druga gra dla pary po stone age

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
wezyr
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:18

druga gra dla pary po stone age

Post autor: wezyr »

Zaczynamy przygodę z planszówkami. Jak dotąd mamy i gramy w stone age - super nam się gra we 2 ale za mało myślenia i interakcji.
Szukamy czegoś cięższego, niekoniecznie w tym stylu ale ważne by gra dobrze chodziła na 2.
Czas gry co najmniej 1h.
Interakcja na większym poziomie niż w epoce kamienia.
gry o których myślimy:
hawana
agricola lub puerto rico
wysokie napięcie
k2
dracula
scotland yard
claustrophobia

Co wybrać wszystkie się podobają ale wybór trudny, jesteśmy otwarci na nowe propozycje. Pomocy.


Zapomniałem o najważniejszym że budżet to 100pln.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2012, 11:47 przez wezyr, łącznie zmieniany 1 raz.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: bb.bartosz »

gry które znam i w które bardzo dużo grałem:
Puerto rico - nie, to nie jest gra dla 2 osób.
Wysokie napięcie nie, to nie jest gra dla 2 osób.

Polecam
Na chwałę rzymu - nasze najnowsze odkrycie, super na 2 osoby, 30 partii i 0 znudzenia
Race for the galaxy -również super na 2 osoby, brak znudzenia po 30 partiach
Dominion bardzo dobry, także w 2 osoby. Lżejszy od wszystkich gier które wymieniłem.
Ta trójka to moi faworyci - jesli ci odpowiada taki klimat.

Wysokie napięcie-zostań managerem- bardzo dobre w 2 osoby (w przeciwieństwie do Wysokie napięcie).
Agricola- sporo cięższy kaliber, bardzo dobra dla 2 osób
caylus- sporo cięższy kaliber, dobra dla 2 osób
Carcassonne może być na 2 osoby. Dosc lekkie, jak stone age.
Hazienda - dobre na 2 osoby. Nieco cięższe niż carcassone i dominion, lżejsze niz agricola/caylus/na chwałę i race 4 galaxy.

Wikinger dobre na 2 osoby. Nieco cięższe niż carcassone i dominion, lżejsze niz agricola/caylus/na chwałę i race 4 galaxy.

Memoir '44 dobre na 2 osoby:). dosc lekkie-jesli lubicie taki klimat
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: szmajchel »

Dominion jest bardzo dobry, ale trzeba szybko zaopatrzyć się w dodatek Intryga. W podstawce jest mało interakcji. No i partyjka trwa kilkanaście minut.
Claustro - gra bardzo fajna, dosyć łatwe zasady, dużo turlania... Ale czy spodoba się kobiecie? Gra polega tylko na wzajemnym zabijaniu się, horrorowate klimaty i pachnie troszeczkę przygodówką. Wysoka regrywalność.
Dracula to również dobry wybór dla 2 osób, chociaż osobie grającej łowcami może być ciężko wszystko ogarnąć.
Może Troyes albo Zamki Burgundii?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3648
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: gafik »

Skoro macie za sobą Stone Age to Puerto Rico (ewentualnie Zamki Burgundii) jest jakby kolejnym szczeblem, ale...

Cywilizacja Poprzez Wieki !

Wg mnie jest to szczytowe osiągnięcie w grach planszowych i ja najbardziej na 2 osoby lubię grać.

A jeśli lubicie kostki to must have: TROYES

Kolejno pod względem wspaniałości rozgrywki (biorąc pod uwagę to że lubicie Stone Age i gracie głównie na 2 osoby) są:

2. Le Havre
3. Caylus
4. Agricola
5. Puerto Rico (wbrew opiniom bdb gra się na 2 osoby [choć lepiej więcej] - poziom rozgrywki odnośnie ilości graczy jest podobny do Stone Age na 2, a na 4 osoby, po prostu jest kilka malutkich zmian i ograniczeń)

Jeszcze można troszkę innego rodzaju:
Brass, Zimna Wojna
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: Pierzasty »

Właśnie, Zimna Wojna i pochodne to bardzo dobry pomysł.
ksiazeiona
Posty: 7
Rejestracja: 19 cze 2012, 19:27

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: ksiazeiona »

