Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Dyskusje o konkretnych grach bitewnych
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: yosz »

Nie trzymaj skali i FFG powiedziało wprost że w przypadku tych nowych skala będzie inna.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Karit »

Teraz juz moga wszystkie mozliwe statki dac do x-winga skoro skala nie jest wazna...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: yosz »

A może poczekaj aż zobaczysz reguły, a nie zachowujesz się jakby ktoś właśnie zepsuł całkowicie X-Winga.

Z tych informacji które podali, te olbrzymie statki będą w innej skali - do tego będą specjalne, nowe reguły turniejowe - Epic. Wygląda na to, że będą wspierać zarówno dotychczasowe reguły turniejowe dla małych statków, a dodatkowo będzie wersja Epic.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Karit »

yosz pisze:A może poczekaj aż zobaczysz reguły, a nie zachowujesz się jakby ktoś właśnie zepsuł całkowicie X-Winga.

Z tych informacji które podali, te olbrzymie statki będą w innej skali - do tego będą specjalne, nowe reguły turniejowe - Epic. Wygląda na to, że będą wspierać zarówno dotychczasowe reguły turniejowe dla małych statków, a dodatkowo będzie wersja Epic.
Ja jestem domowym graczem, mnie np. reguły turniejowe nie interesują. Dodatkowo fakt 270 zł za jeden statek (~90$) to zdrowa przesada, ale oczywiście wiem ze są fani którzy to kupią (ja na pewno nie).

Patrząc jednak jak FFG do SW LCG dodaje wariant wieloosobowy lub utaj zmniejsza skale i dodaje horrendalnie drogie statki widzę/wiem o co im chodzi = kasę.
Ja w to nie idę, ale każdy ma prawo wydawać i kupować co chce.

A pomijając już cenę i nowe zasady, no to kurde, jak już się tworzy jakieś uniwersum to można by się trzymać skali...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Pasza26 »

Panowie, ma ktoś może stronke z ciekawymi matami do gry pod x-winga? Bo latanie po gołym stole jakoś do mnie nie przemawia ;) I nie chodzi mi o ikea.pl gdzie mogę kupić zasłonkę w gwiazdki ;)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1344
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 555 times
Been thanked: 283 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Atamán »

Karit pisze:Patrząc jednak jak FFG do SW LCG dodaje wariant wieloosobowy lub utaj zmniejsza skale i dodaje horrendalnie drogie statki widzę/wiem o co im chodzi = kasę.
Ja w to nie idę, ale każdy ma prawo wydawać i kupować co chce.
Przecież im od samego początku chodziło o kasę, żadne to odkrycie :P

A te wielkie statki mi też się nie podobają, pomijam już różnice w skali (to mnie nie rusza), czy ich cenę (która jest całkiem adekwatna do wielkości pomalowanej figurki), ale jak oni sobie wyobrażają manewrowanie takimi krowami? Już obecne większe statki (Falcon, Slave I) są wg mnie nieadekwatne do zasad nachodzenia podstawek, zasad manewrowania, beczek, czy dopalacza, to co dopiero te olbrzymy? Jak nimi latać nie wpadając na rój mniejszych statków? Poza tym jak bardzo trzeba by powiększyć obszar gry, by granie z nimi miało sens? Przecież już teraz niełatwo znaleźć miejsce do grania na obecne mecze 90x90 cm.

A granie turniejowe taką krową to już zupełny absurd. Jak ja niby mam taki statek transportować i ile czasu będzie trwał jeden mecz w tym wariancie epickim?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: rastula »

Cóż - nie projektowano raczej tych cen pod polskiego gracza , któ®y wciąż rzadko zarabia nawet te 1000$ miesięcznie. Poza tym na moje modelarskie oko te modele wcale wypasione nie są a model rozgrywki rodem z Wings of War też mnie nigdy nie porwał. Czasem mnie kusi ( no bo to jednak SW ;) jak widzę podstawkę w dobrej cenie-ale wiem że to by się nie skończyło bo podstawka jest biedna na maksa ( najlepiej jakby dali 2 modele :P)... no i pozostaje mi tylko jadowity hejt broniący mojego portfela :D
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Jacek_PL »

