Peloponnes (Bernd Eisenstein)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Peloponnes (Bernd Eisenstein)

Post autor: janekbossko »

Szybka gra ktora podobno bardzo dobrze sie skaluje a tak malo informacji na forum.
Ktos pokusi sie o jakies podsumowanie?
Czytalem tylko króciutki rzut okiem ale jestenm bardzo zainteresowany ta pozycja :)

Pozdrawiam i czekam!
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Peloponnes

Post autor: Browarion »

Dołączam sie do jankabossko!
Od dłuższego czasu chciałbym ją poznać :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Peloponnes

Post autor: Piotro »

Może niedługo będę miał okazję zagrać – sama tematyka w sam raz dla mnie ;)
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Peloponnes

Post autor: janekbossko »

naprawde nikt w to nie gral?
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Peloponnes

Post autor: Megamaniac »

Prezentacja gry, przez samego autora, na targach w Essen:

http://vimeo.com/7481719

Wygląda to wszystko bardzo dobrze, ja już dawno grę bym kupił, ale są błędy na płytkach (przynajmniej na jednej na pewno).
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Peloponnes

Post autor: janekbossko »

no i ta cena...170 zł to imo troche za duzo
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Peloponnes

Post autor: janekbossko »

jestem po dwuch partiach...
Gra jest naprawde szybka, z poczatku kompletnie nie wiadomo o co chodzi i jak naprawde poprawnie grać. Strategii nie ma, jedynie co to domysly. Tak bylo u nas :)

Zagralismy 2 razy pod rzad i obie partie zajely nam w sumie godzine razm z tlumaczeniem rozgrywki. Pierwsze co rzucilo mi sie w oczy to takie...proste TtA. Podobnie wyglada i...w zasadzie podobienstwa sie koncza. Sporo licytacj na ktorej opiera sie gra i w zasadzie proste zarzadzanie zasobami sprawia ze gra si szybko i przyjemnie. Nie jest to bezmyslne kupowanieco raz to nowszych i drozszych kartonikow. Wszystko bylo by dobrze gdyby nie cena ktora musimy zaplacic...gruba przesada.

Nie mniej jednak jako mocniejszy feeler polecam :)
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Peloponnes

Post autor: clown »

Za taką cenę nie kupiłbym tej gry - złodziejstwo w biały dzień. Sama gra - bez rewelacji. Grało się fajnie, bo towarzystwo było fajne :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Peloponnes

Post autor: Megamaniac »

Gra musi być droga, bo autor sam finansował przedsięwzięcie, a nad grą pracował kilka lat.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Peloponnes

Post autor: clown »

Na szczęście ja nie muszę wspierać finansowo autora tego "przedsięwzięcia" . A to, czy pracował kilka lat, czy tydzień, czy całe życie, nie ma dla mnie kompletnie żadnego znaczenia. A cenę za taką ilość komponentów, mechanikę i przyjemność z rozgrywki uważam za zwykłe zdzierstwo. A skoro uważasz, że autorowi należy się szacunek za te parę lat pracy, to najlepiej kup kilka egzemplarzy tej gry.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Peloponnes

Post autor: Magma »

W takim razie nie kupuj w ogóle żadnych gier, bo w wielu z nich wskaźnik cena/komponenty jest BARDZO zawyżony, co doskonale powinieneś wiedzieć jeżeli jesteś fanem gier wojennych (tak wnioskuję z przypisu) :wink:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Peloponnes

Post autor: konev »

Magma pisze:W takim razie nie kupuj w ogóle żadnych gier, bo w wielu z nich wskaźnik cena/komponenty jest BARDZO zawyżony, co doskonale powinieneś wiedzieć jeżeli jesteś fanem gier wojennych (tak wnioskuję z przypisu) :wink:
Zawsze można sobie pójść i kupić kawałek deski, trochę farby, papier kredowy i wtedy stosunek cena/komponenty będzie właściwy :twisted:
A tak na serio to clown oprócz komponentów wymienia jeszcze mechanikę i przyjemność z rozgrywki, co w całości składa się na grę za drogą w jego mniemaniu. Nie ma oczywiście znaczenia jak długo autor pracował nad grą, w czym się z clown`em całkowicie zgadzam. Jeżeli pracował kilka lat i wyszła mu gra kiepska to widocznie powinien coś innego w życiu robić :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Peloponnes

