Machina II - pierwsze wrażenia

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Machina II - pierwsze wrażenia

Post autor: Tomasz »

Graliście? Co myślicie?

Premiera odbyła się na Falkonie, miałem możliwość zagrać raz (co podkreślam). Pierwsza sprawa to żetony - grube, ale niestety niedokładnie pocięte. Do tego trzeba było włożyć wiele wysiłku, by je wyjąć z wyprasek w miarę nie uszkodzone (małe żetoniki przyczepione w czeterech miejscach!). Niestety, mojemu koledze nie do końca się to udało. Widziałem jeszcze jeden egzemplarz, równie nieudany.
Pudełko przypomina pustą paczkę, jaką można kupić na poczcie, pewnie ma podobną trwałość. Karty i plansze zrobione są z tekturki nieco grubszej od brystolu. Po prostu. Dosyć przyjemne w dotyku, ale nie wiem jak wytrzymają kilkadziesiąt posiedzeń. Nie umywają się do Wiochmena, który jest dla mnie najlepiej wydaną tanią grą. Tyle wad (szkoda że znacznych).
A sama rozgrywka? Karty i instrukcja (a nawet pudełko) są naprawdę zabawne, do tego zasady pozwalają na sporą interakcję (kradzieże, wymontowywanie, podrzucanie świń w postaci lipnych pomocników). Jednak nasza rozgrywka szybko się skończyła, może nie znając dobrze zasad rządzących grą nie wiedzieliśmy jak skuteczniej walczyć ze sobą. Ostatecznie szybko skonstruowałem swoją maszynę (krzycząc "Działa!" :D )
Na razie nie mam zamiaru kupić - skutecznie zniechęciło mnie wykonanie gry. Trzecie wydanie?
trzewik

Post autor: trzewik »

Wydanie III nie jest planowane, bo taki poziom wydania jest właśnie planowany. Zwracam uwagę, że Wiochmen ma kilkadziesiąt kart, w Machinie jest kilkadziesiąt kart plus plansze plus żetony (grube, kaszerowane!) plus twarde pudełko, wytrzymujące 100 razy dłużej niż pudełko Wiochmena, czy Zombiaków (żeby nie było że czepiam sie konkurencji :) )

Tak więc w cenie 35 zeta to jest naprawdę MAX jaki można wyciągnąć z drukarni. Lepszy papier to drastyczny skok cenowy przy zachowaniu tak dużej ilości elementów składowych gry.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Tomasz »

OK. Rozumiem. Czepię się tylko jednego. Te "grube, kaszerowane!" żetony niszczą się podczas wyciągania z wyprasek albo trzeba pomagać sobie nożem i pilnikiem. Jeżeli będę pewny, że zakupiona przeze mnie gra będzie miała łatwo wychodzące z wypraski żetony (lub zostaną na takie wymienione), grę kupię, bo fajnie się grało.

A może potrzebna jest machina do wyciągania żetonów?
trzewik

Post autor: trzewik »

Na Falkonie była pierwsza wyrwana z gardła drukarni partia Machiny. Zaraz w poniedziałek zareagowałem i kazałem sztancować silniej i faktycznie, jak dziś byłem odbierać kolejną partię 100 Machin, żetony były wybite o wiele lepiej, choć z kolei zauważyłem kilka krzywo wybitych :x

Niestety, choć dokładamy wszelkich starań, zawsze ktoś coś źle przytnie, a to żetony, a to karty specjalne... Można się załamać. Mam nadzieję, że zdecydowana część aktualnie Machin w sprzedaży jest dobrze wysztancowana.

Nie mniej, cieszę się, że rozgrywka w Machinę była przyjemna. To akurat aspekt, na który bezpośrednio miałem wpływ (w przeciwieństwie do równego cięcia żetonów), i mam nadzieję, że jednak najważniejszy.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

pytanie tylko, czy taka zle wysztancowana Machine mozna zareklamowac?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Ok, najpierw od tego co najbardziej charakterystyczne - humor mnie rozwalil na jkawaleczki, warto dla samego poczytania i kilkukrotnego powiedzenia tekstow w czsie gry kupic te gre :)
Natomiast zetony w mojej kopii faktycznie wolaja o pomste do nieba - na niektorych jest obciete 40%rysunku!!! Ale wierze ze w kolejnych partiach bedzie lepiej, widac w drukarni sie przejeli zamowieniem i az wrocili w metodach pracy do czasow prl :)
Ewentualnie zetony moglyby byc ciensze, na takie malenstwa jak prezenty to szkoda tyle tektury marnowac, ciensze i by lepiej lataly i mniej moze rozwarstwialy przy wyciaganiu (jakie 20% moich jest rozwarstwione).
No i karty machin i specjalne... Ja rozumiem ze tani, ze z tektury, ale na boga - choc troche mazniecia lakioerem jakims blagam przy nastepnej grze! Te wygladaja jakbym je sobie sam wydrukowal w domu... Odrobinke polysku, ewentualnie fakturka siateczkowa, cokolwiek byle one tak nie wygladaly.
Ale ogolnie daje rade inicjatywa :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
trzewik

Post autor: trzewik »

Nie chciałbym, by dyskusja o Machinie zamieniła się w dyskusję o tekturze - więc tylko krótko.

