Osadnicy - karcianka

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

No wiec tak, w starterze jest 120 kart. Co do expansion packa - na BGG pisze:
"The Settlers of Catan Card Game Expansions is a collection of 5 "Theme Sets" that were released for the German-language version of the Catan Card Game. Combined, the 5 theme sets add 165 new cards to the game. Also included are 15 blank cards of various types so that you can create your own additions to the game. Following is some information about each theme set:"

A, ze jest to expansion pack zlozony z 6sciu dodatkow, wiec wychodziloby, ze kart jest 205 - co podaja na Hobbicie. Po za tym przedstawiciel Hobbita mowil mi, ze ma pod reka pudelko i niby jest 205 kart (jesli dobrze pamietam). Aczkolwiek spotkalem sie juz z niejednym bledem na Hobbicie, wiec do wszystkiego teraz podchodze z lekka rezerwa (w podstawce tez mialo byc ponad 200 kart wedlug Hobbita, jakiez bylo moje zaskoczenie jak okazalo sie, ze jest prawie o polowe mnie :().

Pozdrawiam
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Nekroskop
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2006, 13:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nekroskop »

Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Czyli wszystko sie zgadza :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Nekroskop
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2006, 13:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nekroskop »

czyli na hobbicie opis jest ok
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post autor: gath »

Ja się trochę pogubiłem w temacie. Rozumiem, że podstawka to 120 kart. Dodatek składający się z 205 kart zawiera 6 różnych rozszerzeń. Czy więc ten mniejszy dodatek składający się z 40 kart - Barbarians & Traders - jest taki sam jak w tym większym dodatku? Czy ktoś coś wie na ten temat?
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Z tego co wiem, kart z dodatku Barbarian nie ma w tym expansion packu.

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

w Expansion Set sa nastepujace dodatki:
- Knights & Merchants - 30 kart
- Science & Progress - 30 kart
- Wizards & Dragons - 45 kart
- Barbarians & Traders - 40 kart
- Politics & Intrigue - 30 kart
- Trade & Change - 30 kart
-------------------------
Razem: 205 kart
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post autor: gath »

Odnoszę więc wrażenie, że ten mniejszy dodatek Barbarians & Traders znajduje się w tym większym Expansion
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

W takim razie przepraszam najmocniej za wprowadzania w blad. Cos mi sie musialo popitrasic :(
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Nabyłem grę przed paroma dniami i mam takie pytanie: czy kiedy otrzymuje one extra porduction (z Event Die, czy lub Event Card) to czy liczy mi się mnożnik z budynku stojącego obok? Czy ten mnożnik dotyczy tylko Production Die?
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Z tego co gralem dotyczy tylko resource'ow z kostek.
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

też gram tak, że budynki typu młyn czy tartak podnoszą produkcję tylko z rzutu kością.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

I jeszcze parę pytań, bo mam morlne wątpliwości:

1. Gracz A zagrywa kartę Merchant lub Caravana. Czyli daje coś graczowi B w zamian coś sobie bierze. Czy gracz A może wcisnąć graczowi B surowiec, którego gracz B ze względu na zapełnienie regionu nie może przyjąć?

2. Gracz zagrał kartę Arsonist lub dowolną. Wsadza ją pod środkowy stos. Kończy kolejkę. Wydaje dwa surowce i wyciąga tą kartę ze spodu stosu. Oczywiście kończy kolejkę. Czy to legalne posunięcie?

3. Podobna sytuacja. Gracz zużywa 2 karty. Wydaje dwa surowce. Przegląda stos - wyciąga taką która mu pasuje. Zauważa, że na górze stosu lezy karta, która też mu się przyda. Odkłada stos, a następnie bierze kartę z góry tego samego stosu. Czy to legalne? Czy po przejrzeniu stosu karty się tasuje?

4. Czy w jednym mieście mogą stać takie same budynki. Np. dwie biblioteki?

5. Czy po zadziałaniu Arsonisty lub Czarnego Rycerza, gracz cofa kartę na rękę i przy przekroczonym handlimicie sam wybiera którą odrzuca, czy raczej, jeśli nie ma miejsca na ręce, to musi odrzucić kartę właśnie wycofywaną ze stołu?
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

cześć,
na Twoje pytania odpowiedziałbym tak:
1) Caravan nie służy do handlu z drugim graczem - tylko z "Bankiem". Wyraźnie wynika to z typu karty (Caravan to typ action - neutral, merchant to action - attack) oraz z opisu karty w Almanachu- bardzo zresztą udanym pomyśle na wyjaśnianie zasad specjalnych z kart). z kolei na karcie merchanta stoi, że ma to być wymiana. Poza tym sumie nieelegancko jest oddawać komuś surowiec, którego druga osoba nie ma jak przyjąć. Nie jest to rzeczywiście doprecyzowane, ale gram tak, że ja daję jeden za twoje dwa.