Karit pisze:Z całym szacunkiem ale nie powiesz mi że Rebel Transporter trzyma w tej sytuacji skale zwykłego x-winga...
Akurat skupiłem się na korwecie, bo gdzieś ludzie sobie robili takie i miały około 60cm, więc na tym zdjęciu jakoś to tak podobnie wygląda, ale to tylko na oko, a skoro już jest potwierdzone że nie będą w skali to znaczy że moje pomiary "na oko" są nic nie warte :)

Mnie osłabiły te duże statki, poczekam na zasady, ale bez większych nadziei.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: BloodyBaron »

http://boardgamegeek.com/thread/1023579 ... ced-as-tho

Więc wydaje się ze te duże statki:
A) nie są planowane w fali 4
B) mają wykorzystywać inny tryb gry niż znany dotychczas

Nieźle próbują rozszerzyć model gry ponad tylko dogfight myśliwców
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: BloodyBaron »

Pasza26 pisze:Panowie, ma ktoś może stronke z ciekawymi matami do gry pod x-winga? Bo latanie po gołym stole jakoś do mnie nie przemawia ;) I nie chodzi mi o ikea.pl gdzie mogę kupić zasłonkę w gwiazdki ;)
Niebawem bedą kafle do składania mapy od ffg
_________
Moje gry
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: TTR_1983 »

czy kupowanie samej podstawki bez planów dokupowania dodatków ma sens?
Awatar użytkownika
blacklunthor
Posty: 237
Rejestracja: 12 cze 2008, 23:49
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: blacklunthor »

raczej nie :(
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: WRS »

mulek18 pisze:czy kupowanie samej podstawki bez planów dokupowania dodatków ma sens?
Zależy jakie masz plany.
Jeśli gra będzie okazją do bitewniakowej zabawy, to czemu nie? Ja mam podstawkę gołą i nie ciągnie mnie do dodatków.
Gra jest szybka, oferuje mimo wszystko sporą różnorodność, a mechanika jest na tyle inna od wielu innych, że warto.

Jeśliś fanem SW albo chcesz turniejowo pograć, to przedpiśca ma rację ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: TTR_1983 »

Takiej oczekiwałem odpowiedzi. Turniejów grał nie będę, chodzi mi raczej o zabawę w domu. W takim razie gra trafia na wishlistę.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: BloodyBaron »

Szybko się jednak okaże, będziesz chciał mieć więcej stateczków no i Sokoła :)
_________
Moje gry
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: ajfel »

W moim odczuciu sam podstawowy zestaw do długofalowej zabawy się nie nadaje. Jedynie do zapoznania z regułami.
Zdecydowanie bardziej grywalne bez dodatków są startery LCG, albo Diskwars.

Nie trzeba kupować wszystkiego, ale jeden X-Wing kontra 2 Tie to stanowczo za mało by poczuć urok tej gry imho.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Hiu »

Jedna podstawka to zdecydowanie nie jest cos - czym mozna sie pobawic.
Jezeli chemy miec namiastke rozrywki to 2x podstawka. Ta gra ma prog wejscia na poziomie "drozszej" planszowki.

potem warto dodac inne modele dla urozmaicenia. (duze stati, dodatki dla imperium, y-wing dla rebelii). Nalezy pamietac, ze duze statki rebelii sa w drodze (transportowiec i korweta).
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Karit »

"Podobnie" wygląda sytuacja jak masz "za dużo" statków - ja kupiłem wszystko co na razie wyszło x 1. Jak by chcieć zagrać wszystkimi statkami (no w końcu to SW i meeeega walki w kosmosie) to 1. zabiera to sporo miejsca 2. zabiera jeszcze więcej czasu...
Czasem robimy z kumplem takie bitwy na 300 pkt. ale do dynamicznych rozgrywek to one nie należą - jak sie ma 7 statków którym trzeba wydać rozkazy, a te rozkazy powinny być jakoś skoordynowane to samego planowania potrafi zejść 10 minut (a i czasem więcej) na rundę.
Oczywiście nie uważam tego za jakaś wadę tylko pewna cechę rozgrywki z tak dużą liczba statków.

Czekam z ciekawością na duże statki i zapowiadany element kampanii.

BTW widzę że FFG jednak zaniechało pomysłu z modularna planszą(?)

