"Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9466
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: MichalStajszczak »

Zapewne w budżecie Narodowego Centrum Kultury (bo chyba ta instytucja była głównym sponsorem gry) zaplanowane zostało wydanie w tym roku jakiejs kwoty na "Projekt multimedialny związany z 70 rocznicą wybuchu II wojny i 20 rocznicą okrągłego stołu". Jak zostało zaplanowane, to trzeba było te pieniądze wydać. Może jakiś inny artysta miał pomysł, żeby na Pałacu Kultury zawiesic ekran 50x50 m i rzucać na ten ekran slajdy z róznych historycznych wydarzeń? Może ktos miał pomysł na jakieś inne przedsięwzięcie "artystyczne", które dałoby sie jakoś powiązać z tymi rocznicami? W efekcie wybrano wydanie gry o nowatorskiej mechanice, wzorowanej na Magii i mieczu. (Specjalnie przy słowie "nowatorska" w poprzednim zdaniu nie umieściłem żadnego emotikona, ani nie wziąłem tego słowa w cudzysłów. Zapewne dla urzędników, którzy w dzieciństwie grali tylko w Chińczyka czy Grzybobranie, mechanika MiMa czy Monopoly może wyglądać na nowatorską.) Zresztą mechanika gry jest istotna w Polsce dla góra kilku tysięcy maniaków. Przypuszczam, że ani dla autora gry, ani tym bardziej dla osób, podejmujących decyzję o sfinansowaniu tego projektu, mechanika gry nie była istotnym czynnikiem. Ważny był "klimat" czyli to, by gra nawiązywała tematyką do wydarzeń, których rocznice były obchodzone. A najważniejsza była najprawdopodobniej muzyka na płycie, dołączonej do gry. Przeciez producentem gry była firma Aggresiva, zajmująca się głównie produkcją nagrań. Nawet w filmie, promującym grę, pokazywanym w interia.tv, znacznie więcej czasu zajęła właśnie strona muzyczna projektu.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6465
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Odi »

MichalStajszczak pisze:Zresztą mechanika gry jest istotna w Polsce dla góra kilku tysięcy maniaków.
Istotna jest dla każdego, kto kupuje grę. Fakt, że taki kupujący nie zna terminu 'mechanika' nie oznacza, że obojętne mu, czy gra jest 'nudna i głupia', czy może 'fajna'
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: jax »

Odi pisze:Istotna jest dla każdego, kto kupuje grę. Fakt, że taki kupujący nie zna terminu 'mechanika' nie oznacza, że obojętne mu, czy gra jest 'nudna i głupia', czy może 'fajna'
Monopoly było/jest fajną grą dla dziesiątek tysięcy ludzi mimo że ci ludzie nie znają pojęcia 'mechanika' i mimo że dla nas - maniaków, Monopoly może być 'nudne i głupie'. Nie wiem jak jest z 'Zaczęło się w Polsce' (bo nie grałem), ale może być tak samo jak z Monopoly.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Gerard Heime »

Odi, wiele lat temu doskonale bawiłem się w Monopoly i jego klony, a Magia i Miecz wydawała mi się genialnym tytułem. Teraz Monopoly mnie przeraża swymi nędznymi zasadami, a MiM smuci tym, że nie ewoluowała przez te wszystkie lata, by nadążyć za duchem czasów i jest teraz po prostu przeciętna.

Wniosek? Trzeba mieć mimo wszystko jakieś rozeznanie w grach planszowych, by ocenić "Zaczęło się w Polsce" jako badziew. Połączenie patriotycznej tematyki i efekt nowości mogą spowodować, że zwykli zjadacze ziemniaków uznają tą grę za coś niezwykłego. Na szczęście gra nie ma takiego medialnego wsparcia jak Mali Powstańcy, więc liczę na to, że przejdzie bez echa, podczas gdy Powstańcy trafią pod strzechy Polaków.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: bartek_mi »

Andy pisze:
jax pisze:Teksty typu 'rysunki ślepego dziecka' są ponizej wszelkiej krytyki.
A co powiedzieć o takich perełkach:
siła staje się jedynie pierdnięciem
:shock:

no to jest "fajowe"
tak jak "fajowe" jest bekanie w filmie do recenzji W:I
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9466
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: MichalStajszczak »

bartek_mi pisze:no to jest "fajowe"tak jak "fajowe" jest bekanie w filmie do recenzji W:I
Najsmutniejsze jest to, że autorzy takich recenzji wydają się być przekonani o swoim "poczuciu humoru".
Inna sprawa, że recenzent sam sie wystawił na pośmiewisko, pisząc "rysunki ślepego dziecka", bo sam okazał się "ślepym recenzentem", skoro dwójkę wziął za siódemkę.
Nawiasem mówiąc podejrzewam, że za określenie "rysunki ślepego dziecka" może mu grozić proces. I to nie z powództwa skrytykowanego w ten sposób grafika, ale np. kogoś ze Związku Niewidomych, który taki tekst uzna za "wyszydzanie i poniżanie osób niepełnosprawnych".
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Lucf »

