Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3362
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: maciejo »

jesli najczesciej grasz z dziewczyną to mogę ci polecić ATTIKE i HANSE gry najlepiej sprawują się własnie przy dwóch graczach.ponadto Hansa jest to jak najbardziej gra strategiczno-ekonomiczna.
MR JACK nie polecał bym z własnego doswiadczenia bo potrafi być bardzo frustrująca a kobiety tego nie lubią i potem nie chcą grac z nami w planszówki :mrgreen:
Bardzo dobrym wyborem moze byc tez karianka CATAN w którym to jest troszke niegroznej interakcji. :wink:

A na koniec podpisuje sie pod sugestiami innych forumowczow polecajacych ST PETERSBURG.

pozdrawiam :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Browarion »

pzpz11 pisze: ATTIKE i HANSE gry najlepiej sprawują się własnie przy dwóch graczach...
No będzie lekki off-topic, ale o Attice to przegiąłeś :mrgreen:
Attika to gra inna na dwie osoby, a inna na 3 i 4.
Co jednak nie zmienia faktu że to dobra gra, rodzinna i do której mile się wraca (jeśli nie za często gra).

Nie mniej w Twoim całym zestawieniu nadal St.Petersburg wydaje się zdecydowanym liderem :wink:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Cześć. To mój pierwszy post więc proszę nie się nie śmiać ale zaproponuję coś bardzo kontrowersyjnego i od razu się zapytam ponieważ też się nad jakąś grą na 2 osoby zastanawiam i nie chce zaśmiecać kolejnym tematem. Co myślicie o grze Hybrid z dodatkiem Nemesis. Jak wypada w porównaniu np. do Descenta?

Gra jest dość droga (autor nie podał limitu cenowego) ale jest ładnie wydana, ma ładną planszę i figurki. Wiem że autor tematu nie chciał gry wojennej ale z doświadczenia wiem że taka gra dziewczynie też może się podobać. Ja z moją gram w Descenta i oprócz czasu rozgrywki wszystko jej pasuje (jednak to ona przedłuża gdyż tak długo się zastanawia) ... ostatnio nawet nie chce grać w Osadników z Catanu, Dixita i Stone Age tylko w Descenta :D. Może więc warto zaryzykować coś kompletnie innego? Ale to Ty lepiej znasz swoją dziewczynę więc nie będę namawiał.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: BloodyBaron »

Fruczak Gołąbek pisze:Cześć. To mój pierwszy post więc proszę nie się nie śmiać ale zaproponuję coś bardzo kontrowersyjnego i od razu się zapytam ponieważ też się nad jakąś grą na 2 osoby zastanawiam i nie chce zaśmiecać kolejnym tematem. Co myślicie o grze Hybrid z dodatkiem Nemesis. Jak wypada w porównaniu np. do Descenta?

Gra jest dość droga (autor nie podał limitu cenowego) ale jest ładnie wydana, ma ładną planszę i figurki. Wiem że autor tematu nie chciał gry wojennej ale z doświadczenia wiem że taka gra dziewczynie też może się podobać. Ja z moją gram w Descenta i oprócz czasu rozgrywki wszystko jej pasuje (jednak to ona przedłuża gdyż tak długo się zastanawia) ... ostatnio nawet nie chce grać w Osadników z Catanu, Dixita i Stone Age tylko w Descenta :D. Może więc warto zaryzykować coś kompletnie innego? Ale to Ty lepiej znasz swoją dziewczynę więc nie będę namawiał.
Descent taki mało ekonomiczny...
_________
Moje gry
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Dabi »

Cześć. To mój pierwszy post więc proszę nie się nie śmiać ale zaproponuję coś bardzo kontrowersyjnego i od razu się zapytam ponieważ też się nad jakąś grą na 2 osoby zastanawiam i nie chce zaśmiecać kolejnym tematem. Co myślicie o grze Hybrid z dodatkiem Nemesis. Jak wypada w porównaniu np. do Descenta?
Bardzo dobrze wykonana jest. Figurki tam które są przyćmiewają zdecydowanie wszystko to co jest w grach planszowych dostępne. Zrobione są w końcu przez Rackhama za czasów jego świetności i mogą być wykorzystane w ich systemie bitewnym.

