Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Victor Strogow
Posty: 92
Rejestracja: 26 sty 2009, 11:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Glory to Rome

Post autor: Victor Strogow »

To jest znakomita gra i dotychczas głównym zarzutem do niej były grafiki, które większości osób zupełnie nie pasowały. Gdyby nie to, IMHO gra dawno już by była w pierwszej setce BGG. GtR to karcianka raczej z tych bardziej skomplikowanych, znowu się odwołam do BGG –> średnia "ciężkość" gry jest taka jak przy Race for the Galaxy, a wyraźnie wyższa niż w przypadku Dominiona, San Juan, Warhammer Invasion, 7 Wonders czy ostatnio wydanego LOTR LCG. Na dodatek w GtR nie ma takiej bariery wejścia jak w RftG, tej ikonologii, która wiele osób zniechęcała, jest też więcej interakcji. Osobiście bardzo sobie Glory to Rome cenię, dla mnie to świetna gra taktyczna, zmusza do kombinowania i wyciskania optimum z danego układu kart. Komb jest mnóstwo, ale jednocześnie nie da się zawsze grać na ulubiony układ, bo wystawić możemy tylko te budynki, które nam przyjdą na rękę, a jest ich czterdzieści różnych. Na dodatek są cztery różne warunki końca gry.

Do wydania polskiego już właściwie byłem przekonany, ale mam wrażenie, że polscy wydawcy wprowadzili jakieś zmiany w regułach albo są błędy w tłumaczeniu. Pisałem już o tym na Games Fanatic, mam nadzieję, że to pomyłka i sprawa się wyjaśni.
Unguibus et rostro.
Z przyjemnością zagram
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Glory to Rome

Post autor: BartP »

To mam nadzieję, że autorzy się ustosunkują do powyższej wypowiedzi, gdyż zamierzam zakupić.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Glory to Rome

Post autor: ja_n »

Glory to Rome była grą dość niestabilną jeśli chodzi o zasady - zmieniały się w kolejnych edycjach. Pamiętam, że po pierwszych rozgrywkach "u kolegi" zraziło mnie do tej gry wykrycie rozbieżności między tekstem na kartach a opisem działania kart w instrukcji. Nie pamiętam których kart to dotyczyło, ale pamiętam że znaczenie karty było zupełnie inne i że graliśmy nieprawidłowo. Mam dużą nadzieję, że reguły już się w miarę ustabilizowały obecnie i gra jest dojrzała. Możliwe jednak, że wciąż w zasadach są wprowadzane zmiany...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6465
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: Glory to Rome

Post autor: Odi »

No to w takim razie na której wersji zasad przygotowane zostało to wydanie międzynarodowe? (pytanie do Boat City Games)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6130
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 645 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Glory to Rome

Post autor: pan_satyros »

Może by tak instrukcja w pdf? Byłoby miło ze strony wydawnictwa.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Glory to Rome

Post autor: zephyr »

Kojarzę że grałem kiedyś jedną partię.

Mechanika miała parę ciekawych pomysłów, ale po pierwsze rozgrywka skończyła się jakoś dziwnie, ktoś wygrał bo cośtam i nie bardzo wiadomo dlaczego... w sensie warunki wygrywania były mało kontrolowalne, pewnie jak się zagra parę partii łatwiej ogarnąć co się na stole dzieje ale grafiki były koszmarne, a na niektórych kartach w opisach brakowało części informacji [pewnie nie było tego dużo, ale nawet jedna czy dwie karty w stylu "no to teraz używam X" "Ale tam nic nie ma takiego" "ale w instrukcji jest" zrobiły złe wrażenie] więc jakoś nie miałem dużej chęci przekonać się czy po paru partiach gra zyska.

Reedycja aż mnie zaintrygowała, jeśli są poprawione opisy i zmieniona grafika (GtR jest chyba jedyną grą w której grafika mnie odrzuca; rozumiem mały budżet, ale że nie dało się znaleźć kogoś kto by narysował coś prostego ale estetycznego; karta nie ma sensownego układu a każdej mozna użyć na parę różnych sposobów przy których istotna jest inna strona... http://www.boardgamegeek.com/image/780833/glory-to-rome ) to chętnie bym zagrał.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6465
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: Glory to Rome

Post autor: Odi »

Z komentarza na GF:

Polska edycja uwzględnia zmiany wprowadzone po opublikowaniu wersji 1.5, znane jako MIT SECRET HOUSE RULE http://boardgamegeek.com/thread/234570/ ... o-not-read – stąd zmiana w działaniu karty Cyrk.

