Horror w Arkham: Gra karciana / Arkham Horror: The Card Game LCG (N. French, M. Newman)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Gosterq »

Dziwne, że nie zostało to napisane do tej pory łopatologicznie. Ta gra to jest w znacznym stopniu deckbuilding. Tu się gra przed grą, w trakcie gry i po grze. Dodatki zawierające karty badaczy, to nie są nowi badacze, tylko dostęp do większej ilości kart badaczy. W podstawce jest mało kart, wystarczająco żeby spróbować gry każdym z 5 rodzai badaczy, ale na tyle mało, że nie można ułożyć sobie różnych buildow. Dodatki sprawiają, że ma się dostęp do większej puli kart (mocniejszych wersji kart wybieranych przy tworzeniu postaci, jak i po prostu nowych kart) co powoduje, że można bawić się w tworzenie bardziej wyspecjalizowanych decków. Jest większa różnorodność, bo już nie tworzymy takiego badacza na jeden słuszny sposób, bo niedobór kart nam nie pozwala na jakieś wariacje, tylko mamy wybór. Bierzemy sobie postać, o, teraz zagram Wendy (niech już będzie, skoro padł jej przykład) i nie wybieramy sobie 30 kart z 40 dostępnych, tylko 30 ze 100 dajmy na to. No i wtedy zanim usiądziesz do gry, to w głowie masz to jakie karty posiadasz i sobie układasz w wolnym czasie (albo i nie, fajnie tak uciec myślami 🤪) różne buildy. Różne sposoby rozegrania scenariuszy.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Jacek_PL »

waadimch pisze: 22 gru 2022, 20:49 Czy Dunwich dam radę przejść badaczami z nowej podstawki czy wziąść też jakiegoś singlowego bohatera?
Ja to bym ujął jeszcze inaczej, oczywiście że dasz radę przejść, ta gra pcha cię do przodu nawet jeśli "przegrywasz" :) ale tak jak pisało kilka osób wcześniej, mała pula kart powoduje, że jest ograniczona możliwość formowania talii, a co ważniejsze, przynajmniej z mojego punktu widzenia, mocno ograniczony jest rozwój postaci. Jeśli gramy w jakąś kampanię pierwszy raz to nie jesteśmy zazwyczaj w stanie przygotować w miarę optymalnej talii, ale mamy możliwość jej rozwoju w trakcie gry, co mocno pomaga, jednak przy małej puli kart pole manewru jest właśnie mocno ograniczone. Dlatego ja bym też polecał dokupienie dodatku badaczy, niekoniecznie do konkretnego cyklu, chociaż akurat ten z Dunwich jest w porządku, zarówno jeśli chodzi o karty jak i nowe postacie, w każdym razie nie jest tak, że trzeba mieć karty z rozszerzenia badaczy danej kampanii aby dało się grać w rozszerzenie kampanijne.
Miszon
Posty: 2521
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1020 times
Been thanked: 494 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Miszon »

Przykład Wendy jest bardzo dobry: na samej podstawce (nawet tej nowej) gra się nią ciężko. Posiadając więcej kart badaczy: to jedna z najmocniejszych postaci w grze.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
NeXuS AlphA
Posty: 221
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: NeXuS AlphA »

Choć posiadam wszystko co wyszło do tej pory, poza tym nowym dodatkiem oraz sporo z tego wszystkiego jeszcze przede mna (bo choć brane było tak jak wychodziło to i tak finalnie wiele innych rzeczy gościło na stole, walcząc o dostępny czas) to powiem w ten sposób: zawsze grałem tak, iż grałem tylko tym co było dostępne na czas wydania czyli np. w Dunwich tylko kampania i set dodatków do niej (bo to jeszcze stary tryb wydawniczy) plus to co wyniesione z podstawki etc. Tak samo postacie rozbudowane w kampanii były przenoszone i grane w scenariusze fanowskie.

Że może talie nie by wymasterowane względem tego że na półce np. leżała także Carcosa czy inne (?who cares?) zabawa była, radość była, satysfakcja była.

