(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4068
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 281 times
Been thanked: 168 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 25 kwie 2024, 20:12 Kusi mnie, żeby napisać, że...
Spoiler:
...ale nie napiszę ;)
To w sumie dobrze, że jak ostatnio u Ciebie przybyliśmy, to już była gra na stole rozłożona :D
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

No tak, ale może się kiedyś zdarzyć tak, że przychodzisz do mnie, a tu... pusty stół. I pojawia się wątpliwość, co Odi zaproponuje... :D
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2449
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 559 times
Been thanked: 272 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Odi pisze: 25 kwie 2024, 22:46 No tak, ale może się kiedyś zdarzyć tak, że przychodzisz do mnie, a tu... pusty stół. I pojawia się wątpliwość, co Odi zaproponuje... :D
Zaczynam się was obawiać.....
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4068
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 281 times
Been thanked: 168 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 26 kwie 2024, 14:43
Odi pisze: 25 kwie 2024, 22:46 No tak, ale może się kiedyś zdarzyć tak, że przychodzisz do mnie, a tu... pusty stół. I pojawia się wątpliwość, co Odi zaproponuje... :D
Zaczynam się was obawiać.....
To tylko zazdrość przez ciebie przemawia :) A poza tym tak tylko przypomnę, że jak przybyłem to już tam byłeś z Odim, a gra dopiero co rozłożona ;)

No ale przejdźmy do poważniejszych spraw: po kilkunastu rozgrywkach w PaxRen pojawiło się nowe, niemiłe wrażenie: jak jeden gracz się dobrze ustawi na początku, to potem jest nie do zatrzymania, wręcz czasem występuje efekt kuli śnieżnej - jak np. ma dużo koncesji, to ma dużo pieniędzy, może kupić lepsze karty, łatwiej zdobywać trony, więcej tronów to też łatwiejsze podboje sąsiadów, czyli dokładanie koncesji i lepszy handel, itd. - pierwsza kometa kończy grę, bo se gracz może wybrać czy wygra na koncesje, religię, czy trony. Wygrana na republiki jest chyba najrzadsza, bo tu trzeba mieć karty z temidą i wygrać głosowanie - a to bardzo rzadko się udaje przed pierwszą kometą.

Taki blitz ma tę zaletę, że gra szybko się kończy i można zagrać następną, no ale wciąż pozostaje pytanie, czy to taki geniusz/spostrzegawczość gracza i nieudolność współgraczy, czy jednak taki "flow" gry. Sam jedną taką grę wygrałem (i kilka przegrałem), że chłopaki grali od początku przeciwko mnie, bo odskoczyłem na starcie i pierwsza kometa załatwiła sprawę. I teraz też mam podobną grę, że już spełniam warunki zwycięstwa, tylko czekam na kometę, a przeciwnicy ledwo przędą i muszą grać przeciwko mnie.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

No tak, dzięki BGA, Lacki odkryje że gra jest broken, zanim ja ją w ogóle zrozumiem :)))

To już wolę opcję, że to geniusz ;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4068
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 281 times
Been thanked: 168 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 26 kwie 2024, 19:11 No tak, dzięki BGA, Lacki odkryje że gra jest broken, zanim ja ją w ogóle zrozumiem :)))

To już wolę opcję, że to geniusz ;)
"Broken" to chyba za duże słowo przy tak różnorodnym setupie. Po prostu niektóre kombinacje kart są potężne i trudne do zniwelowania przez innych.
Pobieżnie przeglądałem forum na BGG, czy ktoś porusza ten problem i chyba nie ma takich narzekań, czasem ktoś gdzieś tam wspomni o odczuwalnym efekcie motyla, który może doprowadzić do kuli śnieżnej, ale raczej opisują to jako cecha gry a nie jej wada.