Post autor: clown »

A czy ja pisałem o niekupowaniu żadnych gier? Ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich latach da się zauważyć trend do windowania ceny w stosunku do zawartości (wiadomo, kryzys jest). To z kolei przekłada się na większe problemy z wyborem danej gry. Pojawia się coraz więcej tematów typu: "doradźcie, co wybrać", bo zwyczajnie nie można sobie pozwolić na zakup większej ilości gier. Widzę to także sam po sobie.
Gry wojenne są akurat tym specyficznym przypadkiem, w którym ceny prawie zawsze będą nieadekwatne do zawartości w stosunku do zawartości i cen eurogier, ale wiadomo że i target dla gier wojennych jest węższą grupą. Dlatego też coraz więcej z kolei pojawia się gier hybrydowych, aby i eurogracze i wargamerzy mogli czuć się usatysfakcjonowani.
I nie zmienia to faktu, że stosunek cena/zawartość (nie chodzi tylko o komponenty) gry Pelloponnes jest dla mnie nie do przyjęcia, ale cieszę się, że ma ją Adam (a nie ja :P) i mogłem w nią trochę pograć :P
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Peloponnes

Post autor: Magma »

konev pisze: Zawsze można sobie pójść i kupić kawałek deski, trochę farby, papier kredowy i wtedy stosunek cena/komponenty będzie właściwy :twisted:
I to może być rozwiązanie problemu :D

Niechcąc przedłużać OT powiem tylko tyle, że sam zastanawiałem się nad zakupem i zrezygnowałem z niego tylko dlatego, że na liście upragnionych tytułów Peloponnes był dość nisko :wink: Temat jednak bardzo mnie zaintrygował i nie omieszkam zapoznać się z tą grą jak tylko pojawi się okazja :twisted:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Peloponnes

Post autor: schizofretka »

Parę osób ewidentnie to ma. Podzielicie się wrażeniami? Na pierwszy rzut oka wygląda na w miarę wymagającą i szybką. Jak jest naprawdę? Jaki wpływ myślenie strategiczne / przewidywanie posunięć innych graczy ma na wygraną? Ile trwa partia w różnych składach?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Peloponnes

Post autor: khaox »

Na podstawie rozgrywek 2-osobowych:

W skrócie:
schizofretka pisze:na w miarę wymagającą i szybką
Nie zgadzam się, zgadzam się i to do kwadratu ;)

Zacznijmy od tego, że licytacji w całej grze jest 8... plus ewentualnie kilka przestawień. Umiejscowienie nowego kafelka jest determinowane zasadami, zbiór sensownych kafelków do kupienia też. Poza licytacją brak iterakcji z innymi graczami. Byłem strasznie zainteresowany mechaniką, przystępnością i szybkością gry... ale niestety gra toczy się aż za szybko. W mojej kolekcji przegrywa z inna półlosową grą o budowaniu cywilizacji - 7 cudów (28 decyzji na 30minut, dużo mniejszy czas poświęcony na "utrzymanie" gry - setup, porządkowanie, przygotowanie do kolejnej tury). Jeżeli masz podejście bardzo luźne (kupie sobie poletko ze zbożem... a jak mnie przelicytują to nie kupię, X osób może umrzeć z głodu, blah i tak mam ich za dużo) to jest to ciekawa gra do sprawdzenia. Ja mimo wszystko swojego egzemplarza i dodatku nie sprzedaje... zobacze, może kiedyś znudzą mi się TopHypeowe tytuły i wrócę do peloponnes
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Peloponnes

Post autor: schizofretka »

Hmm, nie zachęcasz. A widzę, że cena 7 cudów spadła, więc może sobie zamówię.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Peloponnes

