Stone Age - na 2 osoby

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Stone Age - na 2 osoby

Post autor: meham »

Witam!

Gramy trochę w Stone Age (2 osoby) i dziwnie nasuwa się wniosek, że bycie pierwszym cholernie ułatwia grę. Jako, że w rozgrywce nie ma opcji zmiany prowadzącego to może warto co kolejka zmieniać gracza rozpoczynającego jak w Caylusie przy wariancie na 2 osoby. Ktoś próbował?

Meham
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: Mustafa »

meham pisze:Witam!

Gramy trochę w Stone Age (2 osoby) i dziwnie nasuwa się wniosek, że bycie pierwszym cholernie ułatwia grę. Jako, że w rozgrywce nie ma opcji zmiany prowadzącego to może warto co kolejka zmieniać gracza rozpoczynającego jak w Caylusie przy wariancie na 2 osoby. Ktoś próbował?

Meham
Ja grałem dużo partii na dwóch w Stone Age i tak za bardzo nie rozumiem pytania, przecież znacznik pierwszego gracza co turę zmienia swoje położenie, więc raz jesteś pierwszy a raz drugi :), można wtedy fajne strategie stosować :mrgreen:
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: meham »

gdzie doczytałeś że zmienia położenie..??

Meham
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: cezaras »

Gramy trochę w Stone Age (2 osoby) i dziwnie nasuwa się wniosek, że bycie pierwszym cholernie ułatwia grę. Jako, że w rozgrywce nie ma opcji zmiany prowadzącego to może warto co kolejka zmieniać gracza rozpoczynającego jak w Caylusie przy wariancie na 2 osoby. Ktoś próbował?
Hm, naprawdę graliście bez zmiany pierwszeństwa rozpoczynania ruchu :?:
Toż druga osoba musi dostawać w dupsko i to.... potężnie.
a przy grze w 4 osoby ta róznica musi być dużo wieksza
gdzie doczytałeś że zmienia położenie..??
w Polskiej instrukcji jest to strona 7, ostatni akapit przed śródtytułem "Nowa runda" :twisted:
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: meham »

Albom oslepł albo nie ma

Meham
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: pomimo »

meham,

być może korzystasz z polskiego tłumaczenia z Rebel.pl, które jest tłumaczeniem starej instrukcji. Tłumaczenie z Rebela jest zresztą tłumaczeniem amerykańskiej wersji Rio Grande. Amerykańskie wydania gier często idą na nieco odmiennych zasadach, tak jest na przykład z Torresem, choć tutaj nie śledziłem tego tak dokładnie, może Rio Grande też wydało Stone Age z tą pierwotną instrukcją, która wymagała potem poprawek.

cezaraz prawdopodobnie korzysta z tłumaczenia G3 i chyba to tłumaczenie odnosi się już do nowej, poprawionej instrukcji. (przypuszczam, nie widziałem go na oczy)

jeśli znasz niemiecki, skorzystaj z (poprawionej) instrukcji ze strony Hans im Glück http://www.hans-im-glueck.de/fileadmin/ ... regel2.pdf

Interesujący cię fragment "Zu Beginn der neuen Runde wandert der Startspielerstein zum nächsten Spieler nach links." brzmi po polsku dosłownie:

"Na początku nowej rundy znacznik gracza początkowego wędruje do gracza po lewej."
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: cezaras »

korzystam z PDFa ściągniętego ze strony Rebela - w podpisie "tłumaczenie dla Rebel - Tomasz Baron" :lol:
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: pomimo »

ano fakt, jest, nie doczytałem, że przed Nowa Runda i szukałem po, inaczej mają widać angielską rozplanowaną

"Gracz rozpoczynający
przekazuje znacznik gracza rozpoczynającego swojemu sąsiadowi z lewej strony, zaczyna
się nowa runda."

W takim razie ta też musi być już po poprawkach.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: Veridiana »

meham pisze:Gramy trochę w Stone Age (2 osoby) i dziwnie nasuwa się wniosek, że bycie pierwszym cholernie ułatwia grę. Jako, że w rozgrywce nie ma opcji zmiany prowadzącego to może warto co kolejka zmieniać gracza rozpoczynającego jak w Caylusie przy wariancie na 2 osoby. Ktoś próbował?
Dziwi mnie fakt, że uparcie graliście z mechanizmem, który Wam w ogóle nie pasował :D czysty masochizm! nawet gdyby w regułach stało jak byk, że gracz rozpoczynający jest zawsze ten sam to jeśli źle się w ten sposób gra to zasady można zmienić w każdej chwili.

Oczywiście, nie kwestionuję tu rozważań "a jak jest w instrukcji?" bo sama wiele takich pytań zadaję, ale ostatecznie nawet Biblii można się doczepić :wink:
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: Tommy »

Ja grałem od początku z instrukcją z Rebela (od ca. lipiec 2008) i było jak wół napisane, że znacznik przechodzi i zawsze jest inny rozpoczynający (w grze tego typu kompletnie rozwaliłoby to balans - w sensie gdyby nie było tego zapisu).
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: meham »

No i jest jak byk że przechodzi znacznik i teraz gra nabrała balansu.

Dobry tytuł

Meham
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: Tommy »

meham pisze:No i jest jak byk że przechodzi znacznik i teraz gra nabrała balansu.

Dobry tytuł

Meham
Ciesze się, bo teraz zobaczycie prawdziwą wartość tej gry. Dla mnie to jedna z dwóch najlepszych gier w jaką grałem i smutne jest jak ktoś przez małe niedopatrzenie potrafi mieć średnie albo nawet złe mniemanie o grze. Mam nadzieję, że teraz Was zachwyci jak i mnie zachwyciła.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: meham »

dla mnie bomba...wracamy do gry systematycznie. Mam jeszcze nierozegrane Notre Dame..i jakoś nie mogę się za nią zabrać

Meham
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Stone Age - na 2 osoby

Post autor: Tommy »

meham pisze:dla mnie bomba...wracamy do gry systematycznie. Mam jeszcze nierozegrane Notre Dame..i jakoś nie mogę się za nią zabrać

Meham
:D Stone Age rządzi.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
ODPOWIEDZ