"Skryptorium" i "Ora et Labora"

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

"Skryptorium" i "Ora et Labora"

Post autor: wojo »

Wśród licznych premier i ogólnego szumu związanego z Essen pojawiła się/pojawiły się nowe gry skierowane raczej do odbiorców mających z planszówkami mało wspólnego a bardziej do rodzin chcących wspólnie spędzić czas.

We współpracy z opactwem Benedyktyńskim w Tyńcu wydana zostały dwie gry w jednym pudełku "Skryptorium" i "Ora et Labora". Gry są firmowane znakiem "Produkty Benedyktyńskie" więc prawdopodobnie będą pojawiać się w sklepach o tej nazwie przez co mają szanse trafić pod strzechy ludzi, który inaczej na gry raczej by nie spojrzeli.

W skrócie:
"Skryptorium" gra Pawła Kołodziejskiego (autora min. "Wrońca", współ-właściciela wydawnictwa) to gra łącząca mechanikę memory z mechaniką zakręć kołem i porusz się po planszy. Gracze próbują zebrać pasujące żetony zawierającego sentencje św Benedykta znajdujące się na planszy i dostarczyć je do tytułowego skryptorium. Dodatkowe symbole na kole (poza liczbami pozwalającymi się poruszać). Gra działa zadziwiająco dobrze (choć miałem okazje obserwować tylko jedną rozgrywkę więc ciężko mi się wypowiadać) i dostarcza sporo zabawy rodzinnej w krótkim czasie.

"Ora et Labora" moja druga opublikowana gra. Początkowo została zaprojektowana jako krótka gra czysto karciana jednak w wyniku rozmów z wydawcą i życzeń samego zakonu została zamieniona w grę karciano-planszową. Zadaniem graczy jest realizowanie poleceń opata polegających na zbieraniu zestawów kart - materiałów piśmienniczych lub kompletowanie sentencji łacińskich. Plansza przedstawia zegar przedstawiający rozkład zajęć w klasztorze (modlitwy, praca w skryptorium czy ogrodzie, spotkania z opatem itp.). Gracz decyduje w swojej kolejce w którym z najbliższych zajęć chce uczestniczyć (reprezentuje to przestawiając pionek na wybrane pole) a następnie może skorzystać ze związanego z danym zajęciem/polem efektu (pociągnąć kartę, wymienić kartę ze wspólną pulą, wykonać zadanie itp.). Za każde wykonane zadanie gracz zdobywa punkty. Rozgrywka toczy się do wyznaczonej z góry liczby punktów.

Zapraszam do ewentualnych pytań i uwag.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
blackvelvet
Posty: 11
Rejestracja: 05 wrz 2010, 01:38

Re: "Skryptorium" i "Ora et Labora"

Post autor: blackvelvet »

Uwe się ucieszy... :/
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: "Skryptorium" i "Ora et Labora"

Post autor: wojo »

Co ciekawe dowiedziałem się o jego grze w czasie dodawania gry do BGG :(
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: "Skryptorium" i "Ora et Labora"

Post autor: aswiech »

I ktos w to gral w koncu?
Ja sie nielicho zdziwilem, jak wszedlem do sklepu w opactwie w Tyncu:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: "Skryptorium" i "Ora et Labora"

Post autor: Senaszel »

A co ty tam robiłeś :?:
Wingmakers
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: "Skryptorium" i "Ora et Labora"

Post autor: wojo »

Ja grałem ale jestem nie obiektywny :)

Jako autor polecam wariant "bez planszy" dla Ora et Labora - tak gra była początkowo opracowana. Plansza wprowadza pewne dodatkowe możliwości taktyczne, ale mnie najbardziej podoba się szybkość i lekkość karcianki.

Natomiast co do gier w Tyńcu to jak dobrze pójdzie to będą mieli wkrótce jeszcze jeden tytuł - "Proch i Stal"
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
ODPOWIEDZ