Że 3/4 "zabawy" zostało "stracone" bo nie mam już chęci myślenia tydzień nad talią i jej "przeoptymalizacji", niczym w MtG za młodych lat... cóż :roll:

Dlatego, jak zawsze: zależy czego szuka się w grze. Jeśli wiecznej optymalizacji i masterowania scenariuszy/kampanii to jak to w lcg: im więcej tym lepiej
Jak przyjemnego i fajnego grania to: nowa podstawka+kampania+rozszerzenie badaczy z ów kampanii to już zestaw dający moim zdaniem sporo godzin; które albo zakonczy się potrzebą nastepnej kampanii albo zmęczeniem materiału i wystarczającym zakresie posiadanych kart i scenariuszy.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4099
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: brazylianwisnia »

Tylko że to nawet nie chodzi o optymalizacje a o możliwości. Każdy kolor ma swoje archetypy jak np Dark Horse deck lub fail to win u czerwonych itd. mając ograniczona pule kart będziesz miał ograniczone możliwości = mniej różnorodności w przechodzeniu scenariuszy. Dla mnie te zabawy z mechanika, to że próbuje wygrać w inny sposób niz poprzednio to większa frajda i różnorodność niż z samych scenariuszy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
shuji
Posty: 1283
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: shuji »

A możecie mi powiedzieć jako osobie zastanawiajacej się nad wejściem w tematem czy ma to sens jeśli nie chce mi się budować talii ? Czy dobrze rozumiem, że dla leniwych jak się kupi kampanię i rozszerzenie badaczy to tam jest podany jakiś sugerowany deck dla leniwych ?
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: skiba »

Staram się ogarnąć w Łodzi regularne spotkania graczy AH LCG i w piątek 13-tego stycznia lecimy z tematem. Pierwsze spotkanie i od razu będziemy cisnąć Śluz - serdecznie zapraszam!

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/6171652536202094 :)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 618
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 101 times
Been thanked: 85 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Gab »

shuji pisze: 24 gru 2022, 11:10 A możecie mi powiedzieć jako osobie zastanawiajacej się nad wejściem w tematem czy ma to sens jeśli nie chce mi się budować talii ? Czy dobrze rozumiem, że dla leniwych jak się kupi kampanię i rozszerzenie badaczy to tam jest podany jakiś sugerowany deck dla leniwych ?
Odpowiem Ci, jako osoba, która dosłownie w tym miesiącu weszła w ten tytuł. Na starcie kupiłem gołą podstawkę w nowszym wydaniu, gdzie każdy badacz ma już swoją talię domyślną sugerowaną przez grę (nie zawsze jest optymalna do danej rozgrywki ale nie będę Ci spoilował). Do tego po przejściu podstawki dokupiłem cały cykl Dunwich, gdzie w dodatku razem z nowymi badaczami, także są talie domyślne. Na razie doszedłem do tego, że widzę słabości danej talii i już dopowiadam sobie w jakich sytuacjach może się robić problem. Póki co, nie ogarniam gry na tyle, by złożyć samemu jakąś talię, ale wiem, że to kwestia czasu/zakupienia nowych dodatków. Jeśli, chcesz grać na gotowych buildach to w internecie jest ich sporo, jednak ja sam nie chcę psuć sobie zabawy i grę poznaję powoli, dokładnie zaznajamiając się z kartami.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1552
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 194 times
Been thanked: 578 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Ayaram »

shuji pisze:A możecie mi powiedzieć jako osobie zastanawiajacej się nad wejściem w tematem czy ma to sens jeśli nie chce mi się budować talii ? Czy dobrze rozumiem, że dla leniwych jak się kupi kampanię i rozszerzenie badaczy to tam jest podany jakiś sugerowany deck dla leniwych ?
Nie ma. Osoby które nie lubią tworzyć talii korzystają z reguły z gotowców w internecie w szczególności tutaj

Czy ma sens to już kwestia dyskusyjna. Masa osób tak się bawi, więc jakiś sens ma na pewno. Kwestia raczej finansowa. AH jest strasznie drogi, a my sobie zabieramy połowę tego co oferuje. A może nawet i więcej...deckbuilding trochę zachęca do powtarzania kampanii.
NeXuS AlphA
Posty: 221
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: NeXuS AlphA »

