51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kurczu »

Zath imponujący wynik, gratulacje :) a pamiętaliście o zasadzie, że każdy gracz może skorzystać tylko 3 razy z otwartych fabryk rywali na kolejkę.

Dziś grałem z kolegą, ja NY, on Appalachowie. Wygrałem 30 do 27, ale było cholernie ciężko, tzn. ciężko się rozwinąć, w ogóle jedynki mi nie podchodziły i w sumie to wygrałem umowami, podbojami i wymianami liderów. Kolega jeszcze nie ma doświadczenia, bo bardzo by mnie zlał, cały czas zapomina, że partie zwykle trwają 5 kolejek, a on robi masę fabryk do produkcji surowców, a potem nagle się dziwi, że już jest koniec gry. Więc warto o tzn. pamiętać, że tak 2-3 kolejki na rozwój, surowce, ludki, a potem to tylko PZ. I chyba jednak mutanci są o wiele lepsi, niż to parę stron temu wspominałem, podboje są super w stosunku do umów.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ragozd »

No i za mna pierwszy kontakt z 51 stanem. Nie cala gra, bo czasu mielismy tylko godzinke i ledwo przebrnelismy przez pierwsza ture.
Potwierdzam, ze bez znacznikow komfort gry spada znacznie - o ile brakujace zasiegi 3 to wypadek przy pracy zdazajacy sie najlepszym, to problem ilosci pozozstalych (zwlaszcza surowcow) moznaby rozwiazac mnoznikami. Nam zas zdecydowanie braklo karty/rozpiski z akcjami ktore sa do dyspozycji. Dla poczatkujacych. przez kilka gier niezbedna, dla wytrawnych rowniez przydatna. Na drugiej stronie zas mozna byloby dodac zasady draftu. Mala rzecz, a nie cieszy :(
Inne rozwiazanie do wykorzystania w dodruku, to naniesienie limitu 3/5 zetonow PZ i miejsca na nielimitowane zetony PZ na kartach (np analogicznie jak typ kart)
Instrukcja, nie liczac bledow, jest OK, tylko za malo przykladow. Przy tym poziomie komplikacji mamy problem jajka i kury - czyli co w instrukcji dac najpierw by potem 2x nie pisac tego samego :) I jest ciekawym przykldem zasad napisanych jednoznacznie, ale dla wiekszosci niezrozumiale :) (punktowanie za wymiane lidera)
No i spora jej wada w formie elektronicznej jest brak możliwości szukania tekstów w PDF.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: melee »

trochę przy okazji innego wątku:
http://www.boardgamegeek.com/thread/571 ... rders-open

"Everyone who orders 51st State will receive the game with special handout that sumes up all icons from the game. It is printed on thick cardboard in color, two sides."
:?
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wladek »

Dotyczy tylko preorder'ów z Essen. Biorąc pod uwagę, że płacą za grę 24 lub 29 euro nie wydaje mi się to być jakimś przesadnym bonusem. Po 2- 3 grach człowiek i tak już wszystko kojarzy.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: aswiech »

melee pisze:
"Everyone who orders 51st State will receive the game with special handout that sumes up all icons from the game. It is printed on thick cardboard in color, two sides."
:?
A ja uwazam, ze to baaaardzo przydatne. Szkoda, ze nie bylo od razu, bo spodziewalem sie, ze cos takiego sie pojawi.
Radze sobie z tematem kserujac ostatnie strony z instrukcji, tym niemniej - nie ma koloru, a przydaje sie.
Coz - gra kosztuje 80 PLN, wiec nie ma co oczekiwac cudow. :)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: sheva »

Ja po 5 partiach nie zaglądam już do instrukcji :) Nie ma czego zazdrościć raczej :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: aswiech »

Ale jesli grasz z nowymi - przydaloby sie:)
Poza tym - jakos nie uznajemy za niepotrzebne sciagawek z innych gier, a nawet narzekamy, ze ich nie ma;)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: yosz »

Zapraszam do oglądnięcia mojej recenzji 51 Stanu - tym razem po polsku :)

http://www.gamesfanatic.pl/2010/10/18/5 ... j-wcielaj/
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ozy »

Rozegraliśmy już z Gonią 17 partii, 2 pierwsze w otwarte karty.
Pierwszy remis uzyskała w 5 partii.
Pierwsze zwycięstwo w 11.
Od 11 do 17 partii (7 gier) Gonia wygrała 5 z nich. :roll: Chyba już umie w to grać. :)
Dwa razy osiągnąłem 4 z przodu - 40 punktów FA i 41 punktów GK. Najlepszy wynik Goni - 38 punktów NY.
51.S sprawdza się gra jako dwu osobówka, czuję, że będziemy ją rżnąć jak RftG. Dużo łatwiejsza do złapania niż Race, lepsza na start dla dziewczynek. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: blazej »

Ja mam za sobą 7 partii i chcę grać kolejne. W skrócie to jestem pod wrażeniem i mam nadzieję, że Stan 51 będzie największym hitem Essen.

