Napoleon`s Triumph

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Napoleon`s Triumph

Post autor: cezner »

Właśnie przeczytałem recenzję tej gry w ŚGP i zaciekawiła mnie trochę ta gra.
Jest podane, że graczy może być od 2 do 6. Zadowolona buśka jest tylko przy konfiguracji 1 na 1. A co z większą ilością graczy? Wariant dorzucony tyko na siłę?
I jeszcze jedno. Jak z losowością w tej grze? Bo autor tak dosyć niejasno o tym napisał, że gra "nie wywołuje irytacji związanej z losowością". Ale co to oznacza? Że losowości jest niewiele lub prawie wcale? Czy jest sporo ale nie powinna znacząco wpływać na rozgrywkę?
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Napoleon`s Triumph

Post autor: Andy »

cezner pisze:A co z większą ilością graczy? Wariant dorzucony tyko na siłę?
Nie wiem, czy na siłę. Przepisy dla większej liczby graczy są dość rozbudowane, a autor nie kryje, że projektował grę dla dwóch osób. Ponieważ granie w większym gronie raczej mi nie grozi, nie zgłębiałem tej opcji. Zauważyłem tylko, że jest wprowadzona jakaś forma "zależności służbowej" między graczami tej samej strony.

Osobiście wydaje mi się, że ze względu na dość wyraźną pozycję, zajmowaną przez gracza w Napoleon's Triumph (tzn. naczelnego dowódcy całości sił) najlepsza i naturalna jest gra w dwie osoby. Ale przyznaję, że rozgrywki wieloosobowej nie próbowałem.
I jeszcze jedno. Jak z losowością w tej grze? Bo autor tak dosyć niejasno o tym napisał, że gra "nie wywołuje irytacji związanej z losowością". Ale co to oznacza? Że losowości jest niewiele lub prawie wcale? Czy jest sporo ale nie powinna znacząco wpływać na rozgrywkę?
Losowości pojmowanej dosłownie (kostka, karty) nie ma w ogóle. Zaskoczenie i niepewność wynikają w tej grze z możliwości niemal dowolnego "komponowania" przez graczy składu poszczególnych korpusów oraz większej lub mniejszej (w zależności od wybranego scenariusza) możliwości wyboru czasu i miejsca wejścia posiłków. Ponadto rodzaj i siła jednostek wchodzących w skład korpusów są nieznane przeciwnikowi (przynajmniej na początku bitwy, ale potem też w znacznym stopniu).

Wybitna gra, BTW. I chyba najpiękniejsza jaką widziałem!
Ostatnio zmieniony 18 gru 2007, 21:09 przez Andy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Post autor: cezner »

No i wszystko jasne :) Dzięki
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Dzieki Andy :wink: . Andy czuwa, Andy radzi, Andy nigdy Cie nie zdradzi :P .

Zastanawialem sie mocno na ile recenzja Napoleon`s Triumph bedzie zrozumiala. Powstala ona w dosc dziwacznych warunkach, ale to nie istotne. Sama gre naprawde warto poznac. Jesli nawet nie spodoba sie jej mechanizm, to dla samej estetyki warto ja miec. Wydanie jest po prostu boskie. W moje gusta utrafila w pelni. Zawsze chcialem zagrac w cos sztabowego, a ta gra wlasnie daje taka mozliwosc.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Post autor: cezner »

Moim zdaniem za mało napisałeś konkretów o samej mechanice. Ale i tak mnie zaciekawiłeś. Resztę sobie doczytałem tu i ówdzie.
Gra już zamówiona :)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Post autor: ozy »

cezner pisze:Gra już zamówiona :)
Czarek, jak dobrze że się znamy :) Zgłaszam się od razu, jakbyś przeciwnika szukał ;)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3072
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 89 times

Post autor: cezner »

ozy pisze: Zgłaszam się od razu, jakbyś przeciwnika szukał ;)
Spoko :D Trzeba będzie tylko znaleźć duży stół...
Awatar użytkownika
bandoG
Posty: 43
Rejestracja: 11 lut 2006, 10:27
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: bandoG »

