Gra miesiąca - październik 2009

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: Smerf Maruda »

jax pisze:
Leviathan pisze:Jest Set: 2
A co to? Jakaś nowa gra tenisowa albo siatkarska? :)
To gra o tworzeniu zestawów dowcipów.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: BloodyBaron »

U mnie 11 rozgrywek w:
- Dominion (3)
- Airships (2)
- Osadnicy z dodatkiem Rycerze i Miasta i Fishermen of Catan(2)
- Comuni (1)
- Agricola (1)
- Battlestar Galactica (1)
- Carcassonne: Zamek (1)

Wygrywają Osadnicy z Rycerzami i Rybakami - bardzo potrzebowałem odmiany w Osadnikach, i ten dodatek świetnie trafia w oczekiwania, bardzo fajnie działa system rozbudowy stolicy - dzięki kartom można ciekawie kombinować na finiszu, łatwiej jest tępić lidera, dużo bardziej trzeba uważać na dostępność surowców, jednocześnie jest wiecej możliwości - gra jest bardziej elastyczna.

Na drugi miejscu wspólnie Agricola i Dominion: moje dwie "dychy" na BGG. Obie dzięki temu, że są świetne dla dwojga graczy i uzupełniają doskonale czas dłuższych popołudni i krótszych wieczorów.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2269
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: Leviathan »

jax pisze:
Leviathan pisze:Jest Set: 2
A co to? Jakaś nowa gra tenisowa albo siatkarska? :)
Nie za bardzo :shock:

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/38872

Świetna gra polegająca rozbudowie linii lotniczych i obsługiwaniu połączeń pomiędzy europejskimi metropoliami. Wizualnie nie wygląda rewelacyjnie, ale gra jest super miodna. Mnie baaardzo się podoba.
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: kmiernik »

Na pierwszym miejscu w październiku ląduje u mnie Tom Tube (ciekawa i bardzo przyjemna, ale niedoceniona gra), kolejne miejsca na podium to: Pandemic oraz Wysokie Napięcie.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2820
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 104 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: Ink »

Veridiana pisze:
Ink pisze:Beznadzieja miesiąca: Samurai (dr. Knizia umacnia się na pozycji)
:shock: :?: :!: :shock: A mogę spytać o szczegóły rozgrywki? I co Ci się konkretnie w tej grze nie podoba?
Bo doprawdy zaskoczyło mnie to ekstremalne stanowisko :)
Nie znoszę gier abstrakcyjnych czysto logicznych. Jeśli nie usiłują udawać, że nie są grą czysto logiczną (vide Abalone - czarne kulki, białe kulki) to przynajmniej wiem od początku, że mam do nich w ogóle nie siadać. Samuraj udawał - przez jakąś minutę. Potem dograłem partię wyłącznie dlatego, że nieelegancko byłoby zrobić inaczej.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: bartek_mi »

miesiac, ktory zapowiadal sie na rekordowy a skonczyl sie zaledwie "niezle" - 40 rozgrywek w 17 gier.
z powodu wyjazdu weekendowego az 10 razy na stole zawitaly "palce w pralce". calkiem sympatyczna zabawa - wymagane spore grono.
nowosc miesiaca to blue moon city - naprawde dobra gra, ladne wykonanie.

najlepsze rozgrywki:
- lotr:konfronatacja (gram tylko w wersje poprawiona) gdzie przegralem o 2 tury (grajac silami ciemnosci oczywiscie :) )
- wczorajszy dwuosobowy rftg. liczylem punkty jako pierwszy i majac 53 juz sie cieszylem ze zwyciestwa, a tu przeciwniczka nastukala 65 :->
- bmc - rzutem na tasme chce kupowac ostatnie 2 elementy obelisku i ... sie okazalo, ze sie przeliczylem o 1 krysztal :)
patrze na liste powyzsza i zapamietuje tylko swoje porazki :)

gry miesiaca:
rftg/bmc
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3239
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 68 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: Veridiana »

Leviathan pisze:
jax pisze:
Leviathan pisze:Jest Set: 2
A co to? Jakaś nowa gra tenisowa albo siatkarska? :)
Nie za bardzo :shock:

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/38872

Świetna gra polegająca rozbudowie linii lotniczych i obsługiwaniu połączeń pomiędzy europejskimi metropoliami. Wizualnie nie wygląda rewelacyjnie, ale gra jest super miodna. Mnie baaardzo się podoba.
im chodziło o literówkę w tytule :wink:
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: Harun »

Tym razem dwa tytuły dla dodatku i podstawki:

Pandemic on the brink - gra z dodatkiem jest rewelacyjna,

League of six - jedna partia w wersji 5 osób i gra mnie zauroczyła

wyróżnenie Taluva
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: Sandman »

