Dobra karcianka dla dwóch osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Platan »

Witajcie. Zaproponujcie proszę dobrą karciankę, która sprawdza się w dwie osoby. Mogą występować w niej kości czy inne drobne dodatkowe elementy. Interakcja jak najbardziej wskazana. Może pojawiło się coś ciekawego na Essen?
Zaginione miasta z żoną już przerobilismy do bólu.
Z góry dziekuję za porady
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: wicked »

Właściwie to Dominion. Fajnie się też prezentuje Warhammer: Invasion, ale nie miałem jeszcze okazji zagrać.
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: DDP »

Blue Moon = najlepsza karcianka na 2 osoby! A Dominion to przereklamowane karcianka w ktorej przy kazdy ukladzie kart wystepuja jakas zwycieska strategia nie do obalenia jak np chapel + costam.
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Andy »

Race for the Galaxy
Cold War: CIA vs KGB
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Tycjan »

Wspomniany Warhammer Invasion LCG, oraz:
Zombiaki
Ticket to Ride: Gra Karciana
Caylus Magna Carta

W przypadku Race for the Galaxy to chyba dodatek dodaje więcej interakcji?

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Ryslaw »

Oprócz wymienionych jeszcze Blue Moon. Świetna gra.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: bb.bartosz »

u mnie na szczycie listy rządzą
Dominion
Race for the Galaxy

wcześniej grywaliśmy w
Cytadela
Catan card game (tą mam do sprzedania - http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =10&t=9023)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Odi »

Z wyraźną interakcją:

Cold War: CIA vs KGB
Warhammer: Invasion
Cytadela (mniej więcej połowa graczy twierdzi że Cytadela na 2 os jest słaba, druga połowa uwielbia ją w tej konfiguracji)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: melee »

Schotten Totten, my bardzo lubimy
Dracula
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Veridiana »

Mój głos na Race for the Galaxy - w 2 osoby to czysty wyścig jak dla mnie. bezpośredniej interakcji brak, ale emocji i tak dużo!

i na Caylus Magna Carta - świetna potyczka :)
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Dzej »

Niedługo powinna wyjść Polska wersja karcianych osadników z catanu. Polecam :)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: bartek_mi »

jako, ze gram prawie tylko we 2 osoby podaje tytuly, ktore u nas "chodza":

1. battle line (czyli schotten totten ale tylko wydanie 2 czyli z taktykami) - baaardzo dobra gra dwuosobowa. naprawde rewelacja. proste reguly. a interakcji z kartami taktyki jest az nadto :) na plus gry zaliczam jej kompaktowosc. polecam i koniec. przeboj tego roku u mnie.
2. rftg - interakcji malo ale gra bdb.
3. dominion - dobry jest, szybki. tylko ten setup...
4. caylus magna carta - malo "karciana" gra i dosc ciezka. interakcji jak to w worker placement sporawo. dobrze sie kompresuje do transportu. na stole laduje niezbyt czesto.
Dice Hate Me :(
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Muttah »

Jako że pytanie było o gry do pogrania z żoną, to poniżej moje sugestie (grane wielokrotnie z narzeczoną):

Blue Moon - mocno losowy, ale fajny. Bardzo ładne wykonanie, niektóre frakcje (aqua, mimix) wręcz super. Bardzo leciutka gra, ale za to szybka, grywalna i ogólnie miła. Można się zdenerwować jak dobór konsekwentnie "nie siada", no ale połowa gry w BM polega imho na szacowaniu ryzyka i dobrym dostosowywaniu się do sytuacji (kiedy walczyć, a kiedy odpuścić ;)) Moja luba mocno kręciła nosem na losowość, ale w końcu się przekonała i ogółem lubi zagrać.

Warhammer: Invasion - bardzo pozytywna produkcja, u mnie razem z space hulkiem największy hit ostatnich miesięcy. Narzeczona dopiero się rozkręca (póki co gra tylko imperium), ale zdążyła zlać mnie wielokrotnie i ogólnie już od pierwszej gry stwierdziła że jej się podoba.

