Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: yosz »

zephyr pisze: - odsetki z pożyczki się nie kumulują, więc dużo pożyczek nie boli bardziej niż jedna
Nie? Płaci się zawsze jednego franka?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

yosz pisze:
zephyr pisze: - odsetki z pożyczki się nie kumulują, więc dużo pożyczek nie boli bardziej niż jedna
Nie? Płaci się zawsze jednego franka?
Płaci , ale niezależnie od ilości pozyczek zawsze tylko jednego :mrgreen: muszę to w pokazać w banku gdzie mam konto :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Le Havre

Post autor: Duch »

salou pisze: Płaci , ale niezależnie od ilości pozyczek zawsze tylko jednego :mrgreen: muszę to w pokazać w banku gdzie mam konto :mrgreen: :mrgreen:
Teraz to ja nie rozumiem.
Placisz zawsze jednego franka za kazda zaciagnieta pozyczke.
Czy to, ze koszt rosnie liniowo, jest az tak super, ze "nie boli bardziej"?
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: mn3006 »

Duch pisze: Teraz to ja nie rozumiem.
Placisz zawsze jednego franka za kazda zaciagnieta pozyczke.
Czy to, ze koszt rosnie liniowo, jest az tak super, ze "nie boli bardziej"?
Nie, płacisz jednego franka w sumie - niezależnie od tego, ile masz pożyczek
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Le Havre

Post autor: Duch »

mn3006 pisze:
Nie, płacisz jednego franka w sumie - niezależnie od tego, ile masz pożyczek
Tak, wlasnie to doczytalem.
Wiedzialem, ze niemozliwe jest, ze gralem za pierwszym razem dobrze ;p
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: lakebutler »

Hej, myślicie, że jest szansa na doczekanie się polskiego wydania tej gry? Czy poprostu kupić wersję ang?
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

lakebutler pisze:Hej, myślicie, że jest szansa na doczekanie się polskiego wydania tej gry? Czy poprostu kupić wersję ang?
Nie słyszałem nic o ewentualnej polskiej edycji, moge tylko ze swojego doswiadczenia powiedziec że własciwie gra jest niezalezna językowo poza kilkoma kartami budynków ktore są opisane w PL instrukcji, karty są jawne przez cała gre i mowa tu o około 10 kartach. :mrgreen:
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2794
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 633 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

salou pisze:
lakebutler pisze:Hej, myślicie, że jest szansa na doczekanie się polskiego wydania tej gry? Czy poprostu kupić wersję ang?
Nie słyszałem nic o ewentualnej polskiej edycji, moge tylko ze swojego doswiadczenia powiedziec że własciwie gra jest niezalezna językowo poza kilkoma kartami budynków ktore są opisane w PL instrukcji, karty są jawne przez cała gre i mowa tu o około 10 kartach. :mrgreen:
Sebastianie, zapomniałeś o budynkach specjalnych, które owszem są jawne, ale dopiero po wybudowaniu ich przez miasto :) Ale rzeczywiście napisów jest niewiele, wszystko opisane w polskiej instrukcji więc problemu większego nie ma. Poza tym szkoda marnować czasu i czekać na polskie wydanie skoro można w tym czasie już grać w jedną z najlepszych gier planszowych.
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

bogas pisze: Poza tym szkoda marnować czasu i czekać na polskie wydanie skoro można w tym czasie już grać w jedną z najlepszych gier planszowych.
Obecnie numer jeden w tej kategorii :mrgreen: z każdą partia jest jeszcze ciekawiej. Setki kombinacji, głowy parują, mózg się lasuje :mrgreen: :mrgreen:
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: lakebutler »

No i stało się, zmaówiłam wraz z AoE, mam nadzieję, że się nie zawiodę i instrukcja będzie bardziej przejrzysta niż do Caylusa i będę mogła zagrać odrazu. Czas oczekiwania 14 dni. Kurde miałam do końca roku nie kupować gier...
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Le Havre

Post autor: meham »

hej!

