Egizia / Dolina Królów (ed. 2009) (F. Brasini, V. Gigli, S. Luperto, A. Tinto)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Egizia / Dolina Królów (ed. 2009) (F. Brasini, V. Gigli, S. Luperto, A. Tinto)

Post autor: berem »

Ciągnąc karty sfinksa, czy trzeba ich pociągnąć tyle ile wynosi poziom robotnika użytego do tego działania czyli np. gdy użyty robotnik na poziomie 5 to trzeba wydać 5 jednostek kamienia by ciągnąć 5 kart? Czasem kalkulowało by się pociągnąć mniej kart by zaoszczędzić kamień.

Mając karty nilu (są takie dwie) z wyobrażeniem budowli takich jak piramida i świątynia (jedna z nich) lub obelisk i groby (druga) liczymy punkty zwycięstwa za tylko swoje „cegiełki” na tych budowlach czy też za wszystkie które tam są (także innych graczy? Wg mnie powinno być punktowanie za swoje bo byłyby te karty zbyt potężne. Tymczasem tłumaczenie na język polski z Rebela sugeruje że za wszystkie „cegły”.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: Browarion »

berem pisze:Ciągnąc karty sfinksa, czy trzeba ich pociągnąć tyle ile wynosi poziom robotnika użytego do tego działania czyli np. gdy użyty robotnik na poziomie 5 to trzeba wydać 5 jednostek kamienia by ciągnąć 5 kart? Czasem kalkulowało by się pociągnąć mniej kart by zaoszczędzić kamień.
Możesz kupić do 5 kart, i to jest poziom max. Ale możesz też użyć robotnika z majstrem (tylko po co? ;)), o sile 8 i kupić kart 3 - bo tyle masz ochotę.
W każdym razie max to 5

berem pisze:Mając karty nilu (są takie dwie) z wyobrażeniem budowli takich jak piramida i świątynia (jedna z nich) lub obelisk i groby (druga) liczymy punkty zwycięstwa za tylko swoje „cegiełki” na tych budowlach czy też za wszystkie które tam są (także innych graczy? Wg mnie powinno być punktowanie za swoje bo byłyby te karty zbyt potężne. Tymczasem tłumaczenie na język polski z Rebela sugeruje że za wszystkie „cegły”.
Kurcze, nie kojarzę o jakich kartach mówisz? Podaj szczegóły, nawet jeśli po niemiecku.
Jeśli chodzi o te karty w których zadaniem jest wybudowanie danego poziomu budowli to oczywiście może to być zrobione także przez innych, nawet tak, że żadna cegiełka tamże nie jest Twoja.

Są tez karty gdzie jest wymagana odpowiednia liczba TWOICH znaczników, ale te chyba sa oczywiste


pozdro
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: wc »

W drugim fragmencie berem pyta o karty NILU nie o karty sfinksa :-)

Są takie 2 w talii na ostatnią rundę.
Oczywiście punkty dostajesz za SWOJE kamienie na tych budowlach. Nawet jeśli w instrukcji jest ot niejasno napisane (w niemieckiej też tak jest), to na karcie jest wyraźny opis "Für jeder deiner Steine dort".
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Egizia

Post autor: berem »

Pierwsze moje pytanie było o karty sfinksa i chodziło mi o to, czy mógłbym używając robotnika np. o sile 5 pociagnąć mniej kart by zaoszczędzić kamień. W opisie w instrukcji nie jest jednoznacznie to powiedziane i może jest mus, tak jak np. jest mus by zwiększyć poziom swych robotników, gdy postawię statek na polu z nimi (a przecież wtedy z jednej strony powiększaja mi się mozliwości budowlane ale czasem tacy robotnicy rozwinięci mogą poczynić szkody w punktach zwycieństwa gdy nie można ich wyżywić).
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: mst »

Nie ma musu - możesz dowolnie określić ilość kamienia, którą chcesz przeznaczyć na pozyskiwanie kart Sfinksa lub inne budowy. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: Wookie »

Pytania:

Kiedy można budować elementy piramidy z wyższego poziomu, jeśli poprzedni nie jest w pełni zbudowany? W instrukcji coś o tym jest (takie zdjęcie z gwiazdką), ale nie kumam.