Odnośnie setupu to mam jeszcze takie przemyślenie (sorry za monotematyczną dyskusję :P ): pierwszy gracz ma chyba najgorzej: mając 3 monety może kupić tylko brzegowe karty. Jeśli są słabe, to może kupić jedną i potem ją zagrać bez większego efektu albo zrobić handel, jeśli mu pasuje ustawienie koncesji, co nie zawsze wyjdzie. No i jeśli wypasione karty są dalej, to się przesuwają/tanieją dla przeciwników, którzy i tak mają więcej kasy. Więc kupują, zagrywają, mają już króla i nową koncesję a czasem dwie, czyli nawet 4x lepszą pozycję na planszy od gracza1.
Karty wychodzą losowo, więc najlepiej ma ostatni gracz - widzi, kto co zagrał/kupił, więc co poprzednicy planują, i może zareagować już w pierwszej turze, mając wybór szerszy niż inni gracze, a do tego sporo kasy na kartach z zakupów poprzedników. Ale to taka drobna uwaga, do sprawdzenia :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Na pewno opuszczę najbliższe spotkanie w Krolmie. Przygotowujemy się do porannego wyjazdu 1 maja i nie ma opcji, żebym się pojawił na graniu.
Prawdopodobnie będę mógł grać 7 maja, choć mamy przeprowadzkę biura i mogą wyniknąć z tego jakieś nieprzewidziane sprawy. Ale to dam znać.

Udanej majówki wszystkim :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4068
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 281 times
Been thanked: 168 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Dziś na drogach carmagedon, więc i tak nie dojechałbym na czas, więc tym razem rower, działka, te sprawy.
Udanej majówki również życzę.

p.s. testuję sam ze sobą homerulesy dla tych Fajterów Pacyficznych - chodzi o ograniczenie agresywnego zachowania bombowców. Kilka prostych zmian i wstępnie wygląda to dobrze, ale trzeba przetestować na konkretnych scenariuszach w gronie większym niż jeden gracz :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Czy wśród Nas są chętni na granie w nowego Battletecha? To zasadniczo stary Battletech tylko za mniejsze pieniądze bo stary teraz chodzi po 800 zł. A ja rozważam zakup nowego startera.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2449
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 559 times
Been thanked: 272 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Jan_1980 pisze: 01 maja 2024, 10:47 Czy wśród Nas są chętni na granie w nowego Battletecha? To zasadniczo stary Battletech tylko za mniejsze pieniądze bo stary teraz chodzi po 800 zł. A ja rozważam zakup nowego startera.
Janek , czy ty grasz w wszystkie systemy jakie są w krolmie? ;)
Ja odpadam z Battletecha, tematyka jakoś nie przyciąga.
Jakbyś proponował Song of Ice & Fire to można by jeszcze rozważyć, to żyjąca gra z aktywnymi turniejami i pewną bazą graczy.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Nie. Z systemów figurkowych gram i zbieram tylko Sagę.
A Battletech jest dostępny w rozsądnej cenie i z przyjemnością wrócił bym do niego po 20 kilku latach:P
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Ktoś się jutro wybiera?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4068
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 281 times
Been thanked: 168 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 06 maja 2024, 13:36 Ktoś się jutro wybiera?
U mnie jutro jeden z tych cięższych wtorków, więc raczej nie dam rady.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Klakier
Posty: 11
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Been thanked: 5 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Klakier »

Ja mógłbym być.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Maria? Ja Austrią
Klakier
Posty: 11
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Been thanked: 5 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Klakier »

Odi jednak sorrki. Nagła zmiana planów i nie dam rady a szkoda. Maria byłaby fajna. Może w następny wtorek się uda.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Szkoda, następnym razem.

Przy okazji: który z szanownych kolegów pożyczył ode mnie "Żywiąc wojnę" Crevelda? ;)

Edit: już znalazłem.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2449
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 559 times
Been thanked: 272 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

W wtorek było grane:
Napoleon 1807 - dla mnie nowość (a to ja pierwszy w grupie kupiłem :D ), podoba mi się prostota tego systemu. System zmęczenia jednostek zawarty w grze to mały przebłysk geniuszu autora. Nie narzekam na losowość ruchu, skoro mapa nie różnicuje ruchu pod wzgledem trudnosci poruszania , (żadnych gór, lasów , rzek jako czynników zwiększajacych MP do wydania - >zawsze o 1 odleglosc to 1MP) wiec to mile urozmaicenie z tym losowym ruchem.
Lincoln - powrót po latach, gra nadal się broni.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Udało się rozegrać aż dwie pełne partie. Co prawda w pierwszej po prostu krótki scenariusz, a w drugiej był instant win, ale zawsze! :)

Napoleon 1807 - bardzo ciekawa partia, gdzie sporo namieszał śnieg i błoto. Carskim udało się nie dopuścić do połączenia Napoleona z siłami głównymi i pobić Francuzów częściami. Manewry niby tylko o 1-2 pola, ale każdy o bardzo dużym znaczeniu dla rezultatu kampanii. Bardzo dużo ciekawych decyzji do podjęcia w zakresie tego czym i kiedy się ruszyć. Zawsze chętnie zagram w Napoleona, różne scenariusze, bo jest ich całkiem sporo. I koniecznie z zasadami zaawansowanymi, czyli z ukrytym zmęczeniem i z patrolami, udającymi korpusy. Niby niewiele, ale to naprawdę dużo zmienia.

