Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Shogun

Post autor: jax »

adikom5777 pisze:Szybkie pytanie: czy wolicie Szoguna z dodatkiem, czy Wallensteina? Cena podobna.
Wallensteina zdecydowanie.
Grałem po parę razy w oba tytuły i potwierdzam, że w Shogunie zdecydowanie jest turtling. Wallenstein jest o wiele ciekawszy, bardziej dynamiczny. Niektórzy skarżą się, że zbyt dynamiczny, że nie da się przewidzieć wszystkich ataków. Nieprawda - zawsze wygrywał gracz, nie ten który miał farta z losowaniem prowinncji (jak w Shogunie), ale ten który grał najlepiej. I mimo że miał agresywnych sąsiadów i wystawione na atak prowincje, dawał radę, punktował, przewidywał, odgryzał się i wygrywał. W Wallensteinie da się zapanować nad rozwojem rozgrywki.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Shogun

Post autor: Czochrun »

W naszym gronie posiadamy tylko Shoguna, który faktycznie po kilku rozgrywkach pokazał nam, że ten, kto pieli grządki wygrywa. Z reguły były to osoby na obrzeżach planszy. Dodatkowo jeśli dwóch się spiknie na trzeciego ten ostatni jest pozamiatany. Dlatego też zmodyfikowaliśmy planszę (teraz jest to kula) oraz usunęliśmy wszelkie pakty. Mocno to poprawiło rozgrywkę.
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Shogun

Post autor: pawel1454 »

Co to znaczy "turtling"?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 920 times

Re: Shogun

Post autor: Galatolol »

Okopywanie się.
Gacuch
Posty: 25
Rejestracja: 29 gru 2011, 08:46

Re: Shogun

Post autor: Gacuch »

Chciałbym kupić Shoguna, ale chciałbym też zaoszczędzi jak najwięcej xD

Czy wie ktoś może gdzie mogę kupić najtaniej tą grę ? W Rebelu cena podchodzi po 220zł... jeśli nie ma nic tańszego to będę musiał zrezygnować... 190 to maksimum
A może ma ktoś LEKKO używanego na zbyciu :P ?
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Shogun

Post autor: Czochrun »

Mój kumpel polował na Shoguna dobre 3 miechy. W końcu jakimś cudem kupił za 230 (razem z przesyłką kurierem). Przy tak wysokim popycie i małej liczbie dostępnych sztuk na rynku musisz być gotowy na wydatek rzędu 250 PLN. Jak uda Ci się zdobyć taniej to szacunek.

Ps. Kilka tygodni po zakupie pojawiło się na rebelu właśnie za owe 220 PLN.
TTR_1983
Posty: 3937
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Shogun

Post autor: TTR_1983 »

ale to z Rebela to chyba to nowe wydanie no nie?
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Shogun

Post autor: Palmer »

Gacuch pisze:Chciałbym kupić Shoguna, ale chciałbym też zaoszczędzi jak najwięcej xD

Czy wie ktoś może gdzie mogę kupić najtaniej tą grę ? W Rebelu cena podchodzi po 220zł... jeśli nie ma nic tańszego to będę musiał zrezygnować... 190 to maksimum
A może ma ktoś LEKKO używanego na zbyciu :P ?
Tutaj masz za 199 ;)
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Shogun

Post autor: dustptb »

Tutaj masz za 199 ;)
A jeśli nie jesteś jeszcze ich klientem to dodatkowo 5% rabatu na pierwsze zamówienie co daje 189.05 zł więc idealnie w Twoich wymaganiach ;) (wiem, że plus przesyłka ale tak ładnie wyszło).
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2013, 19:17 przez dustptb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Shogun

Post autor: mig »

W Rebelu z rabatami 15% (zamówisz poprzez to forum bez problemu) to 187zł, W Planszostrefie (również z rabatem) nawet trochę mniej, więc spokojnie zmieścisz sie w budżecie :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Gacuch
Posty: 25
Rejestracja: 29 gru 2011, 08:46

Re: Shogun

Post autor: Gacuch »

mig pisze:W Rebelu z rabatami 15% (zamówisz poprzez to forum bez problemu) to 187zł, W Planszostrefie (również z rabatem) nawet trochę mniej, więc spokojnie zmieścisz sie w budżecie :)
A jak działa to "zamawianie przez forum" ? Od razu mówię, że w grę wchodzi tylko przelew, żadnego Pay Pala, czy innych tego typu

w Planszostrefie rabat także wynosi 15% ?
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Shogun

Post autor: kemotix »

Z planszomanii mogę Ci zamówić Shoguna za 190,10 z przesyłką.
Wallensteina też aktualnie mają, za 232,10 z przesyłką :)

Składam zamówienie, wszystkie maile idą od razu do Ciebie, płacisz im przelewem i po 2 dniach masz w domu paczkę :)
mleczkooo
Posty: 18
Rejestracja: 04 kwie 2013, 18:45
Lokalizacja: Kalisz/Poznań

Re: Shogun

Post autor: mleczkooo »

Czytam topic i aż dziw bierze, że Shogun jeszcze 2 miechy temu schodził po 250+zł, skoro jest dostępny w sklepach po 200 zl :) i stoi na półkach.

