Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Liarus
Posty: 397
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Liarus »

No to była mordęga trochę. Stolarz przyciął na szybko zwykłą listewkę żeby miała 2cmx1cm. W domu wyszlifowałem ją ręcznie za pomocą zakręcarki z nasadą pozwalającą zamontować papier ścierny, po czym ręczną wyżynarką Boschowską pociąłem listewkę na kawałki i miejsce cięcia wyszlifowałem papierem ściernym (tym razem ręcznie). Aby nie było sęków i zerwań drewnia to ciąłem z usztywnionym miejscem cięcia (efekt gdybyś listewkę w imadło włożył). Następnie bloczki zostały pomalowane dwoma warstwami farby akrylowej i zajęło to wszystko cały dzień, więc nigdy więcej:)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: costi »

Możesz przybliżyc szczegóły konstrukcji planszy?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Liarus
Posty: 397
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Liarus »

costi pisze:Możesz przybliżyc szczegóły konstrukcji planszy?
Nic specjalnego, pliki z BGG retuszowane w gimpie zeby druk był ładniejszy, potem przycięty poster razorem do odpowiedniego formatu, drukowane na naklejkach. Następnie 4 Arkusze Tektury modelarskiej o grubości 1.5 mm sklejone szeroką taśmą, aby się składała (2 klejenia z jednej, jedno z drugiej strony). Arkusze papieru przyklejone na tekturę. Pasowałoby to jeszcze polakierować lakierem do włosów (jakimś ultramocnym) ale nawet bez teko wszystko wygląda i działa w porządku.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: costi »

Rozumiem, ze o tym poster razorze mowimy: http://sourceforge.net/projects/posterazor/ ?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Liarus
Posty: 397
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Liarus »

Dokładnie o tym, ale jest sporo innych programów potrafiących to co on, więc raczej większej różnicy nie ma czym potniesz
szymon1512
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2010, 21:17

Re:

Post autor: szymon1512 »

chciałbym wiedziec na jakim papierze te karty?
Liarus
Posty: 397
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Liarus »

To może coś nowego z samoróbek, bo widze, ze nikt nic nie próbuje.
carcassonne

Obrazek

Gierka trudna nie była; tektura oraz papier samoprzylepny. Pionki zostały zamienione koralikami w odpowiednich kolorach.
Awatar użytkownika
Bri
Posty: 437
Rejestracja: 18 sie 2009, 14:40

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Bri »

Liarus - fajnie wkomponowane w dywanik :)

Ja bym z dziką rozkoszą zrobił samoróbkę WOW:TBG nawet mimo takiej ilości elementów - figurki mógłbym sobie w pracy wyciąć laserem z aluminium, a karty wystarczyłoby na papierze z bloku technicznego w koszulkach - ale trudno zaopatrzyć się we wszystkie konieczne materiały źródłowe. No i odnoszę wrażenie że w tej grze jest tylko i wyłącznie bicie potworków :D
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Megamaniac »

Kupię dobrze wykonany Micropul :P
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Piotro »

Napisz do Blue
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
kallak

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kallak »

To ja teraz nie chwaląc się pochwalę się listą moich gierek własnej roboty ..:

Bohnanza
Osadnicy z Catanu + 5-6 Player Extension
Żeglarze z Catanu + 5-6 Player Extension
Citadels
Citadels: The Dark City Expansion
Cronberg
Hey! That's My Fish!
Hive
Jungle Speed + rozszerzenie (http://boardgamegeek.com/image/639149/jungle-speed)
Lost Cities
Mr. Jack +extension + carriage
Pick & Pack
Saboteur
Pędzące Żółwie
Triles
War & Sheep
Chińczyk (b.ladny design zdaniem wielu znajomych)

No i jestem w trakcie prac nad Wsiąść do Pociągu oraz 6 Nimmt.
:)

Troszkę się napracowałem więc mogę służyć radą co, jak i z czego robić.
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: charlie brown »

To ja teraz nie chwaląc się pochwalę się listą moich gierek własnej roboty ..:
A ty co, w drukarni pracujesz? :)
Jak wykonujesz zazwyczaj karty?
kallak

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kallak »