Jak to jest z tymi napisami na kartach. Moja druga połowa jest wschodniojęzyczna (czytaj nie zna angla/niemca) za to zna ruski i ukraiński :)
pytam czy tych napisów jest dużo, mało bo grafiki z neta sugerują że każdy budynek jest podpisany i opisany a to ją odstrasza, że się nie połapie.

No i odwieczne pytanie czy jakieś przecieki są o wersji PL, choć z dyskusji wynika że nie

Meham
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: zephyr »

Opisane jest działanie budynków, co zwykle nie ma znaczenia bo:
a) jest piktogram
b) budynki są jawne i można spytać
jest trochę irytujące że nazwy budynków nic nie mówią na pierwszy rzut oka, ale przeżyłem wersję niemiecką bez większego bulu bólu jedyny prawdziwy problem to budynki specjalne, które są generalnie niejawne, ale jest możliwość podejrzenia co będzie
nie jest to aż tak kluczowy mechanizm, ale mimo wszystko przydałoby się użyć np kartki z tłumaczeniami
[podgląda się je na tyle rzadko że patrzenie na kartkę nie powinno być dużym problemem]
Ostatnio zmieniony 04 paź 2009, 18:43 przez zephyr, łącznie zmieniany 1 raz.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Le Havre

Post autor: Smerf Maruda »

zephyr pisze:jest trochę irytujące że nazwy budynków nic nie mówią na pierwszy rzut oka, ale przeżyłem wersję niemiecką bez większego bulu
O, ale ja tego bez bólu to nie przeżyję.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: BloodyBaron »

Smerf Maruda pisze:
zephyr pisze:jest trochę irytujące że nazwy budynków nic nie mówią na pierwszy rzut oka, ale przeżyłem wersję niemiecką bez większego bulu
O, ale ja tego bez bólu to nie przeżyję.
ależ nie - zephyrowi pewnie chodziło o język bulu.
ciekawe, że Le Havre dostępne jest już i w takiej wersji językowej :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Le Havre

Post autor: meham »

Hej!

Dobra zamówiłem za jedyne 172zł :(
czekam na paczkę i pierwsze rozgrywki. Jakby co będę pisał

Meham
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

meham pisze:Hej!

Dobra zamówiłem za jedyne 172zł :(
czekam na paczkę i pierwsze rozgrywki. Jakby co będę pisał

Meham
Ta gra warta jest swojej ceny, myślę że już niebawem sam się o tym przekonasz :) miłej zabawy :)
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

zephyr pisze:...jedyny prawdziwy problem to budynki specjalne, które są generalnie niejawne, ale jest możliwość podejrzenia co będzie. nie jest to aż tak kluczowy mechanizm, ...
Wprost przeciwnie.
Budynki specjalne sa najwzniejsze w tej grze. Wiedza jaki budynek sie pojawi pozwala na wczesne zaplanowanie strategii...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2794
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 633 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

pabula pisze:
zephyr pisze:...jedyny prawdziwy problem to budynki specjalne, które są generalnie niejawne, ale jest możliwość podejrzenia co będzie. nie jest to aż tak kluczowy mechanizm, ...
Wprost przeciwnie.
Budynki specjalne sa najwzniejsze w tej grze. Wiedza jaki budynek sie pojawi pozwala na wczesne zaplanowanie strategii...
Nie przeceniałbym aż tak bardzo budynków specjalnych. Wydaje się, że kilka jest mocnych, ale jak się to wszystko policzy to wychodzi bardzo dobre zrównoważenie Le Havra i żaden budynek specjalny nie determinuje wyników. Są ważne, ale z pewnością nie najważniejsze.
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

