Caylus - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus - zasady

Post autor: zephyr »

pudlo
w pierwszych turach faktycznie wbijanie się na drugie miejsce nie ma sensu bo i tak surowców starczy na 1 góra 2 fragmenty

co innego w środku i pod koniec rozgryki kiedy obaj gracze mają dużo surowców
załóżmy że A ma surowców na 6 domków a B na 7

jeśli B będzie drugi w zamku zawsze postawi o jedną chatkę więcej niż A i zgarnie przysługę
jeśli będzie pierwszy musi postawić absurdalne 6 żeby mieć pewność (inaczej A stawia jedną więcej), a jeśli postawi 6 to A stawia jedną i ma ogromną przewagę surowców na przyszłość... nie ma dobrej decyzji...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Caylus - zasady

Post autor: skoti »

Wszystko zależy od tego jak grasz, i jak gra Twój przeciwnik.
Masz rację, że czasem watro zawalczyć o łaskę, ale czasem warto też przeczekać jedna turę.
To wszystko zależy od strategi jaką się obierze.
A w tej grze piękne jest to że nie ma jednej dobrej strategi, trzeba ją ciągle modyfikować, bo w każdej chwili ktoś może jednym ruchem Ci zniweczyć cały plan (nawet przypadkowo :lol: :lol: )

A to co Ty przedstawiłeś, to już kwestia strategii i wyliczeń, co się, kiedy opłaci. Ja tylko stwierdziłem że są sytuacje w których warto przeczekać turę żeby być pierwszym w zamku.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus - zasady

Post autor: zephyr »

Nie bardzo, jak się nie wstawisz to drugi gracz stawia jedną sekcję - za 3 kostki punkty + przysługa :P mało co się tak opłaca
Przeczekanie dużo nie dało, bo w następnej turze obaj zarabiacie surowce, no chyba że i tak nie mogłeś zmusić przeciwnika do większego zużycia surowców... tedy faktycznie nie ma sensu się pakować

Oczywiście, że w różnych sytuacjach się różnie opłaca (inaczej gra byłaby nudna), ale ignorowanie zamku na 2 graczy to strategia przegrywająca :)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Caylus - zasady

Post autor: skoti »

Witam.
Chciałem się zapytać.
Jeśli powstanie taka sytuacja: czerwony postawił swojego robotnika na różowym budynku. A niebieski na polu turniejowym i w trakcie aktywacji budynku, wybierze budowę zielonego budynku jako łaskę królewską. Ten budynek postawi na różowym na którym stoi pionek czerwonego. Czy czerwony musi zdjąć swojego robotnika i nic za to nie dostaje?
Czy dobrze to interpretuję?

Pozdrawiam
Michał.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1538
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Caylus - zasady

Post autor: Furan »

Zasada z opisu prawnika: if there is a worker in the building the player wants to tranform, the player pays immediately, but the lawyer's action will be delayed until the building has been activated.

Przy opisie łask-budowania jest napisane, że działają jak odpowiednie budynki opisane w fazie 5.
Czyli - można przerobić budynek różowy na którym ktoś stoi na budynek mieszkalny, ALE przebudowa następuje dopiero po aktywacji tego (różowego) budynku.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2009, 12:03 przez Furan, łącznie zmieniany 1 raz.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Caylus - zasady

Post autor: meham »

dokładnie tak jest....najpierw gracz korzysta z funkcji budynku, potem robi się z niego hotel :)

Pozdro

Meham
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Caylus - zasady

Post autor: skoti »

Fakt, teraz już to widzę.
Moje niedopatrzenie. :|

Dzięki serdeczne :)
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Caylus - zasady

Post autor: staszek »

Odświeżę wątek Caylusowy-czy po podsumowaniu jednej fazy budowy zamku,można uznać,że ta faza budowy się zakończyła i w nagrodę wziąć łaskę z następnej kolumny(przykładowo przy przydzielaniu łaski za lochy wziąć 2 punkty zwycięstwa)
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Caylus - zasady

Post autor: JB »

Łaska, ktora daje 2 punkty zwyciestwa jest zaliczana do sekji lochow.
Pierwsze dwie kolumny mozna wybierac, kiedy budujemy lochy. Kolejne dwie (plus dwie poprzednie), kiedy stawiamy mury. Ostatnia (plus pozostale wczesniejsze) - przy budowie wiez.
Zmiana mozliwosci wyboru nastepuje po punktowaniu danej sekcji, wiec nie mozna np. w czasie punktowania lochow wybrac 3 punktow zwyciestwa (trzecia kolumna).
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Caylus - zasady