Myślę, że nie grozi mu proces za to . Ale nie będę pisał dlaczego bo może bym się naraził na proces ; )
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9466
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: MichalStajszczak »

Lucf pisze:Myślę, że nie grozi mu proces za to . Ale nie będę pisał dlaczego bo może bym się naraził na proces
Jeżeli masz na myśli to, że osoba niewidoma nie przeczyta tekstu, to jesteś w błędzie. Istnieją programy, które "odczytują" na głos zawartość stron internetowych. Oczywiście pod warunkiem, że cała strona nie jest zrobiona we Flashu.
cannehal
Posty: 323
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:30
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: cannehal »

Czy ktoś już podpinał tego linka:
http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-s ... e-w-polsce

Jeśli tak to sorry, ale jeśli nie to proszę bardzo.
A w dyskusji o recenzjach udziału brać nie będę. Spadam. ;)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: cezner »

Grunt to dobra promocja.
Jeszcze tą grę zobaczymy w każdym hipermarkecie :lol:
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: rokter »

cannehal pisze:Czy ktoś już podpinał tego linka:
http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-s ... e-w-polsce
"Narodowe Centrum Kultury zwróciło się do mnie z prośbą, żeby taki projekt zrealizować"

"pomysł na bardzo inteligentna rozrywkę"

:-)
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Sandman »

rokter pisze:
"Narodowe Centrum Kultury zwróciło się do mnie z prośbą, żeby taki projekt zrealizować"

"pomysł na bardzo inteligentna rozrywkę"

:-)
Ooo to bardzo ciekawe, szczególnie w kontekście tej wypowiedzi autora w komentarzach na Gamesfanatic:
Teksty typu “Skoro już mają wydawać na to kase państwową to fajnie żeby takową gre zaprojektował jakiś specjalista , a nie krewni i znajomi królika” skomentuje tylko raz i więcej nie będę. Ten traktuje jako próbę ubliżenia mi. Propozycja zrobienia gry wyszła ode mnie i mojego kolegi. Spróbuj sam coś zrobić, załatwić, podzwonić po instytucjach, zamiast siedzieć w domu przed kompem, dłubać w nosie i narzekać, że jak ktoś coś ma to na pewno ukradł a jak ma jakąś fuchę to na pewno po znajomości. Obrzydliwa cecha niestety większości Polaków.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
cannehal
Posty: 323
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:30
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: cannehal »

rokter pisze: "pomysł na bardzo inteligentna rozrywkę"
:-)
Niezły tekst. Też się ubawiłem.
Ale najgorsze jest to, że prowadzący nie poddają tych ludzi żadnej krytyce. Zero podchwytliwych pytań i zbadania tematu. Typowy program sponsorowany.

No i tekst prowadzącego, że to mu się kojarzy z chińczykiem i odpowiedź jednego z kolesi, że to bardziej takie Monopoly. Dorzuć do tego MiM i mamy recenzję produktu. ;)
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: rokter »

nie jestem pewien, czy autorem tych słów z gamesfanatic jest ta sama osoba. w telewizji o planszówce wypowiadał się Tomo Żyżyk.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Sandman »

Rokter: tak czy inaczej ktoś mija się z prawdą...
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
cannehal
Posty: 323
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:30
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: cannehal »

Tutaj jest kto co robił w tym projekcie:
http://paradoks.net.pl/read/11643

Ze strony:
Notka o autorach

Tomo Żyżyk, rocznik 1974, pomysłodawca i producent wydawnictwa, autor grafik i rysunków, współproducent CD. Z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania: muzyk (obecnie wokalista w zespole Mona), grafik, rysownik, autor tekstów, wydawca, organizator koncertów ...

Autorem scenariusza i mechaniki gry Zaczęło się w Polsce jest Grzegorz Prędki, rocznik 1976, historyk i informatyk, fan i twórca gier planszowych i fabularnych.

Współproducentem CD jest Bodek Pezda, rocznik 1969, lider industrialno-rockowej formacji Agressiva 69, producent, wydawca.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6465
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Odi »

To nie jest program recenzencki, albo program w którym mozna wyrazić opinię inną od załozonej przez producenta tego 'szoł'.
Ma być przyjemnie, wszyscy mają się zgadzać ze sobą i się usmiechać, zapraszamy do studia ciekawych ludzi, żeby o sobie opowiedzieli, a nie żebysmy mogli zadać im krytyczne pytania.