Papier, na którym drukujemy plansze, karty specjalne i karty machin jest w diabły drogi i nie jest jakąś byle tekturką, tylko specjalnie sprowadzanym do drukarni na zamówienie papierem, który jest dokładnie taki sam jak papier w grach Cheapassów (np. plansze w Save Dr. Lucky). Założyliśmy spójność linii i o ile polskie edycje Cheapassów MUSZĄ wyglądać tak jak amerykański pierwowzór, o tyle uznaliśmy, że dla spójności linii DOBRZE BY i polskie tytuły były na tym samym papierze.

Podsumowując - DOBRA GRA jest drukowana w formie 100% wzorowanej na amerykańskim Cheapass Games. Trudno więc na ten temat dyskutować, co można by inaczej, co lepiej... Po prostu robimy to tak jak oni i tyle.

Jeśli chodzi o humor Machiny, BARDZO się cieszę, że pasi. Miałem obawy, jak po latach zostanie przyjęty. Cieszę się, że klimat PRL wciąż wzbudza uśmiech. Miłego konstruowania, panowie koledzy, miłego!
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Co zrobić kiedy Pan Zdzisio jest przyczepiony do gracza, a ten na początku swojej kolejki nie ma żadnych prezentów?

a. Gracz nie ma wiec nie płaci.
b. Gracz płaci w swojej kolejce jak zdobedzie.
c. Gracz musi zdobyć w swojej kolejce, aby zaplacic za pana Zdzisia.

Prosze o rozwiazanie problemu: w załączniku Kwiatek dla pani Krystynki, Kalkulator dla Wąsasza i Flaszka dla inż. Maciąga.

Pierwsze testy na 2 osoby, zaraz jak dostałem pudełko i pobiegłem na uczelnie. I tu już pierwsza istotna róznica. Da się grac na dwie osoby (w jedynce bylo to strasznie nudne) Gierka jest wyważona najwyraźniej, rozegrałem 3 partie w jakies 1h 30min - z czegojedna na poznawania zasad. Żetony są naprawde mocne, twarde jak skała. Dziś o 20:00 ide pokazywać kolejnym trzem posaidaczom Machiny I i zdam szerszą relację najpewniej na moim blogu. W piątek testy na młodzieży - w Tychach w restauracji Avanti od 17:00.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Neurocide pisze:W piątek testy na młodzieży - w Tychach w restauracji Avanti od 17:00.
Lol - "mlodziezy" - wydaje mi sie, ze tam jest jest jednak dosc zroznicowane wiekowo towarzystwo (a ostatnio wiecej bylo "starszych" nawet chyba :P). Ale juz nie robie Offtop, koniecznie wez Machine :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Post autor: badjimi »

Czy można już gdzieś w sieci znaleźć fotkę obrazującą zawartość pudełka Machiny II?
trzewik

Post autor: trzewik »

Jakby ktoś powiedział mi, jak się wrzuca foty na forum, to mogę wrzucić. Ale nie umiem :/
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

trzewik pisze:Jakby ktoś powiedział mi, jak się wrzuca foty na forum, to mogę wrzucić. Ale nie umiem :/
Wrzucasz na przyklad na imagashack.us a pozniej wstawiasz link do zdjecia w tagu ;)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Post autor: badjimi »

Można też skorzystać z polskiego serwisu http://fotosik.pl/
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Post autor: badjimi »

Neurocide pisze:
Pierwsze testy na 2 osoby, zaraz jak dostałem pudełko i pobiegłem na uczelnie. I tu już pierwsza istotna róznica. Da się grac na dwie osoby (w jedynce bylo to strasznie nudne) Gierka jest wyważona najwyraźniej, rozegrałem 3 partie w jakies 1h 30min - z czegojedna na poznawania zasad. Żetony są naprawde mocne, twarde jak skała. Dziś o 20:00 ide pokazywać kolejnym trzem posaidaczom Machiny I i zdam szerszą relację najpewniej na moim blogu. W piątek testy na młodzieży - w Tychach w restauracji Avanti od 17:00.
Jeśli ktoś jeszcze próbował rozgrywki w dwie osoby to poproszę o wszelkie opinie na ten temat :wink:
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Tylko jak tu nie dyskutować o tekturze, gdy moje Żetony Spawu i Klepsydr nie nadają się do użytku. Jeden jest nawet malowniczo przecięty na pół :roll:

