Caylus - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

bb.bartosz mnie uprzedził, ale nie ma racji co do punktu drugiego.
Możesz zabrać robotnika z karczmy i nie musisz czekać aż ktoś Cię wypchnie.
Awatar użytkownika
lomek
Posty: 72
Rejestracja: 29 gru 2006, 00:01
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Post autor: lomek »

Ja tez mam pytanie.

W fazie pasowania, jeśli pierwszy gracz spasuje, to kładzie znacznik na polu nr. 1 i dostaje 1 denar. Jesli teraz drugi gracz spasue i położy znacznik na polu nr. 2, to dostaje 2 denary, czy nie dostaje żadnych denarów?
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

lomek pisze:Ja tez mam pytanie.

W fazie pasowania, jeśli pierwszy gracz spasuje, to kładzie znacznik na polu nr. 1 i dostaje 1 denar. Jesli teraz drugi gracz spasue i położy znacznik na polu nr. 2, to dostaje 2 denary, czy nie dostaje żadnych denarów?
Drugi gracz oraz kolejni nie dostaja zadnych denarow.
Awatar użytkownika
lomek
Posty: 72
Rejestracja: 29 gru 2006, 00:01
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Post autor: lomek »

Mam jeszcze jedno pytanie, dotyczące łask królewskich.

Czy jeśli którys gracz, ma np. swój znacznik na 3 polu obojetnie którego wiersza w tabeli łaksk, to czy:

1. łaska ta "odpala sie" odrazu, jak wejdziemy na to pole, czy możemy zrobic to późnej?
2. Po "odpaleniu", czy znacznik ten zostaje na tym polu, na którym był, czy wraca on, na sam poczatek tabeli?

Mam nadzieję, że udało mi się to dobrze opisać :wink:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

lomek pisze:1. łaska ta "odpala sie" odrazu, jak wejdziemy na to pole, czy możemy zrobic to późnej?
od razu
lomek pisze:2. Po "odpaleniu", czy znacznik ten zostaje na tym polu, na którym był, czy wraca on, na sam poczatek tabeli?
zostaje
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

Dodam jeszcze, że nie trzeba wykonywać czy "odpalać" łaski na której znajduje się znacznik. Np. jeśli znacznik znajduje się w 3 rzędzie "łask zasobów" to nie musimy brać kostki materiału. Możemy skorzystać z możliwości jakie daje 2 i 1 rząd, a więc zabrać kostkę jedzenia (1 rząd) albo drewna/kamienia (2 rząd).
Awatar użytkownika
lomek
Posty: 72
Rejestracja: 29 gru 2006, 00:01
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Post autor: lomek »

Wielkie dzięki, za pomoc :)
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

Witam!

Jakoś wczoraj prześledziłem ten wątek i chyba już znam zasady gry ale instrukcja PL w wielu miejscach wymaga uzupełnienia. Oto miejsca kluczowe, które rozjaśniam:
- do budowy zamku należy użyć 3 różnych klocków surowców w tym 1 żywności, czyli nie ma przypadku że są 2 jakiekolwiek powtarzające się surowce
- na drodze robotnika stawiamy tylko i wyłącznie jeżeli nie stoi tam inny (zarówno nasz jak i przeciwników) są wyjątki ale o tym w instrukcji jest napisane
- łaskę otrzymuje ten, kto wybudował w fazie budowy zamku więcej elementów, w przypadku remisu ten, kto stoi bardziej z lewej (pierwszy postawił robotnika w zamku)
- łask używamy z różnych kolumn, nie można wziąć 2 z jednej w jednej turze, tak więc nadmiar (ponad 4) może się zmarnować

Jakbym i ja coś namieszał to piszcie

Meham
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Post autor: cezner »

To ostatnie nie do końca dobrze zrozumiałeś (albo inaczej rozumiemy tury gry). Dwóch tych samych łask nie można wykorzystać w tej samej fazie gry, nie w turze (rundzie). Czyli np jeśli uzyskasz łaskę z budowy zamku a potem uzyskasz w tej samej turze( rundzie) łaskę z podsumowania zakończonej gry ( z powodu np skonczenia budowy zamku) to te łaski możesz wykorzystać z tej samej kolumny ( własciwie wiersza) np pobrać dwa razy pieniądze
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

Hej!

Gram w tą grę od czerwca...i jak dobrze pomyśleć to jeszcze ani razu nie zagrałem w pełni zgodnie z instrukcją... :)

ale czas to zmienić

pozdrawiam

Meham
Awatar użytkownika
G-B-C-h
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2007, 09:07
Lokalizacja: Gdynia

Caylus - murarz, stolarz, prawnik, architekt....?

Post autor: G-B-C-h »

Pytanie które nie daje mi spokoju to: czy postawiwszy robotnika na polu murarza lub stolarza, mając odpowiednie zasoby mogę budować dowolną liczbę budynków czy tylko jeden na turę? Podobnie z prawnikiem i architektem - czy mogą transformować jeden budynek na turę czy też dowolną ilość (jeśli się ma surowce)?

Odnoszę wrażenie, że zasady nic o tym nie mówią.
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Caylus - murarz, stolarz, prawnik, architekt....?