BTW 2. Kurde czy ktoś wie gdzie można zdobyć takie plastikowe sztyce na których sa mocowane statki? Strasznie chciałbym umieszczać je na różnych wysokościach. Ciekawe czy FFG wyda jakiś dodatek zmieniający mechanikę i wpływający na wysokośc statków w walce (tak jak to było w Wings of Glory).
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: ajfel »

Ja akurat zapowiadane duże statki sobie odpuszczę. Kompletnie nie rusza mnie ten pomysł z wprowadzaniem do gry modeli w innej skali.
Podobnie - raczej nie skuszę się na zapowiadane myśliwce spoza klasycznej filmowej sagi.

Wpompowałem już w x-winga sporo pieniędzy (dwie podstawki, sokół, slave i po jednym lub dwa modele dotychczasowych myśliwców). Turniejowo do tej gry nie podchodzę, prawdopodobnie uzupełnię kolekcję jeszcze o dwa lub trzy modele już posiadanych myśliwców i na tym inwestowanie zakończę, bo możliwości na tym zestawie jest naprawdę sporo.

Faktycznie ucichł temat modularnej planszy, mam nadzieję że produkt ten jednak się pojawi.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Karit »

ajfel pisze:Faktycznie ucichł temat modularnej planszy, mam nadzieję że produkt ten jednak się pojawi.
Ja natomiast wręcz przeciwnie - mam nadzieje że ten dziwny pomysł zamienią na coś innego np. dobrej jakości antypoślizgowa mate z fajna grafiką. Pomysł modularnej planszy chyba nie spodobał się graczom i dla tego FFG od tego odeszło (?).
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: ajfel »

No dobrze zrobiona mata na pewno byłaby lepszym rozwiązaniem. A już najlepszym dwustronna - z jednej kosmos dla X-Winga, z drugiej pole bitwy dla Diskwars, bo wymiar ten sam :-)
Awatar użytkownika
Wintermute
Posty: 945
Rejestracja: 22 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Wintermute »

ajfel pisze:No dobrze zrobiona mata na pewno byłaby lepszym rozwiązaniem. A już najlepszym dwustronna - z jednej kosmos dla X-Winga, z drugiej pole bitwy dla Diskwars, bo wymiar ten sam :-)

Ja mam wydrukowane zdjecie z kosmosu na materiale, ktory stosuje sie do produkcji bannerow. Daje rade i bylo nieco tansze niz maty wystawiane na allegro na przyklad.
Alien Frontiers, Descent 2ed, D&D: Drizzt, Doom, Dreadfleet, Fortune & Glory+Exp, Ghost Stories, High Command, LOTR LCG, Middle-Earth Quest, Sid Meier's Civilization, Space Hulk, Warhammer Quest ACG, War of the Ring + Exp, Warzone, X-Wing
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Karit »

ajfel pisze:No dobrze zrobiona mata na pewno byłaby lepszym rozwiązaniem. A już najlepszym dwustronna - z jednej kosmos dla X-Winga, z drugiej pole bitwy dla Diskwars, bo wymiar ten sam :-)
FFG na to nie pójdzie - zrobią osobna mate do X-winga i osobna do Disc Warsów i najlepiej jeszcze w paru różnych wersjach - jak już doić fanów to na całego ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1344
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 555 times
Been thanked: 283 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Atamán »

mulek18 pisze:czy kupowanie samej podstawki bez planów dokupowania dodatków ma sens?
Wg mnie sama podstawka jest za uboga do ciekawej gry i mam tu na myśli granie domowe, casualowe. Ja jako zestaw minimum zalecam podstawkę + 2dodatki (po 1 dla każdej ze stron, najlepiej dla imperium tie advanced, a dla rebelii zestaw z dodatkowym x-wingiem).

Latanie jednym statkiem jest nudne i pozbawione ciekawych manewrów (ucieczka uszkodzonym statkiem, próba oflankowania przeciwnika, blokowanie wroga jednym ze statków, by pozbawić go akkcji) i decyzji takich jak w jakiej formacji lecieć, do kogo strzelać, przed kim uciekać.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: WRS »

Ale podstawka zyskuje szybkością rozgrywki.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