brazylianwisnia pisze: 24 gru 2022, 10:40 Tylko że to nawet nie chodzi o optymalizacje a o możliwości. Każdy kolor ma swoje archetypy jak np Dark Horse deck lub fail to win u czerwonych itd. mając ograniczona pule kart będziesz miał ograniczone możliwości = mniej różnorodności w przechodzeniu scenariuszy. Dla mnie te zabawy z mechanika, to że próbuje wygrać w inny sposób niz poprzednio to większa frajda i różnorodność niż z samych scenariuszy.
Jak w życiu; jak mam własny helikopter, odrzutowiec i milion dolarów to też mam mniej ograniczone możliwości :twisted: Ale czy to znaczy, że bez tego nie ma frajdy? :wink:
Kampania Dunwich powstając, obejmowała dla mnie przede wszystkim to co było w podstawce, to co w niej samej i jakieś tam pewnie już myślenie o późniejszym dodatku. Niemniej np. najnowsze dodatki, jak to w tego typu grach mogą czasem dawać pewne karty/komba będące nieco OP itd. trafiając przykładowo na The List of Taboos co wcale nie poszerza opcji a zwyczajnie może bardziej psuć.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4099
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: brazylianwisnia »

NeXuS AlphA pisze: 24 gru 2022, 12:43
brazylianwisnia pisze: 24 gru 2022, 10:40 Tylko że to nawet nie chodzi o optymalizacje a o możliwości. Każdy kolor ma swoje archetypy jak np Dark Horse deck lub fail to win u czerwonych itd. mając ograniczona pule kart będziesz miał ograniczone możliwości = mniej różnorodności w przechodzeniu scenariuszy. Dla mnie te zabawy z mechanika, to że próbuje wygrać w inny sposób niz poprzednio to większa frajda i różnorodność niż z samych scenariuszy.
Jak w życiu; jak mam własny helikopter, odrzutowiec i milion dolarów to też mam mniej ograniczone możliwości :twisted: Ale czy to znaczy, że bez tego nie ma frajdy? :wink:
Kampania Dunwich powstając, obejmowała dla mnie przede wszystkim to co było w podstawce, to co w niej samej i jakieś tam pewnie już myślenie o późniejszym dodatku. Niemniej np. najnowsze dodatki, jak to w tego typu grach mogą czasem dawać pewne karty/komba będące nieco OP itd. trafiając przykładowo na The List of Taboos co wcale nie poszerza opcji a zwyczajnie może bardziej psuć.
Nie napisałem że frajdy nie ma ale dla mnie większą frajda jest z ogrywania nowego decku niż nowego scenariusza. Wole raz zagrać maszyna do zabijania, innym razem bez żadnej broni, healerem, na wymyki Finnem czy Yorickiem mieląc discard niż grać ciągle tymi samymi deckami przez ograniczona ilość kart. Moim zdaniem najlepiej jest rozwijać kolekcje równomiernie. Lepiej mieć 3 dodatki z kartami gracza i 3 kampanie niż 0 dodatków gracza i 5 kampanii.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
NeXuS AlphA
Posty: 221
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: NeXuS AlphA »

brazylianwisnia pisze: 24 gru 2022, 15:02 Lepiej mieć 3 dodatki z kartami gracza i 3 kampanie niż 0 dodatków gracza i 5 kampanii.
A tu to podpisuje się wszystkimi klawiszami. Mając samą podstawkę to kupowanie wylacznie samych kampanii jest mało sensowne.
Miszon
Posty: 2521
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1020 times
Been thanked: 494 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Miszon »

Dołączam się do zdania, że różnorodność w grze uzyskuje się grając innymi taliami ten sam scenariusz, niż tymi samymi różne scenariusze.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
McNab
Posty: 222
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 144 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: McNab »

Niestety (dla mojego portfela) dołączyłem do zacnego grona badaczy. Mam kilka wątpliwości (nie z dołączaniem tylko z zakupami):
- Czy podstawka ta od 1-4 badaczy to to samo co dla 1-2 badaczy, tylko zawiera więcej kart badaczy, w sensie po dwie sztuki tych samych?
- Czy dobrze rozumiem, że rozszerzenie kampanijne zawiera w sobie karty z rozszerzenia (czyli dwa pierwsze scenariusze) i pozostałe 6 małych talii tworzących jeden cykl/kampanie (kupiłem rozszerzenie kampanijne Dziedzictwo D)?
-Czy to rozszerzenie kampanijne (i wszystkie pozostałe rozszerzenia kampanijne) zawierają rozszerzenia kart badaczy, jeśli nie czy warto dokupić takie rozszerzenia kart (czyli np: rozszerzenie kart badaczy)?
-W sklepie w którym kupowałem widzę jeszcze dwa inne rozszerzenia kampanijne: czy wszystkie cykle/kampanie zostały wydane w takich rozszerzeniach i pozostałe się wyprzedały, czy tylko te trzy (DD, SZ K, NKZ). Jeśli nie wszystkie czy są jakieś słuchy o wydaniu w ten jakże wygodniejszy/tańszy sposób pozostałych rozszerzeń, ew. ich dodruk?
-Pytanie retoryczne - oczywiście nie kupować :D tych pozostałych rozszerzeń kampanijnych?
Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi, wczoraj pół nocy próbowałem się połapać co jest co w tym całych Horrorze.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1552
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 194 times
Been thanked: 578 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Ayaram »