Ciężki wybór w tym miesiącu, ale jednak RftG, o włos przed TtA. Zadecydowała rozgrywka z 30.10.2009. :]
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: piotrek.t »

Tutaj siedem rozgrywek:
Dominion - 4
Go - 3

Gra miesiąca - GO

Chyba przestaję pasować do forum :D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: yosz »

na forum wbrew pozorom jest dużo goistów ;) np. ja
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: ghostdog »

u mnie grany był tylko WArhammer Invasion i Razzia (z córką)
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Marvin
Posty: 113
Rejestracja: 11 gru 2008, 08:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: Marvin »

bartek_mi pisze:- lotr:konfronatacja (gram tylko w wersje poprawiona) gdzie przegralem o 2 tury (grajac silami ciemnosci oczywiscie :) )
Troche off-topic. Co to jest ta wersja poprawiona? Delux czy jakies home rules?
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: bartek_mi »

Marvin pisze:
bartek_mi pisze:- lotr:konfronatacja (gram tylko w wersje poprawiona) gdzie przegralem o 2 tury (grajac silami ciemnosci oczywiscie :) )
Troche off-topic. Co to jest ta wersja poprawiona? Delux czy jakies home rules?
delux - imho "poprawiona" :)
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: Sandman »

bartek_mi pisze:delux - imho "poprawiona" :)
W życiu nie nazwałbym wariantu umieszczonego w deluxe "poprawionym". Na pewno zmienia on rozgrywkę, szczególnie balans stron, ale co do lepszości od wariantu podstawowego to już można (a nawet trzeba) się spierać. Także nazwa "wersja wariantowa" najlepiej oddaje stan faktyczny. Koniec off-topu.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: wicked »

Ink pisze:
Veridiana pisze:
Ink pisze:Beznadzieja miesiąca: Samurai (dr. Knizia umacnia się na pozycji)
:shock: :?: :!: :shock: A mogę spytać o szczegóły rozgrywki? I co Ci się konkretnie w tej grze nie podoba?
Bo doprawdy zaskoczyło mnie to ekstremalne stanowisko :)
Nie znoszę gier abstrakcyjnych czysto logicznych. Jeśli nie usiłują udawać, że nie są grą czysto logiczną (vide Abalone - czarne kulki, białe kulki) to przynajmniej wiem od początku, że mam do nich w ogóle nie siadać. Samuraj udawał - przez jakąś minutę. Potem dograłem partię wyłącznie dlatego, że nieelegancko byłoby zrobić inaczej.
To u mnie jest podobnie. Samuraj i Przez pustynię działają na mnie usypiająco.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: kwiatosz »

To ja jeszcze pod OT się podepnę - jak najbardziej tu zgadzam się z Sandmanem, mi wręcz ten wariant deluxe popsuł Konfrontację... W jego rozwoju Knizia nawet palca nie umoczył, dodatkowe postacie to "dzieło" panów z FFG (o ile dobrze pamiętam że FFG to wydało).
No i w wersji deluxe to białe postacie wychodzą na rzeźników niewinnych czarnych, co jest jakieś lekko absurdalne.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: uyco »

Podczas tradycyjnego październikowego wyjazdu planszówkowego zdołaliśmy zagrać w: Dominiona, Die Macher, Modern Art, Age of Empires III oraz TtA.

Gra miesiąca TtA - za partię 3-osobową, w której Piotr bił nas na głowę w dokładnie wszystkim. Miał wspaniałą gospodarkę, rozwiniętą naukę, wprowadzał najnowsze ustroje, jego czołgi i rakiety dziesiątkowały nasze niedoinwestowane armie składające sie głównie z wojowników :lol: Zapomniał tylko o jednej rzeczy, trochę zbyt późno przestawił się na produkcję kultury. A my to wykorzystaliśmy. Mieliśmy też trochę szczęścia - prawie zero krat na eventy w 3 erze, bo on i tak we wszystkim dominował (weszły tylko 2 w final scoringu, on z kolei nie dostawał eventów na rękę), blokowaliśmy sprzątając mu sprzed nosa wszystkie karty generujące kulturę, przydał się Ghandi, dzięki któremu nota bene wygrałem. Bardzo dziwna i ciekawa partia - emocje do samoego końca podliczania punktów. Gdyby ktoś pokazał mi dysproporcje w potencjale cywilizacji nie uwierzyłbym, że z taką "fabryką" można przegrać. TtA RULES!!!
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: Tommy »

U mnie był to raczej słaby miesiąc i w sumie prawie wygrał Thurn und Taxis, ale rzutem na taśmę ostatnia (pierwsza) rozgrywka w Warhammer Invasion wsadza go na tron gry miesiąca - gra fantastyczna!
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: elayeth »