Post autor: staszek »

pomyliłem się chodziło mi oczywiście o trzy ounkty prestiżu.Dzięki za rozwianie wątpliwości
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus - zasady

Post autor: zephyr »

nie można, na torze VPkowym jeszcze by uszło, ale kamienny budynek na podsumowaniu pierwszej fazy to byłaby masakra
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Caylus - zasady

Post autor: skoti »

Dodam tylko, że w instrukcji jest przykład (zamieszczony na str. 6, przy okazji objaśniania królewskich łask), który to wprost obrazuje i wyjaśnia.
Warto zajrzeć w te przykłady, bo są dość dobrze zrobione i mogą pomuc przy kilku niejasnościach. :)
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Hatori
Posty: 8
Rejestracja: 23 lut 2009, 18:37

Re: Caylus - zasady

Post autor: Hatori »

Mam bardzo głupie pytanie :)

Czy na samym początku gry w pierwszej turze każdy z graczy dostaje po dwa denary?
katarzynka
Posty: 11
Rejestracja: 02 cze 2008, 20:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Caylus - zasady

Post autor: katarzynka »

Hatori pisze:Mam bardzo głupie pytanie :)

Czy na samym początku gry w pierwszej turze każdy z graczy dostaje po dwa denary?
pierwszy gracz - 5 denarow, 2 i 3gracz - 6 denarow, 4 i 5 gracz - po 7 denarow.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus - zasady

Post autor: zephyr »

to pytanie nie jest głupie

tak, na początku pierwszej tury też pobiera się dochód
(czyli start to tak naprawdę 7,8,8,9,9)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
marek_c
Posty: 16
Rejestracja: 21 cze 2010, 14:20

Re: Caylus

Post autor: marek_c »

Witam.

Mam następujące pytanie.

Na które dokładnie budynki, poza różowymi, mogę kłaść budynki zielone. W instrukcji polskiej mowa jest o własnych budynkach rzemieślniczych, natomiast w angielskiej o "craft buildings". Które to dokładnie?

Inne pytanie: czy dobrze rozumiem, że na zielonym budynku nie można stanąć robotnikiem?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Caylus

Post autor: yosz »

marek_c pisze:Na które dokładnie budynki, poza różowymi, mogę kłaść budynki zielone. W instrukcji polskiej mowa jest o własnych budynkach rzemieślniczych, natomiast w angielskiej o "craft buildings". Które to dokładnie?
Wszystkie Twoje czyli takie, które mają Twój znacznik, albo na budynkach neutralnych czyli różowych
Inne pytanie: czy dobrze rozumiem, że na zielonym budynku nie można stanąć robotnikiem?
Tak bo w tym budynku przy wejściu do niego nic nie dostajesz. On daje tylko większy dochód jego właścicielowi na początku rundy więc nie ma tam po co wchodzić.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
marek_c
Posty: 16
Rejestracja: 21 cze 2010, 14:20

Re: Caylus

Post autor: marek_c »

Dzięki, yosz. :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus

Post autor: zephyr »

Wszystkie swoje za wyjątkiem samego prawnika. Prawnika nie można zabudować nawet z przywileju królewskiego.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Caylus

Post autor: pan_satyros »

uf przebiłem sie przez instrukcje, następnie przez 9 stron forum dzięki temu większość wątp rozwiała się w trakcie lektury :) zostalo kilka drobnych pytań
1. odnośnie gry 2 osoby, gdy jedna osoba spasuje ile płacimy za umieszczenie robola w zamku, 2 denary ? Czy 3 ?
2.
Prawnik może zamienić różowe, brazowe bądź szare budynki na zielone ?(z tym ze braz i szare musza byc nasze)
3.nie ma ograniczeń (poza faktem wyboru odp budynku tzn murarza, i kosztami) co do budowy szarych budynkow przed budowaniem brazowych ?
4. Budynek niebieski zastępuje tylko zielony ?
5. Jeżeli w sekcji lochów nie bylo podliczania, stoją tam 2 budynki to można od razu budować w kolejnej ? Czy też wspominane wolne pola w sekcji mogą wystapic jedynie w sytacji gdy podlicz danej sekcji nast. zanim zostala ukonczona ?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus

Post autor: zephyr »

AD1 - 3denary (no chyba że 1 bo karczma albo na swoje)