Ponieważ jednak wiemy, że część polskich graczy przyzwyczajona jest już do zasad w wersji 1.5, to umieściliśmy je w instrukcji jako „wariant klasyczny”. W pudełku znajdzie się również nowa i „klasyczna” wersja Placu Miejskiego (ang. Forum) do wyboru.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Glory to Rome

Post autor: Tycjan »

Odi pisze:...Polska edycja uwzględnia zmiany wprowadzone po opublikowaniu wersji 1.5, znane jako MIT SECRET HOUSE RULE http://boardgamegeek.com/thread/234570/ ... o-not-read – stąd zmiana w działaniu karty Cyrk...
Tutaj więcej o zmianach zasad w stosunku do wydania angielskiego: http://www.glorytorome.pl/?p=94#comments

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1792
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 164 times

Re: Glory to Rome

Post autor: Legun »

To i ja się dorzucę z pytaniami:
- Jakiego rodzaju jest w niej integracja (konfrontacja-konkurencja-kooperacja-kombinacja*)?
- Jak dużo jest w grze interakcji werbalnej? Czy da się w nią wygrać nic nie mówiąc?

* wykorzystywanie efektów ubocznych czyichś działań - handel, szczucie, prowokowanie itd.

PS. Nie jestem miłośnikiem kapralskiego humoru, lecz karta i ilustracja "Latryna" cieszy oko (szczególnie, gdy się podobne miejsce widziało ;) ).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Victor Strogow
Posty: 92
Rejestracja: 26 sty 2009, 11:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Glory to Rome

Post autor: Victor Strogow »

No cóż, Legun, Osadnicy czy Gra o Tron to to nie jest.
Interakcja polega przede wszystkim na rywalizacji o karty w poolu – tam ląduje prawie wszystko, co zostaje zagrane. Gdy ja wybiorę np. rolę kupca (role wyglądają podobnie jak w Race for the Galaxy czy Puerto Rico), moja karta Merchant może zostać wykorzystana przez następnego gracza z kolei, który przerobi tego kupca na swojego klienta (rola Patron) lub... surowiec (rola Laborer albo Legionary). W związku z tym, muszę się dobrze zastanowić co zagrać, np. rola Craftman może być dla mnie świetna, ale perspektywa, że następny gracz weźmie go jako klienta zupełnie mnie do tego zniechęci.
Walka o karty w poolu może być trochę słabsza w wariancie gry wydawanym przez Boat City Games, ponieważ częściej będzie się grało dwie identyczne karty w zastępstwie roli, której nam brakuje. Statystycznie, pool będzie większy i walka o niego nie będzie taka intensywna. Ale nie będą to duże różnice.
Interakcje mamy też w wyborze ról, które w idealnym przypadku są niekorzystne lub niemożliwe do wykonania przez przeciwnika – np. brakuje im odpowiednich klientów, nie mają surowców itd.
Wreszcie, mamy interakcję trochę podobną do ofensywnych kart w Dominionie. Jedna z sześciu podstawowych ról – Legionary – sprowadza się do zabierania kart przeciwnikom. Gdy wcześniej wybudujemy Bridge albo Colosseum, robi się to bardzo wredne.
Podsumowując tą trochę przydługą wypowiedź: w GtR mamy dużo konkurencji i ciutkę konfrontacji.

Co do milczenia – można wygrać bez gadania.
Czasem wypada powiedzieć "Glory to Rome", ale to się opłaca.
Unguibus et rostro.
Z przyjemnością zagram
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Glory to Rome

Post autor: piechotak »

Też mam parę pytań:
Czy polecilibyście Glory to Rome komuś, komu podobało się San Juan a Race for the Galaxy już niekoniecznie?
Czy łatwiej jest ogarnąć rozgrywkę w GtR czy w RftG, jeżeli wcześniej znało się tylko San Juan?
Jak oceniacie klimat GtR w porównaniu do RftG i San Juan?
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Re: Glory to Rome

Post autor: Kubsio »

piechotak pisze:Też mam parę pytań:
Czy polecilibyście Glory to Rome komuś, komu podobało się San Juan a Race for the Galaxy już niekoniecznie?
Czy łatwiej jest ogarnąć rozgrywkę w GtR czy w RftG, jeżeli wcześniej znało się tylko San Juan?
Jak oceniacie klimat GtR w porównaniu do RftG i San Juan?
... oraz osobie ktora gra wlasciwie tylko w dwie osoby??

pzdr Kubsio
Miejsce na Twoja reklame
Awatar użytkownika
Victor Strogow
Posty: 92
Rejestracja: 26 sty 2009, 11:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Glory to Rome

Post autor: Victor Strogow »

San Juan nie znam, więc w kwestii porównań SJ <-> GtR niestety nic nie podpowiem.
Co do gry w dwie osoby: na świecie ogólnie są dobre opinie, dla mnie osobiście to również bardzo dobry wariant.

