Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Generalnie w praktyce wykładanie ich przy dużej ilości zestawów nie ma sensu - nikt ich nie weźmie chyba że dla jaj
Nawet do ogrodów są bez sensu (skończyły się wam kiedyś miedziaki ?!)

Natomiast położenie ich na stół nic nie psuje, można zawsze zapytać gracza który długo zastanawia się nad zakupem "a może chcesz kupić taką piękną klątwę?" i czasami fakt że klątwy mogą się pojawić jest nieoczywisty, jak np na karcie swindler z Intrygi + nie trzeba formuować rozdziału zasad pod tytułem "sprawdzanie czy mam wykładać klątwy: czy biorąc pod uwagę wszystkie możliwe kombinacje kart i sensowność nietypowych pomysłów na grę typu zrzucenie decku chapellem, kupienie maskarady i wrzucanie innym graczom samodzielnie kupione klątwy [jakoś tego nie widzę, ale teoretyczie można próbować]"
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
MBeniek
Posty: 13
Rejestracja: 02 lip 2009, 16:55
Lokalizacja: Ustroń (śląsk)

Re: Dominion

Post autor: MBeniek »

A może mi ktoś powiedzieć, po co tyle w Dominionie tyle miedziaków? Nie można ich kupić, a jest ich tyle że... nie wiadomo co z tym zrobić?
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Perpetka »

No wręcz przeciwnie, można je kupić, i to niedrogo, bo za zero.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Dominion

Post autor: bb.bartosz »

MBeniek pisze:A może mi ktoś powiedzieć, po co tyle w Dominionie tyle miedziaków? Nie można ich kupić, a jest ich tyle że... nie wiadomo co z tym zrobić?
jak ktoś napisał można je kupić za 0 :)
przy talii z ogrodami i dużą ilością dodatkowych zakupów nabywanie hurtem miedziaków może mieć sens (chociaż nigdy nie próbowałem). Też mi się wydaje że miedziaków jest o wiele za dużo, nawet na 6 graczy..
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: BloodyBaron »

bb.bartosz pisze:
MBeniek pisze:A może mi ktoś powiedzieć, po co tyle w Dominionie tyle miedziaków? Nie można ich kupić, a jest ich tyle że... nie wiadomo co z tym zrobić?
jak ktoś napisał można je kupić za 0 :)
przy talii z ogrodami i dużą ilością dodatkowych zakupów nabywanie hurtem miedziaków może mieć sens (chociaż nigdy nie próbowałem). Też mi się wydaje że miedziaków jest o wiele za dużo, nawet na 6 graczy..
Też tak myślałem, aż do 4-osobowej gry z ogrodami, w której grasowało 10 złodziei i milicji sporo, nikt nie chciał kupować srebra i złota i zbieraliśmy tylko miedziaki lewarując się kartami pozwalającymi dobierać karty, takimi jak kuźnia,poseł czy sala tronowa - działało fajnie, ale miedziaki się skończyły :)

Gra się skończyła przez wyczerpanie 3 stosików - prowincji zostało przynajmniej 5-6.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Miedziaków nie jest za dużo.
Jest ich na tyle dużo żeby praktycznie w żadnej sensownej sytuacji się nie skończyły (ale jest ich skończona ilość więc jak wszystkim się opłaca kupować tylko miedziaki to się jednak skończą)
Przy końcówce z ogrodami i dużą ilością buy kupowanie masowo miedziaków to standard (na nic lepszego nie starcza kasy przy 2,3 zakupach i zaśmieconej już talii)

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na bardziej "przyziemny" aspekt, miedziaki grają w każdej partii, po 7 na gracza, więc zapas tych kart sprawia że trochę mniej się zużywają.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
MBeniek
Posty: 13
Rejestracja: 02 lip 2009, 16:55
Lokalizacja: Ustroń (śląsk)

Re: Dominion

Post autor: MBeniek »

CZyli miedziaki możemy kupować zawsze, za darmo, tak? Ale jak bierzemy/kupujemy miedziaka to używamy jednego zakupu? A można brać dowolną ilość miedziaków podczas jednego zakupu czy np. jak mamy trzy zakupy to możemy wziąźć trzy miedziaki? Jak to dokładnie działa?

Czy angielska wersja Intrygi będzie się odróżniać od polskiej wersji Dominiona? Jak z wykonaniem? Bo nie chce mi się już w nieskończoność czekać na polską Intrygę.
Ostatnio zmieniony 03 lis 2009, 11:09 przez MBeniek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: yosz »

jeden zakup - jedna karta. Nawet jeżeli nic nas nie kosztuje - tak jak miedziak.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

MBeniek pisze:Czy angielska wersja Intrygi będzie się odróżniać od polskiej wersji Dominiona? Jak z wykonaniem?
Nie odczuwamy żadnej różnicy mieszając oba zestawy. Przestaliśmy nawet dostrzegać, że opisy na kartach są w dwóch językach. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Dominion

Post autor: bb.bartosz »

graliśmy w ten sposób ok 10 partii; można się przyzwyczaić. W tyłach kart nie widać różnicy.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion - seaside

Post autor: herman »

Wczoraj nabyłem, pierwsze granie planujemy na czwartek. Po przeczytaniu instrukcji mam jedno pytanko - nie rozumiem do końca zasady działania karty Treasury.

