Wyśmienite wieści z Lacerty

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Wyśmienite wieści z Lacerty

Post autor: xshadow »

Idę na łatwiznę i nie klepię newsów na głównej.

1) Książęta trafili do druku. Data premiery prawdopodobnie zostanie podana w Norymberdze. Sugerowana cena detaliczna- 129 pln

2) Tygrys i Eufrat. Premiera- 20 luty. Cena 145 pln. W przedsprzedaży taniej (14-18 luty).

---------------
I co tu dużo mówić. Gry jednak się ukażą. Ceny są naprawdę dobre. Tylko czekać na premierę. TiE kupię na pewno. Co do Książąt wciąż się zastanawiam- minimalna wymagana ilość graczy jest dla mnie ograniczeniem. Chociaż z tego co widzę, nowa wersja posiada reguły dla dwóch graczy. Trzeba będzie poczytać ile one są warte w rozgrywce.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

To ja może krótko o EiT: :D
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Faktycznie dobre wieści :lol:
Też zastanawiam się jaka będzie grywalność Książąt w 2 osoby, jeśli porównywalna do PR to biorę.
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

:D :D :D
nareszcie!
cena Tygrysa mnie trochę zdołowała, sądziłem że max 120 - w przedsprzedazy ~90PLN..

ale i tak kupie... heh. lecz chyba najpierw sprzedam Conquest'a
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

ja raczej Książąt nie kupię- grywalność w dwie osoby znacząco spada w prorównaniu do innych gier z czołówki, na BGG radzą unikać 2-osobowych książąt na korzyść GOA, Caylus, EiT,....

na tym forum opinie były podobne - Książęta najlepiej działają w komplecie, i im mniej osób tym gorzej
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Post autor: janekbossko »

ehh miesiac luty bedzie bardzo ciezki dla mojej swinki skarbonki :twisted:
Przez Pustnie sobie daruje ale...
EiT mmmmmm :P
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

moonman pisze:cena Tygrysa mnie trochę zdołowała, sądziłem że max 120 - w przedsprzedazy ~90PLN
No to ja podszedłem do sprawy z chłodną głową i bałem się, że będzie sporo gorzej.
bb.bartosz pisze: na BGG radzą unikać 2-osobowych książąt na korzyść GOA, Caylus, EiT
Te wypowiedzi dotyczą gry na zasadach z tej nowej wersji? W sumie nie spodziewam się cudów- może okazać się że zasady dla 2 to zwykły nic nie warty wabik, ale szans przed premierą nie odbieram.
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Ja wiem, czy te wiesci takie wysmienite? Juz dawno bylo wiadomo, ze gry sie ukaza, teraz tylko sie okazalo, ze bedzie kolejne spoznienie :wink:

Ale dobrze poznac jakies konkrety. Rozumiem, ze to sa "ceny minimalne" tak jak przy WN?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

moonman pisze::D :D :D
nareszcie!
cena Tygrysa mnie trochę zdołowała, sądziłem że max 120 - w przedsprzedazy ~90PLN..
Przecież pisali na forum, że będzie 130-140 PLN już jakiś czas temu. W przedsprzedaży nadzieja...
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Grywalność wersji dwuosobowej jest nieco niższa niż wersji 3 osobwej. IMHO porównywalna z 5 osobową. Dodatki (w polskiej wersji) w mojej opinii zbędne, psujące świetną mechanikę.

Nie zgodzę się z bbartoszem, PoF najlepiej działa na 3 i 4 osoby - wtedy ścisłe planowanie pokazuje największy pazur. Przy 5 jest zbyt duży chaos w licytacjach i lagi.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

HMm ja sie zastanawiam nad EiT, wolalbym jednak wczesnij przetestowac tytuł... samoróbki mi sie nie chce robic jezeli w przedsprzedazy cena bedzie sensowna[a juz mialem ją w planach, bo ta premiera to sie przeciaga i przeciaga].
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Blue pisze:HMm ja sie zastanawiam nad EiT, wolalbym jednak wczesnij przetestowac tytuł... samoróbki mi sie nie chce robic jezeli w przedsprzedazy cena bedzie sensowna[a juz mialem ją w planach, bo ta premiera to sie przeciaga i przeciaga].
Nie zastanawiaj sie - EiT to w moim prywatnym rankingu gra nr 2 we wszechswiecie :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

Ezechiel pisze:Grywalność wersji dwuosobowej jest nieco niższa niż wersji 3 osobwej. IMHO porównywalna z 5 osobową. Dodatki (w polskiej wersji) w mojej opinii zbędne, psujące świetną mechanikę.