Polecam poczytać instrukcję najpierw.
Wiem że jest nieco nie najlepiej przełożona z francuskiego na angielski.
Stopień skomplikowania zasad jest większy niż w Descencie. Walka jest też mocno taktyczna (szczególnie w wykonaniu Gryfów)

Są dwie frakcje dość mocno asymetryczne. (Gryfy a konkretniej przedstawiciele Loży Hod oraz Alchemicy Dirz'a)
Jest dość dużo możliwości rozbudowania o nowe jednostki (aktualnie jednak problem jest z zakupem metalowych modeli bo linia jest wycofana) a i karty z Cry Havoca są cieżko dostępne. Można obyć się bez tego, dobrze jednak mieć świadomość iż coś takiego jest.

Sam w grę jednak za mało razy grałem aby się wypowiedzieć. Figurki były nam potrzebne raczej do bitewniaka.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3362
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: maciejo »

Browarion pisze:
pzpz11 pisze: ATTIKE i HANSE gry najlepiej sprawują się własnie przy dwóch graczach...
No będzie lekki off-topic, ale o Attice to przegiąłeś :mrgreen:
Attika to gra inna na dwie osoby, a inna na 3 i 4.
Co jednak nie zmienia faktu że to dobra gra, rodzinna i do której mile się wraca (jeśli nie za często gra).

Nie mniej w Twoim całym zestawieniu nadal St.Petersburg wydaje się zdecydowanym liderem :wink:
własnie dlatego napisałem ze ATTIKA chodzi o wiele lepiej na 2 os. niż na 3-lub 4.(nie gralem w 4 osoby)
w dwie osoby jest o wiele bardziej taktycznie ,strategicznie-jak wolisz, natomiast we trójke jest juz bardziej loteryjnie nie ma takiej możliwosci planowania ruchów.tak samo i nie inaczej jest w HANZIE.I za to cenie obie gry-i juz :wink: :!:

ale nie marnujmy miejsca na błahą polemikę w nie naszym watku bo znowu sie porobi bałagan
8)
Ostatnio zmieniony 01 paź 2009, 22:40 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: piechotak »

Uwielbiam takie tematy :) Z czystym sumieniem na 2 osoby polecam:
- Thurn und Taxis - na 2 os. losowość tak nie doskwiera jak w większym gronie
- Blue Moon City - lekka i w dodatku świetnie się skaluje
- Ingenious - czysta abstrakcja, zero ekonomi i klimatu, ale wciągająca
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: oopsiak »

co do Small Worlda - wyskalowana jest dobrze, gdyż: na mniej osób jest więcej rund i, PRZEDE WSZYSTKIM, mamy de facto 4 plansze - dla 2, 3, 4 i 5 osób. Fajne jest to, że naprawdę każda rozgrywka jest inna. Oczywiście, można sobie założyć, że najlepszym kombosem jest 1+A, albo 5+K, ale szansa na trafienie takiej kombinacji jest stosunkowo niewielka.

ciężka? w żadnym wypadku. raczej sporo kombinowania "z której strony ugryźć" i "czy umierać już teraz (bo mało żetonów do atakowania) ale stracić siedem żetonów wymarłej rasy?"

czasowo - dla dwóch osób 30-40 minut. dla 3 niewiele więcej. Dla 4-5 też w sumie niewiele więcej, gdyż mamy 2 rundy mniej.

Szczerze polecam : ) jest śliczna - dziewczynie się spodoba - zapewniam
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: meham »

Hej!

Mam taki sam układ jak autor wątku (2 osoby czyli 1+żona) oto lista gier, które powinny się sprawdzić (bo u mnie się sprawdzają :) )

1. Caylus (masz)
2. Stone Age (musisz mieć, ładna szybka, dynamiczna, strategiczna, nie za cięzka nie za lekka)
3. Agricola
4. Puerto Rico
5. Hansa (może nie najcudniejsza, ale od czasu do czasu warto zagrać)
6.Eufrat i Tygrys
7.Turn und Taxis

Odradzam:
1. Wysokie napięcie
2. Osadnicy (na 2 osoby do porażka)
3. Jamajca (patrz wyżej)
4. Elasund (tu zdania są podzielone)
5. Ticket To Ride (na 2 osoby to pomyłka)
6. El Grande (wieje nudą)