2) Karty akcji (żółte, np. Arsonist, Scout, Alechemist, etc.) po zagraniu są usuwane z gry - na stos kart odrzuconych i nie mogą już do niej wrócić. Nie wsadza się ich pod stosy. Inną kartę, którą odkładasz np. przez nadmiar kart lub wymianę możesz potem wziąć za 2 surowce (np. dostajesz na początku kolosa, którego chcesz zbudować na końcu gry, ale we wstępnej fazie nie jest dobrą inwestycją - nic nie daje,kosztuje sporo i jeszcze jest "łatwopalny"-gratka dla arsonista ;) )

3) Nie tasuje się kart ze stosu, ale nie wolno Ci wziąć dwóch kart za jednym zamachem jeśli wymieniasz karty - wtedy bierzesz jedną. Jeśli natomiast dobierasz więcej - bo np. zagrałeś kartę akcji i zbudowałeś coś, to możesz najpierw zapłacić, przepatrzeć stos i wybrać jedną ze stosu, a potem dobrać drugą - z tego samego lub innego stosu.

Ogólnie w trakcie gry tasuje się tylko karty regionu (po zagraniu scouta) i karty wydarzeń po wyciągnięciu Year End.

4) Nie ma zakazu budowy tych samych budynków w jednym mieście. Uważam, że trzeba dopuścić taką możliwość.

5) Limit kart na ręce sprawdza się na koniec rundy danego gracza. A więc jeśli gracz A zagra black knighta na gracza B i ten bierze rycerza do ręki, to:
a) gracz A kończy rundę
b) gracz B przeprowadza swoją (event, produkcja, budowa)
a więc gracz B ma możliwość ponownie wystawić tego samego rycerza, jeśli ma odpowiednie surowce,zbudować coś, zagrać kartę akcji i tym samym wykorzystać karty ponad limit na ręce.
c) Gracz B kończy rundę i dopiero teraz sprawdza limit kart - jeśli nie zagrał żadnej karty z ręki, to ma ich za dużo i musi odłożyć dowolną z nich.

takie postępowanie wydaje mi się logiczne, aczkolwiek w almanachu przy opisie Arsonista i Black Knighta pojawia się tekst o tym, że do karty zwróconej w ten sposób na rękę stosuje się zasadę limitu kart. Interpretuję to jednak jako przypomnienie, że gracz ma w danej chwili nadwyżkę i jeśli nie wykorzysta którejś z kart na ręce, będzie musiał coś odrzucić oraz nie będzie miał prawa wymiany jednej z kart. W instrukcji przy opisie limitu kart na ręce nie wspomina się o jakimkolwiek wyjątku od reguły: sprawdź ile masz kart na ręce na samym końcu swojej rundy.

mam nadzieję, że to Ci pomoże.

pzdr!
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

No to żem panie nie doczytał.
2) Karty akcji (żółte, np. Arsonist, Scout, Alechemist, etc.) po zagraniu są usuwane z gry - na stos kart odrzuconych i nie mogą już do niej wrócić.
To by tłumaczyło, dlaczego graliśmy dłużej o godzinę niż wynika to z napisów na pudełku. Choć przyznam, że z tym błędem gra jest mimo wszytsko dosyć emocjonująca - zachowam ją w pamięcie, jako wyjątkowo udanego, choć przypadkowego homerula.
1) Caravan nie służy do handlu z drugim graczem - tylko z "Bankiem".
Dobrze, że zapytałem, bo to dosyć istotne.

Dzięki bardzo za wyjasnienia.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Koziołek »

BloodyBaron pisze:5) Limit kart na ręce sprawdza się na koniec rundy danego gracza. A więc jeśli gracz A zagra black knighta na gracza B i ten bierze rycerza do ręki, to:
a) gracz A kończy rundę
b) gracz B przeprowadza swoją (event, produkcja, budowa)
a więc gracz B ma możliwość ponownie wystawić tego samego rycerza, jeśli ma odpowiednie surowce,zbudować coś, zagrać kartę akcji i tym samym wykorzystać karty ponad limit na ręce.
c) Gracz B kończy rundę i dopiero teraz sprawdza limit kart - jeśli nie zagrał żadnej karty z ręki, to ma ich za dużo i musi odłożyć dowolną z nich.
Wydaje mi się, że jest inaczej. Co prawda dopiero dostałem CCG i jeszcze nie grałem, ale jestem na etapie wertowania instrukcji :lol: i znalazłem:

" Sometimes an Action Card will result in you adding cards to your hand. If it is your turn, you don't have to discard these cards until you get to step 4 of your turn, when you check your hand limit and draw cards. But, if it is not your turn, you will have to discard down to your hand limit immediately"
vojtala
Posty: 43
Rejestracja: 02 paź 2006, 21:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: vojtala »

Jest dokładnie tak, jak napisał Koziołek.