Mały brzydki pędrak pisze: Jesli nawet nie spodoba sie jej mechanizm, to dla samej estetyki warto ja miec. Wydanie jest po prostu boskie. W moje gusta utrafila w pelni. Zawsze chcialem zagrac w cos sztabowego, a ta gra wlasnie daje taka mozliwosc.
Co fakt, to fakt. Gra wygląda pięknie, problem tylko żeby znaleźć chętnych do gry w swojeje okolicy :(
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

bandoG pisze: Co fakt, to fakt. Gra wygląda pięknie, problem tylko żeby znaleźć chętnych do gry w swojeje okolicy :(
Trzeba tylko zastosowac odpowiedni sposob perswazji wzgledem potencjalnych chetnych ;)

V.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

jedna z metod postępowania przedstawiona jest w podpisie użytkownika "wc" :lol:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

Mały brzydki pędrak pisze:dla samej estetyki warto ja miec. Wydanie jest po prostu boskie. W moje gusta utrafila w pelni. Zawsze chcialem zagrac w cos sztabowego, a ta gra wlasnie daje taka mozliwosc.
Czytam te zdania i czuję się, jakbym je sam napisał! :)
Trzeba będzie tylko znaleźć duży stół...
A to jest autentyczny problem. Nie mam w domu stołu, z którego plansza nie "wystawałaby", i to z obu stron!
Andy czuwa, Andy radzi, Andy nigdy Cie nie zdradzi
Krzysiu, czy mogę sobie ten misyjny certyfikat wydrukować i powiesić w widocznym miejscu? Niech mnie w końcu otoczenie doceni! :D :wink:
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Andy pisze:
Andy czuwa, Andy radzi, Andy nigdy Cie nie zdradzi
Krzysiu, czy mogę sobie ten misyjny certyfikat wydrukować i powiesić w widocznym miejscu? Niech mnie w końcu otoczenie doceni! :D :wink:
Mysle, ze w to akurat nikt nie watpi. Oczywiscie mam na mysli ludzi, ktorych znamy. Choc niewatpliwie roznimy sie w ocenie niektorych gier (np. Empire of the Sun) i podejsciu do politykowania, to dalej jestesmy w tej samej druzynie. Cel ten sam, tylko drogi rozne :wink: .
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

Pięknie powiedziane! Całkowicie podzielam Twoje zdanie. :)

Tylko na marginesie wspomnę, że od dobrego roku nie zrobiłem na żadnym forum nawet najlżejszej aluzji politycznej. Kto mnie zna, wie że to czyn heroiczny! :wink:

I na tym kończę offtopicowanie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Napoleon`s Triumph

Post autor: Andy »

Wracając do gry. Tu gamebox do Cyberboarda: http://muster-roll.com/NapoleonsTriumph/
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Napoleon`s Triumph

Post autor: Andy »

Obejrzyjcie i poczytajcie tego fantastycznego AAR-a: http://www.simmonsgames.com/strategy/Au ... zGame.html
Przebieg batalii trochę nietypowy, bo bez gigantycznych starć i ogromnych strat (co przytrafia się mniej doświadczonym graczom). Widać, jak wielkie znaczenie odgrywa w tej grze manewr!

Na końcu jest nawet filmik.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Napoleon`s Triumph

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Przebieg batalii wskazuje, ze panowie nie poczuli ducha epoki. W czasie bitwy pod Austerlitz - wojen napoleonskich - walczyli korzystjac w doswiadczen poprzedniej epoki, czyli okresu XVIII wieku w Europie (malo walki a duzo manewru). Choc z drugiej strony pokazuje to, jak rozne oblicza odslania ta udana symulacja bitwy. Szkoda tylko, ze znalazlo sie tam malo elementow przedstawiajacych mozliwosci gry, w rozumieniu wielosci rodzajow walk formacji. Oczywiscie ARR podoba mi sie. Jest przedni.
ODPOWIEDZ