Pantheon

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rand
Posty: 493
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Pantheon

Post autor: rand »

Chyba jeszcze nie ma tematu o nowej grze Bernda Brunhofera czyli twórcy m.in. Stone Age. W gre nie grałem ale po przestudiowaniu angielskiej instrukcji zamówiłem przedpremierowo. Szkoda że Bernd standardowo znów robi grę na 4 graczy mógłby czasem coś pomyśleć o 5 ;-) Gra wydaje się mimo wszystko ciekawa ale bardziej przekonało mnie nazwisko projektanta bo Stone Age to dla mnie gra przełomowa. SA to idealna gra dla nowicjuszy, aczkolwiek ostatnio miałem sytuacje nieco odmienną. Mianowicie parze spodobał się Stone Age bardzo ale do tego stopnia że na każdą inną grę patrzą teraz bardzo krytycznym okiem ;-) No ale miało być o Pantheonie, czy ktoś grał, jakieś opinie? Może wiadomo coś na temat dnia premiery? Na Rebelu jest że połowa sierpnia ale kiedy dokładnie nie wiadomo :-(
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Pantheon

Post autor: szutek »

Mam przyjemność posiadać tę grę i z czystym sumieniem mogę ją polecić. Nie jest to może przełomowy tytuł na rynku gier, ale na pewno wart swojej ceny. Porównałbym trochę do Osadników z Catanu ze znacznie ograniczoną interakcją, za to z większym rozbudowaniem reguł. Oczywiście są to zupełnie inne gry, lecz układanie stópek i kolumn na planszy i wzajemne włażenie sobie w drogę musi się kojarzyć z Osadnikami :P
Szybka ocena gry:

+ krótki czas oczekiwania na własną kolejkę (mechanizm podobny do Ticket to Ride, w ramach swojej tury opcja wykonania jednej akcji z kilku dostępnych)
+ wiele dróg zdobywania punktów zwycięstwa
+ ładne, solidne wykonania i przyjemna oprawa graficzna (za wyjątkiem grafik na kartach ofiar, które niezbyt mi podeszły)

- niedoprecyzowana instrukcja
- mała interakcja między graczami

Sumarycznie: mocne 7/10
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Pantheon

Post autor: Filippos »

Jesli lubisz Stone Age możesz kupować Pantheon w ciemno. Typowy Brunhoffer - gra familijna plus, płynny gamplay, kilka dróg punktowania, czasem losowość. Generalnie mechanicznie gra nie ma nic wspólnego z Osadnikami (na szczęście) tu mamy mały element budowania silniczka, i trochę route buildingu a wszystko sterowane mechanizmem karcianym a la ticketowym. Po kilku rozgrywkach mam malutkie zastrzeżenia co do balansu bogów (są tacy must have, zwłaszcza pod koniec gry) ale generalnie to bardzo dobra gra.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Pantheon

Post autor: Valmont »

Jest możliwe sprawdzenie przed zakupem w formie rozgrywki na BrettSpielWelt.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pantheon

Post autor: yosz »

Straszny suchar. Ale mogę potwierdzić - jeżeli lubisz poprzednie gry Brunhoffera powinno Ci się spodobać. Ja nie lubię (Stone Age mogę zagrać ale jest za długi, a Sankt Petersburg ma ciekawe mechanizmy ale nie porywa) i Pantheon też nie przypadł mi do gustu. Mechanicznie jest w porządku, są wybory, ale gra jest mocno oderwana od tematu - to czysta mechanika.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Pantheon

Post autor: Filippos »

Nie słuchajcie Yosza - Ameritrosza. :wink: Ostatnio jak gra nie ma kostek to mu się nie podoba. :lol:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pantheon

Post autor: yosz »

Przecież nie piszę że to zła gra - jak ktos lubi Brunehoffera to mu gra pewnie się spodoba. Jak nie lubi to raczej się nie spodoba :P A jego gier nigdy nie lubiłem - kostki i 'ostatnio' nie ma tu nic do rzeczy ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pantheon

Post autor: Nataniel »

Ja grałem na Polconie i nie zrozumiałem tej gry - nie opłaca się tam robić w pewnym momencie nic innego, tylko kupować tych bogów. Najlepiej takich, którzy dadzą jeszcze jednego boga od ręki.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Pantheon

Post autor: Filippos »

No w ostatnich dwóch turach rzeczywiście jest rush na bogów choć jeśli ktoś zagrał bardzo na stópki i kolumny może wtedy łyknąć wszystkie kolumny i punktowo pojechać pozostałych graczy, którzy biją się o bogów. Jak to dokładnie wygląda w danej partii zależy od losowo dystrybuowanych żetonów bonusowych więc bywa różnie. Natomiast faktycznie ta bogini która daje od ręki dodatkowego losowego boga jest w ostatnich dwóch rundach gry przegięta i jeśli wychodzi po prostu trzeba ją brać. To jest ten zarzut do balansu o którym wspomniałem w poprzednim poście.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pantheon

Post autor: Wookie »

Grałem raz i na końcu gry jest baardzo duża różnica w punktach, jeśli ktoś jest w drugim przedziale ilości kolumn (2 punkty za każdą), a drugi gracz ma 3 punkty za kolumnę. U nas było 9 do 6 kolumn i od razu rozrzut 15 punktów. Oczywiście moja przeciwniczka powinna była od początku zbierać lepszą możliwość ekspansji, ale ten mnożnik wydaje się zabójczy. Ja bym chyba inaczej to punktowanie rozwiązał.

Oprócz tego gra wydaje się być ciekawa (chociaż rzeczywiście zupełnie sucha).
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Pantheon

Post autor: folko »

Ja na razie czekam na grę, nie grałem, ale lubię Sankt Petersburg, Stone Age i mam nadzieję że Pantheon również przypadnie mi (i współgraczom) do gustu. Ciekaw jestem jej tym bardziej po waszych wstępnych opiniach. Pamiętam dyskusje nad Stone Age jaki to jest niezbalansowany, opowieści o wygrywających strategiach... a potem okazało się, że jest inaczej. Ciekaw jestem jak będzie w tym przypadku :-)
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Pantheon

Post autor: TTR_1983 »

Byłby ktoś tak dobry i zeskanował pomoc gracza i polską instrukcję? Dysponuję tylko niemieckim wydaniem.
Z góry dzięki.
ODPOWIEDZ