Thurn und Taxis

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Thurn und Taxis

Post autor: pawel1454 »

Ja mam Big Box. Pudełko zajmuje przede wszystkim wypraska. Wszystko powinno zmieścić się do pudełka z podstawki. Na temat wypraski się nie wypowiem, ponieważ nie widziałem wypraski z podstawki. Sam od pewnego czasu szukam normalnego pudełka, żeby zaoszczędzić nieco miejsca w szafce.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Thurn und Taxis

Post autor: BloodyBaron »

Arhtu pisze:Czy dodatki zmieszczą się do jednego pudełka z podstawką bez wyrzucania wypraski? Bo nie wiem, czy kupować BigBoxa, mogę kupować osobno.
mnie dwa pierwsze spokojnie zmieściły się do pudełka po G&G, które jest mniejsze niż podstawka - oczywiście po wywaleniu zbędnej wypraski. Z drugim dodatkiem też by weszło - tym bardziej do pudełka po podstawce, które jest wyższe niż G&G.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Thurn und Taxis

Post autor: tysma »

Witam wczoraj zagrałem w TuT i mam pare pytań, pewnie banalne.
Otóż chodzi mi o Kołodzieja, ja rozumiem, że on służy tylko do tego, aby pobrać następny w kolejności powóz, gdy długość trasy jest nie wystarczajaca.
np. posiadam powóz nr 3, buduje połaczenie o długosci 3miast, nie moge pobrać powozu, wiec korzystam z kołodzieja (przy załozeniu ze wczesniej z zadnego pomocnika nie skorzystałem) i wówczas moge wziąc ten powóz z nr 4, zgadza się?

I drugie pytanie znów do pomocników. W instukcji pisze, że moge w jednej turze skorzystac z pomocnika tura to rozumiem mój ruch po prostu tak? Czyli za kazdym razem jak bedzie mój ruch moge skorzystac z pomocnika.
Jeśli tak to trochę dziwne, kupujac gre sdziłem ze z pomocników korzysta sie w wyjatkowych syutacji, a tutaj wynika z tego ze za każdym razem sie z jakiegoś korzysta czy inaczej nie opłaca sie nie korzystać z ich pomocy.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2818
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 159 times
Kontakt:

Re: Thurn und Taxis

Post autor: Ink »

tysma pisze:Witam wczoraj zagrałem w TuT i mam pare pytań, pewnie banalne.
Otóż chodzi mi o Kołodzieja, ja rozumiem, że on służy tylko do tego, aby pobrać następny w kolejności powóz, gdy długość trasy jest nie wystarczajaca.
np. posiadam powóz nr 3, buduje połaczenie o długosci 3miast, nie moge pobrać powozu, wiec korzystam z kołodzieja (przy załozeniu ze wczesniej z zadnego pomocnika nie skorzystałem) i wówczas moge wziąc ten powóz z nr 4, zgadza się?
Tak właśnie jest. Żeby doprecyzować, długość trasy w tym przypadku może być krótsza od wymaganej o nie więcej niż 2.
I drugie pytanie znów do pomocników. W instukcji pisze, że moge w jednej turze skorzystac z pomocnika tura to rozumiem mój ruch po prostu tak? Czyli za kazdym razem jak bedzie mój ruch moge skorzystac z pomocnika.
Jeśli tak to trochę dziwne, kupujac gre sdziłem ze z pomocników korzysta sie w wyjatkowych syutacji, a tutaj wynika z tego ze za każdym razem sie z jakiegoś korzysta czy inaczej nie opłaca sie nie korzystać z ich pomocy.
Nie wiem dokładnie, co w tym dziwnego, ale tak właśnie jest. Z pomocników korzysta się w każdym ruchu i nie ma najmniejszego powodu, żeby tego nie robić.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
SolusLupus
Posty: 122
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:49
Lokalizacja: Gdynia

Re: Thurn und Taxis

Post autor: SolusLupus »

Tylko trzeba dodać i pamiętać, że w trakcie swojego ruchu można skorzystać z pomocy tylko jednego pomocnika.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Thurn und Taxis

Post autor: tysma »

Ink pisze: Nie wiem dokładnie, co w tym dziwnego, ale tak właśnie jest. Z pomocników korzysta się w każdym ruchu i nie ma najmniejszego powodu, żeby tego nie robić.
Dla mnie to jest dziwne, bo to są zwykłe możliwości ruchu tylko jakoś dziwne zakamuflowane w postaci pomocników, mogli po prostu wypisać je w instrukcji jak to jest przy stawianiu domków. Czytając różne recenzje sądziłem, że Ci pomocnicy to są postaci które pozwalają raz na jakiś czas nagiąć zasady lub inaczej mówiąc dać jakiś bonus przy wykonywaniu ruchu.
Jestem po trzech rozgrywkach, pierwszej 2dorosłych+8 latek (nie dokończona partia) i dwóch z 8latkiem.
Nie wiem czy gra jest taka sobie czy po prostu 8 latek jeszcze nie radzi sobie z kombinowaniem, może nie bez powodu gra jest od 10 roku życia.
Jutro będę miał okazje zagrać ze starszymi osobami to ocenie już grę w pełni:)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9469
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1447 times
Kontakt:

