7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Valmont »

jax pisze: Heh, to spróbuj z Leaderami :) Dla mnie to must - inaczej nie grywam.
To weź kiedyś do Da Chwili albo Agresora, chętnie spróbuję Liderów.
A z tymi dodatkami, w Race zamulały 2 ostatnie talię tylko, a czy wnosiły jakość jakąś? W dominionie też jakoś nie strawiłem kolejnych kart na samą grę wpływających w ograniczonym stopniu. Carcassonne - nawet nie wypróbowałem jeszcze traders & cośtam, posiadając od kilku lat. Ale jak mówiłem, kwestia gustu.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
ozzman1

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: ozzman1 »

Ja mam trochę odmienne zdanie. 7 Wonders zajechaliśmy w miarę szybko. Tłukliśmy bardzo często w 4os. gronie i po miesiącu już tylko jedna osoba miała ochotę kontynuować. Zakupiłem Liderów myśląc, że przedłużę grze żywotność, ale niestety tak się nie stało. Strategie, te dobre i lepsze, nadal takie pozostały i kwestia liderów niewiele tu zmieniła. Możliwe, że przy grze w więcej osób jest inaczej, ale u mnie większej niż czteroosobowej grupy zebrać nie sposób. To ostatecznie zadecydowało u mnie o sprzedaży.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: jax »

Valmont pisze:A z tymi dodatkami, w Race zamulały 2 ostatnie talię tylko, a czy wnosiły jakość jakąś?
Chyba powszechna opinia jest, że wnosiły (przejęcia, prestiż, nowe pomysły/mechaniki). Owszem talia juz się nie przewijała w całości, ale jakoś nie było poczucia zamulenia czy rozwodnienia.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: khaox »

Dla mnie (2 osobowe rozgrywki) liderzy to must - bez liderów ta gra jest hm... krótka. Ciekawe jak zostaną wprowadzone miasta, bo jeżeli będą to Liderzy 2.0 (czyli druga "zawieszona" i odkładana między erami talia) to chyba nie będę bardzo skłonny kupić
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: macike »

jax pisze:
Valmont pisze:A z tymi dodatkami, w Race zamulały 2 ostatnie talię tylko, a czy wnosiły jakość jakąś?
Chyba powszechna opinia jest, że wnosiły (przejęcia, prestiż, nowe pomysły/mechaniki). Owszem talia juz się nie przewijała w całości, ale jakoś nie było poczucia zamulenia czy rozwodnienia.
Sorry za OT, ale IMO dopiero po 3 dodatku RftG stał się grą, której warto poświęcać czas. Do niepełnego nawet nie siadam.

7W - IMO słabe. Jedyna zaleta to liczba graczy albo filerek (w tej kategorii ok - sympatyczna gierka). Z Liderami nie grałem, widziałem. Jestem skłonny uwierzyć, że podnoszą jakość. Może kolejne dodatki wypracują moje uznanie dla tej gry, jak to było w przypadku RftG.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Kornellious »

Mi udało się dorwać 7 Wonders w okazyjnej cenie na licytacji, więc też nie patrzę na nią przez niekorzystny normalnie pryzmat ceny do jakości. Według mnie jest świetna jako pierwsza nowoczesna gra planszowa dla niewtajemniczonych, bo jest prosta, elegancka, jest trochę strategii, trzeba myśleć i przede wszystkim - charakteryzuje się syndromem 'jeszcze jednej partii'.
Co do Liderów - na pewno nie kupię, póki nie spróbuję.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Andy »

Valmont pisze:A z tymi dodatkami, w Race zamulały 2 ostatnie talię tylko, a czy wnosiły jakość jakąś?
macike pisze:IMO dopiero po 3 dodatku RftG stał się grą, której warto poświęcać czas.
Obaj przesadzacie: już podstawka Race'a była grą genialną, z dodatkami stała się po prostu Ósmym Cudem Świata! :twisted:

Nb. to chyba świetny pomysł na dodatek do 7 Wonders: Race for the Galaxy! ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: tassman »

Mam za sobą 5 pierwszych partii w gronie 5 osobowym. No i cóż...
1. Gra się bardzo przyjemnie (nieskomplikowana gra i nutką skomplikowania).
2. Regrywalność naprawdę duża - ostanią partię graliśmy już zmęczeni wieczorem, ale ktoś tam jeszcze hasło rzucił "A może jeszcze jedna partia?"
3. Wiem, że 5 partii to nic w porównaniu z innymi ale dało się odczuć niesamowitą losowość. Brakło mi drzewa w dwóch ostatnich partiach i na dodatek złe karty i ostatni za każdym razem.

