CO₂

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1535
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: CO₂

Post autor: Furan »

nahar pisze: Ale jak wiemy: Polacy to wspólnota narzekań.
Albo wspólnota uogólniaczy. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1911
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 149 times
Been thanked: 173 times

Re: CO₂

Post autor: tomuch »

nahar pisze:Nie rozumiem Waszego jęczenia.

Powtarzam: nie rozumiem jęczenia. Nie podoba się działalność Lacerty - głosujcie portfelami - NIE KUPUJCIE ICH GIER!
Czyli jęczysz, że nie rozumiesz jęczenia? ;) :P

Chyba nie o to tu chodzi. Przyjąłem pewien plan wydatkowy i zastanawiam się, czy planować na czerwiec inne zakupy, czy jednak czekać na gry Lacerty. I pewnie nie tylko ja.
No i pytam się jeszcze raz, czy ktoś coś wie? Pierwszy tydzień czerwca coraz bliżej :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: CO₂

Post autor: schizofretka »

Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
siemin_
Posty: 166
Rejestracja: 07 kwie 2011, 18:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: CO₂

Post autor: siemin_ »

na razie wchodzi wydarzenie w regionie.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: CO₂

Post autor: zedd »

A ja dla równowagi polecam przeczytać:

http://www.eioba.pl/a/26uv/ocieplenie-k ... it-obalony
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: CO₂

Post autor: TTR_1983 »

Halo halo Lacerto? Pierwszy tydzień czerwca zawitał :) jakieś wieści?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1911
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 149 times
Been thanked: 173 times

Re: CO₂

Post autor: tomuch »

Wydawnictwo Lacerta na fejszbuku pisze:Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to powinna być jeszcze w czerwcu. Czekamy na potwierdzenie z fabryki
Napisali to odnośnie Le Havre, ale chyba CO2 też się tyczy...
Szkoda, że nie napisali, którego roku... ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: CO₂

Post autor: Peter128 »

Wydanie polskie już w przedsprzedaży w kilku sklepach.
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: CO₂

Post autor: TTR_1983 »

Peter128 pisze:Wydanie polskie już w przedsprzedaży w kilku sklepach.
W końcu !!! Różnica w cenie między sklepami 50 zł. Ktoś tu chyba mocno przegiął :mrgreen:
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: CO₂

Post autor: Myszaq36 »

Czy ktoś może wie czy tłumaczeniu uległa też plansza ?? Tzn. nazwy kontynentów na planszy bo nic innego tam nie ma :)
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: CO₂

Post autor: DanCo »

Pudło rozpakowane i ...
- nazwy kontynentów są ... ASIA, SOUTH AMERICA (jakiś dziwny język :) )
- instrukcja gruba bo wiele dziwnych języków no i pod koniec jeden słuszny - PL
- karty pomocy x5 wszystkie po ANG (jak ktoś chce PL to http://www.lacerta.pl/content/view/186/87/)
- karty bez języków za to cyferki arabskie w zapisie europejskim + dużo obrazków - damy radę :)
- dużo drewna - ciekawe jakie farby do tego użyli, naturalne czy te co generują CO2
- żetony z nazwami miast też po ANG
Dodam, że moje pudło i jego zawartość w środku strasznie śmierdzi - teraz się wietrzy. Pod pudłem pisze, że jakieś GERMANY to robiły. Aż wierzyć się nie chce. Mam nadzieję, że to nie te GERMANY co w ASIA mieszkają.

Ja ogólnie jestem po rozpakowaniu zadowolony (no karty pomocy mnie zdziwiły ale Lacerta na stronie dodaje więc płakać nie mam zamiaru). Nie widzę jakiś niedoróbek itd. CO2 nie czuć więc dodano inny zapach by wprowadzić gracza w klimat gry. Cenowo też fajnie kupiłem więc jak na razie jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: CO₂

Post autor: Myszaq36 »

Dzięki DanCo za raport !