Minotaur Lords / Scarab Lords - wyjątkowo niedoceniane produkcje, a szkoda. Minotaur lords ma jeden banalny błąd na kilku kartach, ale po wyjaśnieniu go gra jest rewelacyjna. Chyba najczęściej grana u mnie z wszystkich karcianek (chyba najwięcej wspólnie rozegranych partii z wszystkiego co mamy!), po prostu można w to ciąć do upadłego. Zupełnie różne dwie frakcje w minotaurach i niestety troszkę mniej zróżnicowane w scarabach (ogólnie polecam na początek minotaury, a jak "wejdzie" to warto scaraby też mieć). Szkoda tylko że ilustracje to nie poziom Blue Moon'a (czy nawet invasion), ale sama gra nadrabia mocno i jest po prostu nie do zdarcia.


Cold War - jedna z tych gier, w które zawsze dostaję od niej lanie i już mnie to przestaje bawić :wink: Dedukcja i gra pozorów, oraz względnie duża losowość to dla mnie za ostre combo. Mogę zagrać, ale topię jak wrona :oops:


No i to cholerne Lost Cities... Mówiłem już, że nienawidzę tej gry? Ah, no tak :D
http://www.forum.galakta.pl/viewtopic.p ... d7d0b476ec
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: BloodyBaron »

ja też na podstawie doświadczeń z małżonką:
- San Juan
- Dominion
- Caylus Magna Carta
- Catan Card Game
- Lost Cities

Wszystkie poza Lost Cities według mnie można w ciemno - są świetne (u mnie min. 9 na BGG)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Platan »

A co sądzicie o Um Krone und Kragen?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: BloodyBaron »

Platan pisze:A co sądzicie o Um Krone und Kragen?
fajna kościanka, ale wolę Airships, które jest moim zdaniem ciekawsze, bo bardziej taktyczne. W UKuK po prostu zbierasz kolejne karty rozbudowując swój zbiór kostek i modyfikatorów, aż dojdziesz do końca piramidki. W Airships musisz również rozbudowywać silnik kostek, ale jednocześnie kupować karty dające punkty zwycięstwa na koniec gry, jest więc duża rywalizacja i emocje w trakcie gry, bo nie wiesz, czy twój przeciwnik nie zaryzykuje za chwilę budowy sterowca (zdobywania punktów), do którego akurat ty się przymierzasz. Bardzo fajnie gra się w dwie osoby.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 647 times
Been thanked: 524 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Harun »

Zdecydowanie Jambo i Balloon Cup. To są nasze małżeńskie hity w kategorii dwuosobowych karcianek.

Roma też jest bardzo fajna i ma kostki, na Essen wyszła reedycja ze zmienionymi kartami - Arena Roma II. Ja bardzo ją lubię, żona troszeczkę mniej.
Moja żona bardzo lubi natomiast grę z serii Mystery rummy - Jekyll & Hyde. Ja też ją lubię, ale nieco mniej.

Wreszcie poleciłbym też kolejny nasz hit - prostą ale świetną grę scripts & scribes, niestety jest nie do kupienia.

W Um Krone und Kragen pogrywam, ale w mojej ocenie jest ciekawa raz na długi czas, bo oceniam grę jako bardzo schematyczną. Jest to oczywiście subiektywna ocena.
Awatar użytkownika
puniek
Posty: 182
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:03
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: puniek »

Jambo, grałem tylko raz ale naprawdę zachwyciło mnie. Must have.

Rftg to u mnie hit ale interakcja rzeczywiście mnimalna, dodatkowo gra nie należy do najłatwiejszych.

Na koniec polecę coś co jeszcze nie pojawiło się, mało znana karcianka Court of the Medici, prosta i miodna, dużo grałem w wakacje.