A czy u Was też początki gry są zawsze bardzo podobne?
droga-osada-droga-osada ( w międzyczasie jakiś tani rycerz, podwajacze zasobów lub abbey).. potem ewentualnie miasto i cała reszta.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

czytania instrukcji nigdy za wiele ;)

i ja znalazłem ten ustęp - rzeczywiście wynikałoby z niego, że nadwyżkę trzeba wywalić natychmiast po zebraniu kart wykraczających ponad limit.

dzięki!
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

vojtala pisze:A czy u Was też początki gry są zawsze bardzo podobne?
droga-osada-droga-osada ( w międzyczasie jakiś tani rycerz, podwajacze zasobów lub abbey).. potem ewentualnie miasto i cała reszta.
U mnie tak. Najpier rozwój w szerokości potem na wysokość :). Zreszta to zrozumiałe. Osad do wzięcia jest tylko 5, więc lepijej niech stosunek jest 5:4 niż, 6:3. Wyścig o osada to bardzo wazna rzecz - no chyba że przypadkiem wyjdzie jakieś miasto z surowców, co jest elemntem istotnym by wziąć token młyna.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

czy u Was też początki gry są zawsze bardzo podobne?
droga-osada-droga-osada ( w międzyczasie jakiś tani rycerz, podwajacze zasobów lub abbey).. potem ewentualnie miasto i cała reszta.
ano jest
wyścig 'kto zdobędzie więcej osad', jednocześnie z wyścigiem 'kto zdobędzie więcej budynków-duplikatorów produkcji'

bez tego chyba nie da się wygrać (zresztą jak wygrać bez zasobów- a te dwa elementy dają zasoby na resztę gry)

miasto raczej obowiązkowo, nie ewentualnie- ale potem, kiedy zostaną przejrzane wszystkie stosy i wybrane duplikatory, scouty (wybór terenów dla nowej osady- w połączeniu z budynkiem-duplikatorem to podstawa)
no i wtedy można stosować inne strategie, w

zależności od surowców jakie się ma, kart, pomysłu na grę

trochę to schematyczne niestety, tym niemniej grało się sympatycznie

dodatki pomagają(każdy dodatek ma kilka bardzo dobrych budynków i kart), chociaż wydłużają grę (większy limit punktów zwycięstwa)
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Nataniel pisze:w Expansion Set sa nastepujace dodatki:
- Knights & Merchants - 30 kart
- Science & Progress - 30 kart
- Wizards & Dragons - 45 kart
- Barbarians & Traders - 40 kart
- Politics & Intrigue - 30 kart
- Trade & Change - 30 kart
-------------------------
Razem: 205 kart
W sumie kart jest 200, gdyż 5 z nich to blanki - puste karty na których gracz może stworzyć swoje własne. O ile zauważyłem, to z niektórych dodatków wypadają po dwie karty przy standardowej grze. Te karty są wprowadzone z myslą o grze turniejowej. Zasady te postaram sie przetłumaczyć i opublikowac zaraz po tym jak wypełnie zobowiazania wobec działu planszowego konkurencyjnego serwisu.

Każdy dodatek urozmaica i zmienia rozgrywkę. Szczególnie ciekawe są Wizards and Dragons, oraz Barbarian and Traders.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: janekbossko »

dzis na forum Galakty został zapowiedziany wlasnie ten tytuł :)

tak jak Osadnicy dość szybko mi sie znudzili tak na wersje karciana nie wiem czemu czekam z wielkim zainteresowaniem....
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Dzej »

Mam i nie narzekam :) Jedyny mankamentem jest to ze potrzeba stół wigilijny aby pograć :wink:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Filip z Lublina »

zastanawiałem się nad tą grą bo oboje z narzeczoną uwielbiamy osadników planszowych, ale jakoś nie byłem przekonany. jeśli jednak zosatnie wydana polska edycja skuszę się napewno:)
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Mam pytanie. Czy dodatek Catan Card Game - Barbarians & Traders Upgrade Kit http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... e-Kit.html to ten sam, który znajduje się w Catan Card Game Revised - Expansion Set http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... n-Set.html ?
ODPOWIEDZ