Liars Dice, Blef

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Liars Dice, Blef

Post autor: konev »

Pytanie. Chcę sobie zrobić Liars Dice, bo kupowanie chyba sensu niema (jeżeli ma to proszę o oświecenie). Natomiast nie wiem według których zasad najlepiej grać, gdyż jest ich kilka wersji z jakimiś modyfikacjami itd.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Liars Dice, Blef

Post autor: aswiech »

konev pisze:Pytanie. Chcę sobie zrobić Liars Dice, bo kupowanie chyba sensu niema (jeżeli ma to proszę o oświecenie). Natomiast nie wiem według których zasad najlepiej grać, gdyż jest ich kilka wersji z jakimiś modyfikacjami itd.
Podstawowa roznica jest taka, ze "Blef" ma specjalne kostki.
Gralem poza tym w "Perudo" i "Liar's Dice". Zasady sa te same, tyle ze w "Blefie" jokerem sa gwiazdki, w pozostalych "1". Perudo dodatkowo nie prowadzi "ewidencji kostek". Moze jeszcze jakimis bzdurkami sie roznia, a nie sa specjalnie skomplikowane.
Osobiscie sadze, ze - jesli chcesz zrobic - to najwygodniej "Liar's Dice" - kostki do kupienia, plansza do sciagniecia, ewentualnie kubki, choc na upartego mozna grac kuchennymi:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Liars Dice, Blef

Post autor: konev »

Dzięki za odpowiedź :). Zakupiłem 31 kostek za całe 29zł (z przesyłką), do tego kubki plastikowe/papierowe, wydrukuje planszę i zobaczymy jak się będzie grało :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Liars Dice, Blef

Post autor: aswiech »

konev pisze:Dzięki za odpowiedź :). Zakupiłem 31 kostek za całe 29zł (z przesyłką), do tego kubki plastikowe/papierowe, wydrukuje planszę i zobaczymy jak się będzie grało :).
Tak naprawde najbardziej funkcjonalna, dla nowych graczy jest ta plansza. Pokazuje co sie gdzie obstawia w sposob wybitnie lopatologiczny:)
Milego grania. Ja, choc w "Bluff" zagralem liczbe partii liczona w setkach, jesli nie tysiacach, wciaz chetnie wracam.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Liars Dice, Blef

Post autor: konev »

Tak więc wydrukuje właśnie tą planszę, choć przy Liar`s Dice człowieka ciągnie do pirackich klimatów z wiadomych względów ;). Myślę, że u mnie też się sprawdzi, tym bardziej, że chcę ją "zapuścić" na imprezce, by ludzi w planszówki wciągać. Ostatnio się przekonałem, że mam na to szanse jeżeli zasady jestem w stanie wytłumaczyć w 3 minuty i gra nie trwa dłużej niż 15 minut. Takich więc szukam :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Liars Dice, Blef

Post autor: MichalStajszczak »

konev pisze:Zakupiłem 31 kostek za całe 29zł (z przesyłką), do tego kubki plastikowe/papierowe, wydrukuje planszę i zobaczymy jak się będzie grało
Czyli koszt wykonania wyszedł mniej więcej na połowę ceny detalicznej oryginalnej gry.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Liars Dice, Blef

Post autor: konev »

MichalStajszczak pisze:
konev pisze:Zakupiłem 31 kostek za całe 29zł (z przesyłką), do tego kubki plastikowe/papierowe, wydrukuje planszę i zobaczymy jak się będzie grało
Czyli koszt wykonania wyszedł mniej więcej na połowę ceny detalicznej oryginalnej gry.
Ja tam znalazłem najtaniej za 90zł grę Blef. Zresztą nie wiem jak to jest z prawami autorskimi to tej całej rodziny Liar`s Dice, Blef, Preludo itd. Liar`s Dice jakoś kupić nie można. Blef owszem. Preludo na zamówienie. Mi jak przyszło do głowy zrobienie Liar`s Dice to nie myślałem w ogóle, że będę kupował jakąś oficjalną wersję. Nie wiem z czego to wynika, że ciągle wydaje mi się, że nikt nie ma praw do zasad (na takiej samej zasadzie jak nikt nie ma praw do zasad szachów czy Go), choć jak poczytałem to jest chyba inaczej.

Aktualizując to kostki nie będą mnie kosztować 29zł, a 22zł bo poprzednie zamówienie musiałem anulować, a żeby było ciekawiej to teoretycznie nie musiałbym kupować żadnych kostek i grosza wydawać, gdyż mógłbym używać kostek z Bootleggers, gdzie jest ich sporo. Czy w tym momencie jest to mniej nieetyczne niż robienie dedykowanej samoróbki? :)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Liars Dice, Blef

Post autor: MichalStajszczak »

Planszomania sprzedaje Perudo (nie Preludo) za 79, Blefa za 89. U mnie można kupić Blefa za 80 (ale z Wesołej na Okęcie to jednak kawałek drogi)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Liars Dice, Blef

Post autor: konev »

MichalStajszczak pisze:Planszomania sprzedaje Perudo (nie Preludo) za 79, Blefa za 89. U mnie można kupić Blefa za 80 (ale z Wesołej na Okęcie to jednak kawałek drogi)
Przetestuje jednak na taniej wersji - może nawet z kościami z Bootleggers. Natomiast jak miałbym wydać 80-90zł na tą grę to wolałbym jednak zrobić samoróbkę. Za te pieniądze to miałbym wypasione kości, planszę wydrukowaną na kawałku materiału i super przenośną wersję. Brakuje tylko możliwości zapłacenia paru złotych autorowi (za pomysł) i wydawnictwu (za marketing itp.) by mieć czyste sumienie.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
ODPOWIEDZ