A ja pierwszy raz robiłem statystyki. Chyba wpadłem w to hobby... ;-) Ehhh... :wink:
Grą miesiąca został Small World i to chyba dlatego, że świetnie sprawdza się zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi, a przy tym jest lekką i szybką grą. Z drugiej strony jesli liczyć po ilości czasu nad grą to z pewnością wygrał Horror w Arkham.
Wprawdzie nie jestem jakimś graczem z długim stażem to jednak zauważam cieszącą mnie okoliczność. Gry które zakupiłem już jakiś czas temu (po wstępnym nagraniu się i odłożeniu na półkę) odkrywam na nowo... i jest to Agricola (odkąd zgłębiam kolejne talie) i właśnie Horror w Arham. :)

A tak to wyglądało:
Small World 13
Zooloretto 8
RftG 3
Horror w Arkham 3
Ubongo 3
Agricola 3
For Sale 2
Ryzyko 1
Memoir'44 1
Wśąść do Pociągu - Europa 1
Dominion 1
Descent: Journey in the Dark 1
RAZEM: 40
Awatar użytkownika
puniek
Posty: 182
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:03
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: puniek »

U mnie 26 rozgrywek w 16 gier.

Grą miesiąca zostaje nowo poznana Trans Europa z dodatkiem Vexation, udało się zagrać w sumie 5 razy w różnym towarzystwie. Proste zasady i wielka miodność grania, jak dla mnie perełka.

Rozczarowanie miesiąca, Kahuna, z serii 2 osobówek Kosmosu, nie przekonała mnie ani trochę, nudy.

Partia miesiąca, Mali Powstańcy, grałem z osobą, która przeżyła powstanie, pomimo zasłużonego wieku powstaniec świetnie poradził sobie ze zrozumieniem zasad, przeżycie bezcenne.

Najgorsza partia miesiąca
to Magia i Miecz v.4.5, graliśmy w 7 osób, każdy miał duży sentyment, partii nie udało się skończyć, jakiś taki niesmak pozostał.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: bb.bartosz »

20 partii
Dominion (z intrygą) 13
Race for the Galaxy 4
Elasund: The First City of Catan 2
Through the Desert 1

Pomijając Przez pustynię i jedną partię Elasunda wszystkie gry 2-osobowe.
zdecydowanie wygrywa Dominion, gra jest niesamowicie różnorodna. Zauważyłem że gra się 'zawiesza' kiedy nie dobieramy mądrze kart- warto brać coś co daje 2 akcje i więcej zakupów. Inaczej strasznie się męczymy nie będąc w stanie kupować 6punktów. Z dobrze dobranymi kartami dominion mocno zyskuje na dodatku. Czekam kiedy w ofercie sklepów pokaże się Seaside...
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: draco »

72 rozgrywki w 39 tytułów. Już myślałem, że nic mnie w październiku nie pochłonie, ale jednak na koniec pojawił się Factory Manager i bije obecnie wszystko. Nowa pozycja od 2F zostaje grą października i pewnie też listopada. Recenzja w trakcie pisania.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: Muttah »

u mnie najwięcej gier zdecydowanie w WH:invasion.. Cały czas katuję Chaos przeciwko Imperium oraz Kraśkom i mimo że ani z jednymi ani z drugimi nie ma łatwo, to przeważnie wychodzę na swoje (choć są też ostre porażki). Gra ma sporo do zaoferowania, już nie mogę się doczekać dodatku.

Drugi w kolejności Space Hulk . Wkręciłem jedego kumpla i tak wsiąkł, że graliśmy po 3-4 partie pod rząd. Mistrzowski klimat, asymetryczny konflikt, każdy ruch "na żyletkę". Niezapomniane wrażenia z każdej rozgrywki, jak dla mnie maksimum klimatu i grywalności.

Natomiast cichym hitem okazał się w moim towarzystwie Chaos Marauders, który choć nie do końca strategiczny, okazał się jednak doskonałą "beer and preztels game". Sporo emocji, wyrazisty klimat i ostre wjazdy powodują, że jest to obecnie najczęścej chodząca u mnie gra 3-osobowa.

Zawodem miesiąca okazał się za to Galaxy Trucker... Po rozkminkowym początku ostre zderzenie z losowością. Chociaż z drugiej strony gra zawiera pełno ciekawych pomysłów i jednak chętnie zagrałbym jeszcze raz, tak chociażby żeby zobaczyć jak to pójdzie.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 380 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra miesiąca - październik 2009

Post autor: farmer »

Skromny miesiąc :(.
Tym razem Hammer of the Scots.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
ODPOWIEDZ