Przed paroma dniami staliśmy przed takim samy dylematem, z tą różnicą, że naszą pierwszą grą było carcassonne. Chcieliśmy czegoś bardziej wymagającego i zdecydowaliśmy się na cywilizacje poprzez wieki. Jak na razie jest świetnie, a póki co zagraliśmy tylko raz. Na początku można mieć wrażenie, że jest ciężko, a na pewno dość brzydko ponieważ estetycznie gra pozostawia sporo do życzenia. Jednak jak się zacznie grać, to wszystko zaczyna robić się jasne i myślisz tylko jak rozbudować swoją cywilizację. Już po pierwszej rozgrywce można było dostrzec gdzie na początku popełniło się błędy, pojawia się niedosyt i chęć zbudowania nowej cywilizacji w bardziej przemyślany sposób.

Przejrzeliśmy wcześniej mnóstwo gier, ja zastawiałem się jeszcze nad Caylusem i Zamkami Burgundii. Padło na Cywilizacje i naprawdę był to świetny wybór. Jedyne czego brakuje to odrobina więcej interakcji, więc powoli zastanawiam się już nad następnym tytułem.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3648
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: gafik »

Wg mnie interakcja w Civ PW jest na idealnym poziomie, dzięki:
1. kartom wybieranym z rzędu - umiejętne wyważenie rozwijania swojej i przeszkadzania cudzej cywilizacji,
2. wpuszczaniu wydarzeń - próbując wykorzystać swoje mocne strony i dokuczyć przeciwnikowi,
3. nękaniu innych kartami agresji, co jest niezwykle frustrujące,
4. zawieraniu paktów (przy większej liczbie graczy)
5. w końcu dzięki wypowiadaniu epickich wojen :twisted:
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: Veridiana »

Jak mnie wkurza, gdy ludzie powtarzają oklepany i niesłuszny argument, że Cywilizacja Poprzez Wieki jest mało interakcyjna :evil: :wink: Jest akurat tyle interakcyjna ile potrzeba. Rozbudowa cywilizacji z uważaniem na potencjalne agresje, wojny i przede wszystkim WYDARZENIA. Jak komuś się wydaje, że jest mało interakcji to gra źle :P (w sensie, nie wykorzystuje geniuszu/geniusza gry)
Awatar użytkownika
madyoss
Posty: 66
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:58
Has thanked: 13 times
Been thanked: 47 times

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: madyoss »

Rozumiem, że nie dla pary facetów? : P
Ja pogrywam z dziewczyną, kiedyś graliśmy w stone age, ale szybko się znudziło.

Teraz nasze ulubione gry to:

Lords of Waterdeep
Najlepsze co mogę polecić jako bezpośrednia kontynuacja planszówkarstwa po Stone Age. Podobne mechanizmy, lepszy temat, dużo więcej możliwości i dużo trudniej jest grać optymalnie. Fenomenalne wydanie. Dziewczyna uwielbia, ja się nigdy nie nudzę.

Troyes
Może spory krok wzwyż po stone age, ale na pewno warto. Świetna na 2 osoby. W sam raz interakcji, mnóstwo kombinowania, bardzo oryginalna stylistycznie i mechanicznie. Z 3 euro gier (Troyes, Zamki Burgundii, Agricola), wybrał bym w pierwszej kolejności Troyes, chociaż wszystkie będą dobrze śmigały na 2 osoby.

Claustrofobia
Jeśli kobiety nie zraża temat, to dobrze się nadaje. My gramy. Rozgrywki są emocjonujące i pamiętne. Jest to jednak gra z bezpośrednią interakcją, typu 'tu ja teraz zabijam ciebie'. Trzeba wsiąść to pod uwagę, gdy gramy z partnerem, to nie zawsze korzystne. : P

Letters from Whitechapel
Jeśli udało by się zdobyć, to jest podobna, aczkolwiek lepsza gra od Scotland Yard, i Fury of Dracula.

Jambo
Dobra karcianka do pary, bardzo dobra z dodatkami. Łatwe zasady, kupa możliwości. Kobiety lubią tą grę!