Pozdro

Meham
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: melee »

O ile grasz na mapie Szwajcarii. Poza tym pomyłka.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: farmer »

meham pisze: 1. Caylus (masz)
2. Stone Age (musisz mieć, ładna szybka, dynamiczna, strategiczna, nie za cięzka nie za lekka)
3. Agricola
4. Puerto Rico
5. Hansa (może nie najcudniejsza, ale od czasu do czasu warto zagrać)
6.Eufrat i Tygrys
7.Turn und Taxis
Wiesz co Skoti, żebyś czasem głupot nie robił i nie kupował drugich egzemplarzy, to:
- Stołna Ci mogę czasem poyczać, Pandemię też, jakby co - będziesz miał odmianę :)
- Agri wiesz skąd pożyczyć,
- Puerto również,
- Eufrata masz, ino musisz jakoś namówić Ją, aby spróbowała - może się spodoba ;),

Więc kup tylko TuT. Chętnie zagram :D.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: lakebutler »

Każdy ma swoje upodobania, nie ma co negować, ale kurcze ja nie znoszę TuT, u mnie się w domu nie przyjął, nuda, nuda i jeszcze raz nuda, interakcji kompletnie nie ma (o to wcześniej pytał autor wątku). Chętnie się wymienię ale od ponad miesiąca nie mogę znaleźć chętnych...A zanim nabyłam TuT był na liście jako nr 1 i zarówno ja jak i mąż bardzo chcieliśmy zagrać. Skończyło sie na 4 partiach. Po Mr Jacku, gdzie jest dużo emocji, kombinowania czy Roku Smoka gdzie tylko się pocimy z nerwów jakoś nie ma szans na partyjkę "pasjansa".
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: konev »

Sankt Petersburg możesz z powodzeniem kupować. Niepozorna gra, niepopularna, ale bardzo grywalna. Rzadko u nas ląduje, ale jak już wyląduje dziwimy się zawsze dlaczego tak mało w nią gramy. Szybka, miła i przyjemna.

Jeżeli już wszyscy popłynęli po gatunkach nie patrząc na Twoje wytyczne to proponuje Samuraja. Gra nieco sucha, ale świetne się skaluje i wciąga.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: oopsiak »

jeśli chodzi o TtR, to fajnie sprawdza się też Nordic Countries.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: skoti »

Meham tak jak napisał Farmer, praktycznie do wszystkich gier które wymieniłeś, po za TuT mamy dostęp.
A EiT raczej słabo działa na diwie osoby, za dużo miejsca na planszy i mało konfliktów powstaje. Rozgrywka staje się pasywna i trochę nudna, każdy sobie… słaba interakcja.

Farmer!, nie martw się, nie kupię gry którą mogę Tobie zabrać :lol: :lol:
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Lucf »

:| Ticket to ride na 2 osoby chodzi tak samo dobrze jak na 3, 4, 5.
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: meham »

Lucf pisze::| Ticket to ride na 2 osoby chodzi tak samo dobrze jak na 3, 4, 5.
to chyba mamy różne gry.....

na 2 osoby to se mogę z wagoników wieżę ułożyć z nudów. Ty tędy ja tamtędy, ty mnie blokujesz a tu 3 inne trasy są jeszcze....nudno

Meham
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: zephyr »

Same superlatywy widzę o st Petersburgu to dołożę łyżkę dziegciu: partie 2 osobowe wydają mi się losowe, nudne i schematyczne, może i w środku partii jest trochę ciekawiej ale:

pierwsza tura -
zakup po 4 rzemieślników biorąc ciągle najtańszego,
budynki tak żeby odsłonić szlachcica dla siebie
zakup najdroższego szlachcica
może jakiś upgrade na łapę
II tura
zakup rzemieślników
pas
pas
pas
[no może coś na łapę zamiast pas, ale na wystawianie kasy szkoda bo zaraz]
III tura
zakup rzemieślników
...
oż, wreszcie zaczęła się gra...