Re: Thurn und Taxis

Post autor: MichalStajszczak »

tysma pisze:Dla mnie to jest dziwne, bo to są zwykłe możliwości ruchu tylko jakoś dziwne zakamuflowane w postaci pomocników, mogli po prostu wypisać je w instrukcji jak to jest przy stawianiu domków.
Chyba źle interpretujesz tekst instrukcji. Gracz ma obowiązek:
1. Wziąć jedną kartę
2. Wyłożyć jedną kartę
Oproćz tego może skorzystać z jednego pomocnika i dzięki temu:
1. Albo wziąć drugą kartę
2. Albo wyłożyć drugą kartę
3. Albo wymienić karty
4. Albo "wydłużyć" połączenie
Tak więc wzięcie lub wyłożenie drugiej karty to nie są "zwykłe możliwości ruchu" tylko właśnie wykorzystanie właściowości pomocnika
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Thurn und Taxis

Post autor: tysma »

MichalStajszczak pisze:
tysma pisze:Dla mnie to jest dziwne, bo to są zwykłe możliwości ruchu tylko jakoś dziwne zakamuflowane w postaci pomocników, mogli po prostu wypisać je w instrukcji jak to jest przy stawianiu domków.
Chyba źle interpretujesz tekst instrukcji. Gracz ma obowiązek:
1. Wziąć jedną kartę
2. Wyłożyć jedną kartę
Oproćz tego może skorzystać z jednego pomocnika i dzięki temu:
1. Albo wziąć drugą kartę
2. Albo wyłożyć drugą kartę
3. Albo wymienić karty
4. Albo "wydłużyć" połączenie
Tak więc wzięcie lub wyłożenie drugiej karty to nie są "zwykłe możliwości ruchu" tylko właśnie wykorzystanie właściowości pomocnika
Zwykłe tylko ze gracz ma możliwość róznych akcji nie wymaga to tworzenia jakiś postaci, w instukcji jest opis stawiania domków graczy i tam nie potrzebowali postaci, aby wyjasnić, że mozna postawić domki w 1 sposob lub w drugi, to by wystarczyło to stworzyli pomocników:)
Nie no spoko może tak być, rozumiem idee tego, że klimat to tworzy czy można mówic "korzystam z pomocy kierownika), tylko w recenzjach, opisach jak były wymieniane te postacie myślałem że to sa jakby dodatkowe "magiczne" postaci, które używa się rzadko (gdy sie spełnia jakies warunki) i dają możliwość zagrywki innej niż te które zawsze sie wykonuje, dlatego może troche mnie to rozczarowało lekko i tyle.:)
Lepej było ich nazwać "pracownicy", bo ich wybór umożliwia wykonanie jakiegoś zwykłego ruchu czyli zwykła praca ich:) A "pomocnicy" to tak jak czesto w grach karcianych jest zagrywasz jakaś zwyczajna karte postaci plus jakaś dodatkową która wzmacnia działanie pierwszej karty czyli pomaga jej:) Ale to już nie ważne, spytałem sie dostałem odpowiedź i git. Nazewnictwo juz nie jest wazne:)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9469
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1447 times
Kontakt:

Re: Thurn und Taxis

Post autor: MichalStajszczak »

Można powiedzieć, że gracz ma do wyboru jedną z czterech akcji. Każda z tych akcji polega na wykorzystaniu jednego z pomocników (albo, jak wolisz, pracowników). A stawianie domków z pracownikami nic wspólnego nie ma.
Recenzja to nie instrukcja i nie można tylko na jej podstawie wyciągać wniosków, co do działania gry. Zresztą gdybyś teraz jeszcze raz przeczytał tę samą recenzję, być może zrozumiał byś ją całkiem inaczej.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: Hiu »

Odkopie.