Czy jej dodatkowa zdolność działa nawet wtedy kiedy użyje karty ? tj. wezme karty,użyje akcji i dostane 1 do zakupu ? Czy działa na zasadzie: nie kupiłem punktów zwycięstwa i nie użyłem karty - wtedy mogę ja wrzucić na górę talii ?
Jeśli można użyć ją a później wrzucić na górę to chyba jest to lekko przypakowane, szczególnie że można dowalić drugą,trzecią które też wróca na góre...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - seaside

Post autor: Andy »

Jestem przekonany, że możesz jej użyć normalnie. Jej specjalna cecha ("spod kreski") ujawnia się dopiero w czasie czyszczenia stołu i ręki (Faza Porządków): jeśli nie kupiłeś karty Victory - możesz położyć ją na górę talii, zamiast na discard. Jeśli zagrałeś kilka kart Treasury i nie kupiłeś żadnej karty Victory, możesz je wszystkie umieścić na wierzchu talii.

Karta mocna, ale i droga.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion - seaside

Post autor: B »

Kiedy można spodziewać się seaside w rebelu? Jakoś wszyscy to przywieźli z essen, a rebel się chyba nie załapał.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion - seaside

Post autor: Dzej »

Wszyscy czyli kto ? :) Ja widziałem tylko w wargamerze.
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion - seaside

Post autor: B »

A Lacerta i Graal?
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion - seaside

Post autor: Dzej »

Mea culpa ale ja nie z warszawy 8)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
ryba555
Posty: 144
Rejestracja: 18 sty 2009, 12:15
Has thanked: 1 time

Re: Dominion - seaside

Post autor: ryba555 »

Po pierwszych 3 rozgrywkach właśnie jestem.
Generalnie gra daje parę naprawdę fajnych rozwiązań i sprawdzają się one bardzo dobrze (pomarańczowe karty, metalowe znaczniki ). Dodatek wprowadza do dominiona sporo świeżości. Karty wcale nie są przepakowane bardzo dobrze działają z podstawką i intrygą( pogląd po 3 rozgrywkach).
Jestem zachwycony dominionem jako całością. Dodatek polecam.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion - seaside

Post autor: herman »

ja dziś z przedmówcą grałem :mrgreen:
Co tu dużo gadać: jeśli komuś pasuje Dominion nie będzie zawiedziony- kilka eleganckich kart,3 karty z "matami",przewijacze...

Nie polecam jednak grania Seaside jako osobnej gry, jak Intryge - pomarańczowe karty dodają sporo roziwązań, ale wydaje mi się, że optymalnie nie powinno ich być więcej niż 2/10 w rozgrywce. Zbyt duże przewijanie talii wtedy jest jak dla mnie.
BRakuje troche w Dominionie jak dla mnie czasu na czyszczenie talii, wygładzenie jej...może dorzucić np:3-4 prowincje jeszcze... :mrgreen:

Dominion Seaside bedzie się podobał tym którzy zagrywali się w podstawkę i DI. Samej rozgrywki nie zmienia zbytnio,ale przeciez urok tu w kombinacjach przecież.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion - seaside

Post autor: Dzej »

herman pisze: Nie polecam jednak grania Seaside jako osobnej gry,
Z tego co się orientuje do Dominion Seaside jest dodatkiem.
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion - seaside

Post autor: Pancho »

Dołożysz monety i punkty zwycięstwa i masz oddzielną grę.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion - seaside

Post autor: Dzej »

Fajnie. A co myślicie o połączeniu intryga i seaside? ( bez podstawki) nie będzie trochę dziwnie ?
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - seaside

Post autor: Don Simon »

Z blipa Pancho:
Seaside sprawdzony z Intrigue,rewelacyjnie działa, Seaside jest wręcz stworzony do mieszania z Intrigue.Wychodzi wiele świetnych układów i strategii
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion - seaside

Post autor: Dzej »

Fakt było coś takiego.Ah ta skleroza . Dzięki :)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Dominion - konkurs na polską nazwę gry

Post autor: Veridiana »

bart8111 pisze:koszulki są bardzo drogie - w sklepach ok. 10 zł za 50 sztuk.
Czy koszulki dostępne w Rebelu, tj. Silver (4zł) i Platinum (7zł) nadają się do Dominiona?
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dominion - konkurs na polską nazwę gry

Post autor: bartek_mi »

Veridiana pisze:
bart8111 pisze:koszulki są bardzo drogie - w sklepach ok. 10 zł za 50 sztuk.
Czy koszulki dostępne w Rebelu, tj. Silver (4zł) i Platinum (7zł) nadają się do Dominiona?
sa ciut za duze
mam nimi zakoszulkowana podstawke i da sie zyc.
jednak wydanie kupy kasy na koszulki od ffg odpadaj :) (nie dosc ze 10 za paczke to w paczce 50 koszulek - przy 500 kartach to juz lepiej kupic zapasowa gre:) )
Dice Hate Me :(
ODPOWIEDZ