I jeszcze coś - ta gra ma jedne z najładniejszych ilustracji jakie widziałem w grach planszowych/karcianych. Mariusz Gandzel rządzi :D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: yosz »

u mnie na razie zawsze rzutem na taśmę ktoś zdobywał 30, 31 albo 32 punkty. Przekroczenie 40stki jeszcze się nie zdarzyło. Najbardziej chyba lubię grać Gildią Handlową a najmniej mutantami.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Planszmaniak
Posty: 8
Rejestracja: 17 paź 2010, 10:32

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Planszmaniak »

Nie zamierzam zgłębiać calego tematu, więc pytam - wiadomo kiedy roześlą brakujące elementy?
"Everybody lies"
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Nataniel »

Jeszcze nie ma ustalonego terminu. W tej chwili nawet trudno jest cokolwiek z jakąkolwiek drukarnią ustalić - zarówno wydawnictwo jak i ludzie z wielu czołowych "planszówkowych" drukarni (Granna, Trefl, Axel) jadą na Essen :-) Ale mogę zapewnić, że sprawa ma priorytet - REBEL jako dystrybutor stara się tego dopilnować.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Odżi
Posty: 57
Rejestracja: 24 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Poznań

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Odżi »

Wookie pisze:no to i ja zapraszam do mojej recenzji - http://www.gryplanszowe.net/promowane/51szy-stan.html
buahahahaha.. miazga z wypraską, popłakałem się ze śmiechu :mrgreen:
a ogólnie wg mnie recenzja ok, dużo mówi, dobrze pokazuje braki, suma sumarum zgodzę się z oceną gry 8/10
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zephyr »

Oj tam, nie znacie się. Pudło i wypraska są oczywistym nawiązaniem do RftG które też miało takie przydatne elementy mimo mieszczenie się w deck boxie.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Gabriel »

Rozumiem, że jak brakujące elementy zostaną rozesłane i problem zostanie rozwiązany, to nowo zakupywane gry będą już domyślnie w pełni wyposażone we wszystko co trzeba?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Nataniel »

Do nowych gier fixpack będzie dołączany od razu.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: aswiech »

A ja pytanie mam z innej beczki.
Czy w pudelku jest instrukcja po angielsku? Nie mam ze soba niestety a za nic nie moge sobie przypomniec...
Bede wdzieczny za szybka odpowiedz:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: sheva »

w polskiej wersji nie ma!
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: aswiech »

Bardzo dziekuje za odpowiedz.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: sheva »

Uwaga uwaga będę odszczekiwał co wcześniej powiedziałem: mianowicie mówiąc o sytuacji że ktoś ma 4 czy pięciu liderów na ręce jako o hipotetycznej czysto i nawet jeśli się taka wydarzy to gracz taki jest do pobicia bo przecież ma zapchaną rękę, myliłem się i oto szczekam: HAU HAU HAU! Dzisiaj miałem taka sytuacje mój przeciwnik w pierwszej rundzie zmienił lidera 3 krotnie, a w następnej miał już 3 karty punktujące każdą kartę typu pion i to już było 20 punktów z 7 kart... jakaś rzeźnia... gra trwała 4 tury cud, że ugrałem 20 pkt... Czysty fart... Bo przez kolejne trzy partie zmaltretowałem go bez litości.

PS. taka maleńka śmiesznostka z rankingu geekbuzz :lol:
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zephyr »

trafiłem 5 liderów w grze na 4 graczy - masakra
trochę niepotasowane bo brałem 3 pod rząd i trafili się liderzy, ale równie dobrze mogli pójść na draft

baby swift na start - power słaby strasznie, ale 1 pkt i 3 karty mniam, potem tommy the gun i mam pistolety na 2 kolejne wymiany w sumie z 8pkt za 1 pistolet (karty odzyskałem za wystawienie baby swift, pistolety z tomka, i jeszcze surowce z innych liderów)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Don Simon »

Ostatni raz przenosze posty z pytaniami odnosnie zasad do odpowiedniego watku.

Nastepnym razem bede kasowal.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Styku »

Tak sobie myślałem ostatni nad 51 stanem. Dwie rzeczy mnie w oczy zakuły. Dość trudne zasady i brak ich konsekwencji ( raz 3 gniazda, raz 5 żetonów na liderze punktów zwycięstwa ). Druga rzecz to brak, albo duża trudność taktyk długoterminowych. Bardziej opłaca nam się zmienić lidera, czy zrobić przebudowę niż budować taktyki pod lidera, czy karty co dostaniemy na początku. Trochę ta gra przypomina mi szukanie możliwości najlepszego zagrania kart w danej rundzie, zamiast grania 5-6 rund dobrze zaplanowanych.

No i zacząłem myśleć co można by zmienić, żeby pozbyć się powyższych mankamentów. Oto moje postulaty.

1) Za zamianę lidera nie dostajemy punktów ( dzięki temu zyskujemy strategie długoterminową pod jednego lidera, ew jak się znudzi wymieniamy na innego i dostajemy nowe surowce, znika też problem dostawania 2PZ po zamianie lidera, podczas gdy przeciwnicy liderów mogą nie mieć ).
2) Za przebudowę nie dostajemy punktów. ( w końcu i tak dostajemy kartę, którą inaczej ciężko byłoby nam wystawić, a jesteśmy w stanie zabudować jakiegoś gniota )
3) Każda karta na stole warta jest jeden punkt. ( dzięki temu banalnie jest policzyć punkty i unikamy pytań czy za zdobycze, umowy i bazę są punkty - TAK za każdą kartę jeden punkt ).
4) Każda karta może zapunktować tyle razy ile nam się żywnie podoba, a nie tylko 3 razy, czy 5 jak lider! ( dzięki temu możemy robić sobie strategie długoterminowe pod karty ! )

Limit 3 umów / 3 najazdów pod kartą bazy nich zostanie.

Szkoda wielka, że gra nie została pod takie właśnie zasady zoptymalizowana!!! Byłyby super proste zasady, a genialna gra! Niewielka to kosmetyka a o ile mniejsza instrukcja, o ile łatwiej by się tłumaczyło i o ile mniej byłoby niejasności! Co sądzicie o moich postulatach? :)
12' inches and single
ODPOWIEDZ