Producent nie musi znać się na planszówkach. Z jego punktu widzenia, projekt 'Zaczęło się w Polsce', jest bardzo interesujący.

Nie ma co tutaj krytykować producenta, czy prowadzących.
Taka konwencja.


Dla mnie osobiście, prowadzenie takiej słodko-mdlącej 'publicity' sprawia, że uzasadnione jest powstawanie recenzji takich, jak ta Grabka.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Sandman »

Czyli panowie autorzy nie uzgodnili między sobą zeznać.Jeden twierdzi, ze pomysł wyszedł od nich, drugi, że dostali zlecenie od Narodowego Centrum Kultury. Buhahahaa, żałosne wyciąganie państwowej kasy i tyle.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Sandman »

MisterC pisze:
fan i twórca gier planszowych i fabularnych
To już chyba lepiej by było, jakby o tym nie wspominał.
Taki twórca gier, jak z Mroczków aktorzy. :twisted:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9466
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: MichalStajszczak »

Sandman pisze:Czyli panowie autorzy nie uzgodnili między sobą zeznać.
Te wypowiedzi wcale nie muszą być sprzeczne. Sytuacja mogła wygladać tak. Gregor Prędki wymyślił grę i zwrócił się do Narodowego Centrum Kultury, aby sfinansowało jej wydanie. Narodowe Centrum Kultury miało w budżecie pieniądze ale nie na grę planszową, tylko na "projekt multimedialny". Zleciło więc Tomo Żyżykowi zrobienie oprawy muzycznej i w ten sposób powstało coś, na co można było wydać pieniądze tak, aby nikt się nie przyczepił.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Sandman »

Wyszedłem z założenia, że tym kolegą, wspomnianym w komentarzach, jest ów Tomo Żyżyk, ale być może wyciągnąłem zbyt daleko idące wnioski (w co jednak wątpię).
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9466
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: MichalStajszczak »

Tak czy inaczej, nie da się juz nic z tym zrobić. Gra została wyprodukowana, autorzy pieniądze wzięli, może już je nawet przepili wydali. Ale jest niebezpieczeństwo, że swoje "wielkopomne dzieło" będą chcieli wcisnąć szkołom, co zresztą zapowiadali w programie "Kawa czy herbata". Niedawno minister kultury mówił o tym, że powstał projekt wyposażenia każdej szkoły w zestaw płyt z muzyką poważną. Zapewne zadziałał jakiś "lobbying" ze strony producentów płyt. Może teraz ktos naciągnie ministerstwo edukacji na sfinansowanie "pomocy edukacyjnej" w postaci gry historycznej, opracowanej przez "historyka i zarazem znanego (pewnie, że znanego, jak mówili o nim w telewizji) autora gier planszowych i fabularnych".
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Witold Janik »

MichalStajszczak pisze:Może teraz ktos naciągnie ministerstwo edukacji na sfinansowanie "pomocy edukacyjnej" w postaci gry historycznej, opracowanej przez "historyka i zarazem znanego (pewnie, że znanego, jak mówili o nim w telewizji) autora gier planszowych i fabularnych".
Brzmi jak koszmarny sen! :?
Tfu, tfu, tfu, na psa urok!
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: costi »

MichalStajszczak pisze:Tak czy inaczej, nie da się juz nic z tym zrobić. Gra została wyprodukowana, autorzy pieniądze wzięli, może już je nawet przepili wydali. Ale jest niebezpieczeństwo, że swoje "wielkopomne dzieło" będą chcieli wcisnąć szkołom, co zresztą zapowiadali w programie "Kawa czy herbata". Niedawno minister kultury mówił o tym, że powstał projekt wyposażenia każdej szkoły w zestaw płyt z muzyką poważną. Zapewne zadziałał jakiś "lobbying" ze strony producentów płyt. Może teraz ktos naciągnie ministerstwo edukacji na sfinansowanie "pomocy edukacyjnej" w postaci gry historycznej, opracowanej przez "historyka i zarazem znanego (pewnie, że znanego, jak mówili o nim w telewizji) autora gier planszowych i fabularnych".
Jak sie czyta ten post, to az ciarki po plecach przechodza, jest taki... bliski zyciu :|

A Kawy Czy Herbaty, tudziez innego Pytania Na Sniadanie, nie ma sie co czepiac, bo to nie jest powazny program publicystyczny, tylko lekka rozrywka do porannej kawy.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9466
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: MichalStajszczak »

costi pisze:A Kawy Czy Herbaty, tudziez innego Pytania Na Sniadanie, nie ma sie co czepiac, bo to nie jest powazny program publicystyczny, tylko lekka rozrywka do porannej kawy.
I dlatego o tym, jak doszło do wydania tej gry, powinno się mówić w programie "Sprawa dla reportera" :twisted:
ODPOWIEDZ