Post autor: Stax »

G-B-C-h pisze:Pytanie które nie daje mi spokoju to: czy postawiwszy robotnika na polu murarza lub stolarza, mając odpowiednie zasoby mogę budować dowolną liczbę budynków czy tylko jeden na turę? Podobnie z prawnikiem i architektem - czy mogą transformować jeden budynek na turę czy też dowolną ilość (jeśli się ma surowce)?

Odnoszę wrażenie, że zasady nic o tym nie mówią.
Mozesz budowac i transformowac tylko jeden budynek.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Caylus - murarz, stolarz, prawnik, architekt....?

Post autor: macike »

Stax pisze:Mozesz budowac i transformowac tylko jeden budynek.
Korzyść z aktywacji danego budynku możesz uzyskać co najwyżej raz. Czyli chcąc wybudować 2 drewniane budynki musisz skorzystać z usług 2 cieśli.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
G-B-C-h
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2007, 09:07
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: G-B-C-h »

Dzięki za odpowiedź Stax i macike.
Grałem w Caylusa zaledwie kilka razy i już mi się bardzo spodobał. Powiadają, że gra ciągnie się za długo, ale mi te 2 godzinki przelatują jak 30 minut.
Z innej beczki: wielką zaletą Caylusa jest ponoć mnogość możliwych strategi prowadzących do zwycięstwa. Macie może jakąś swoją ulubioną strategię?
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

polecam artykuł mojego autorstwa w pierwszym numerze swiata gier planszowych.
Moja ulubiona strategia to strategia zwycieska, ale nie jest to uniwesalna rzecz w zalezonosci od sytuacji musisz wybierac najlepsze opcje.
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: rufio »

Nataniel pisze:
lomek pisze:1. łaska ta "odpala sie" odrazu, jak wejdziemy na to pole, czy możemy zrobic to późnej?
od razu
lomek pisze:2. Po "odpaleniu", czy znacznik ten zostaje na tym polu, na którym był, czy wraca on, na sam poczatek tabeli?
zostaje
Ten fragment wzbudził moją wątpliwość. Czy w takim razie gdy dostanę w fazie aktywacji budynków 1 łaskę, później (w tej samej turze) wybuduję jakiś budynek który da mi kolejną i za każdym razem wybieram ten sam wiersz (np punkty prestiżu) to czy za każdym razem łaska się "odpala"? Wynikało by z tego że zamiast 2 PP dostanę 3 PP bo jeden w fazie aktywacji a dwa za wybudowanie budynku. I drugie pytanie.. Kiedy znacznik wraca na początek. Na końcu każdej tury?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

rufio pisze:Czy w takim razie gdy dostanę w fazie aktywacji budynków 1 łaskę, później (w tej samej turze) wybuduję jakiś budynek który da mi kolejną i za każdym razem wybieram ten sam wiersz (np punkty prestiżu) to czy za każdym razem łaska się "odpala"? Wynikało by z tego że zamiast 2 PP dostanę 3 PP bo jeden w fazie aktywacji a dwa za wybudowanie budynku.
W tej samej fazie (np. aktywacja budynków) nie można wybrać dwa razy tej samej łaski. Jeśli np. wykorzystałeś łaskę dającą 2PP w fazie aktywacji budynków to żeby przesunąć znacznik do przodu i wziąć 3PP musisz poczekać do następnej fazy (np. budowa zamku), albo do następnej rundy.
rufio pisze:I drugie pytanie.. Kiedy znacznik wraca na początek. Na końcu każdej tury?
Znaczniki łask nigdy nie wracają na początek.
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: rufio »

bogas pisze: W tej samej fazie (np. aktywacja budynków) nie można wybrać dwa razy tej samej łaski. Jeśli np. wykorzystałeś łaskę dającą 2PP w fazie aktywacji budynków to żeby przesunąć znacznik do przodu i wziąć 3PP musisz poczekać do następnej fazy (np. budowa zamku), albo do następnej rundy.
No to fakt nie można w tej samej fazie ale jest faza aktywacja budynków specjalnych (faza 3) w której łaskę mogę dostać za pole turniejowe i jest faza 5 Aktywacja pozostałych budynków gdzie mogę dostać łaskę za budowę kościoła, a następnie jest faza budowy zamku gdzie również mogę dostać łaskę za największą ilość wybudowanych fragmentów zamku. Są to trzy różne fazy. Biorąc pod uwagę że za każdym razem wybieram punkty prestiżu więc znacznik w pierwszym wierszu znajduje się w 3 polu. Ile dostałem punktów prestiżu w tej rundzie?
bogas pisze: Znaczniki łask nigdy nie wracają na początek.
Na którym polu będzie znacznik łaski jeśli w następnej rundzie otrzymam 2 punkty łaski? Jeśli dobrze rozumiem to jeśli wykorzystam go w tym samym wierszu to bedzie to 5 pole.

