Gry biznesowe

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
TommAsh
Posty: 23
Rejestracja: 13 lut 2006, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Gry biznesowe

Post autor: TommAsh »

Czołem!

Zastanawia mnie, czy ktoś z Was spotkał się może z grami planszowymi wykorzystywanymi w tak zwanych "symulacjach biznesowych"? Poszukuje gier tego typu, które możnaby wykorzystać podczas szkoleń z obszarów tak zwanego "miękkiego zarządzania". Zależy mi na grach, w których faktycznie wykorzystuje się plansze, nie na licencjonowych ćwiczeniach czy testach.

Może ktoś zna gry tego typu, mógłby coś polecić, ewentualnie wskazać sprzedawcę takich gier w Polsce?

Dzięki i pozdrawiam.
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Post autor: SAMSON »

Cashflow

Nie do końca jest to gra z typu symulacji biznesowych.
Jednak z tego co wiem święci w kręgach biznesowo finansowych ogromne sukcesy. W wielu firmach nastawionych na tzw. finanse i zarabianie ta gra jest polecana.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

bezpośrednio nic mi nie przychodzi do głowy; ale pośrednio- w szkoleniu miękkich umiejętności (moim zdaniem) sprawdziła by się każda gra negocjacyjna.

Np Fasolki (proste reguły, dobrze działa na wielu graczy).

Z tematyką negocjacje kojarzę też tytuły Santiago i 'Traders of Genoa'

Z najbardziej zaawansowanych(to już abstrakcja raczej, zbyt dużo reguł i zbyt długi czas rozgrywki) - myślę ze partyjka w 'Grę o Tron' albo Dyplomację dałaby wiele przemyśleń na temat technik negocjacji :)
Awatar użytkownika
Fatzo
Posty: 27
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fatzo »

Pytanie co rozumiesz pod pojęciem "miękkiego zarządzania"?
Jeżeli są to wszystkie techniki związane z motywowaniem, delegacją zadań, określaniem celów etc. to chyba ciężko będzie coś takiego znaleźć w świecie gier planszowych.

Jeżeli masz na myśli ujawnienie umiejętności negocjacyjnych to popieram zdanie bb.bartosza i polecam, całkiem serio, Osadników z Catanu - we mnie ta gra odkrywa gigantyczne pokłady talentów handlowo-negocjacyjnych, których w ogóle nie wykazuję w życiu. :D

W grę Cashflow nie grałem, ale jeśli odpowiada poziomem, książkom jej autora (z którymi miałem wątpliwą przyjemność się zetknąć) to szczerze odradzam. Bardziej już polecam Acquire gdzie przynajmniej dowiemy się dlaczego opłaca się sprzedać "złowrogiej korporacji" własną firmę. :D


OFFTOPIC:
Szukałeś może jakiś gier kierowniczych? Według mnie sprawdzają się bardzo dobrze, pod warunkiem wszakże, że są dobrze poprowadzone.

--
Rafał
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Wartą polecenia grą negocjacyjną jest Lifeboats (znana też jako Rette Sich Wer Kann) - żadnej losowości, żadnych kart zdarzeń tylko negocjacje decydujące o każdym postępie gry.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Post autor: lukaszkuch »

mst pisze:Wartą polecenia grą negocjacyjną jest Lifeboats (znana też jako Rette Sich Wer Kann) - żadnej losowości, żadnych kart zdarzeń tylko negocjacje decydujące o każdym postępie gry.
To jak Lifeboats to może też Mall of Horror. Negocjacyjna i jaki temat :).
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Dodatkowo pozwala na przećwiczenie negocjacji z pozycji siły oraz pod podwójną presją (lufy pistoletu i tupotu zombich za drzwiami :lol: ).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: steady »

Cashflow
Nie do końca jest to gra z typu symulacji biznesowych.
Jednak z tego co wiem święci w kręgach biznesowo finansowych ogromne sukcesy. W wielu firmach nastawionych na tzw. finanse i zarabianie ta gra jest polecana.
Święci wielkie sukcesy, ale podobnie jest z Chińczykiem i Monopoly. Ta gra to nic więcej jak tylko "rozbudowany" klon Monopoly. Absolutnie odradzam, i jako pomoc szkoleniową, i jako grę samą w sobie.
Awatar użytkownika
oneiros
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2007, 15:20
Lokalizacja: Tichau

Post autor: oneiros »

Dobry GM + dowolny system RPG tu wchodzą raczej w grę.
ODPOWIEDZ