charlie brown pisze:A ty co, w drukarni pracujesz? :)
Jak wykonujesz zazwyczaj karty?
Z drukarnią nie mam nic wspólnego - mam po prostu możliwość wydruków na laserze kolor. Taki job;)
Do kart kupuje w hurtowni papierniczej ryzę papieru o gramaturze 160, im droższy tym lepiej, ale ja akurat ciąłem koszty więc bralem tanią ryzę, bodajże 22zł za 250arkuszy. Na nich nadruk jednostronny fronty i tyły oddzielnie (wczesniej oczywisice trochę pracy w photoshop i corelu, ale to akurat dla mnie przyjemność, a i przy okazji doszkalam się w ich użytkowaniu).
Potem najżmudniejsza część czyli sklejanko i wycinanko. Warto zatem mieć albo dobry nóż w stylu modelarskich - ja akurat kupilem w Castoramie Olfa AK-3 (za 17zl i chyba nie ma lepszego) i do tego aluminiową linijkę, albo dobre wygodne ostre nożyczki (małe+duże). Zaokrąglane rogi kart na początku robilem ręcznie nożyczkami, niestety mimo nadruku na kartach dokładnych ćwierćłuków nie wyglądało to zbyt profesjonalnie, a przede wszystkim było strasznie męczące, więc ostatnio doposażyłem się w zaokrąglacz narożników (okolo 20 zeta) w sklepie z narzędziami biurowymi). Klej do sklejania awersów z rewersami biorę najtańszy z Kauflanda, taki czerwony w sztyfcie za ok 1,40PLN, fakt ze trzeba trochę nabrać wprawy i samo sklejanie robić dokładnie - im dokładniej tym mniej wtedy wycinania i wkurzania się. Do plansz to już inna sprawa, czasami na tym samym papierze, czasami używam białego papieru samoprzylepnego i naklejam to na grubą tekturę (nie karton) .

Tu np. moje Fasolki: http://www.boardgamegeek.com/image/625901/bohnanza
Ostatnio zmieniony 07 sty 2010, 09:29 przez kallak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1239
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 59 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: poooq »

No nieźle... Wrzucisz fotkę Zaginionych Miast? Chciałem zerknąć na projekt graficzny, jeśli to nie problem.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: lukaszkuch »

Jak zrobiłeś Pick & Pack? W sumie od jakiegoś czasu zabieram się za niego, może mi podsuniesz jakiś pomysł...
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: buras »

lukaszkuch pisze:Jak zrobiłeś Pick & Pack? W sumie od jakiegoś czasu zabieram się za niego, może mi podsuniesz jakiś pomysł...
No to może będę mniej taktowny. Czy możesz mi/nam wysłać gotowe elementy do druku??
kallak

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kallak »

buras pisze:
lukaszkuch pisze:Jak zrobiłeś Pick & Pack? W sumie od jakiegoś czasu zabieram się za niego, może mi podsuniesz jakiś pomysł...
No to może będę mniej taktowny. Czy możesz mi/nam wysłać gotowe elementy do druku??
Do Pick&Pack dostalem już gotowe materialy od znajomoego z Boardgamegeek.
A wykonanie - wydruk planszy na papierze przylepnym, kafelki natomiast (2 strony) na grubym papierze. Wszystko nakjlejam na tekturę 1mm (hurtownia papiernicza, jeden arkusz bodajże A1 o grubości 1mm za 1,20zł.), planszę łączę od spodu taśmą przezroczystą, na 1mm grubości jest w sumie wystarczająco sztywna, ale jak jest potrzeba to mozna po raz drugi i robi sie 2mm to juz jest calkiem gruba plansza. Kafelki natomiast sklejam spodami... i voila;) (są wtedy 2mm więc grubsze i cięższe nie przesuwają się same po planszy).
Plansze można polakierować bezbarwnym lakierem, ale tylko delikatnie bo penetruje on dość mocno papier przylepny i widać co jest pod spodem, więc lakierować najlepiej tylko gdy jest naklejone na tekture białą.
I to chyba tyle - teoretycznie łatwe ale trzeba troche się wprawić;)
poooq pisze:No nieźle... Wrzucisz fotkę Zaginionych Miast? Chciałem zerknąć na projekt graficzny, jeśli to nie problem.
Lost Cities robilem jako pierwszą samoróbkę, więc wykonana jest tak sobie.. projekt graficzny podebrałem z BGG, w sekcji pliki: http://boardgamegeek.com/filepage/32617, niestety w nim każda karta z danej wyprawy ma ten sam design, nie tak jak w oryginale ze każda kolejna karta ma ciut inny obrazek które w sumie składają się na pewien uzupełniający się ciąg-już planuję nową wersję w takim stylu tym bardziej ze inaczej na początku robilem karty i zaczynają mi się rogi rozklejać). Wieczorem mogę zrobić fotkę mojego wykonania, ale wygląda b.podobnie do tych które są na stronie wczesniej podanej. Plansza składana na 3, podklejona tekturą.
PS:Ta gra szybko wciągnęła moją mamę, siostrę a na końcu także żonę więc jest ona dobra dla początkujących w tematyce - latwo można zarazić do grania inne osoby.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2010, 20:50 przez kallak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

Respekt :)

Najdroższy jest dostęp do kolorowej drukarki, gdy pominiemy te koszty to cena samoróbki spada drastycznie bo reszta materiałów jest drobnym wydatkiem.