jak wyszła Mistress of Ceremony w pierwszej turze to od razu komentarz współgracza: "to zaczynamy jeszcze raz?"
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: piotrek.t »

zephyr pisze:Same superlatywy widzę o st Petersburgu to dołożę łyżkę dziegciu: partie 2 osobowe wydają mi się losowe, nudne i schematyczne, może i w środku partii jest trochę ciekawiej ale:

pierwsza tura
III tura
...
oż, wreszcie zaczęła się gra...
Popieram!
Jak dla mnie - gra ma fajną mechanikę, trochę jest nudna ale na lekką i niezobowiązującą partię jest ok. Za to do zachwytów i rekomendowania jest daleko:
- dla dwóch graczy gromadzi się bezsensownie wielkie ilości kart - jest trochę lepiej w wariancie podawanym przez T. Lehmanna na BGG z dodatkiem ale mniejszą ilością kart
- gra jest za długa, powtarzalna - ciągłe przekładanie kart - i tak zawsze bierze się to, co przynosi największe korzyści z tych, na które można sobie pozwolić. tak jak w Monopoly.
- jeżeli do połowy gry będzie ktoś, kto ma wyraźne prowadzenie w zielonych kartach, to tworzy się piękna kula śnieżna - może pozwolić sobie na drogie niebieskie i pomarańczowe a drugiemu graczowi przychodzi mniej kasy i jest jak w życiu: biednemu wiatr w oczy wieje. Wg mojego doświadczenia, jezeli dochodzi do takiej sytuacji, to kontynuowanie nie ma sensu, bo zostaje tylko liczenie na błędy przeciwnika.
Gra jest spoko, ale na 2 osoby jest wiele lepszych gier - jak dla mnie oczywiście. Wiele osób tutaj lubi St Petersburg i to szanuję, ale lepiej niech ten kto szuka dobrej gry na 2 osoby zdaje sobie sprawę z tego, że są rzeczy w tej grze, które mogą mu nie pasować.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: elayeth »

meham pisze:Hej!
2. Stone Age (musisz mieć, ładna szybka, dynamiczna, strategiczna, nie za cięzka nie
A czy Filary Ziemii nie są lepszą wersją Stone'a? Ja mam takie wrażenie... Stone jest monotonny, choć wiem, że podoba się kobietom.
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: westwood »

elayeth pisze:
meham pisze:Hej!
2. Stone Age (musisz mieć, ładna szybka, dynamiczna, strategiczna, nie za cięzka nie
A czy Filary Ziemii nie są lepszą wersją Stone'a? Ja mam takie wrażenie... Stone jest monotonny, choć wiem, że podoba się kobietom.
Obie gry należą do tej samej kategorii, czyli lekkie euro ekonomiczne (przepraszam purystów, ale na oficjalnej klasyfikacji się nie znam, bo mnie nie interesuje - użyłem określenia, jakie wg mnie dobrze pasuje). Natomiast zdecydowanie są to różne gry. Osobiście zdecydowanie wolę Stone Age.
Wracając do pytania postawionego w pierwszym poście, to chyba najlepiej pasowałyby: Caylus (lub Caylus Magna Carta jeśli wolisz coś lżejszego), W roku smoka, Louis XIV.
Poleciłbym też do rozważenia Carolus Magnus, ale brak w nim elementów ekonomii.
Z czysto 2 osobowych gier warto jeszcze wziąć pod uwagę Roma (w drodze Roma II).
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: folko »

elayeth pisze: A czy Filary Ziemii nie są lepszą wersją Stone'a? Ja mam takie wrażenie... Stone jest monotonny, choć wiem, że podoba się kobietom.
Mam wrażenie wręcz przeciwne. Filary bez dodatku to gra która nudzi się po 2-3 partiach. Z dodatkiem trochę dłużej. SA jest dużo lepiej, kilkanaście partii nie powoduje znudzenia... ale to co mi się bardziej podoba, to ilość dróg prowadzących do wygranej. Pamiętam początki, jak ta gra pojawiła się, jakie były zarzuty że ta karta jest za mocna, albo tamta... z czasem okazało się że odpowiednie zarządzanie, odpowiadanie na wybory współgraczy pokazuje że karty są zbalansowane. Że można próbować oprzeć się na jednych rodzajach ale to nic nie da, bo w tej grze trzeba uważać na wszystko... Bardzo fajna gra ;-)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Aba »

