1960: The Making of the President (Christian Leonhard, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wuszu
Posty: 122
Rejestracja: 20 gru 2008, 01:44
Lokalizacja: Kraków

Re: 1960: The making of the President

Post autor: wuszu »

Jestem chętny:

mogę albo przez Vassal albo prze gametableonline (choć tam już chyba płatne wejście dla nowych użytkowników)
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: 1960: The making of the President

Post autor: arturion »

Posiada ktoś tłumaczenie kart do 1960, w .pdf, .doc i nie wiem co jeszcze, byle dało się używać na nim kopiuj-wklej? Posiadam tylko wydrukowane tłumaczenie, a robie sobie małe karteczki z polskim tekstem żeby je powkładać do zakoszulkowanych kart i fajnie by było gdybym mógł to sobie przyspieszyć ;)
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
igelkott
Posty: 7
Rejestracja: 04 maja 2010, 11:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1960: The making of the President

Post autor: igelkott »

Krótki spis wrażeń po pierwszych dwóch partiach od raczej początkującego gracza, żeby trochę odciążyć negatywne recenzje starych wymiataczy, które pojawiały się w tym wątku wcześniej:)

Gra bardzo mi się podoba.

Po pierwsze - temat. Jeśli ktoś oglądał "Mad Men" albo teraz "The Kennedys" to gra daje super radość, uzupełnia temat, daje możliwość uczestnictwa we wkręcającej historii. To jednak były bardzo ciekawe czasy. Generalnie dobrze jest grać powoli, czytać karty wydarzeń, wyobrażać sobie gdzie się jedzie z kampanią, zaglądać do wikipedii/super

Po drugie - bardzo elegancka mechanika. Nie rozumiem zarzutu o losowość. Jeśli trafi nam się dobra ręka tzn. że potem będzie zła albo że przeciwnik będzie miał równie dobrą. Korzyści w ostatecznym rozrachunku się równoważą i wygrywa ten, kto lepiej zarządza tym co ma w danym momencie (rzeczywiście jest to gra bardziej taktyczna niż strategiczna). No i rozwiązanie z niby-losowością worka z kostkami jest dla mnie super.

Jedyny szkopuł to to, że za łatwo wygrywam, ale to już moja wina:)
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 574
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: miras23 »

Czy są tłumaczenia z grafią kart do wycięcia i włożenia w koszulki? wydawało mi się, że gdzieś widziałem, ale może pomyliłem z Twilight Struggle.
Awatar użytkownika
Martie
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2004, 14:59
Lokalizacja: Łodź

Re: 1960: The making of the President

Post autor: Martie »

Mam takie tłumaczenie, korzystałem z materiałów z tego forum. Autora niestety nie pamiętam :(. Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę o mail, podeślę.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 296 times
Been thanked: 124 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: vder »

Ja taż mam tłumaczenie, które sobie robiłem pewnie ze 2-3 lata temu. Tytuł sobie ostatnio odświeżyłem i aż się zdziwiłem, że tak dobrze wygląda (tak wiem jestem skromny) no i grało się całkiem przyjemnie. Upubliczniać, nie upubliczniałem bo to >100 MB jest, ale jakby coś to prośba o PW.

A i tak Mad Men rzeczywiście dobre chociaż dopiero co kilka pierwszych odcinków widziałem.

A jest może jakaś polska literatura w temacie?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: tomb »

Mam pytanie do właścicieli - czy kart poparcia powinno być 16? Jeśli tak, to czy ktoś może mi podesłać spis liczbowy tych kart?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: Andy »

Tak, ja mam 16, zgodnie z opisem w instrukcji. Składa się na to:
4 Major
3 East
3 Midwest
3 West
3 South.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: tomb »

Dzięki - teraz wszystko się zgadza, czyli mi się stan kart nie zgadza.
elprzybyllo
Posty: 424
Rejestracja: 08 sty 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: 1960: The making of the President

Post autor: elprzybyllo »

Zagrałoby się przed drugą turą, nie?

:P
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: 1960: The making of the President

Post autor: vinnichi »

No i się zagra dzisiaj :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: mig »

Mnie też ochota wzięła :)
Fantastyczna gra :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 1960: The making of the President

Post autor: azz »

http://www.gmtgames.com/p-574-1960-the- ... ident.aspx

GMT zbiera na wydanie nowej edycji w standardowym trybie P500. Przy obecnym kursie dolara w polskich sklepach pewnie będzie po ok. 300PLN.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: kastration »

Cześć. Mam pytanie, czy na dzień wyborów można zagrać sobie kartę z symbolem rywala do testów poparcia końcowych czy tylko swoje?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 1960: The making of the President

Post autor: azz »

kastration pisze:Cześć. Mam pytanie, czy na dzień wyborów można zagrać sobie kartę z symbolem rywala do testów poparcia końcowych czy tylko swoje?
Możesz zagrać karty drugiego kandydata, aby przeprowadzić testy. Na debatach powinieneś mieć swoje.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: kastration »

Dzięki. A co się stanie, skoro na debatę będzie 5 kart na ręce a jest 3 kwestie - czy nikt nie wygra jednej kwestii? Czy jeśli zostanie 1 karta obok kwestii a rywal nie ma już karty dobrej pod nią, to ja wygrywam mimo że jest jedna karta zamiast dwóch czy nikt nie wygrywa wtedy tej kwestii?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 1960: The making of the President

Post autor: azz »