McNab pisze:- Czy podstawka ta od 1-4 badaczy to to samo co dla 1-2 badaczy, tylko zawiera więcej kart badaczy, w sensie po dwie sztuki tych samych?
Poprzednia podstawka miała wszystkiego po 1 kopii. Siłą rzeczy się kupowało 2 podstawki nawet z myślą o grze solo. Nowe pudło rozwiązuje ten problem.
- Czy dobrze rozumiem, że rozszerzenie kampanijne zawiera w sobie karty z rozszerzenia (czyli dwa pierwsze scenariusze) i pozostałe 6 małych talii tworzących jeden cykl/kampanie (kupiłem rozszerzenie kampanijne Dziedzictwo D)?

Wcześniej duże pudło i każde małe pudło zawierały karty scenariuszy i karty badaczy. Teraz rozszerzenie kampanii zawiera TYLKO karty scenariuszy. A pudło od badaczy zawiera TYLKO karty badaczy. Kupując oba pudła mamy to samo co wcześniej kupując duży dodatek + 6 zestawów.
-W sklepie w którym kupowałem widzę jeszcze dwa inne rozszerzenia kampanijne: czy wszystkie cykle/kampanie zostały wydane w takich rozszerzeniach i pozostałe się wyprzedały, czy tylko te trzy (DD, SZ K, NKZ). Jeśli nie wszystkie czy są jakieś słuchy o wydaniu w ten jakże wygodniejszy/tańszy sposób pozostałych rozszerzeń, ew. ich dodruk?
Nowe dodatki od cyklu krawędzi ziemii są wydawane w tym trybie. Wcześniejsze stopniowo też się pokazują w reedycji. W tym momencie zapowiedziany jest cykl forgotten age, więc zostaje jak dobrze licze 3 cykle których jeszcze nie ma w nowym trybie.
-Pytanie retoryczne - oczywiście nie kupować :D tych pozostałych rozszerzeń kampanijnych?
Jak planujesz wersje PL to lepiej jest kupować, bo tu nigdy nie wiadomo jak się ułoży z dostępnością/redrukami. W przypadku wersj angielskiej możemy sobie pozwolić na większe ryzykowanie.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4099
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: brazylianwisnia »

McNab pisze: 25 gru 2022, 11:37 -Czy to rozszerzenie kampanijne (i wszystkie pozostałe rozszerzenia kampanijne) zawierają rozszerzenia kart badaczy, jeśli nie czy warto dokupić takie rozszerzenia kart (czyli np: rozszerzenie kart badaczy)?
Dopiero dyskutowaliśmy o tym jak ważne lub nie są dodatkowe karty badaczy. Społeczność Arkham stara się być pomocna dla nowych graczy ale prośba jest taka byś przeczytał chociaż 5-10 ostatnich stron wątku bo tam są informacje które mogą Ci się przydać a nie ma sensu się zapętlać i robić śmietnik. Jeśli po tej krótkiej lekturze będziesz miał dodatkowe pytania to pisz śmiało.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
NeXuS AlphA
Posty: 221
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: NeXuS AlphA »

Ja akurat zawsze jestem po stronie tego, że wejście w Arkham:lcg nie musi wiązać się z działaniem w wieczne masterowanie decku i szukanie nowych dróg przejścia tego samego w opcji: teraz przejdę ten sam scenariusz pierwszej kampanii piętnasty raz, nooo ale tym razem to już talią aggro w oparciu o karty z najnowszej kampanii :wink:

Owszem potraktowanie hwa:lcg w taki sposób daje najwięcej sensu w inwestowanie w kolejne dodatki i ilość pieniędzy jakie można w to włożyć.

Ale wcale nie gorsze jest wejście w to (lub część) traktując to jak (uproszczę tutaj) karcianą formę przygodówki gdzie gramy postacią od początku kampanii, rozwijając ją przez kolejne scenariusze. Biorąc nowa dopiero gdy poprzednia zakończyć swój żywot.
U mnie po początkach Ronaldem, już większość jechałem na Jenny Barnes która była po prostu rozwijania w oparciu o expa. Grajac nią tak w oficjalne jak i fanowskie scenariusze. Chwilę tylko eksperymentując z Winifred Habbamock.