Osobiście wolę Filary - wydaje mi się że jest tam więcej opcji w twojej turze a w Stone Age praktycznie zawsze wiem co zrobić i ten wybór jest oczywisty.
Small World mogę także polecić na dwóch.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: Tommy »

elayeth pisze:
meham pisze:Hej!
2. Stone Age (musisz mieć, ładna szybka, dynamiczna, strategiczna, nie za cięzka nie
A czy Filary Ziemii nie są lepszą wersją Stone'a? Ja mam takie wrażenie... Stone jest monotonny, choć wiem, że podoba się kobietom.
Z mojego doświadczenia - w Filary mieliśmy ze 3 podejścia i jest to niestety pięknie wydana gra w której nie ma za grosz emocji czy czegokolwiek. Po prostu pograliśmy kilka razy i moja lepsza połowa stwierdziła, że odpuszcza. To samo spotkało mnie ze strony kumpla.

Kupiłem Stone Age i został moją prywatną grą roku 2008 (i to bezapelacyjnie). Wszyscy którzy w to zagrali są zachwyceni.

To tyle ode mnie.

EDIT: Jak pośledzisz kwestie tych dwóch gier choćby na BGG to raczej zobaczysz, żę prawie wszyscy dużo wyżej stawiają SA niż FZ.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę kupić, dobrze sprawującą się na dwóch graczy?

Post autor: morciba »

zephyr pisze:Same superlatywy widzę o st Petersburgu to dołożę łyżkę dziegciu: partie 2 osobowe wydają mi się losowe, nudne i schematyczne, może i w środku partii jest trochę ciekawiej ale:

pierwsza tura -
zakup po 4 rzemieślników biorąc ciągle najtańszego,
budynki tak żeby odsłonić szlachcica dla siebie
zakup najdroższego szlachcica
może jakiś upgrade na łapę
II tura
zakup rzemieślników
pas
pas
pas
[no może coś na łapę zamiast pas, ale na wystawianie kasy szkoda bo zaraz]
III tura
zakup rzemieślników
...
oż, wreszcie zaczęła się gra...

jak wyszła Mistress of Ceremony w pierwszej turze to od razu komentarz współgracza: "to zaczynamy jeszcze raz?"
Jako weteran Petersburga powiem krótko - bzdura :)

Gra jest właśnie najlepsza na 2 osoby. Jak w każdej zdarzają się pewne schematy, ale to jest karcianka i ruchy zależą od tego co wyjdzie na stół. Czasami początek gry wygląda tak jak napisał zephyr, ale tylko czasami. Przy okazji mała uwaga do zephyra, na początku gry każdy ciągnie po dwóch rzemieślników a nie po czterech. Poza tym proponuję grać z jedną zmianą w regułach - pierwsza runda bez Mistress of Ceremony. Tak więc Petrsburg jak najbardziej polecam, grywam w niego często w wariancie 2-3 osoby (m.in. z dziewczyną) i od kilku lat się nie znudził.
Z innych gier wymienionych lub jeszcze nie:
- Stone Age - dobra gra na 2 i więcej osób, używanie kostek może być dla kogoś wadą zwłaszcza jeśli ma dużego pecha.
- RFtG - polecam, ale pozorne skomplikowanie gry może mocno zniechęcić. Chociaż po kilku miesiącach chęc do grania opadła nieco. Jest duży wątek RftG na tym forum.
- W roku smoka - bardzo lubię a jeszcze bardzie tego samego autora Notre Dame. Gra ma jedną wadę dla niektórych osób, mianowicie cały czas czegoś brakuje, zawsze jeden lub więcej graczy musi coś stracić.
- Attika - to gra zdecydowanie bardziej logiczna niż ekonomiczna. Kupiłem bo myślałem, że ekonomiczna. Zagrałem kilka razy i leży na półce.
- Filary Ziemi - jak dla mnie za bardzo schemtayczna - podobno z dodatkiem wygląda to dużo lepiej.
- nie wspominani jeszcze Wikingowie - świetna gra na dwie osoby, na więcej zaczyna się robić mocno losowa. Jedna z ulubionych gier mojej dziewczyny. Ładna plansza, jest strategia, jest ekonomia, trzeba trochę pomyśleć i przyjemnie się gra.
- Pandemic - od zachwytu do szybkiego znudzenia. Tak to wyglądało w moim przypadku :-) Czasem mogę zagrać, ale wszystkie rozgrywki wyglądają podobnie.
ODPOWIEDZ