W Lincolna grałem ostatnio wiele lat temu. W ramach budowania sobie hype'u przed dostawą A Most Fearful Sacrifice (gra o Gettysburgu z ciekawym systemem kart) czytam po raz drugi biografię Thomasa "Stonewall" Jacksona i - też po raz drugi - oglądam serial dokumentalny Kena Burnsa "Civil War". No i tak mnie jakoś wzięło na tego Lincolna, i to jest naprawdę bardzo fajny design. Szybka, bardzo prosta, ale wciąż wojenna. A system deck destruction (czyli zamiast kupować, usuwamy karty z talii) sprawdza się świetnie, aby pokazać wyczerpanie południa. A z drugiej strony Południe ma realne szanse na wygraną, bo Północ musi notować ciągłe postępy, zajmować ciągle nowe tereny, żeby się utrzymać w grze, co nie jest łatwe. Bardzo chciałbym zagrać teraz Unią.

Za tydzień raczej na pewno mnie nie będzie, niestety - opieka nad dzieckiem :(
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Dziś nie mogłem pojawić się w Krolmie (opieka nad młodym), ale za to udało się rozegrać u mnie partię Pax Renaissance, razem z Lackim i Markusem. Bardzo fajna rozgrywka, bo już wszyscy mniej więcej poruszali się w grze swobodnie. Lacki miał na koncie 20 rozgrywek na BGA, ja trochę rozkminek solo, Rafał też już miał naukę zasad za sobą. No i w 2,5 godzinki udało się rozegrać pełną rozgrywkę, z zakończeniem przez wyczerpanie talii.

Jak zwykle w przypadku Pax Ren, działo się mnóstwo i bardzo ciekawie. Najpierw jatka na wschodzie, gdzie dżihady i krucjaty ostro zamieszały na mapie. Do tego piraci odcięli handel, poważnie zmniejszając liczbę pieniędzy w zasobie graczy. Po osiągnięciu względnej stabilizacji na wschodzie, zaczęła się ruchawka na zachodzie, gdzie nagle Portugalia i Francja rozpoczęły agresywne poczynania w stosunku do sąsiadów. Mieliśmy kilka sytuacji, w której jeden lub drugi gracz byli blisko zwycięstwa, ale zawsze udawało się zapobiec wygranej. Zawsze brakowało a to punktu siły, a to jednej akcji.
Różnorodność tej gry jest naprawdę imponująca. Za każdym razem pokonujemy inne wyzwania, szukamy innych dróg do zwycięstwa. Rozgrywka daje mi mnóstwo satysfakcji.

Za tydzień już raczej normalnie w Krolmie będę.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4068
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 281 times
Been thanked: 168 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Te przepychanki w Pax Renacie bardzo mi się podobają, pomimo że wywołują pewną dozę frustracji, że już witałeś się z gąską, już ten laur zwycięstwa chwytałeś w ręce i nagle tura kolejnego gracza, który ci laur wyrywa a z gąsce łeb ścina świętym mieczem albo przebija widłami uciskanych chłopów.
Odi się nie pochwalił, że ostatecznie wygrał, bo miał najlepiej rozwiniętą cywilizację na koniec gry - różne takie filozofy i teologi pielęgnujące chrześcijaństwo ale z dozą renesansowej nowoczesności dały mu zwycięstwo, wypracowane w długotrwałym procesie powstrzymywania pozostałych graczy przed wygraną (na początku mnie jako galopującego dżihadystę chłopaki przygasili stadem biskupów, a potem uwaga wszystkich skupiła się na działaniach Markusa, który opanował szlaki handlowe i królestwa zachodnie, więc aż dwa laury trzymał w rękach i już ku głowie podnosił, a my mu te ręce ciach! jak to Gomułka ostrzegał ;) ).

