Stronghold (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1538
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Stronghold

Post autor: Furan »

Siwy jak Wojtek Cejrowski? No to chyba nie tak bardzo.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: rhcorvin »

wszystko pięknie ale gdzie można było zamówić te preordery?? bo nie widzę w znanych mi sklepach
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
trzewik

Re: Stronghold

Post autor: trzewik »

W najbliższym tygodniu ruszą preordery w sklepach.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 947 times

Re: Stronghold

Post autor: Odi »

No i jest przedsprzedaż... :|

Cena bardzo dobra. Tylko czy ja zdołam znaleźć współgraczy do tak ciężkiej gry?

yyyh

:roll:
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Stronghold

Post autor: meham »

trudno mówić o "dobrej cenie". Mamy kryzys wszak. Jak ktoś nie widział na oczy to w ciemno 150-170zł trudno wydać...

Meham
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: melee »

W 3 sklepach pojawiły się już preordery, z tego w dwóch najtaniej, co ciekawe w tym w Rebelu ;)

Rebel
Planszóweczka
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Stronghold

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Może trochę za wcześnie ale mam pytanie czy nie zabraknie egzemplarzy?:) Jestem zainteresowany tą grą ale mógłbym ją kupić dopiero za jakiś czas i boję się że wtedy może być niedostępna :(.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: melee »

Raczej bez obaw, takie rzeczy zdarzają się (jeśli w ogóle) w naszym kraju po wielu miesiącach od premiery.
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Stronghold

Post autor: DDP »

Najtanszy preorder jest w planszomanii - 139zl. Tylko czy ta gra bedzie dobra... Ja mam obawe jedna tylko: zeby nie bylo akcji ze po 3h gry przez jeden głupi ruch sie przegrywa bo wtedy bym sie wku#%il na gre bardzo. Nie lubie gier ktore nie wybaczaja bledow.
Zawsze gram o zwycięstwo!
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Stronghold

Post autor: edrache »

DDP pisze:Najtanszy preorder jest w planszomanii - 139zl. Tylko czy ta gra bedzie dobra... Ja mam obawe jedna tylko: zeby nie bylo akcji ze po 3h gry przez jeden głupi ruch sie przegrywa bo wtedy bym sie wku#%il na gre bardzo. Nie lubie gier ktore nie wybaczaja bledow.
W takim razie znienawidziłbyś Strongholda. Nie dość, że nie wybacza błędów pod koniec długiej gry, to nie wybacza też błędów popełnionych na samym początku rozgrywki. Oczywiście o tym dowiadujesz się w połowie albo pod koniec.
Sam Trzewik na prezentacji na Pionku mówił, że w Strongholdzie trzeba być konsekwentnym i np. nie zaczynać działań, których się nie skończy. Generalnie, jeśli popełniłeś błąd a Twój przeciwnik nie, to przegrałeś w znacznej części rozgrywek. Życie ;)

BTW. Strongholda zamówiłem i czekam z niecierpliwością na 26 X :)
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: rzabcio »

Potwierdzam słowa przedmówcy - poparte zresztą kilkoma rozgrywkami.
Z drugiej jednak strony - nawet jeśli jest przegrana to osładza to spora przyjemność z samej rozgrywki. No i estetyka gry. :)
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
Lord_Kristof
Posty: 110
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:39
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: Lord_Kristof »

Mnie trochę rozwaliło zalanie galerii na BGG grafikami z Monastyru. Czy któraś z nich występuje w ogóle w grze? Lubię ten system i w ogóle, ale coś mi świta że decyzja o przerobieniu Strongholda na klimat tego właśnie RPGa została podjęta niedawno...
Na grę czekam, ale nie jestem jakoś bardzo zajawiony. Plansza piękna, ale wg mnie karty są już szpetne (bez obrazy). Mam nadzieję zagrać z kumplem o ile kupi. Zawsze zostaje jakiś konwent.
Any time spent with games is time well spent!
http://www.bestiariusz.pl
Dość to popularne, więc w sumie czemu nie: moja kolekcja gier
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: melee »

http://www.boardgamegeek.com/image/585621?size=original
niestety widzę, że Strongholdowi zrobiono krzywdę
nienawidzę (mocne słowo), gdy na pudełku do gry są reklamy innych gier!
czemu? :(
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Stronghold

Post autor: Geko »

melee pisze:http://www.boardgamegeek.com/image/585621?size=original
niestety widzę, że Strongholdowi zrobiono krzywdę
nienawidzę (mocne słowo), gdy na pudełku do gry są reklamy innych gier!
czemu? :(
Czekam na komentarz Jaxa, na temat wolnego miejsca w pudełku :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Stronghold