Oto moje Modern Art gotowe do ściągnięcia i wydruku:

http://www.boardgamegeek.com/filepage/43458 (Picasso)
http://www.boardgamegeek.com/filepage/43456 (Monet)
http://www.boardgamegeek.com/filepage/43460 (van Gogh)
http://www.boardgamegeek.com/filepage/43459 (Dali)
http://www.boardgamegeek.com/filepage/43457 (Munch)
http://www.boardgamegeek.com/filepage/43462 (Plansza punktacji)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
kallak

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kallak »

veljarek pisze:Respekt :)
Najdroższy jest dostęp do kolorowej drukarki, gdy pominiemy te koszty to cena samoróbki spada drastycznie bo reszta materiałów jest drobnym wydatkiem.
Dokładnie - dlatego też sobie je wykonuję. Gdybym miał drukować na domowej plujce (i bulić za tusze) to bym chyba wolał kupować oryginały. Dla przykładu zrobienie Jungle Speed (podstawka + rozszerzenie + druga sztuka podstawki dla siostry) kosztowało mnie w sumie max jakies 10zł (nie licząc totemu, czy stylowego drewnianego pudełka które konieczne nie jest).. czyli coś co normalnie w sumie wyniosłoby mnie około 150zł nie licząc przesyłki. (nie licząc faktu iż dostanie rozszerzenia do JS w Polsze jest niemożliwe). Oczywiscie czasu spędzonego nad designem graficznym nie liczę, bo tak jak już pisałem dla mnie to przyjemność podłubać w Corelu).
W sumie to planuję też zrobić Talisman (aka Magia i Miecz) i trochę materiałów juz nazbieranych mam. Wyzwanie to dość duże ale poradziłem sobie z osadnikami to i z tym mam nadzieje ze sie uda.

PS:Bardzo chciałbym zrobić Munchkina w wersji PL, ale niestety nie mogę nigdzie znależć odpowiednich materiałów w sieci (skanów lub choćby zdjęć kart z polskimi tekstami) bo inne językowo nie są tak śmieszne (a może ktoś mógłby poskanować i wrzucić?).
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Don Simon »

kallak pisze:PS:Bardzo chciałbym zrobić Munchkina w wersji PL, ale niestety nie mogę nigdzie znależć odpowiednich materiałów w sieci (skanów lub choćby zdjęć kart z polskimi tekstami) bo inne językowo nie są tak śmieszne (a może ktoś mógłby poskanować i wrzucić?).
Proponuje kupic i dac zarobic ludziom, ktorzy wlozyli sporo pracy w polska wersje.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
kallak

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kallak »

Don Simon pisze:
kallak pisze:PS:Bardzo chciałbym zrobić Munchkina w wersji PL, ale niestety nie mogę nigdzie znależć odpowiednich materiałów w sieci (skanów lub choćby zdjęć kart z polskimi tekstami) bo inne językowo nie są tak śmieszne (a może ktoś mógłby poskanować i wrzucić?).
Proponuje kupic i dac zarobic ludziom, ktorzy wlozyli sporo pracy w polska wersje.
Dyskusję kupic vs. zrobić pozostawmy juz lepiej - już zostało powiedziane wiele po co jeszcze powielać.
Jak gierka bardzo mi i moim towarzyszom się podooba i jest dostępna w PL to i tak wcześniej czy później ją kupuję.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: jax »

Chyba trzeba napisać dosadniej - powielanie skanów gier dostępnych bez problemu w Polsce nie będzie tu tolerowane.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: konev »

Bardziej szczegółowo...

"Regulamin forum i komentarzy
II Najważniejsze zasady.
3. Zabrania się następujących czynności:
i) Oferowania nielegalnego oprogramowania i przetworzonych elektronicznie treści, które chroni prawo autorskie oraz informowania o miejscu składowania tychże."
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

konev pisze:Bardziej szczegółowo...

"Regulamin forum i komentarzy
II Najważniejsze zasady.
3. Zabrania się następujących czynności:
i) Oferowania nielegalnego oprogramowania i przetworzonych elektronicznie treści, które chroni prawo autorskie oraz informowania o miejscu składowania tychże."
Zatem zalecam usunięcie z całegoforum wszelkich linków do BGG. Mało to prawdopodobne.
Moje wersje gier nie są podobne do orginałów ale innych zapewne tak.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: konev »

veljarek pisze:
konev pisze:Bardziej szczegółowo...

"Regulamin forum i komentarzy
II Najważniejsze zasady.
3. Zabrania się następujących czynności:
i) Oferowania nielegalnego oprogramowania i przetworzonych elektronicznie treści, które chroni prawo autorskie oraz informowania o miejscu składowania tychże."
Zatem zalecam usunięcie z całegoforum wszelkich linków do BGG. Mało to prawdopodobne.
Moje wersje gier nie są podobne do orginałów ale innych zapewne tak.
Sam ostatnio podawałem jakieś linki do BGG jak ktoś się pytał o lepszej jakości zdjęcia gier :). Tego jest mnóstwo na forum, ale teoretycznie tak stoi regulamin :).

[EDIT] Tylko, że wcześniej nie było chyba nikogo kto by produkował gry na taką skalę jak kallak :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
ODPOWIEDZ