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/37208
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: khaox »

a ja Um Krone und Kragen odradzam... moze i fajnie, ze da sie w nia zagrac w wiecej niz 2 osoby, ale przesadnie dlugie przygotowanie do rozgrywki w stosunku do poziomu komplikacji / dlugosci

Balloon Cup tez bym nie polecal, bo majac na polce i balloon cup i zaginione miasta po zaginione miasta siegam zdecydowanie czesciej (pomimo ogrania sie w nie do znudzenia). Nie zrozum mnie zle, to jest dobra gra, ale posiadajac obie nie bedziesz siegal po nie na zmiane

A co polecilbym?
- Caylus Magna Carta - bo ma fajne odczucie wiekszej gry, mniej sie nudzi w "2 osobowym zaciszu" niz duza wersja caylusa i da się zagrać nawet na łóżku
- Dominion (nie intryga) wcale zly nie jest jak tylko opanujesz mnogosc kart. Przy czym iterakcji tam tak duzo nie ma, ale mimo tego wart polecenia. A to ze sa strategie wygrywajace dla danego ukladu kart... pewnie ze sa, obaj przeciwnicy to widza, wiec niech nikt nie mowi, ze oczywiste strategie wygrywajace sa wadą. I tak o wygranej decyduja dodatki, czyli jakie karty dolozysz do tej strategii. To jak z ciastem... mając mąkę i jajka na stole musisz ich użyć, ale o końcowym efekcie decyduje też czy dodasz orzechów rodzynek czy szynki i sosu do pizzy.
- Fzzzt! - to tak z nowości essen 2009. Drobne (wielkosci zombiakow), fajne, na chwile obecna chce grac mozliwie duzo

a teraz pytanie wazniejsze....
Platan, czy szukasz karcianki bo lubisz (ewentualnie żona lubi) karty czy raczej oczekujesz czegoś małego do noszenia ze sobą? Bo widzę że wszyscy wzięli sobie do serca "karty" a ja się zastanawiam czy aby taki cel Tobie przyświecał
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Andy »

Do wszystkich, którzy (ponownie) twierdzą, że w R4tG jest mała interakcja: naprawdę nie interesuje Was, jakie akcje wybiera przeciwnik i jak może on skorzystać z akcji, które Wy wybieracie? :shock:

Jeśli i tego mało, to zawsze można dokupić RvI i zacząć kraść z tableau przeciwnika. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Aba »

Warhammer: Invasion LCG albo Babylon V CCG jeśli chcesz kolekcjonerską karciankę.
Awatar użytkownika
puniek
Posty: 182
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:03
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: puniek »

Andy pisze:Do wszystkich, którzy (ponownie) twierdzą, że w R4tG jest mała interakcja: naprawdę nie interesuje Was, jakie akcje wybiera przeciwnik i jak może on skorzystać z akcji, które Wy wybieracie? :shock:
Oczywiście, jest to bardzo ważne, obserwacja stołu przeciwnika i przewidywanie jego ruchów, w każdym razie dla mnie jest to za mało by klasyfikować grę jako interakcyjną.

Poza tym szukamy gry, w którą Platan mógłby pograć sobie z żoną, wiemy ,że wcześniej sprawdzały się Zaginione Miasta, ja bym tutaj się zatrzymał i zastanowił czy rzeczywiście następną grą powinien być Race czy Warhammer, ja bym raczej szedł w kierunku gatewayów niż "gier dla graczy".
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Odi »

Warhammer jest intuicyjny. Poleciłbym go początkującym. Zwłaszcza, że jest tutorial video na stronie FFG, skąd można się go bardzo ładnie nauczyć.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Dzej »

Aba pisze:Warhammer: Invasion LCG albo Babylon V CCG jeśli chcesz kolekcjonerską karciankę.
WH:I absolutnie nie jest kolekcjonerską karcianką :)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dobra karcianka dla dwóch osób

Post autor: Aba »

Serio???
"Albo" oddzielało dwa zdania podrzędne czyli wyrażenie "kolekcjonerska" było tylko do Babylona.
ODPOWIEDZ