Jest to napisane wprost w instrukcji:
ZAKOŃCZENIE DEBATY
Cały proces powtarza się do chwili, gdy wszystkie trzy kwestie zostaną wygrane lub obaj gracze zagrają wszystkie karty (zależnie, co nastąpi wcześniej). W tym momencie rozstrzyga się ewentualne nie wygrane kwestie w rosnącym porządku – kwestia, która na Torze Kwestii zajmowała niższe miejsce rozstrzygana jest wcześniej. Każdą kwestię wygrywa gracz, po którego stronie znajdują się związane z nią karty o wyższej sumie Punktów Kampanii. Jeżeli obaj gracze mają tyle samo punktów, kwestię wygrywa posiadacz inicjatywy.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: kastration »

Powstały jeszcze dwie wątpliwości:

1. Czy można przechwycić kartę wspólną czy WYŁĄCZNIE kartę ze swoim znaczkiem zagrywaną przez rywala, jeśli jej nie zapobiegnie wcześniej? Zauważyłem, że multum kart jest wspólnych, ale domyślam się, że takich nie wolno przechwycić?

2. Czy wygrana kwestia w debacie pozwalająca dodać mi 4 kostki poparcia pozwala mi usunąć 4 zamiast dodawać ze stanu zdominowanego przez rywala, czy muszę ciągnąć 4 próby popacia z torby kapitału politycznego? (byłoby to nieopłacalne, uważam). Innymi słowy, czy obowiązuje tu zasada, ciągnięcia prób, jeśli nie mam poparcia w mediach, czy skutki debaty są niezależne od reguł standardowej tury?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 1960: The making of the President

Post autor: azz »

kastration pisze:
1. Czy można przechwycić kartę wspólną czy WYŁĄCZNIE kartę ze swoim znaczkiem zagrywaną przez rywala, jeśli jej nie zapobiegnie wcześniej? Zauważyłem, że multum kart jest wspólnych, ale domyślam się, że takich nie wolno przechwycić?
Możesz "przechwytywać" dowolne wydarzenia; włączając te przeciwnika.
kastration pisze: 2. Czy wygrana kwestia w debacie pozwalająca dodać mi 4 kostki poparcia pozwala mi usunąć 4 zamiast dodawać ze stanu zdominowanego przez rywala, czy muszę ciągnąć 4 próby popacia z torby kapitału politycznego? (byłoby to nieopłacalne, uważam). Innymi słowy, czy obowiązuje tu zasada, ciągnięcia prób, jeśli nie mam poparcia w mediach, czy skutki debaty są niezależne od reguł standardowej tury?
Testy robisz niejako przed dodaniem kostek przewagi podczas akcji kampanii - poświęcasz punkty, aby ew. sprawdzić poparcie i dodać kostki. Zresztą instrukcja mówi o kostkach, które natychmiast umieszczasz w wybranych stanach.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: 1960: The making of the President

Post autor: vinnichi »

Gdyby ktoś potrzebował przetłumaczonych kart (tłumaczenie Artura Urbana (arturiona) ubrane w grafikę) do włożenia w koszulki to proszę o PW.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 1960: The making of the President

Post autor: piton »

vinnichi pisze:Gdyby ktoś potrzebował przetłumaczonych kart (tłumaczenie Artura Urbana (arturiona) ubrane w grafikę) do włożenia w koszulki to proszę o PW.
to ja się zgłaszam ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1054
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: uyco »

Na BGG pojawiły się pliki z re-theme na ostatnią kampanię Trump vs Clinton. Efekty kart bez zmian. Może byśmy wspólnym wysiłkiem przetłumaczyli? W razie czego piszę się na tłumaczenie części kart, natomiast nie posiadam żadnych zdolności w zakresie obróbki grafiki 8)
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: staszek »

Czy ktoś wie o różnicach( poza grafiką) między edycją Z mana a GMT ?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: kastration »

staszek pisze: 24 kwie 2017, 21:57 Czy ktoś wie o różnicach( poza grafiką) między edycją Z mana a GMT ?
Wiem, że kapkę późno ha ha, ale dodam coś od siebie na ten temat i poza nim.

Różnice na korzyść GMT to przede wszystkim zmiana w zasadach, że nawet przy eventach trzeba ciągnąć support cubes, jeśli przeciwnik dominuje w stanie albo ma tam kandydata, a my nie mamy przewagi w mediach. Przed Dniem Wyborów dostaje się do torby kapitału także bonusowe kostki przed finałowymi działaniami z kart. Zwiększyło to rolę mediów w grze.

Z drugiej strony, plansza i design kart zdecydowanie dla mnie na korzyć Z-Mana (nowa wersja jest absurdalnie droga i brzydka wizualnie w porównaniu do starej).

Ponadto, odnośnie rozgrywki (powrót u mnie po długiej przerwie).

Ależ ta gra jest dobra dla pogrania z kimś, kogo ciekawi system wyborczy USA, specyfika wyborów z 1960, ma ograną Zimną Wojnę, ale niekiedy może go męczyć, no i chce przy piwku dobrze spędzić czas w ramach ciekawej rywalizacji. Ostatnio zagrałem kilka partii i jedna zakończyła się 269:268 dla Nixona (mnie), co przy ilości zmiennych wydaje się wręcz nieprawdopodobne do powtórzenia. Emocje gwarantowane. Gra ciut pozycyjna, ale na pewno emocjonująca do końca przy wyrównanych przeciwnikach, no i potrzebne nieco szczęścia. Nie wiem, czy redesign był aż tak potrzebny, ale posiadacze obu wersji na pewno się cieszą a wahającym się nad zakupem polecam.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4664
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1966 times

Re: 1960: The making of the President

Post autor: warlock »

Czyli możesz grać na zasadach GMT posiadając edycję od Zmana?
ODPOWIEDZ