Wpadlo mi to to (lub tuto) w rece ostatnio.
Czy ktos w to jeszcze gra - czy gra poszla w zapomnienie przykryta TtR i Stoneage'm i wszystkim innym co wyszlo przez ostatnie lata?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: BartP »

Pewnie z rok nie grałem, ale pozbyć się nie zamierzam, bardzo solidna rodzinna pozycja.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: Jacek_PL »

Ja od czasu do czasu zagram luźną partyjkę, bo to całkiem przyzwoity tytuł jest.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: RunMan »

A ja właśnie wczoraj przegrałem z dziewczyną ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: mig »

Wolę WdP z którym Thurn und Taxis jest czasem porównywany, ale gra zła nie jest.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: Hiu »

A czy ktos w to gra z dodatkiem/dodatkami? Cos wnosza czy tylko niepotrzebna komplikacja i rozwleka ie rozgrywki?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: rastula »

a ja mam odwrotnie od mig'a

wolę T&T :)


Dodatki - poza tym "wyścigiem do watykanu" który dla mnie jest jak ruletka - są spoko - oczywiście najfajniejsza jest nowa mapa ;)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: charlie »

rastula pisze:a ja mam odwrotnie od mig'a

wolę T&T :)


Dodatki - poza tym "wyścigiem do watykanu" który dla mnie jest jak ruletka - są spoko - oczywiście najfajniejsza jest nowa mapa ;)
Mam tak samo. Wśród gier rodzinnych, Thurn und Taxis jest jednym z najlepszych tytułów w naszym gronie, choć zdarzyło się, że jednej osobie w ogóle przypadła do gustu. Dwa dni temu odpaliliśmy i po raz kolejny nie zawiodła. Dodatki wg mnie nawet nie są konieczne. To jest jedna z tych gier, której komplikacje zasad mogą jedynie zaszkodzić.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: Sztefan »

Czy ktoś się orientuję odnośnie ewentualnych różnic w wydaniach niemieckim i angielskim? Innymi słowy, czy angielski dodatek jest kompatybilny z niemiecką podstawką? Z góry dziękuję za odpowiedź.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Thurn und Taxis

Post autor: wc »

Hmmmm
Pierwszy dodatek to praktycznie wszystko nowe z wyjątkiem domków.
Jest inna plansza, w związku z tym też inny komplet kart i żetonów ...
Nie wyobrażam sobie "braku kompatybilności" ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: TV3 »

Zastanawia mnie ciągłe, w wielu wątkach, polecanie Ticketów i bardzo rzadkie polecanie Kuriera. Co prawda grałem w Ticketa jedynie w USA, ale w porównaniu z Kurierem jest on jakiś taki okrojony i dość mdły. To taki Kurier bez czterech pomocników. Świadom jestem, że kolejne wersje Ticketów coś tam nowego wnoszą (czyli zapewne wzbogacają podstawę rozgrywki podobnie jak podstawę w Kurierze wzbogacają wspomniani pomocnicy). Czy to nie przypadkiem efekt kuli śnieżnej? Pięciu poleci, to i kolejnych 3 zrobi to samo?

Zresztą podobna sytuacja ma się w przypadku Stone Age vs Ninjato. Wszędzie jest: Bierz SA, bierz SA. A Ninjato uważam za lepszą grę (choć niestety z takich czy innych względów, posiadając obie, sprzedałem właśnie Ninjato). Choć to już inny temat.

Co takiego jest w Ticketach, czego nie ma Kurier?


A przy okazji - ile i jakie dodatki do Kuriera wyszły (bo mi to gdzieś po drodze umknęło)?
Smh
Posty: 38
Rejestracja: 04 sie 2010, 10:57
Lokalizacja: Gda / Wro

Re: Thurn und Taxis

Post autor: Smh »

TV3 pisze:Co takiego jest w Ticketach, czego nie ma Kurier?
Wsiąście są dostępne, a Kurier ma skończony nakład od kilku lat... może to jest główna przyczyna dlaczego jedna jest polecana, a druga nie? ;)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: TV3 »

Ano może, może... ;)
Choć tak na szybko - na "planszosferze" (czy jakoś tak) widzę, że w magazynie niby jest. Ale może to nieaktualne.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Thurn und Taxis

Post autor: kdsz »

TtR to gra dużo bardziej intuicyjna i przez to uniwersalna. Grałem partię w której uczestniczyła dwójka dzieci (5+), rodzice i dziadek. W T&T jest to raczej nierealne. Lubię tę grę, mam i nie zamierzam się pozbywać, jednak TtR to inna (moim zdaniem wyższa) liga
Smh
Posty: 38
Rejestracja: 04 sie 2010, 10:57
Lokalizacja: Gda / Wro

Re: Thurn und Taxis

Post autor: Smh »

TV3 pisze:Ano może, może... ;)
Choć tak na szybko - na "planszosferze" (czy jakoś tak) widzę, że w magazynie niby jest. Ale może to nieaktualne.
Jedna szt w jednym sklepie, u dystrybutora pusto w magazynie, a Wsiąść jest wszędzie :)
ODPOWIEDZ