Post autor: edrache »

melee pisze:http://www.boardgamegeek.com/image/585621?size=original
niestety widzę, że Strongholdowi zrobiono krzywdę
nienawidzę (mocne słowo), gdy na pudełku do gry są reklamy innych gier!
czemu? :(
ale w czym problem? reklama jest w środku i przy zamkniętym pudełku jej nie widać. Pamiętam, jak kupiłem swoją pierwszą grę z reklamami na bocznych ściankach wewnętrznego pudełka. Bardzo mi się to podobało, bo dzięki temu poznałem kilka nowych gier

BTW Narzekanie na polskie gry to ciekawe zjawisko :) Ilość komentarzy, które wytykają błędy, niedociągnięcia polskim grom jest o wiele większa niż w przypadku gier niepolskich. Najprawdopodobniej spowodowane jest to tym, że wszyscy chcą jak najlepiej i starają się pomóc jak tylko mogą. Ciekawe zjawisko i tyle :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Stronghold

Post autor: jax »

Geko pisze:
melee pisze:http://www.boardgamegeek.com/image/585621?size=original
niestety widzę, że Strongholdowi zrobiono krzywdę
nienawidzę (mocne słowo), gdy na pudełku do gry są reklamy innych gier!
czemu? :(
Czekam na komentarz Jaxa, na temat wolnego miejsca w pudełku :twisted:
Myślę, że ciekawsza jest fobia dot. reklam innych gier na pudełku ;)

A na wykonanie ponarzekam jak dostanę, nic się nie bój ;)
[tak samo jak na niedoróbki gier zagranicznych, nie ma dla mnie różnicy]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Re: Stronghold

Post autor: cezner »

jax pisze: A na wykonanie ponarzekam jak dostanę, nic się nie bój ;)
[tak samo jak na niedoróbki gier zagranicznych, nie ma dla mnie różnicy]
No to ja w takim razie zacznę narzekanie.

Mieliśmy dziś przyjemność zagrać w świeżutki egzemplarz Strongholda. I tak może opisze punkt po punkcie:

1. Instrukcja
Jeden egzemplarz - ładny, kredowy papier. Kolorowa itd.
Problem jest tylko w tym, że w jednym kawałku jest instrukcja angielska, polska i niemiecka. Razem 60 stron. Bardzo jest to niewygodne do przeglądania. Owszem, jak się to czyta raz to nie ma problemu. Ale wyszukiwanie czegoś w tej instrukcji to już żadna przyjemność.
Poza tym skoro w instrukcji użyto sformułowania ksiąg i właściwie podzielono tą instrukcję na dwie części: księga najeźdźcy i księga obrońcy to czemu po prostu nie wydano tego osobno? Byłoby to zdecydowanie wygodniejsze do przeglądania i przede wszystkim najeźdźca miałby swój egzemplarz i obrońca miałby swój.
Przed pierwszą grą polecam wydrukować drugi egzemplarz dostępny na necie. Na pewno się przyda!

2. Karty pomocy gracza.
Są trzy ezgemplarze. Jedna karta po angielsku, jedna po polsku i jedna po niemiecku :lol:
Na jednej stronie cześć dla najeźdźcy a po drugiej stronie część dla obrońcy.
Karty małe, na cienkiej tekturce, w dodatku nie najlepiej wydrukowane ( jakiś ten druk tak lekko rozmyty jest) i przede wszystkim zawierające mało informacji.
Według mnie totalna porażka. Przy tak skomplikowanej grze jak Stronghold porządna karta pomocy to podstawa!!!

3. Żetony.
Są. I tyle można o nich powiedzieć dobrego. Cienka tektura, bardzo cienka. Do grubości żetonów np w Rise of Empires to im bardzo daleko.

4. Plansza.
Ładna grafika. Trudno mieć raczej zastrzeżenia do formy graficznej. Ale tektura chyba trochę za cienka, do Rise of Empires jej daleko. Nasz egzemplarz miał lekką tendencje do wyginania się.

Jeśli w Rise of Empires jest dużo wolnego miejsca w pudełku, to w Strongholdzie jest mega dużo wolnego miejsca :-)

No i to by było na tyle moich narzekań. Więcej grzechów nie pamiętam.

Do pierwszej rozgrywki zasiadły dziś cztery osoby. Jedna osoba grała w wersję testową kilka miesięcy temu, ja przeczytałem raz instrukcję ale trochę po łebkach nie widząc w dodatku elementów gry.
Rozegranie trzech tur zajęło nam 3,5 godziny oczywiście razem z tłumaczeniem, rozkminianiem o co chodzi, wyjaśnianiem niejasności i lataniem po instrukcji. Na szczęście mieliśmy jeszcze jeden wydrukowany egzemplarz więc jakoś to szło...
Trochę niejasności niestety nie wyjaśniliśmy. Ale podobno jest jakiś FAQ
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: BloodyBaron »

cezner pisze: No i to by było na tyle moich narzekań. Więcej grzechów nie pamiętam.
Do pierwszej rozgrywki zasiadły dziś cztery osoby. Jedna osoba grała w wersję testową kilka miesięcy temu, ja przeczytałem raz instrukcję ale trochę po łebkach nie widząc w dodatku elementów gry.
Rozegranie trzech tur zajęło nam 3,5 godziny oczywiście razem z tłumaczeniem, rozkminianiem o co chodzi, wyjaśnianiem niejasności i lataniem po instrukcji. Na szczęście mieliśmy jeszcze jeden wydrukowany egzemplarz więc jakoś to szło...
Trochę niejasności niestety nie wyjaśniliśmy. Ale podobno jest jakiś FAQ
no dobra, ale czy chociaż fajnie było przez te 3 tury?
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Re: Stronghold