Czy zwykłe zespoły robotnicze mogą mieć wyższą pracę (czy jak to tam się nazywa) niż Robotnik-Joker?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: Browarion »

Wookie pisze:Kiedy można budować elementy piramidy z wyższego poziomu, jeśli poprzedni nie jest w pełni zbudowany? W instrukcji coś o tym jest (takie zdjęcie z gwiazdką), ale nie kumam.
Wyższy poziom można budować gdy na niższym sa dwa kamienie WSPIERAJĄCE ten stawiamy wyżej (czyli tak zgodnie z logiką, jak w monumencie 1 i 1 a potem 2)

Wookie pisze:Czy zwykłe zespoły robotnicze mogą mieć wyższą pracę (czy jak to tam się nazywa) niż Robotnik-Joker?
Oczywiście że tak
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: wc »

Zasada budowy piramidy jest taka jak w życiu przy budowaniu z klocków - jeśli pod spodem leżą 2 kamienie, to można na nich położyć następny. Czyli każdy kładziony kamień musi mieć podstawę z dwóch leżących już kamieni.
Natomiast nie ma obowiązku kończyć jednego rzędu zanim zaczniemy drugi.

Nie ma nakazu, żeby nadzorca (ten w białej sukience) był najlepiej "rozwiniętym" naszym żetonem.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Egizia

Post autor: meehoow »

wc pisze:Zasada budowy piramidy jest taka jak w życiu przy budowaniu z klocków - jeśli pod spodem leżą 2 kamienie, to można na nich położyć następny. Czyli każdy kładziony kamień musi mieć podstawę z dwóch leżących już kamieni.
Natomiast nie ma obowiązku kończyć jednego rzędu zanim zaczniemy drugi.
Być może się mylę i tutaj namieszam, ale odniosłem wrażenie, że zilustrowana sytuacja (możliwość dodatkowego budowania w tym jednym, oznaczonym gwiazdką miejscu drugiego od dołu rzędu) zachodzi tylko i wyłącznie wtedy, gdy w najniższym rzędzie mamy położone 3 względnie 4 kamienie (informują o tym znaczniki-gwiazdki umieszczone na planszy - są tylko w najniższym rzędzie!). Może cała ta sytuacja ma jakieś znaczenie taktyczne, nie wiem. My w każdym bądź razie gramy tak, że poza tym jednym przypadkiem za każdym razem, gdy zaczynamy nowy rząd, poprzedni musi być już ukończony. Gdyby można było budować na podstawie z dwóch leżących już kamieni, na rysunku gwiazdka (*) powinna chyba znajdować się również na polu (3) obok żółtego kamienia...
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: Browarion »

meehoow pisze:
wc pisze:Zasada budowy piramidy jest taka jak w życiu przy budowaniu z klocków - jeśli pod spodem leżą 2 kamienie, to można na nich położyć następny. Czyli każdy kładziony kamień musi mieć podstawę z dwóch leżących już kamieni.
Natomiast nie ma obowiązku kończyć jednego rzędu zanim zaczniemy drugi.
Być może się mylę i tutaj namieszam, ale odniosłem wrażenie, że zilustrowana sytuacja (możliwość dodatkowego budowania w tym jednym, oznaczonym gwiazdką miejscu drugiego od dołu rzędu) zachodzi tylko i wyłącznie wtedy, gdy w najniższym rzędzie mamy położone 3 względnie 4 kamienie (informują o tym znaczniki-gwiazdki umieszczone na planszy - są tylko w najniższym rzędzie!). Może cała ta sytuacja ma jakieś znaczenie taktyczne, nie wiem. My w każdym bądź razie gramy tak, że poza tym jednym przypadkiem za każdym razem, gdy zaczynamy nowy rząd, poprzedni musi być już ukończony. Gdyby można było budować na podstawie z dwóch leżących już kamieni, na rysunku gwiazdka (*) powinna chyba znajdować się również na polu (3) obok żółtego kamienia...
Nie, wydaje mi się że jednak sami sobie za bardzo komplikujecie sprawę :)
Ale jako że mój niemiecki jest zbyt słaby (lol) to się za bardzo nie wypowiem - poza tym, że nie masz racji ;)

Budowa na dwóch niższych kamieniach dodaje przy tym fajnego smaczku taktycznego, bo zaczynając wyższy rząd ustawiasz się na zdobycie dodatkowych punktów tam, co powoduje, że inni planując swoje działania to uwzględniają - np. musze byc pierwszy w piramidzie i zbudować tyle i tyle, albo tak i tak...
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: ja_n »

meehoow pisze:Gdyby można było budować na podstawie z dwóch leżących już kamieni, na rysunku gwiazdka (*) powinna chyba znajdować się również na polu (3) obok żółtego kamienia...
Tam nie ma gwiazdki z innego powodu - nie ma sensu tam budować. W momencie ukończenia warstwy gracz mający w niej najwięcej cegiełek dostaje tyle punktów ile miał cegiełek. W przypadku remisu ważne jest czyja cegiełka leży bardziej z lewiej strony (czyli pojawiła się wcześniej). Dlatego nie ma najmniejszego sensu zostawiać miejsce po lewej przeciwnikom i nie ma sensu budować na drugim polu od lewej.