Z innej beczki, mapa w Wallensteinie wydaje się niezwykle kwadratowa - wiem, że jest to raczej plus dla rozgrywki, ale na moje oko wygląda to bardzo sztucznie, tort podzielony jak państwa w Afryce po dekolonizacji. Dobrym ulepszeniem dla Shoguna wydaje się wprowadzenie dodatkowych pz za rozegrane bitwy, chociaż tu byłbym ostrożny i wprowadził zasadę np: +1 pkt za każdą bitwę powyżej 2 (3?) pierwszych.

Jak już piszę, również poproszę instrukcję pl na mleczkoo@interia.pl :)
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shogun

Post autor: NTomasz »

bo go nie było? jak czegos nie ma to jest droższe... ale wystarczyło poszukac i był taniej niż za 200 pln i poł roku temu i dalej
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Shogun

Post autor: kemotix »

NTomasz pisze:bo go nie było? jak czegos nie ma to jest droższe... ale wystarczyło poszukac i był taniej niż za 200 pln i poł roku temu i dalej
Dokładnie!
Swojego Wallensteina kupiłem rok temu za 180 zł z przesyłką. W momencie gdy żaden sklep nie oferował ani Shoguna, ani właśnie Wallensteina, a jak coś się pojawiało na Allegro to ceny kończyły się często na 300+ zł :)
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Shogun

Post autor: kemotix »

NTomasz pisze:bo go nie było? jak czegos nie ma to jest droższe... ale wystarczyło poszukac i był taniej niż za 200 pln i poł roku temu i dalej
Dokładnie!
Swojego Wallensteina kupiłem rok temu za 180 zł z przesyłką. W momencie gdy żaden sklep nie oferował ani Shoguna, ani właśnie Wallensteina, a jak coś się pojawiało na Allegro to ceny kończyły się często na 300+ zł :)
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Shogun

Post autor: Czochrun »

NTomasz pisze:bo go nie było? jak czegos nie ma to jest droższe... ale wystarczyło poszukac i był taniej niż za 200 pln i poł roku temu i dalej
Pierwsze prawda, drugie nieprawda. Posucha była totalna. Z kumplem przetrząsnęliśmy dość spory kawałek polskiego internetu. Bo za granicą był do dostania.
Przez chwilę nawet zastanawialiśmy się nad samoróbką. W końcu jednak ktoś zaoferował za rozsądną jak na tą chwilę cenę i nabyliśmy.
PS. Po zakupie dostrzegłem jedno zdjęcie z Essen, gdzie stała cała połka w Shogunach... Pytanie czemu w Polsce nie można było wtedy dostać pozostaje bez odpowiedzi.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shogun

Post autor: NTomasz »

kupilem za 200 zl z przesyłką na tym forum wiec prawda
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Shogun

Post autor: Furia »

Prawda, prawda. Podczas kiedy na forum używane można było dostać za 250 a nawet 300zł, ja kupiłam nówkę za 190.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Shogun

Post autor: KubaP »

Wiem, że wszyscy piszą, że gra się w każdym składzie dobrze, ale chcę pokazać grę grupie znajomych i chciałbym dobrać taki naj-najoptymalniejszy skład. Więc pytanie: cztery czy pięć osób?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Shogun

Post autor: espresso »

Pięć. Chyba, że ta piąta osoba to miałby być jakiś baaardzo długo-myśliciel, to wtedy lepiej cztery (jedyny moment, kiedy występują przestoje, to planowanie rozkazów).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Shogun

Post autor: KubaP »

espresso pisze:Pięć. Chyba, że ta piąta osoba to miałby być jakiś baaardzo długo-myśliciel, to wtedy lepiej cztery (jedyny moment, kiedy występują przestoje, to planowanie rozkazów).
Ok, super, dzięki!
mimozaur
Posty: 37
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: mimozaur »

Witam!
Czy elementy Szoguna są niezależne językowo? Przy braku znajomości języków obcych sama polska instrukcja wystarczy do ogarnięcia gry?
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Shogun

Post autor: staszek »

Zdecydowanie wystarczy
mimozaur
Posty: 37
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time

Re: Shogun

Post autor: mimozaur »

Dzięki za szybką odpowiedź.
ODPOWIEDZ