Miałem natomiast średnie sukcesy z Race for the Galaxy i Glory to rome. Było ok, ale kobiety miały jakby za dużo możliwości w swojej turze i nie bawiły się tak dobrze. Bardzo lubię te gry, ale nie mogę w nie grać z dziewczyną.
ksiazeiona
Posty: 7
Rejestracja: 19 cze 2012, 19:27

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: ksiazeiona »

Zwróćcie tylko uwagę, że zagraliśmy dopiero raz i mówię moje zdanie na podstawie jednej rozegranej partii, aby dać jakiś obraz osobie, która, tak samo jak ja, przygodę dopiero zaczyna. Skoro ja powiedziałem, że interakcji jest mało, natomiast Wy twierdzicie, że jest jej wystarczająco dużo, to można wyciągnąć prosty wniosek: nie zrażać się pierwszą partią.

Cieszę się, że znajdują się obrońcy tej gry, bo z pewnością i ja do nich dołączę :)
Awatar użytkownika
wezyr
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:18

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: wezyr »

Na chwałę Rzymu kusi niską ceną, co nie jest bez znaczenia. Puki się nie wkręcimy bez reszty w planszówki, za grę nie damy więcej niż 100 pln. Gramy we 2 tzn ona i on, ważne by gra się nie nudziła i nie odstraszała zbytnią trudnością.
Awatar użytkownika
wezyr
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:18

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: wezyr »

Co sądzicie o Vasco da Gama k2 i cesarskim kurierze na 2 i czy poza oklejonym pudełkiem różni się czymś od wydania thurn und taxis.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2012, 12:51 przez wezyr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: piechotak »

Cesarski Kurier od Thurn und Taxis różni się tylko naklejkami. Gra jest niezależna językowo, więc wersja nie ma znaczenia.
TuT świetnie działa na 2 osoby i sprawdza się dla par, ale raczej nie spełnia waszych oczekiwań: jest lżejsza od Stone Age, a interakcja sprowadza się do podbierania kart i wyścigu po żetony.
W cenie do 100 PLN i z większą interakcją proponuję rzucić okiem na Kingdoms i Neuroshima Hex.
Awatar użytkownika
wezyr
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:18

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: wezyr »

nie przemawia do mnie wygląd kingdoms a neuroshima to za ciężki klimat dla małżonki
Awatar użytkownika
easy
Posty: 73
Rejestracja: 08 lut 2012, 12:59
Lokalizacja: Wieliczka
Has thanked: 5 times

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: easy »

Ja najczęściej grywam z żoną i z perspektywy tego co nam obojgu się podoba to (z wymienionych w tym wątku tytułów) mogę polecić:
- Na chwałę Rzymu - jedna z ulubionych gier małżonki
- Vasco da Gama
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: mig »

wezyr pisze: hawana
interakcji jest więcej niż w SA, ale dość szybko się nudzi. poziom trudności podobny jak w SA, ale mozliwości znacznie mniejsze
wezyr pisze: agricola lub puerto rico
ja należę do tej mniejszości, której agricola do konca nie podeszła (choć na dwójkę chodzi całkiem nieźle) i którzy uważają, że wariant dwuosobowy w Puerto Rico jest co najmniej równie dobry (a nawet lepszy) niż warianty wieloosobowe. ale faktycznie chyba wiekszość jest zdania przeciwnego.
wezyr pisze: claustrophobia
jeśli klimat horrorowy nie przeszkadza to jest to świetna propozycja: nie za skomplikowana, szybka, sporo scenariuszy, fanowskie scenariusze na 3-4 osoby. Tylko, że wam się budżet rozjeżdża bo wg i-szopa najtańsza jest za 144zł

Warto koniecznie przyjrzeć się Zimnej wojnie. Całkiem dobry (i do tego doskonale skalujący się) jest Caylus. Cywilizacja:poprzez wieki, o której tu tez pisano to również świetny wybór, ale ilość reguł może początkowo przytłoczyć i zniechęcić.