Wychodzi na to, że szkoda było czekać, bo to żadna wersja PL tylko międzynarodowa - nie wszystkie elementy przetłumaczyli :/ W sumie zrobili tylko jedno: dodali instrukcje po Polsku...
DanCo pisze: - karty pomocy x5 wszystkie po ANG (jak ktoś chce PL to http://www.lacerta.pl/content/view/186/87/)
Na to jedynie warto było czekać - gra ma namieszane zasady / specyficzną terminologię i na początku ta karta z licznym tekstem miała być doskonałą pomocą dla nowych graczy co nie czują się pewnie z angielskim... niestety tego elementu brak :/

A cena 20zł tańsza co wersja angielska sprzedawana w Polsce, chociaż w niektórych sklepach nawet Polska jest droższa od angielskiej ;);) (tutaj dwie pozycje obok siebie: http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModProduc ... ase%5D=co2)
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: CO₂

Post autor: TTR_1983 »

Pudło rozpakowane. Oj dużo w nim powietrza :mrgreen: Gdybym miał dac za grę 180 zł, tak jak niektóre sklepy sobie wołają, to na pewno zawartość pudełka by mi tego nie zrekompensowała. Wykonanie stoi na przyzwoitym poziomie, choć jak jak pisał ktoś wyżej zawsze była mowa, że to polska edycja, a jest w zasadzie tylko polska instrukcja. Niby nazwy po angielsku, aż tu na jednym kafelku "Moskow". Może to i czepianie się, ale oko razi.
Mam nadzieję, że rozgrywka zrekompensuje mi wygląd gry, bo pod względem graficznym cudo to to nie jest. Łudziłem się, że pudełko na żywo będzie lepiej wyglądało, jednak nic z tego. Wszystko takie bure, bez wyrazu. To samo plansza. wyglada to tak, jakby ktoś wymyślił mechanikę, a na elementy gry już nie miał pomysłu, więc zrobił na odwal się. Oczywiście co kto lubi i pewnie wielu osobom się wygląd gry spodoba, jednak mnie nie powalił.
Teraz trzeba zagrać i liczyć, że gra się sama obroni :mrgreen:
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: CO₂

Post autor: adikom5777 »

Wg mnie to jedna z najładniejszych gier ostatnio wydanych. Ale rozumiem, że grafika może nie każdemu się podobać. Gra jest niezależna językowo, więc poza instrukcją nie było nic do tłumaczenia.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 25 times

Re: CO₂

Post autor: uyco »

adikom5777 pisze:Wg mnie to jedna z najładniejszych gier ostatnio wydanych. ...
+1
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: CO₂

Post autor: DanCo »

adikom5777 pisze:Wg mnie to jedna z najładniejszych gier ostatnio wydanych. Ale rozumiem, że grafika może nie każdemu się podobać. Gra jest niezależna językowo, więc poza instrukcją nie było nic do tłumaczenia.
Mnie też "powaliła" swą uroda na kolana : )
A tak poważniej, to nie kupowałem tej gry dla tych prześlicznych grafik. No i wiedziałem co kupuję (grafik na necie jest wiele).
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: CO₂

Post autor: schizofretka »

No proszę, nikt nie pisał a ja nie zauważyłem -w maju był game over:
http://livinggreenmag.com/2013/05/22/cl ... n-history/
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: CO₂

Post autor: adikom5777 »

Ale game over byłby jak poziom PPM przekroczy 500, a tutaj ledwo przekracza 400 ;)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: CO₂

Post autor: schizofretka »

Dawno nie grałem :)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3647
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: CO₂

Post autor: gafik »