No i jeszcze miałem swój pierwszy kontakt z hajpowaną karcianką kolekcjonersko-turniejową o Nielimitowanych Gwiezdnych Wojnach - bardzo przystępny projekt, szybko, przejrzyście, więc rozumiem zachwyt. Już mnie oczywiście namawiali bym kupił zestaw startowy i różne takie pojedyncze karty za 200-300 zł za sztukę :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Zwycięstwo, to zawsze miły bonus, ale w tym wypadku nie ma się za bardzo czym chwalić, bo to nie był wynik jakiejś przemyślanej strategii.
W połowie gry zorientowałem się, że przypadkiem kupiłem dużo kart z renomą Mecenasa, co dawało zwycięstwo na zakończenie gry. I to było jedyny rodzaj zwycięstwa, którego byłem blisko, bo w innych obszarach było kiepsko. Tableau miałem takie, że nic mi nie dawało, żadnych ciekawych efektów. Kasy zero, koncesji zero. Po prostu grałem na psucie zwycięstwa innym. Satysfakcja niewielka, ale to nie zmienia ogólnych wrażeń z rozgrywki, która była bardzo ciekawa. Uwielbiam Paxa!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4068
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 281 times
Been thanked: 168 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 15 maja 2024, 08:35 Zwycięstwo, to zawsze miły bonus, ale w tym wypadku nie ma się za bardzo czym chwalić, bo to nie był wynik jakiejś przemyślanej strategii.
W połowie gry zorientowałem się, że przypadkiem kupiłem dużo kart z renomą Mecenasa, co dawało zwycięstwo na zakończenie gry. I to było jedyny rodzaj zwycięstwa, którego byłem blisko, bo w innych obszarach było kiepsko. Tableau miałem takie, że nic mi nie dawało, żadnych ciekawych efektów. Kasy zero, koncesji zero. Po prostu grałem na psucie zwycięstwa innym. Satysfakcja niewielka, ale to nie zmienia ogólnych wrażeń z rozgrywki, która była bardzo ciekawa. Uwielbiam Paxa!
No ale zobacz jak to się fabularnie spięło z rdzeniem gry - podczas gdy inni usiłowali podtrzymywać średniowieczne państwa wyznaniowe i autorytarne, szarpane wzajemnymi najazdami i powstaniami chłopskimi, to u ciebie kwitł renesans i nowe nurty filozoficzne z poszanowaniem tradycji i kultury, i z nieco krytycznym spojrzeniem na różnice religijne :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

lacki2000 pisze: 15 maja 2024, 00:38 Już mnie oczywiście namawiali bym kupił zestaw startowy i różne takie pojedyncze karty za 200-300 zł za sztukę :)
Jak dla Ciebie, to 190-290 :P
No ale zobacz jak to się fabularnie spięło z rdzeniem gry
No właśnie nawet nawet historycznie się nie spinało, bo z jednej strony miałem reformację i ochronę przed biskupami, z drugiej strony innym graczom "miłością bożom" groziłem apostazją i wstawiałem biskupów na potęgę. Z trzeciej stronu Radu, syn Włada II Diabłą rzezał na wschodzie.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4068
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 281 times
Been thanked: 168 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 15 maja 2024, 09:35 Jak dla Ciebie, to 190-290 :P
No jak promocja to trza brać. Najwyżej powiem rodzinie że przez tydzień nic nie jemy, ale popatrzcie jaka wypasiona karta! :D
Odi pisze:No właśnie nawet nawet historycznie się nie spinało, bo z jednej strony miałem reformację i ochronę przed biskupami, z drugiej strony innym graczom "miłością bożom" groziłem apostazją i wstawiałem biskupów na potęgę. Z trzeciej stronu Radu, syn Włada II Diabłą rzezał na wschodzie.
Ta miłość boża to był bat na różnych takich lokalnych samozwańczych reformatorów. Twoi filozofowie i teologowie doszli do wniosku, że jednym z zagrożeń wewnętrznych państw Europy i Bliskiego Wschodu jest niespójność religijna, więc wszelkie takie oddolnie tworzone bandy heretyków powinny być od razu pacyfikowane wraz z religią wiodącą - bo najlepszy dla państwa postępowego jest brak religii :)
No i z tego co pamiętam, to twoje postępowe państwo nie zniosło wybryków Radu i sprzedałeś go w jasyr, więc znów zapanował pokój i bezpieczeństwo :)
Historię piszą zwycięzcy, więc zatrudnij jakichś bardziej optymistycznych skrybów ;)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