Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5237
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1843 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Gambit »

Ja i tak pomijam niektóre rzeczy w stylu "Jak otworzycie te drzwi, to w pomieszczeniu A i B pojawią się potwory". Ale właśnie takie podawanie konkretnych liczb, potrzebnych do zwycięstwa MW...to mnie ciągle zastanawia. Jak znajdę jeszcze jakiś scenariusz z takim warunkiem, spróbuję go rozegrać bez mówienia graczom ile czego potrzebuję.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: pan_satyros »

Gambit pisze:Ja i tak pomijam niektóre rzeczy w stylu "Jak otworzycie te drzwi, to w pomieszczeniu A i B pojawią się potwory". Ale właśnie takie podawanie konkretnych liczb, potrzebnych do zwycięstwa MW...to mnie ciągle zastanawia. Jak znajdę jeszcze jakiś scenariusz z takim warunkiem, spróbuję go rozegrać bez mówienia graczom ile czego potrzebuję.
A czy to "Jak otworzycie te drzwi, to w pomieszczeniu A i B pojawią się potwory" zgodnie z zasadami również nie jest jawne?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4045
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

Tak, wszystko jest jawne i ja tez wszystko mowie na poczatku graczom
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Dabi »

Pewnie, że jawne. Inaczej nie ma to wiele sensu jak nie wiadomo co robić aby nie przegrać.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4045
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

Jeżeli chcecie gre która ma te zasady niejawne ... to trzeba zagrać w descena 1 edycję :) (brzydszy, więcej zasad ale więcej figurek itp itd).

Tam potwory pojawiają się po otwarciu drzwi :)

Swoją drogą, tak czy siak czy bohaterowie widzą potwory czy nie ma małe znaczenie, skilli nie zmienią (ewentualnie ekwipunek ale to też raczej żadkość).

Myśle że spokojnie da się zagrać na takiej zasadzie ze potwory pojawiają się po otwarciu drzwi.

Choć wtedy Władca Ciemności ma przewagę ponieważ może te potwory umieścić tak jak chce. Zaś z drugiej strony nie ma przewagi bo skoro potwory siedzą w pomieszczeniu to nie ruszą się z niego, no chyba że władca chce otworzyć drzwi i tymi potworami wyjść :)

Ale napewno da się to zrobić, jeżeli miałbym tak grać to:

- nie mówiłbym jakie są potwory (wcześniej bym sobie to przygotował żeby nie robić downtime'u)
- powiedział bym (zrobił wstęp lekki fabularny najwyżej) że widzieliście coś co przypominało dużą istotę człekokształtną z daleka jak wchodziła do lasu/jamy podczas waszej podróży
- jeżeli bohaterowie stali by blisko drzwi poinformował bym ich że słyszą mlaskanie / warczenie / wycie / ryczenie zza drzwi.

itp itd :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5237
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1843 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Gambit »

Dwa szybkie pytania o dodatki.

1. Czy w Labiryncie Zagłady, też są wykorzystywani ci poplecznicy, co w podstawce? Splig, Lady Farrow i cała reszta?
2. Kwestia pakietów popleczników. Karty cech popleczników są w tych pakietach takie same jak te z podstawki/dodatków? I co konkretnie dają karty dla OL, które tam się znajdują?
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ajfel »

1. Tak.

Na pytanie drugie niestety nie odpowiem.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4045
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

A czy Galakta planuje w ogóle te małe rozszerzenia wydawać też w PL ? Hero packi i lieutenant packi ?
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ajfel »

Na chwilę obecną nie, tzn nie ma żadnej oficjalnej zapowiedzi.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5237
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1843 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Gambit »

ajfel pisze:Na chwilę obecną nie, tzn nie ma żadnej oficjalnej zapowiedzi.
To jednak trzeba będzie zacząć mieszać wersję PL z ENG. Ciekawe jak szybko będą wychodzily polskie wersje innych dodatków. Na Trzesawidka, Jaszczura i Labirynt trzeba było długo czekac?

No i jesli ktoś miał styczność z pakietami poruczników, to niech da znać. Chcę kupić, ale nie wiem, ile tak naprawdę wniesie mi to do gry. Bo sama figurka to niekoniecznie "a must have".
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: 8janek8 »

Z forum Galakty:
polskjej edycji Descent Lieutenant Packs - tak jak wspominałem będzie wersja z polskimi kartami.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: BloodyBaron »

Gambit pisze:
No i jesli ktoś miał styczność z pakietami poruczników, to niech da znać. Chcę kupić, ale nie wiem, ile tak naprawdę wniesie mi to do gry. Bo sama figurka to niekoniecznie "a must have".
ja mam paczkę L. z podstawki - pierwsze wrażenia na stronie 25 tego wątku. Jeszcze nie grałem z nimi.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5237
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1843 times
Kontakt:

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Gambit »

BloodyBaron pisze:ja mam paczkę L. z podstawki - pierwsze wrażenia na stronie 25 tego wątku. Jeszcze nie grałem z nimi.
A czym dokładnie są te karty Plot? To jakieś nowe karty dla OL do użytku w trakcie gry? Czy karty dedykowane danemu porucznikowi, których tylko on może używać?
G123
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:29

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: G123 »

Witam was bardzo spodobała mi się ta gra i moge ja miec w moim miescie za 250zl i mam kilka pytan.
1. da sie spokojnie grac w 2 osoby?
2. czy gra sie robi nudna? w ile srednio gracie?
3. czy jest cos innego od tej gry do tej ceny?
4. czy gra nie jest zbyt skomplikowana?

dziekuje za odpowiedzi
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: janekbossko »

