system :D

Earl
Awatar użytkownika
Fatzo
Posty: 27
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fatzo »

Thurn und Taxis

W dwie osoby gra się nawet fajniej niż w 4 - karty się wolniej zmieniają, można coś zaplanować.
No i co jest najlepsze - różnica w końcowych wynikach to jeden, dwa punkty. Do samego końca nie wiadomo kto wygra.


--
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Thurn und Taxis
Przez Pustynię
Elasund
Carcassonne
Yspahan
Caylus Magna Carta
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Doskonale skalowalny jest tez Samurai. Każdy wariant 2-3-4 to odpowiednie wikesza lub mniejsza mapa.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Tygrys i Eufrat, Hazienda też dosyć dobrze, Elasund, Attika, Timbuktu, Caylus, to tak z pamięci. Sporo tego wbrew pozorom :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Post autor: Muttah »

gry typu Attika i tygrys imho pełnię możliwości rozwijają przy 3 i 4 graczach.

Z kolei jeśli bym miał coś polecić, to nieśmiertelny Vortex :D Na 2 jest genialny, na trzech może być trochę niesprawiedliwie (ale można zagrać i jest fajnie), natomiast we 4 to już jest total wypas i mało jest lepszych gier niż vortex na 4.

Kolejna gra to Doom - na dwóch gra się bardzo fajnie - prosty i klarowny podział stron, marines nie rywalizują o sprzęt itd. Grałem w 2, 3 i 4 i za każdym razem było bardzo fajnie.

Podobnie Arkham Horror - 2 graczy może wziąć po 2 postacie, w 3 graczy już każdy może sam itd. Tu nie ma problemu, można grać nawet samemu jeśli bardzo się chce.

Fury of Dracula - co prawda nie grałem na 2 (imho bez uzgadniania strategii między łowcami gra traci połowę uroku) ale już od 3-5 jest konkret, choć tu oczywiście najfajniej gra się w 4 lub 5.

Ale i tak najlepiej skalującą się grą będzie Tide of Iron :twisted: Standardowo dla 2, jednak bardzo dobre reguły dla 3-4 (szczególnie 4, wiadomo) powodują, że gra zapowiada się jako wymarzony patent na teamplay 2 vs 2. Już wkrótce teścik.... :twisted:
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

to ja tez z pamieci cos dorzuce:

- Eiszeit (mammoth hunters) zamiast san marco - 3-5 osob, wariant dla 2 jest genialny (silnie strategiczny). O dziwo nawet jest klimat z bieganiem po planszy za mamutami

- Guatemala cafe - mi sie podoba, niestety zakres 2-4 osob (dostepna teraz w rebelu). Minusem jest waga gry, ale za to dostajesz pudelko wypakowane drewnen, ze bez utrzesienia sie nie domknie
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 636 times

Post autor: bogas »

1. GOA !!!!
2. Thurn und Taxis
3. Caylus
4. St. Petersburg
5. Torres
6. Yspahan
7. La Citta
8. Pillars of the Earth

Wszystkie powyższe sprawdzone i daję sobie łeb uciąć, że bardzo dobrze gra się zarówno w 2 jak i w więcej osób.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

dodam jeszcze:

Samurai
Ingenious

obie pana Knizi, jedne z najlepiej skalujących się gier :-)
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry, które się dobrze skalują (dla 2 i więcej graczy)

Post autor: Filip z Lublina »

odkopię wątek:)
szukam dobrze skalującej się gry na 2-5 a może nawet na 2-6 graczy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6465
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: Gry, które się dobrze skalują (dla 2 i więcej graczy)

Post autor: Odi »

Oczywiście Hansa (2-4 os)
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry, które się dobrze skalują (dla 2 i więcej graczy)

Post autor: Filip z Lublina »

mało Odi, mało;P
takie już mam. szukam od 2 do 5 co najmniej:)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6465
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: Gry, które się dobrze skalują (dla 2 i więcej graczy)

Post autor: Odi »

aj - przeczytałem poczatek wątku, a to było jakieś archeo :)

2-5 - może LNOE?
Albo historyczny Hannibal Barkas
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry, które się dobrze skalują (dla 2 i więcej graczy)

Post autor: Filip z Lublina »

bliżej euro raczej...
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gry, które się dobrze skalują (dla 2 i więcej graczy)

Post autor: FormatC »

Agricola? :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry, które się dobrze skalują (dla 2 i więcej graczy)

Post autor: Perpetka »

Filary Ziemi z dodatkiem, ale za 2 i 6 ręki sobie nie dam uciąć, bo nie próbowaliśmy (na 6 będę mogła prawdopodobnie zrecenzować po weekendzie).

Z oczywistych: Agricola (bóg skalowania i replayability), Race for the Galaxy z dodatkiem (obie 1-5)
ODPOWIEDZ