Post autor: cezner »

Po pierwszej turze miałem ochotę p...nąć grę w kąt i żałowałem że nie gram przy sąsiednim stoliku w Le Havre.
Ale po trzeciej turze stwierdziliśmy wszyscy, że coś w tej grze jednak jest i warto się z nią zaznajomić bardziej dogłębnie.

Ja może jeszcze wrócę do wykonania. Nie jest źle. Ale biorąc pod uwagę szum jaki robił wokół tej gry Trzewik, no to można się było spodziewać że zobaczymy produkt bardziej dopracowany.
Wygląda trochę tak, jakby zabrakło już czasu na to dopracowanie. Wiadomo, Essen...
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: Tycjan »

cezner pisze:Po pierwszej turze miałem ochotę p...nąć grę w kąt i żałowałem że nie gram przy sąsiednim stoliku w Le Havre. Ale po trzeciej turze stwierdziliśmy wszyscy, że coś w tej grze jednak jest i warto się z nią zaznajomić bardziej dogłębnie.
Nie zabrzmiało to za bardzo wesoło :/ Mam nadzieję, że jednak tego "coś" jest dużo bo ja już zamówiłem swój egzemplarz :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: rzabcio »

Cezner: A czy grałeś po stronie broniących?

Bowiem tak patrzę Twój komentarz, przypominam sobie swoje rozgrywki na prototypie i pewną frustrację broniących po pierwszych turach... I nasuwa mi się takie porównanie do Go, gdzie trzeba najpierw nieco pograć by dorosnąć do grania białymi. Sam zresztą nigdy nie odważyłem się grać wewnątrz Twierdzy. ;)
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Re: Stronghold

Post autor: cezner »

Nie, grałem atakującymi.
To nie w tym problem. Mieliśmy po prostu problem z przedarciem się przez instrukcję.
Ja grałem już w gry zdecydowanie bardziej skomplikowane np takie Ścieżki Chwały. A po drugiej stronie też nowicjusze nie grali.
Jakoś mi ta instrukcja nie odpowiada. Może gdyby te szczegółowe opisy budynków, machin, szkoleń itd dać na koniec instrukcji a w środku dać po prostu szczegółowy opis poszczególnych faz, może to by było bardziej jasne. A tak niepotrzebnie zagłębialiśmy się w szczegóły działania maszyn, szkoleń, ekwipunku itd a mieliśmy problem ze zrozumieniem podstawowej mechaniki gry.
No i w tym wszystkim nie pomaga to, że w jednym egzemplarzu mamy 3 wersje językowe. Brak jest też spisu treści, myślę że mógłby się przydać.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: Nataniel »

Ja mysle, ze najwiekszy problem to:
ja przeczytałem raz instrukcję ale trochę po łebkach nie widząc w dodatku elementów gry
Nie jestem jakims wielkim obronca Strongholda, ale zasiadanie do skomplikowanej gry z czytaniem instrukcji na biezaco - kazdego moze zniechecic. Nie wyobrazam sobie, aby to zadzaialalo :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: klema »

Nataniel pisze: Nie jestem jakims wielkim obronca Strongholda, ale zasiadanie do skomplikowanej gry z czytaniem instrukcji na biezaco - kazdego moze zniechecic. Nie wyobrazam sobie, aby to zadzaialalo :)
Nie każdego. Mnie nie zniechęciło. :)

Fakt, instrukcja mogłaby być trochę inaczej napisana: najpierw opis rozgrywki pierwszej (z kartami z gwiazdką), a dopiero potem wprowadzanie kolejnych możliwości, tak, to by się przydało. Zdecydowanie ułatwiłoby "wejście" w grę. Ogrom możliwości jest po pierwszym czytaniu zbyt przytłaczający. Nie ma co jednak teraz płakać nad rozlanym... tym bardziej, że, tak jak zwykle, w trakcie gry wiele (choć nie wszystko :) ) wyjaśniało się automatycznie. Ale... FAQ na pewno się przyda :)

Baaaardzo mam ochotę na następną, pełną partię i to możliwie szybko.
Już w drugiej turze zacząłem czuć smród zbliżających się hord i ogromnie chciałbym rozwalić trochę więcej parszywych głów :twisted:
ODPOWIEDZ