Nie zgodzę się z bbartoszem, PoF najlepiej działa na 3 i 4 osoby - wtedy ścisłe planowanie pokazuje największy pazur. Przy 5 jest zbyt duży chaos w licytacjach i lagi.
hmm bardzo sie nie zgadzam. w 4 osoby kazdy moze sobie robic co chce, dziel wystawi ile chce, o nic tak naprawde nie ma bitwy. w 5 wszystkiego brakuje, trzeba dobrze sobie zaplanowac jak zdobywac punkty gdy dziel do wystawienia sie bedzie mialo max 6. tyle ze w 5 duzo latwiej sie zalatwic seria bledow na poczatku, ale nikt nie mowil ze to gra dla dzieci. 3 w sumie tez jest dosc ciekawe - znow kazdy bierze co chce, ale trzeba sie bardzo pilnowac zeby nie zalatwic sie podbijajac innych "bo nie oddam mu tak tanio jestera" - przeciwnik ma tak duzo ciekawych alternatyw ze mozna latwo wyladowac nie z tym co bylo konieczne do dlugofalowej strategii.

dodatkowo uwazam ze w 4 jest dosc prosta strategia "wygrywajaca" - w 4 zawsze mam ten sam plan na gre, zawsze sie udaje bez problemow (bo wlasnie wszytkiego jest duzo), i nie przypominam sobie zebym przegral. w 5 w kazdej grze trzeba szukac innej strategii, za kazdym razem strategia musi pasowac do tego co wymysla akurat przeciwnicy.

tak wiec dla mnie 5 super, 3 ciekawe, w 4 wole zagrac w wiele innych
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Nataniel pisze:
Blue pisze:HMm ja sie zastanawiam nad EiT, wolalbym jednak wczesnij przetestowac tytuł... samoróbki mi sie nie chce robic jezeli w przedsprzedazy cena bedzie sensowna[a juz mialem ją w planach, bo ta premiera to sie przeciaga i przeciaga].
Nie zastanawiaj sie - EiT to w moim prywatnym rankingu gra nr 2 we wszechswiecie :)
:) sie zobaczy. mam nadzieje ze w przedsprzdazy cena bedzie <120 pln. Moja samorobka byla by w całości made of wood[a koszty produkcji przerosly by pewnie koszt gry ;p,ale ja lubie majsterkowac] ;)+kolorki akrylami. Jak cena bedzie sensowna to dam zarobic lacercie.

PS. Jedno mnie boli- ze ta wersja lacerty to jest ta brzydsza :P.
http://www.boardgamegeek.com/image/109404
wolalbym taką:
http://www.boardgamegeek.com/image/151093
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Niestety, wersja Lacerty jest na podstawie niemieckiego wydania - mi tez bardziej podobaja sie grafiki z wydania Mayfair Games.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Spójrzcie na obie plansze pod kątem przejrzystości informacji. Plansza wydania angielskiego jest IMHO przegięta graficznie i powoduje niepotrzebny oczopląs. A kafelki faktycznie ładniejsze. Ogólnie wolę jednak wersję niemiecką.

Wydanie angielskie:
http://www.boardgamegeek.com/image/151093

Wydanie niemieckie:
http://www.boardgamegeek.com/image/18002
Ostatnio zmieniony 22 sty 2007, 11:44 przez Geko, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Fakt ze moze mniej przejrzysta, ale ja tam wole zeby to za co place mi sie podobalo ;).
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

A ja kupię niezależnie od wszystkiego. Jak dla mnie gra wymiata.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Ja też kupię. There's no other way 8)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Blue pisze: mam nadzieje ze w przedsprzdazy cena bedzie <120 pln. (..)Jak cena bedzie sensowna to dam zarobic lacercie.

PS. Jedno mnie boli- ze ta wersja lacerty to jest ta brzydsza :P.
http://www.boardgamegeek.com/image/109404
wolalbym taką:
http://www.boardgamegeek.com/image/151093
Z planszą to moim zdaniem akurat nie jest tak źle. Niemiecka wygląda gorzej, ale nie tragicznie, a jak pisał Geko jest bardziej przejrzysta. Gorzej z kafelkami, które w angielskiej wersji są pięknę, a te niemieckie ze zdjęć wydają się po prostu koszmarne.

Co do ceny, to na WN było w przedsprzedaży 15% zniżki. Jeśli tu będzie podobnie to 15% * 130zł = 110,5zł. + koszt przesyłki pocztą 4zł + koszt przelewu (pewnie nie więcej niż 4zł), czyli w sumie wyjdzie pewnie mniej niż 120zł. A za tą grę warto zapłcić i więcej. Grałem co prawda tylko raz, ale jestem totalnie zachwycony.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Tyle ze EiT ma byc za 145 a nie za 130 ... za 130 ksiazeta.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

No tak sorry za błąd. Czyli jednak powyżej 120zł, bo raczej nie będzie jeszcze większej promocji w przedsprzedaży. I tak warto. To jedna z najlepszych gier!
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

A jak się EiT sprawdza dla 2 graczy?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Blue pisze:Tyle ze EiT ma byc za 145 a nie za 130 ... za 130 ksiazeta.
Czyli zakładając 15% zniżki:

145*0,85=123,25+koszty przesyłki+koszty przelewu - za tę grę IMHO warto tyle dać. Choć oczywiście za mniejszą cenę też bym chętnie kupił :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Dusso pisze:A jak się EiT sprawdza dla 2 graczy?
Świetnie. =)

Moim skromnym zdaniem najgorzej sprawdza się na trzech graczy, bo prawie zawsze dwóch się bije, a trzeci ciuła sobie punkciki gdzieś na krańcu planszy i zanim konflikt dwóch masterów się rozstrzygnie i nowe mega-mocarstwo wchłonie ciułacza, to często tamten gracz ma już tyle punktów, że jest mu wsio jedno. ;-)

Oczywiście to nie reguła, ale zazwyczaj tak jest.

Na dwóch i czterech graczy jest super. Ale na trzech T&E nadal jest jedną z najlepszych gier na świecie.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
ODPOWIEDZ