Przepraszam za dociekliwość ale jakoś nie moge tego pojąć.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

rufio pisze:No to fakt nie można w tej samej fazie ale jest faza aktywacja budynków specjalnych (faza 3) w której łaskę mogę dostać za pole turniejowe i jest faza 5 Aktywacja pozostałych budynków gdzie mogę dostać łaskę za budowę kościoła, a następnie jest faza budowy zamku gdzie również mogę dostać łaskę za największą ilość wybudowanych fragmentów zamku. Są to trzy różne fazy. Biorąc pod uwagę że za każdym razem wybieram punkty prestiżu więc znacznik w pierwszym wierszu znajduje się w 3 polu. Ile dostałem punktów prestiżu w tej rundzie?
Zgadza się dostajesz 1+2+3=6 PP
rufio pisze:Na którym polu będzie znacznik łaski jeśli w następnej rundzie otrzymam 2 punkty łaski? Jeśli dobrze rozumiem to jeśli wykorzystam go w tym samym wierszu to będzie to 5 pole.
Zgadza się. Jednak pamiętaj o ograniczeniach. Tym, o którym już pisałem, a więc w jednej fazie tylko raz można wybrać daną łaskę. I drugim, że nie można awansować na wyższe poziomy jeśli nie zostały ukończone odpowiednie poziomy budowy zamku. Nie awansujesz więc np. na trzeci poziom łaski (jakiejkolwiek), jeśli nie została zakończona budowa lochów zamku.
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: rufio »

Dzieki za wyjaśnienie. Jeszcze jedno pytanie. Czy w momencie gdy znacznik w pierwszym wierszu osiągnie ostatnie pole a znacznik w drugim wierszu jest powiedzmy na polu 3 to czy mogę wciąż wybrać punkty prestiżu? Wydaje mi się że tak ponieważ istotna jest kolumna w której jest ustawiony znacznik a wiersze są tylko po to żeby oddzielić łaski zdobywane w tej samej fazie.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

rufio pisze:Dzieki za wyjaśnienie. Jeszcze jedno pytanie. Czy w momencie gdy znacznik w pierwszym wierszu osiągnie ostatnie pole a znacznik w drugim wierszu jest powiedzmy na polu 3 to czy mogę wciąż wybrać punkty prestiżu? Wydaje mi się że tak ponieważ istotna jest kolumna w której jest ustawiony znacznik a wiersze są tylko po to żeby oddzielić łaski zdobywane w tej samej fazie.
Oczywiście, że możesz wybrać PP jednak wtedy nie możesz przesunąć tego znacznika w drugim wierszu z pola 3 na 4. Możesz też wybrać łaskę z niższego poziomu o czym już gdzieś w tym wątku wspomniałem. Np. jeśli awansujesz na 5 (ostatnie) pole łaski dającej surowce to nie musisz brać złota (5 pole), ale np. materiał (o ile dobrze pamiętam 3 pole).
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: rufio »

bogas pisze: Oczywiście, że możesz wybrać PP jednak wtedy nie możesz przesunąć tego znacznika w drugim wierszu z pola 3 na 4.
Dlaczego nie mogę przesunąć znacznika w drugim wierszu?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

rufio pisze:Dlaczego nie mogę przesunąć znacznika w drugim wierszu?
Ponieważ ten otrzymany punkt łaski wykorzystałeś już na wzięcie punktów prestiżu. Nie możesz jednocześnie wziąć np. PP i awansować w innym wierszu innej łaski. Możesz albo awansować i wykorzystać łaskę z wiersza, w którym awansujesz, albo bez awansu (bo jest już max, albo nie został ukończona budowa jakiejś części zamku) wykorzystać dostępną łaskę.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

Cytat z instrukcji:
"Kiedy gracz zyskuje królewską łaskę, to wybiera jeden z
wierszy i - jeżeli to możliwe - przesuwa swój znacznik o jedno
pole w prawo. Następnie gracz ten może użyć jednego z
efektów, jakie zapewnia wybrany wiersz - pomiędzy
poziomem 1 a tym, na którym stoi obecnie jego znacznik.
Gracz może awansować na pole 2 danego wiersza i wybrać
efekt pola 1. Niemożliwe jest przesunięcie znacznika w jednym
wierszu, a wybranie efektu innego wiersza. Kiedy znacznik
osiągnie pole 5, to nie może już być przesuwany, ale gracz wciąż
może wskazywać ten wiersz i korzystać z wybranego tam efektu.
Jeżeli gracz uzyska kilka królewskich łask na raz (np.
po wybudowaniu pomnika) to łaski te muszą zostać
wydane w różnych wierszach. Niemożliwe jest zatem
uzyskanie więcej niż 4 łask w jednej fazie."
Dla mnie wszystko jasne.
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: rufio »

bogas pisze:Cytat z instrukcji:
"Niemożliwe jest przesunięcie znacznika w jednym
wierszu, a wybranie efektu innego wiersza. Kiedy znacznik
osiągnie pole 5, to nie może już być przesuwany, ale gracz wciąż
może wskazywać ten wiersz i korzystać z wybranego tam efektu.

Dla mnie wszystko jasne.
Ok tego mi brakowało. :) dzięki jeszcze raz za poświęcony czas... pozdrawiam.
ODPOWIEDZ