Udało się komuś dostać "dziewięć najśmieszniejszych maszyn z pierwszej edycji przekonwertowanych na zasady drugiej"?
trzewik

Post autor: trzewik »

Fotki pokazujące Machinę II: Przeładowanie są pod tym adresem:

http://www.adp.wroc.pl/Ajgor/Machina2/p ... hoto2.html
Awatar użytkownika
Dasti
Posty: 77
Rejestracja: 12 cze 2005, 18:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dasti »

A jak wypada dwójka w porównaniu z pierwzą edycją Machiny?
DST
MiHu
Posty: 24
Rejestracja: 03 gru 2004, 19:49
Lokalizacja: Rzeszów/Wrocław

Post autor: MiHu »

trzewik pisze:Fotki pokazujące Machinę II: Przeładowanie są pod tym adresem:

http://www.adp.wroc.pl/Ajgor/Machina2/p ... hoto2.html
Hmm jakoś ładnie to wygląda... Co z tymi poprzednimi komentarzami odnośnie kiepskiego przycinania? Nowe serie są już ładniejsze?
Michał 'MiHu' Bigaj
trzewik

Post autor: trzewik »

No bo Machina jest dobrze wydana (w klasie Cheapass oczywiście)!

Jest problem z tymi małymi, okrągłymi żetonikami, które ciężko się wypycha z wypraski i trzeba sobie czasem pomóc nożem. Oprócz tego jeden z 8 żetonów klepsydry (okrągłe) jest przecięty, ale w czasie gry potrzebne jest około 4 takich żetonów, reszta to zapas, więc strata żadna (tyle że nieładnie wygląda jak się kupi grę).

Podsumowując, Machina robi trochę złe wrażenie, jak sie wypycha żetony, ale poza tym jest OK, żetony Elementów, te najważniejsze, z których buduje się Machinę są równiuteńkie i super przycięte wykrojnikiem. Karty są na kolorowym papierze, także plansza, a pudełko jest naprawdę twarde i wytrzymałe.
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Gdyby tak wyglądały moje żetony, nie usłyszałbyś słowa skargi.
MiHu
Posty: 24
Rejestracja: 03 gru 2004, 19:49
Lokalizacja: Rzeszów/Wrocław

Post autor: MiHu »

Misiołak pisze:Gdyby tak wyglądały moje żetony, nie usłyszałbyś słowa skargi.
To może jakieś fotki do porównania? Nie chcę kupować kota w worku ;)
Michał 'MiHu' Bigaj
trzewik

Post autor: trzewik »

No to Misiołaku może faktycznie trafił ci się missprint a ja myślałem, że po prostu narzekasz na styl Cheapass :cry:

Skontaktuj się ze mną na mail: portal@wydawnictwoportal.pl ustalimy, czy masz missprinta i będzie reklamacja wtedy oczywiście uwzględniona.
MiHu
Posty: 24
Rejestracja: 03 gru 2004, 19:49
Lokalizacja: Rzeszów/Wrocław

Post autor: MiHu »

Hmm jeżeli to rzeczywiście był missprint to chyba jednak poddam do stowarzyszenia wniosek o ponowne przemyślenie kwestii Machiny II bo 'jedynkę' już wywiozłem w siną dal ;)
Michał 'MiHu' Bigaj
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: steady »

Czolem!
Dzisiaj odebralem paczuszke z Machina. Otworzylem pudelko i pierwszy minus- zetony naprawde zle sie wyrywa. Pomyslalem nic to, w koncu mam przed soba Machine 2 a czepiem sie szczegolow. Kiedy wszystko juz ladnie zniknelo z wypraski otworzylem instrukcje z zamiarem przeczytania jej graczom. No i tutaj zonk straszliwy. Brakuje piatej strony!!! Jest wielka biala plama i kawalki obcietgo tekstu o szerokosci 5 milimetrow. W zwiazku z tym bardzo prosze o przeslanie albo umieszczenie na stronce instrukcji do gry. Bardzo bardzo zalezy mi na tym, zeby w koncu zagrac, wiec jeszcze raz, bardzo prosze.
Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Mam juz machine i nawet zagralem :) Cale szczescie ze mojemu egzemplarzowi nic nie brakuje - ale wyrywanie wyprasek to koszmar :(
Potem gra sie bardzo przyjemnie, rewelacja, ale mam jedno pytanie - czy jesli zlodziej da jeden prezent, wlasciciel wyrowna, zlodziej powie pass, to wlasciciel moze dolozyc jeszcze jeden prezent?
I czy po pass wlasciciela zlodziej moze dolozyc tylko jeden prezent czy wiecej?
ODPOWIEDZ