AD2 - coś tak jakoś, możesz zamienić neutralny (różowy), bądź własny (drewniany albo kamienny, ale nie samego prawnika)
w praktyce pierw lecą różowe, bo własne dają punkty to szkoda wyrzucać, od czasu do czasu ktoś skasuje własny, albo bo skończyły się różowe a chce mieć zielony i nie ma wyjścia, albo bo chce wrócić budynek do puli i zbudować go jeszcze raz (ale tu trzeba uważać żeby ktoś go wcześniej nie zabrał)

AD3 - nie, ale jak się komuś za wcześnie da zbudować kamienny to jak nie jest głupi postawi dający surowce i ma duuużą przewagę, trzeba uważać żeby za wcześnie nie dać dostępu do kamiennych
uwaga zwłaszcza na na ostatni tor przysług (szczególnie przy mniejszej liczbie graczy), zwykle od razu po podsumowaniu pierwszej fazy ktoś kto w niego inwestował stawia się na przysłudze i za ubrania + żarcie stawia kamienny produkcyjny na pierwszym wolnym polu

AD4 - tak, ale IMO zła koncepcja
budynek niebieski stawia się na zielonym, to takie wymaganie wstępne; trzeba uważać na dostęp do prawnika jak się myśli o niebieskich (no i wczesny zielony jest bardzo przydatny)

AD5 - nie można zdecydować o budowaniu w kolejnej, buduje się w aktualnie budowanej sekcji, wolne miejsca zostają tylko jeśli podliczenie nastąpi przez nadzorcę i sekcja nie będzie wybudowana, budowanie w następnej (przyszłej) sekcji jest dozwolone tylko kiedy poprzednia się wypełniła w danej turze, ale chce się postawić następne fragmenty
(ciekawostka: jeśli zamek został ukończony, budowniczowie którzy się zgłosili, a nie ma co budować nie tracą pkt)
(ciekawostka2: punkty są przyznawane za to gdzie faktycznie fragmenty staną, spóźnialscy dostaną mniej punktów i domki będą się liczyć dopiero na następnym podsumowaniu)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Caylus

Post autor: pan_satyros »

ad.1 wl w zasadach dla 2 o zamku nic nie jest napisane, jesli jednak traktowac go jako nie wlasną budowle to wtedy fakt 3 denary, nadal jednak nie jestem pewiem.
Co do reszty raczej nie mam już watpliwości.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Caylus

Post autor: piechotak »

Jeżeli w grze na 2 osoby jeden z graczy spasuje, drugi płaci za postawienie robotnika 3 denary, nieważne czy do budynku, czy do zamku. Oczywiście w dalszym ciągu działa zasada, że 1 denara kosztuje postawienie robotnika do własnego budynku i jeżeli ma się robotnika w karczmie.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Caylus

Post autor: pan_satyros »

piechotak pisze:Jeżeli w grze na 2 osoby jeden z graczy spasuje, drugi płaci za postawienie robotnika 3 denary, nieważne czy do budynku, czy do zamku. Oczywiście w dalszym ciągu działa zasada, że 1 denara kosztuje postawienie robotnika do własnego budynku i jeżeli ma się robotnika w karczmie.
dzięki, wszytko jasne, wieczorem zasiadamy do 1 rozgrywki ;)
Rhemor
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2011, 13:27

Re: Caylus

Post autor: Rhemor »

Dobry.
Mam pytanie dotyczące rozdawnictwa królewskich łask z powodu ukończenia budowy sekcji zamku. Wyjaśnię je na przykładzie, choć nie jestem pewien czy tak będzie lepiej :wink: .

Gracz A, pierwszy w kolejności ruchów w turze, zdobywa 2 królewskie łaski; Gracz B, drugi w kolejności, 1 królewską łaskę; Gracz C, trzeci w kolejności, 3 królewskie łaski. Czy:
a) każdy zgodnie z kolejnością ruchów w turze dostaje wszystkie przysługujące mu łaski na raz (więc po kolei: Gracz A 2, Gracz B 1, Gracz C 3)
b) każdy zgodnie z kolejnością ruchów w turze dostaje 1 królewską łaskę i tak to leci w kółko póki wszyscy nie dostaną tego, co im się należy (więc: Gracz A 1, Gracz B 1, Gracz C 1, Gracz A 1, Gracz C 2)?

Jak się pewnie domyślacie, taki z pozoru duperel może mieć rozstrzygające znaczenie jeśli np. dwóch lub więcej graczy czai się na określony budynek prestiżowy...
ODPOWIEDZ