bogas pisze:
pabula pisze:
zephyr pisze:...jedyny prawdziwy problem to budynki specjalne, które są generalnie niejawne, ale jest możliwość podejrzenia co będzie. nie jest to aż tak kluczowy mechanizm, ...
Wprost przeciwnie.
Budynki specjalne sa najwzniejsze w tej grze. Wiedza jaki budynek sie pojawi pozwala na wczesne zaplanowanie strategii...
Nie przeceniałbym aż tak bardzo budynków specjalnych. Wydaje się, że kilka jest mocnych, ale jak się to wszystko policzy to wychodzi bardzo dobre zrównoważenie Le Havra i żaden budynek specjalny nie determinuje wyników. Są ważne, ale z pewnością nie najważniejsze.
Można by powiedzieć że potrafią zamieszać w rozgrywce jednak właśnie niepewność czy dany budynek się pojawi i kiedy sprawia że trudno jest się przygotować właśnie pod jego możliwości, zdarzało się nam w kilku partiach że budynki specjalne były w centrum uwagi ale, już w następnych rozgrywkach niczego nie wnosiły i to jest ich piękno :)
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: JAskier »

Wołaśnie skończyłem pierwszą partię w Le Havre. Graliśmy we dwóch. Trwało to nieoc ponad 3 godziny, i minimalnie się dłużyło. Wyniki mieliśmy 294 do 282 bodaj (dobre,złe? normalne?). Zdziwiła mnie trochę sytuacja, że na 3 rundy przed końcem wszystkie budynki były wykupione. Czy to normalne czy coś pochrzaniliśmy?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: melee »

Tak nie miałem nigdy, ale i w 2 osoby nie grałem.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Perpetka »

JAskier pisze:Wołaśnie skończyłem pierwszą partię w Le Havre. Graliśmy we dwóch. Trwało to nieoc ponad 3 godziny, i minimalnie się dłużyło. Wyniki mieliśmy 294 do 282 bodaj (dobre,złe? normalne?). Zdziwiła mnie trochę sytuacja, że na 3 rundy przed końcem wszystkie budynki były wykupione. Czy to normalne czy coś pochrzaniliśmy?
Wydaje mi się nieznacznie podejrzane, starczyło Wam surowców i akcji na wszystkie budynki? Może pominęliście jakąś zasadę?
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Le Havre

Post autor: salou »

JAskier pisze:Wołaśnie skończyłem pierwszą partię w Le Havre. Graliśmy we dwóch. Trwało to nieoc ponad 3 godziny, i minimalnie się dłużyło. Wyniki mieliśmy 294 do 282 bodaj (dobre,złe? normalne?). Zdziwiła mnie trochę sytuacja, że na 3 rundy przed końcem wszystkie budynki były wykupione. Czy to normalne czy coś pochrzaniliśmy?
Grając w dwie osoby sytuacja zupełnie normalna, wynik spory ale też nie jakiś niesamowity, w dwie osoby mozna swobodnie planować ponieważ możliwość zablokowania jest znacznie mniejsza a co za tym idzie mozna o wiele bardziej optymalizowac swoje ruchy co pozwala graczowi w ciagu mniejszej liczby kolejek osiagnąc dużo więcej. Wprawdzie mnie gra w Le havre nigdy się nie dłużyła wręcz kończy się tak nagle po 3 godzinach :)
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: JAskier »

Dziwne w tym wszystkim było to, że mieliśmy bardzo dużo surowców. Praktycznie wszystkiego rodzaju (poza węglem, skórami i "rurkami z Mario ;)" po 10-15 mniej-więcej. Na trzy karty przed końcem ze statków, mieliśmy wykarmione fazy żywienia. I ostatnie tury to było masowe wykupywanie budynków (tak po cztery w kolejce), co wydało mi się nieciekawe. Pytanko co do żniw:
jak rozumiem zawsze kiedy jest na karcie "harvest" każdy z graczy otrzymuje 1 grain i 1 cattle. Jeśli posiada już 1 grain to otrzymuje 2 grain. A jak posiada 2 cattle to otrzymuje 2 cattle.
Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

Nie, przy zbiorach dostajesz tylko jedno zboże jeśli masz już zboże (niezależnie od tego ile masz zboża) i jednego cielaka (jeśli twoje stado liczy conajmniej dwie sztuki). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