Ta sama zasada dotyczy dolnej warstwy, ale tam już niczego się nie zmieni - nagrodę dostanie zielony albo żółty i zależy to od tego czy żółty zabuduje tę warstwę do końca, czy też ktoś mu pomoże. Wybór ostatniego lub przedostatniego pola nie ma tu już znaczenia.
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Egizia

Post autor: meehoow »

ja_n pisze:Tam nie ma gwiazdki z innego powodu - nie ma sensu tam budować.
Fakt, chyba tam i nawet budować nie można, skoro obowiązuje zasada od lewej do prawej (teraz mnie oświeciło).
Nie daje mi jednak spokoju, po co w dolnym rzędzie (i tylko tam) zaznaczono dwa prawe pola na planszy?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: Browarion »

meehoow pisze:Nie daje mi jednak spokoju, po co w dolnym rzędzie (i tylko tam) zaznaczono dwa prawe pola na planszy?
No tego się po prostu nie spodziewałem, więc nawet nie odpowiadałem :) :D
Tam nie ma gwiazdek przecież (czarna!), ale palmy przy piramidzie :) :P
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: ja_n »

meehoow pisze:Nie daje mi jednak spokoju, po co w dolnym rzędzie (i tylko tam) zaznaczono dwa prawe pola na planszy?
To pewnie przeoczenie, z drugiej strony nie ma żadnego znaczenia na którym z tych dwóch pól postawisz cegiełkę, niezależnie od tego jakim kolorem grasz w tej partii.
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Egizia

Post autor: meehoow »

Browarion pisze:Tam nie ma gwiazdek przecież (czarna!), ale palmy przy piramidzie :) :P
Czyli jednak namieszałem. I w dodatku żem ślepy :lol:
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 638 times

Re: Egizia

Post autor: bogas »

meehoow pisze:
Browarion pisze:Tam nie ma gwiazdek przecież (czarna!), ale palmy przy piramidzie :) :P
Czyli jednak namieszałem. I w dodatku żem ślepy :lol:
Nie tylko Ty :lol: Pamiętam, że też się zastanawiałem na jaką chorobę są tam te dwie gwiazdki. Na szczęście była przy tym moja żona, która od razu dostrzegła, że to palmy :P
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Egizia

Post autor: cezaras »

powiedzcie jak interpretujecie kartę pozwalająca zagrać raz w górę rzeki.
My gramy, że można postawić statek w dowolnym (nie zajętym) miejscu na rzece, ale kolejny statek już musi być postawiony poniżej naszego najniżej położonego statku.
Dobrze?
Alternatywnie można byłoby rozumieć, że
a) za pomocą karty możemy położyć statek wyżej tylko od ostatnio położonego statku
i zupełnie niezależnie
b) kolejne statki (po tym położonym przy użyciu karty) muszą być kładzione poniżej poprzednio położonego (czyli nawet wyżej ostatniego nie łamiącego reguły statku)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: mst »

Ja gram tak jak Ty i sądzę, że to właściwa interpretacja reguł. 8)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Egizia

Post autor: sheva »

Też tak gram i z tego co mówili mi lepiej znający j. niemiecki tak jest w tamtejszej instrukcji.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: folko »

A ja gram wersją a - za pomocą karty możemy położyć statek wyżej tylko od ostatnio położonego statku
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Egizia

Post autor: Dzika Mrówka »

Pytanie:

Jeśli otrzymuję punkty ujemne i cofam swój znacznik do tyłu, i gdy ląduję na polu na którym już znajduje się znacznik innego gracza, to mój znacznik ustawiam jako pierwszy czy ostatni na tym polu?
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: folko »

Według mnie na pierwszym... pierwszy zostaje pierwszym...
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Egizia

Post autor: sheva »

A według mnie na ostatnim... bo kojarzy mi się taki zapis z instrukcji, że pierwszy stawia się jako pierwszy na DANYM POLU drugi na danym polu jak drugi itd więc jeśli ktoś już na tym polu stoi stawiasz się za nim. Ale nie mam instrukcji przy sobie żeby to zweryfikować
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: Browarion »

folko pisze:Według mnie na pierwszym... pierwszy zostaje pierwszym...
i ja gram tak
:)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Egizia

Post autor: Dzika Mrówka »

Znalazłem :) Przy cofaniu stawiamy swój znacznik na końcu (str. 5 przykład na dole)
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
ODPOWIEDZ