Dlatego uważam że hwa:lcg sprawdza się też jako granie bez obowiązku spędzania godzin na rozkinianiem talii.

Ale i przykładowo taki wspominay przeze mnie zestaw: nowy corebox + Dunwich (kampania+rozszerzenie badaczy) może być czymś co da zabawy na wiele godzin i również pozwoli czuć jakiś progres talii I jakiś na nią wpływ. /oczywiście zamiast Dunwich można podstawić inna część/. Mówię to jako posiadacz wszystkiego i części z tego nawet nie otwartej jeszcze bo najmniejszej potrzeby w tym zakresie nie czułem - ot nie czułem wykorzystania tego wszystkiego co chocby samo tylko Dunwich dało.
shuji
Posty: 1283
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: shuji »

finallyh pisze: 15 gru 2022, 18:19
choczkins pisze: 15 gru 2022, 13:31 ...
Co do samych zakupów jest coś aktualnego na BGG odnośnie zakupów: Arkham Horror Buyers Guide Dec-2022

Z całą resztą nie pomogę, nie przeszedłem wszystkiego ale po zagraniu dwóch kampanii wiedziałem, że chcę wszystko :)
Coś ten link nie działa ? Jak to znalezc ?
McNab
Posty: 222
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 144 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: McNab »

brazylianwisnia pisze: 25 gru 2022, 13:28
McNab pisze: 25 gru 2022, 11:37 -Czy to rozszerzenie kampanijne (i wszystkie pozostałe rozszerzenia kampanijne) zawierają rozszerzenia kart badaczy, jeśli nie czy warto dokupić takie rozszerzenia kart (czyli np: rozszerzenie kart badaczy)?
Dopiero dyskutowaliśmy o tym jak ważne lub nie są dodatkowe karty badaczy. Społeczność Arkham stara się być pomocna dla nowych graczy ale prośba jest taka byś przeczytał chociaż 5-10 ostatnich stron wątku bo tam są informacje które mogą Ci się przydać a nie ma sensu się zapętlać i robić śmietnik. Jeśli po tej krótkiej lekturze będziesz miał dodatkowe pytania to pisz śmiało.
Zadałem takie pytanie:
"-Czy to rozszerzenie kampanijne (i wszystkie pozostałe rozszerzenia kampanijne) zawierają rozszerzenia kart badaczy, jeśli nie czy warto dokupić takie rozszerzenia kart (czyli np: rozszerzenie kart badaczy)?"

Wiem, że rozszerzenie badaczy zawiera karty badaczy, może w pytaniu nie wyraziłem się dość jasno - miałem na myśli, czy w tej dużej kampanii są w ogóle jacyś badacze, domyślając się, że jeśli są będzie ich mniej lub karty będą tylko po jednej sztuce.

Zanim zadałem pytanie przeczytałem właśnie te kilka ostatnich stron wątku dwa razy, raz w robocie, a drugi raz w trakcie nocnego zakupu w sklepie internetowym. Właśnie dlatego robiłem zakupy bo dowiedziałem się z tych ostatnich stron o dodruku DD.
Tak czy inaczej dziękuję za odpowiedź, w kampanii nie ma żadnych kart badaczy, idę szukać tego rozszerzenia.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Miszon
Posty: 2521
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1020 times
Been thanked: 494 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Miszon »

Zatem jeszcze raz jednym zdaniem, gdyby ktoś jeszcze pytał :) :
Rozszerzenie kampanijne zawiera TYLKO karty scenariuszy danej kampanii. Jeśli chcemy mieć mocniejsze talie badaczy, kupujemy rozszerzenie badaczy.
Niezmiennie polecam też tę stronę Galakty, wielokrotnie z niej korzystałem, jest tam wszystko bardzo ładnie opisane i podzielone na kategorie:

http://galakta.pl/gry/gry-karciane/horr ... -karciana/

(to tak trochę link z kategorii: najciemniej pod latarnią ;) )
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
shuji
Posty: 1283
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: shuji »

To odemnie trzy pytania nowicjusza, mam nadzieję że mnie nie zjecie :)

1. Insert od redrewno - warto brać odrazu ? W praktyce który lepszy i który radzicie ? Chodzi o różnic między typ A i B oraz materiał ?