U mnie w rozgrywkach z żoną sprawdzają się także Wikingowie i Filary Ziemi.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
wezyr
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:18

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: wezyr »

No i stało się, postawiłem na puerto rico za całe 75 pln.
Dzieki wszystkim za przydatne porady i propozycje, na pewno wrócę do tego wątku przy zakupie następnej planszówki, więc temat nadal aktualny.
ps. czy do PR używa sie koszulek na karty, jeśli tak to jakich?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: mig »

wezyr pisze:No i stało się, postawiłem na puerto rico za całe 75 pln.
Dzieki wszystkim za przydatne porady i propozycje, na pewno wrócę do tego wątku przy zakupie następnej planszówki, więc temat nadal aktualny.
ps. czy do PR używa sie koszulek na karty, jeśli tak to jakich?
Dobry wybór :)
W PR nie ma kart
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: schizofretka »

Z wymienionych zdecydowanie K2 i Claustrophobia - tak różne, że warto mieć obie.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: gregvip »

Puerto Rico to bardzo fajny wybór ale jeśli zniechęcicie się po rozgrywce 2 osobowej nie stawiajcie na grze kreski zaproście znajomych i zagrajcie we 3 lub 4 a zobaczycie co gra potrafi ja na "dalszą drogę życia" poleciłbym (postaram się w skali ciężkości ustawić od najlżejszej do najcięższej):
- Roma - Stefan Feld lekka kostkowo karciana gra świetnie działa na dwie osoby bo jest właśnie na dwie osoby ;)
- Rhum und Ehre - Stefan Feld Działa zarówno na dwie osoby jak i na więcej osób. Świetny piracki klimacik (jedyna chyba gra Felda z klimatem), super figurki piratów, wiele możliwości ale też sporo losowości i turlania kostkami co nie wszystkim się podoba ale wyrównuje szanse słabszych i lepszych (bardziej ogranych) I co równie istote można ją jeszcze kupić nówka sztuka w Planszomanii.
- Die Burgen von Burgund - Stefan Feld świetna na dwie osoby eurogra ale już nie z tych całkiem łatwych tu już trzeba mózg zatrudnić i to czasami całkiem nieźle. Są też kostki więc i losowość ale o dziwo można nad nią bardzo ale to bardzo zapanować.
- Im Jahr des Drachen no tu już zaczyna się cud miód i mandarynki. Świetnie działa zarówno na 2, 3, 4 jak i 5 osób, z tym, że na 2 osoby to spokojna taktyka a na 5 rzeźnia i czarna rozpacz. Gra świetna mózg już zaczyna wykonywać niepewne podrygi.
- Caylus - William Attia najwyższej klasy rozrywka dla zarówno 2 jak i więcej osób. Gra ma stosunkowo proste zasady i można nawet powiedzieć, że w szczególności pierwszy etap przy dobrze ogranych graczach może być lekko schematyczny ale dalszy ciąg to ciągła praca szarych komórek, tutaj mózg może nawet ulec skręceniu i trzeba będzie gips zakładać. Ale jest to gra na lata, gra typu 10 min na poznanie zasad reszta życia na osiągnięcie mistrzostwa.

Jak widać z tego co powyżej jestem miłośnikiem Felda (ale to dobry autor jest)
Nie piszę nic o klimacie w tych grach bo go tam po prostu nie ma, Euro to euro i koniec kropka.
Niestety większość dobrych i bardzo dobrych gier chodzi dobrze ale na więcej osób 3 - 4.

Możecie też rozważyć zagranie w gry logiczne które w odróżnieniu od wyżej opisanych są przeważnie na 2 osoby.
jeśli tak to gorąco polecam coś z projektu GIPF gry z tego projektu są 3P czyli:
- Piękne (wykonanie to mistrzostwo świata i klasa sama dla siebie)
- Proste (oczywiście w warstwie zasad)
- Pomysłowe (bazują na prostych ale genialnych pomysłach)
Watro spróbować.
Born to play
Moja kolekcja
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: druga gra dla pary po stone age

Post autor: mbork »

Moje typy:
  • Race for the Galaxy (oczywiście)
  • Innovation (czemu jeszcze nikt o tym nie napisał?! Genialna gra, świetnie chodzi na 2 osoby)
  • Caylus Magna Carta (nie mam i nie znam Caylusa, ale wersja karciana jest naprawdę solidną pozycją, i ładnie chodzi na 2 osoby)
  • Oczywiście Agricola
  • Ponoć dodatek do Stone Age'a ładnie odświeża tę grę
  • Dominion (choć to jest jedna dużo lżejsza gra)
  • Linie Lotnicze Europa
ODPOWIEDZ