Dziś zagraliśmy z Arktyką :D

Spaliliśmy naszą Ziemię w 4. dekadzie :(

Z Arktyką Gra nabiera rumieńców - nie da się już tak egoistycznie grać. Początkowe tury trzeba rozgrywać zdecydowanie bardziej kooperacyjnie, żeby zabezpieczyć poziom CO2 i przygotowywać sobie bazę pod atak w końcowych dekadach. Krótka kołderka skraca się jeszcze bardziej i musiałem podwajać wysiłki swoich synaps żeby niewielką liczbą akcji załatwić jak najwięcej rzeczy. Sam region Arktyka - pozostawiony bez nadzoru (bez wybudowanych elektrowni) co turę podnosi o conajmniej 20 ppm poziom CO2 (co turę, nie co dekadę!!!). Topnienie Arktyki jest przerażającym wydarzeniem - czyści praktycznie całą technologię graczy - zatrzymuje na prawie całą dekadę budowę ekologicznych elektrowni, potęgując wyrzut CO2 z pojawiających się spalinowych elektrowni, jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na energię.

Za późno się ocknęliśmy, i choć robiliśmy co się dało, żeby nie doprowadzić do zagłady, to od 3. dekady praktycznie przedłużaliśmy agonię. Pod koniec 4. dekady pojawiło się światełko w tunelu, kiedy wszyscy zgodnie poświęciliśmy zbieranie punktów na prawdziwą kooperację i zrobiliśmy łańcuszek: propozycja - instalacja - budowa, w najbardziej newralgicznych regionach (akurat wyszło tak, że były to Afryka i Azja :roll: ) i z poziomu 490 ppm zjechaliśmy na 460, to światełko zdmuchnęła Europa stawiając bezczelnie nam pod nosem elektrownię węglową, czym zakończyła żywot Ziemi podnosząc poziom do zabójczych 500 ppm CO2.

Polecam zmierzyć się z topniejącą Arktyką :twisted:

Fotka z końcową sytuacją na planszy:
Spoiler:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: CO₂

Post autor: jax »

gafik pisze:Dziś zagraliśmy z Arktyką :D
To widzę, że Arktyka tylko znacząco potęguje jeden z największych problemów CO2, czyli możliwość uwalenia gry (tzn. przegranej wszystkich) przez gracza, który widzi, że kiepsko mu idzie i nie ma szans na zwycięstwo...
Takie gry (inny case: Archipelago) są... słabe ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 885 times

Re: CO₂

Post autor: BartP »

Tacy ludzie są słabi. Przegrana w CO2 - z tego, co zaobserwowałem - może mieć miejsce tylko w początkowych fazach gry, później wszystko się normuje. A jeśli gracz sabotuje grę, nim jakieś sensowne punkty się pojawią, to dziękujemy takim ludziom.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: CO₂

Post autor: jax »

BartP pisze:Tacy ludzie są słabi. Przegrana w CO2 - z tego, co zaobserwowałem - może mieć miejsce tylko w początkowych fazach gry, później wszystko się normuje. A jeśli gracz sabotuje grę, nim jakieś sensowne punkty się pojawią, to dziękujemy takim ludziom.
No ale właśnie gafik pisze, że Arktyka pozwala uwalić grę nawet dość późno (4 dekada)... Wtedy już widać kto ew. skopał grę/mocno przegrywa.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
clearview
Posty: 148
Rejestracja: 01 wrz 2009, 15:16
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: CO₂

Post autor: clearview »

Jacku, cóż za aktywność na forum! Gratuluję 6000-tysięcznego posta :wink:
Moje podium: TtA, Le Havre, Brass
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: CO₂

Post autor: lacki2000 »

clearview pisze:Jacku, cóż za aktywność na forum! Gratuluję 6000-tysięcznego posta :wink:
1.43% z całości / 2.17 postów dziennie - łoł! dołączam się do gratulacji, zwłaszcza, że te posty to nie jakieś tam bicie piany a rzetelne merytoryczne wypowiedzi.
A co do tematu to nie lubię go z powodów naukowo-ideologicznych więc nie zamierzam grać :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