Post autor: khaox »

schizofretka pisze:Hmm, nie zachęcasz. A widzę, że cena 7 cudów spadła, więc może sobie zamówię.
Gdybym planował sprzedaż może bym się powstrzymał ;) Ale sprawa jest taka... że warto zagrać, bo ciekawa mechanika, ale dla mnie budowanie cywilizacji w czasie 8 licytacji okazało się za mało taktyczne/strategiczne. Chociaż z natury unikam gier mających czas rozgrywki ponad 90min, to jednak ekstremalne posunięcia w drugą stronę też są niezdrowe. U mnie jako potencjalny ratunek dla Peloponnes czeka dodatek (9ta licytacja), ale nie miałem jeszcze okazji zagrać. Na więcej osób licytacja na pewno będzie ciekawsza (przepychanki o lepsze kafelki), niestety w tej kwestii musi sie wypowiedzieć ktoś inny. Do 7 cudów dokupiłem liderów żeby wydłużyć grę. A możesz jeszcze jako opcję rzucić okiem na Glory to rome... i na Roll Through The Ages (z możliwością wydrukowania dodatku w postaci alternatywnych plansz punktacji) - jeżeli rozważałaś Peloponnes to możesz w obu znaleźć coś co się spodoba
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Peloponnes

Post autor: schizofretka »

Na Chwałę Rzymu właśnie zamówiłem :) A rtta mam, choć jeszcze nie zagrałem. By zakończyć OT: szukałem właśnie czegoś szybkiego, ale nie głupiego. Niewiele jest takich tytułów...
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3362
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Peloponnes

Post autor: maciejo »

schizofretka pisze:Na Chwałę Rzymu właśnie zamówiłem :) A rtta mam, choć jeszcze nie zagrałem. By zakończyć OT: szukałem właśnie czegoś szybkiego, ale nie głupiego. Niewiele jest takich tytułów...
Nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem :roll: Bo nie wiem czy twój post dotyczy 7W czy PELLOPONES jeśli PELLOPONES to czytaj dalej jeśli nie to nie 8)

I bardzo dobrze zrobiłeś.Trafiłeś w sedno tarczy gra jest szybka i niegłupia do tego zawiera wariant dla jednego gracza :D co dla mnie jest zawsze wielkim plusem.
Posiadam podstawke wraz z dwoma dodatkami (polecam dokupić) już jakiś czas i zawsze bardzo chętnie do niej wracam.Pota tym zawsze można zagrać solo.Ten wariant posiada kilka stopni trudności i nie jest wcale taki łatwy do zaliczenia.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Peloponnes

Post autor: watman »

EDYTA: dodawalem posta do tematu o 51st state, slowo daje! :/
Ostatnio zmieniony 18 lip 2011, 11:18 przez watman, łącznie zmieniany 1 raz.
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3362
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Peloponnes

Post autor: maciejo »

watman pisze:pierwsza rozgrywka solo dla zapoznania sie z zasadami i wydaje mi sie, ze grajac zgodnie z instrukcja zrobilem mutantami 30 punktow :)
glowa mnie rozbolala, ale wiem juz, ze bede probowal walczyc o pobicie rekordu arti :>
zapomniałeś nadmienić,że to były mutanty z grecji :lol:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Peloponnes

Post autor: watman »

maciejo pisze:
watman pisze:pierwsza rozgrywka solo dla zapoznania sie z zasadami i wydaje mi sie, ze grajac zgodnie z instrukcja zrobilem mutantami 30 punktow :)
glowa mnie rozbolala, ale wiem juz, ze bede probowal walczyc o pobicie rekordu arti :>
zapomniałeś nadmienić,że to były mutanty z grecji :lol:
crap, jestem pewien, ze pisalem posta w temacie o 51st state...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Peloponnes

Post autor: Vester »

Nadciąga nowy dodatek.

http://www.my24shop.biz/site/article.ph ... emId=15594

Bardzo lubię tę grę, ale dodatków robi się powoli za dużo. Dodatkowy, 7-my gracz? Gdzie to zmieścić na stole?

I tak kupię. :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Peloponnes

Post autor: jax »

Vester pisze:Nadciąga nowy dodatek.
Miejmy nadzieję, że polskie sklepy podchwycą temat.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