Pomimo ostaniego punktu bardzo przyjemna gra i mam nadzieję że po kilku następnych partiach może wyczuję jak z takimi kartami osiągnąć więcej przy "pechu losowości".
--------------
No tak. Doczytałem małą rzecz, która powodowała "pech". Źle zinterpretowaliśmy zasady handlu. Eh...
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: oopsiak »

http://www.boardgamegeek.com/boardgamee ... ers-cities granie grupowe...? no bez przesady - to jakiś nowy trend?
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Geko »

Rozumiem, że przez najbliższe kilka lat będą sypać kolejnymi dodatkami. Ciekawe, czy pobiją Dominiona i Carcassonne.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: sheva »

Abstrahując od tego czy słusznie czy nie ten tytuł jest taki popularny to przecież można się było tego spodziewać... Jeszcze nie widziałem, żeby gra zyskiwała taka popularność a po rankingu BGG skakała jak king kong po Empire!
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: oopsiak »

ja tam na przykład dam się spokojnie wydoić : )



natomiast team-mode, który ostatnio pojawia się masowo w grach, które są dobre w wersji gracz vs inni gracze (Dixit, TtR, teraz tutaj), jakoś mi nie pasuje. Rozumiem, że autorzy chcą, by każdy nowy dodatek wprowadzał powiew świeżości, ale granie w grupach nie jest jakoś specjalnie porywające...
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: jax »

O, super, ze już są szczegóły dodatku, brzmi bombowo :) A opcja grania grupowego jest tylko opcją, bez obaw, choc osobiscie chetnie sprawdze.

A dodatkow mam nadzieje, ze bedzie nawet wiecej niz do carcassonne :D jakjuz pisalem sa pomysly na siedem na razie :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
ScripterYoda
Posty: 136
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:05
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: ScripterYoda »

In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
sz_elmo
Posty: 12
Rejestracja: 03 sty 2008, 13:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: sz_elmo »

OK OK - pytanie tylko - kiedy w Polsce?
pozdr. sz_elmo
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Firenski »

Premiera na świecie w maju. Widziałem chyba już gdzieś preordery. Mam nadzieję, że Rebel stanie na wysokości zadania i będziemy się cieszyć polskim dodatkiem w tym samym czasie. Podobnie jak było z Liderami. A może Nataniel uchyli rąbka tajemnicy?
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: bartek_mi »

Firenski pisze:Premiera na świecie w maju. Widziałem chyba już gdzieś preordery. Mam nadzieję, że Rebel stanie na wysokości zadania i będziemy się cieszyć polskim dodatkiem w tym samym czasie. Podobnie jak było z Liderami. A może Nataniel uchyli rąbka tajemnicy?
Nie wiem czy dobrze kojarze (grywam tylko w podstawke PL) ale liderzy byli chyba wydaniem polskawym?
Jesli tak to nie ma rabkow do uchylania :)
Dice Hate Me :(
ozzman1

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: ozzman1 »

bartek_mi pisze:
Firenski pisze:Premiera na świecie w maju. Widziałem chyba już gdzieś preordery. Mam nadzieję, że Rebel stanie na wysokości zadania i będziemy się cieszyć polskim dodatkiem w tym samym czasie. Podobnie jak było z Liderami. A może Nataniel uchyli rąbka tajemnicy?
Nie wiem czy dobrze kojarze (grywam tylko w podstawke PL) ale liderzy byli chyba wydaniem polskawym?
Jesli tak to nie ma rabkow do uchylania :)
Wydanie polsko-japońsko-koreańskie dokładnie :)
leman1800
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

7 Wonders: Cities

Post autor: leman1800 »

czy moze wiecie coś wiecej na ten temat i kiedy można sie tego spodziewać
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: 7 Wonders: Cities

Post autor: Matio.K »

Premiera powinna odbyć się w tym roku, a co nieco wiecej informacji znajdziesz w zapowiedzi: http://www.boardtime.pl/2012/02/zapowie ... ities.html
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: kemotix »

Właśnie przyszła do mnie kopia i po mozolnym wsadzeniu kart w koszulki stwierdziłem, że wszelkie żetony (nie mam pojęcia jeszcze do czego służą, instrukcji nie ruszyłem :P) są niemiłosiernie krzywo wycięte...

Na wielu łapie się białe tło druku, nominały monet zaczynają się od krańców itp. itd. :x

Miał już ktoś taki problem, a może mam pecha... :D
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: donmakaron »

Miałem styczność z więcej niż kilkoma egzemplarzami i muszę powiedzieć, że niestety masz pecha...
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: rzaba »

Czy ta gra jest zależna językowo? Czy mogę kupić wersje angielska (chce pograć z dziećmi) - nie mam dostępu do wersji PL, czy one się czymś różnią?
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: berni »

rzaba pisze:Czy ta gra jest zależna językowo? Czy mogę kupić wersje angielska (chce pograć z dziećmi) - nie mam dostępu do wersji PL, czy one się czymś różnią?
Gra jest oparta głównie na symbolach, ale nazwy kart są istotne przy budowie, bo po pierwsze nie można mieć dwóch takich samych budynków (to można stwierdzić w zasadzie tylko po nazwie, bo karty są kładzione "na zakładkę" więc nie widać grafik - oczywiście na upartego nie trzeba robić zalecanej zakładki, ale wtedy trzeba dużego stołu ;-)), po drugie w rogu karty często jest napisane (pojedyncze słowo), jaki budynek będzie można wystawić za darmo posiadając daną kartę - nie trzeba rozumieć napisu w obcym języku, ale trzeba umieć porównać "ciągi znaków".
ODPOWIEDZ