Mam wrażenie, że w Polsce na chwilę obecną nie ma wielu wyznawców pierwszej karcianki Chudyka, więc wszystkim spragnionym opinii poleciłbym po prostu podstronę BGG o GtR.
Unguibus et rostro.
Z przyjemnością zagram
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Glory to Rome

Post autor: yosz »

Ja grałem kilka partii w dwie osoby dawno temu. Bardzo miło to wspominam, grało się fajnie. Na pewno gra jest mniej skomplikowana niż Race - mniej ikonek. Jak podobało Ci się San Juan mogę zaryzykować stwierdzenie że GtR może przypaść do gustu. Z trzech gier SJ (nie grałem, ale powiedzmy że jestem zapoznany z regułami), Race i GtR to ta ostatnia ma największy poziom interakcji.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Glory to Rome

Post autor: piechotak »

San Juan podobało się mojej żonie, natomiast RftG już nie (w przeciwieństwie do mnie). Z tego co piszesz, to jest szansa, że GtR może się w moim przypadku sprawdzić :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1538
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Glory to Rome

Post autor: Furan »

Instrukcji i igrzysk!... to kiedy można się spodziewać? :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Glory to Rome

Post autor: BloodyBaron »

Instrukcja jest i wygląda zabójczo. Graficznie, bo jeszcze nie czytałem, ale ilustracje są super. Jedyne, co mnie zmartwiło, to fakt, że gra jest chyba jednak na tyle złożona, że mogą być kłopoty z uczeniem nowej złożonej gry kogokolwiek...

Dla znających tytuł - ile trwa przeciętnie partia dwuosobowa?
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Glory to Rome

Post autor: Wallenstein »

Jakiego formatu są karty?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1188
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Glory to Rome

Post autor: veljarek »

Witam,
Czy już wiadomo kiedy gra trafi do sklepów. Zamówiłem ją przedpremierowo i się niecierpliwie, a w opisie było druga połowa czerwca. Jak dla mnie to dziś :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1054
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: Glory to Rome

Post autor: uyco »

Wallenstein pisze:Jakiego formatu są karty?

Wysłałem zapytanie do REBELa - oni też nie wiedzą. Jak dostanę informację zwrotną dam znać.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Glory to Rome

Post autor: knidyjczyk »

Witam,

Już wiemy.
Karty (193) będą miały wymiar 63*88mm - czyli koszulki Standard.
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1054
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: Glory to Rome

Post autor: uyco »

Dzięki, właśnie dostałem już od Was maila :D
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
mastermind
Posty: 105
Rejestracja: 03 gru 2010, 13:45
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Glory to Rome

Post autor: mastermind »

Mam wątpliwość odnośnie opisu Petycji w instrukcji.
instrukcja pisze:Rozgrywając lub podążając można również użyć dwóch kart rozkazów tej samej roli zagrywając je jak senatora.
Do złożenia petycji można użyć dwóch kart tej samej roli, którą chce się wykonać (np. można
zagrać dwóch tragarzy aby wykonać jedną akcję tragarza...
Jest to dla mnie trochę mylące. Z jednej strony pisze że działa jak senator a w przykładzie jest użycie dwóch tragarzy dla zagrania roli tragarza. Jeśli jest tak jak myślę że Petycja pozwala na zagranie dowolnej roli to przykład Petycji powinien być z użyciem innej roli np. "zagrać dwóch tragarzy aby wykonać jedną akcję legionisty/murarza/itp..."

Instrukcja i gierka wygląda super! Czekam na realizację zamówienia bo połowa czerwca już :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Glory to Rome

Post autor: Veridiana »

Zasadniczo masz rację, zagranie 2 takich samych kart to Senator, czyli innymi słowy Dżoker :)

ale powyższy zapis daje Ci możliwość zagrania Dżokera złożonego z kart roli, którą ten Dżoker docelowo zastępuje aby POZBYĆ się niepotrzebnych kart z ręki.
palooh
Posty: 5
Rejestracja: 16 cze 2011, 22:17

Re: Glory to Rome

Post autor: palooh »

Co do daty premiery - określona jest ona na drugą połowę czerwca. Posługując się językiem prawniczym - termin ten podlega głębokiej interpretacji - oczywiście można powiedzieć, że jest to 15 czerwca ale do kategorii tej można zaliczyć również 30 czerwca. Natomiast w języku wydawniczym może to oznaczać także 1 tydzień lipca. :)
ODPOWIEDZ