1. da ale słabo
2. gra nie jest nudna ale potrzeba towarzystwa ktore na haslo "ida na was orki" nie odpowiadaja "a jetesmy nad morzem?"
3. jest myyylion gier do tej ceny
4. na poczatek z planszówkami imo tak
Vino
Posty: 42
Rejestracja: 02 lut 2014, 22:15

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Vino »

Skomplikowana nie jest ale zasady sa porozrzucane po całej instrukcji + errata + nieoficjalny faq na BGG. Gra jest o wiele prostrza jesli jedna osoba wie wszystko. Wtedy gra idzie gładko a pojawiajace sie w trakcie rozgrywki pytania i watpliwosci sa przez nia szybko rozwiewane. Do samego grania nie trzeba wielkiego tlumaczenia, tutaj bardziej chodzi o szczegóły
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4045
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

Rozegralem trzy kampanie na dwoch graczy, bardzo fajnoe sie gra :) wiadomo lepiej w wiecej ale tez jest fajnie :)
G123
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:29

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: G123 »

to jak radzicie kupowac ta gre na 2 osoby czy moze cos innego?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4045
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

Jesli tylko na dwie to moze np mage knight? Tylko nie kupuj clqustrophobii czasem!! ;)
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Shogman »

AkitaInu pisze:Jesli tylko na dwie to moze np mage knight? Tylko nie kupuj clqustrophobii czasem!! ;)
Czemu nie? Przyjemna, lekka i na pewno bliższa Descentowi niż Mage Knightowi :wink:
G123
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:29

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: G123 »

to juz sam nie wiem, claustrofobia fajna nawet czemu jej nie polecasz?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4045
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

Nudna, 2 roezaje potworow i jeden boss. Trzech bohaterow w tym dwoch fiekawych. Kilka skilli kturych sie zadko uzywa. Owszem jest larna plansza i fajny system statow bohaterow (6 ale i tak sie glownie uzywa trzech :)) i naprawde jest prosty, za prosty ;)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: espresso »

Grałam sporo w Descenta, głównie na 2 graczy i polecam ten wariant. Dla początkujących z Descentem może być różnie - jeśli wszyscy gracze są pozytywnie nastawieni do "wczucia się" w swoje role, a przynajmniej jeden nie boi się kilkudziesięciu stron zasad, to dacie radę. W innym przypadku lepiej poczekać.
Claustrophobia jest fajna, lekka, szybka (ok 45 min na grę - dla porównania jeden scenariusz w Descenta to nawet 2,5-3h). Dla początkujących idealna (dla zaawansowanych też jest dobra, jeśli zależy im na szybkiej rozgrywce).
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: BloodyBaron »

Gambit pisze:
BloodyBaron pisze:ja mam paczkę L. z podstawki - pierwsze wrażenia na stronie 25 tego wątku. Jeszcze nie grałem z nimi.
A czym dokładnie są te karty Plot? To jakieś nowe karty dla OL do użytku w trakcie gry? Czy karty dedykowane danemu porucznikowi, których tylko on może używać?
o kartach Plot w skrócie:

czym są:
- dodatkowy set zdolności dla OL
- do wykorzystywania tylko w kampaniach
- jeden set kart PLOT na kampanię
trochę taki zestaw zdolności specjalnych i umiejętności jak karty klas bohaterów, tematycznie związany z jednym porucznikiem, jedna z kart z talii pozwala na przywoływanie porucznika w spotkaniach w ramach kampanii - zastępuje on wtedy albo master miniona albo całą grupę, którą OL miałby wystawić

jak się je pozyskuje:
- karty kupuje się za threat tokeny, które OL gromadzi w wyniku różnych zdarzeń, np. może wybrać threat tokena za zabicie bohatera zamiast karty OL, dostaje 1 token za każdy encounter + 1, jeśli go wygrał. Można też kupować TT za XP.
- raz kupiona karta trafia na stół odkryta i od tej pory OL może z niej korzystać.
- może się zdarzyć, że raz kupioną kartę OL straci (np. wystawiony agent został pokonany)

jak się z nich korzysta:
- na kartach opisane są ich zdolności, albo działają przez cały encounter, albo są zdolnością wielokrotnego użytku realizowaną poprzez "wyczerpywanie" karty, różnie.
- za kazdym razem, gdy OL używa karty PLOT, której użycie wymaga opłacenia tej akcji TT, gracze dostają od niego fortune token/tokeny (żeton/-y odwraca się na drugą stronę)

co dają Fortune tokeny:
- bohaterowie mogą je wydawać na odzyskiwanie fatigue, dodatkowe akcje, przerzuty lub dolosowywanie dodatkowych kart w fazie zakupów w sklepie.


w sumie wychodzi z tego ciekawy mechanizm, podnoszący na pewno sensowność zabijania bohaterów przez OL - tu rzeczywiście może to dać realny benefit.
w praniu wyjdzie jednak, czy tych TT da się zbierać na tyle dużo, żeby zdolności były używalne.
_________
Moje gry
G123
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:29

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: G123 »

Przeglądałem multum gier i Descent wydaje mi się najlepszym wyborem za te 230zł, ta Mage Knight raczej mi nie przypadła.
Obaj z bratem jesteśmy pozytywnie nastawieni do Descenta i nie będziemy mieć problemu z zapoznaniem się, bo gra naprawdę nam się podoba, będziemy grać raczej w 2, wiadomo czasami bedzie możliwość pograć w więcej osób, ale częściej to będzie 2.

I mam jeszcze jedno pytanie, zasada gry polega na pokonaniu tego władcy, a kampania to osobna gra? tzn, że kampanie przechodzi się w np 2 graczy? Na ile sposobów można grać w tą grę?

Jeszcze nie wiem, ale chyba wybiorę tą grę, patrzyłem jeszcze na robinson crusoe, ale podobno jest trudna i po dłuższym czasie robi się nudna.
ODPOWIEDZ