2 ile czasu średnio trwa rozłożenie gry i ruszenie z rozgrywka ? Zakładając że mam talie gotowe

3. Czy są jakieś konfiguratory talii, które sugerują deck - znam stronę arkhamdb, ale chodzi mi o coś takiego że odklikuje które dodatki mam i komputer mówi mi jaka jest najlepsza / najpopularniejsza konfiguracja do złożenia ? Coś takiego jak te predefiniowane w scenariuszu tylko bardziej konfigurowalne ?
Miszon
Posty: 2521
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1020 times
Been thanked: 494 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Miszon »

Nie znam się za bardzo na redrewno,konfiguratorów innych niż arkhamdb nie znam, to odpowiem tylko na drugie pytanie:
- na 2 osoby (lub solo na 2 ręce) scenariusze zajmują od 45 minut (ale to rzadko który, nie wiem czy nie tylko Zgromadzenie i to jak się je zna) do 2,5h. Średnio: godzina-dwie. Na więcej badaczy grałem tylko 2-3 razy, więc się nie wypowiem. Rozłożenie - z 10-15 minut? Złożenie może więcej, bo wszystkie zestawy spotkań trzeba do swoich miejsc schować. Przy czym ja zwykle składając scenariusz od razu przygotowuję następny, tak że potem wystarczy tylko rozłożyć karty lokacji startowych i niemal od razu można grać. Takie złożenie i przygotowanie talii do następnej przygody zajmuje z pół godziny.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2022, 20:38 przez Miszon, łącznie zmieniany 1 raz.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Gosterq »

Miszon pisze: 25 gru 2022, 21:53 Zatem jeszcze raz jednym zdaniem, gdyby ktoś jeszcze pytał :) :
Rozszerzenie kampanijne zawiera TYLKO karty scenariuszy danej kampanii. Jeśli chcemy mieć mocniejsze talie badaczy, kupujemy rozszerzenie badaczy.
Niezmiennie polecam też tę stronę Galakty, wielokrotnie z niej korzystałem, jest tam wszystko bardzo ładnie opisane i podzielone na kategorie:

http://galakta.pl/gry/gry-karciane/horr ... -karciana/

(to tak trochę link z kategorii: najciemniej pod latarnią ;) )
Chciałem podać link z odnośnikiem na stronę Galakty już wcześniej, ale zrezygnowałem. Powód jest prosty: brak aktualizacji i mało profesjonalne traktowanie potencjalnego klienta. Jedyne co można z tego wynieść to podział na stary i nowy sposób dystrybucji - wiadomo za czym się rozglądać. Nie śledzę dokładnie co tam wyszło w nowym wydaniu, bo mam stare, ale nie ma wzmianki o najnowszym rozszerzeniu, gdzie kampanijne jest dostępne od jakiegoś czasu. Nie ma wzmianki o Carcossie, której dodruk w nowym wydaniu ukazał się także dosyć dawno, a u progu czai się już "Zapomniana era" z nowymi pudełkami (mogłem coś przekręcić, ale jak wspominałem nie śledzę tego jakoś bardzo). Przydałoby się także jakieś małe numerowanie kolejności rozszerzeń, albo chociaż ułożenie chronologiczne, ale tutaj znowu problemem jest brak aktualizacji, bo na stronie wiszą tylko dwa rozszerzenia w nowym cyklu.
Nie siedzę w ich portfelu, ale jak tak sobie przeglądam forum, to śmiem twierdzić że AH: LCG, to ich kura znosząca złote jajka. Tym bardziej zadziwia mnie fakt takiego lekceważenia tego tytułu na ich stronie domowej, gdzie wg mnie aktualizowanie katalogu tej gry, szczególnie z powodu modelu jej dystrybucji, powinno odbywać się na bieżąco.
Miszon
Posty: 2521
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1020 times
Been thanked: 494 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Miszon »

Strona była zwykle na bieżąco, faktycznie ostatnio jakoś nie nadążają (chociaż brakuje tylko nowej Carcosy, bo Szkarłatne Klucze są dopiero w połowie wydane. Chronologia jest - po prawej przecież).
Niestety, wydaje mi się że nie ma w polskim necie lepszego spisu.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
shuji
Posty: 1283
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: shuji »

To podbijam pytanie o insert redrewno - który typ lepszy :)
ODPOWIEDZ