TTR v TTR v inne o pociągach

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: hydrox »

Witajcie, chciałam zasięgnąć rady co do gier o pociągach czyli wszystkich TTR, Pociągi itp. Posiadam TTR: USA i planuję zakup kolejnej gry w temacie tylko nie do końca wiem czym się w sumie różnią od siebie TTR'y oprócz map. Czy jest sens kupować kolejną z serii czy może coś innego tematycznie podobnego. Czy dodatki coś wprowadzają oprócz nowych tras?
Proszę o jakąś poradę w kwestii różnic pomiędzy wersjami gry lub ewentualnie o jakieś inne tytuły z pociągowej tematyki.
Grywamy od 2 do 6 osób, USA w 3-5.
Z góry dzięki :)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: crsunik »

Railways of The World.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: ko2a »

tez chetnie czekam na informacje dot. twojego zapytania.
szczegolnie jesli chodzi o nowa wersje pensylwanii
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: rastula »

napewno railways of the world to super gra, polecam

mapy do ticketa warto , zawsze wprowadzają nowe smaczki, często rewolucyjne

ostatni dodatek jest mioooodzio (mimo skandalicznego błędu w druku - braku punktowania tras na mapie pensylwania)

warto!
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: xilk »

hydrox pisze:Proszę o jakąś poradę w kwestii różnic pomiędzy wersjami gry lub ewentualnie o jakieś inne tytuły z pociągowej tematyki.
Wersja Europa wprowadza promy, tunele i dworce, więc jest to ciekawa alternatywa dla USA. Holandia też dodaje nowe zasady, które wprowadzają pozytywne zamieszanie na planszy ;) Jeśli masz zestaw 6 kolorów wagoników, to dla 6 osób nada się mapa Chin :)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: krzyss »

A skąd można skombinować zestaw wagoników dla szóstego gracza?
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: xilk »

krzyss pisze:A skąd można skombinować zestaw wagoników dla szóstego gracza?
Mając zestaw z USA/Europa można kupić np. Ticket to Ride Nordic Countries lub polować na pociągi Halloween: Ticket to Ride: Halloween Freig, choć to drugie raczej odpada.

Ewentualnie można szukać jakiś zamienników w postaci klocków/żetonów...
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: krzyss »

Faktycznie, tam są inne kolory :)
Kurcze, żeby to było trochę tańsze...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: FortArt »

hydrox pisze:Posiadam TTR: USA i planuję zakup kolejnej gry w temacie tylko nie do końca wiem czym się w sumie różnią od siebie TTR'y oprócz map. Czy jest sens kupować kolejną z serii czy może coś innego tematycznie podobnego. Czy dodatki coś wprowadzają oprócz nowych tras?
Tutaj
https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... icket-ride
masz skrótowo opisane co wprowadzają poszczególne mapy.

O ile dobrze pamiętam inny kolor wagonów oprócz NC (fenomenalnego na 2-3 osoby) jest w Marklin.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: hydrox »

Dzięki wszystkim za podpowiedzi, sporo mi się wyjaśniło szczególnie patrząc na tabelkę z BGG od FortArt'a :)
Na ten moment wybór pada na Europę ze względu na różne dodatkowe elementy jak tunele, stacje itp. lub Nordic z kolorami i mniejszą ilością graczy.
A co myślicie o grze Pociągi - Europa? Nie miałam z nią żadnej styczności, a tematycznie pasuje.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: krzyss »

Ja posiadam pociagi europa. Gra sie w nia bardzo fajnie, jest mega prosta. Dobrze chodzi na dwie osoby jak i na szesc. Jest w niej o wiele mniejsza losowosc. Jest o pociagach ale to nie to samo co TtR. Ja osobiscie ja polecam.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: FortArt »

Pozwolę się nie zgodzić. Losowość w Pociągach jest o niebo większa. Losowy zestaw "biletów" przy wyrównanych graczach w zasadzie determinuje podział na zwycięzców i przegranych. To kolosalna różnica czy dostaniesz do połączenia Rygę i Helsinki czy Glasgow i Bukareszt. Ale gra jest przyjemna i krótka (30') i pobawić się można, a nawet warto.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: krzyss »

Losowość w TtR jest o niebo większa niestety. W Pociągi Europa losowość jest tylko z początku gry podczas rozdania miast do połączenia. W TtR losowość jest do samego końca z racji tego iż ciągle potrzebujesz odpowiednich kolorów kart wagoników aby zrobić połączenie. W Pociągi Europa dążysz do celu od samego początku i jedynym ograniczeniem są "objazdy", które trzeba zrobić gdy inny gracz zarezerwuje swoim kolorem odcinek budowy torów. Albo Ci się uda albo nie, ktoś wygrać i przegrać przecież musi. W TtR jeśli nie podejdą Ci karty a ktoś wcześniej zajmie potrzebny Ci odcinek to jesteś w czarnej... Właśnie w ciągłym dobieraniu kart TtR jest o wiele bardziej losowe. W Pociągach Europa nic nie dobierasz, tylko budujesz.

Żeby nie było, że narzekam na TtR, bo tak nie jest. Mam obie gry i w obie lubię grać. Uważam że TtR jest fajniejsze, ale w stosunku do Pociągi Europa jest bardziej losowe. Losowość w TtR mi nie przeszkadza w żaden sposób.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: FortArt »

Rzecz w tym, że miarą losowości nie jest ilość losowań, ale odchylenie od standardu. Losowe są nie te gry, w których losowań jest dużo, ale te, w których wpływ szczęścia na Twój wynik jest duży. Czym więcej małych drobnych losowań tym mniejsza szansa, że wyniki będą istotnie odbiegać od oczekiwanych średnich. Jeśli zaś losowań niewiele, a ich ranga duża to ryzyko rośnie.

Wyobraź sobie dwie gry. W obu rzucamy monetą. W grze A zaledwie raz a przegrany płaci drugiemu milion zł. W grze B przegrany płaci tylko 1 zł, za to rzucamy milion razy. W obu wygrać można dokładnie tyle samo, ale którą z nich uważasz za bardziej losową?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: krzyss »

Nie zgadzam sie z ta opinia :)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: Grzdyll »

krzyss pisze:Nie zgadzam sie z ta opinia :)
Bo to nie opinia tylko fakt. Losowość to wpływ szczęścia na końcowy wynik.

A opinią jest natomiast czy uważasz że w TTR losowość jest duża czy nie. Ja przychylam się do opinii że wcale nie taka jak się z pozoru wydaje :)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: krzyss »

Odbiegając od tematu, to w takim razie jaka jest losowość w Talismanie, na którą tak narzeka się? :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: misioooo »

Biorąc pod uwagę czas rozgrywki w Talizmana i ilość turlania... Wychodzi, że niemal nie ma losowości chyba ;P Czyli Talizman to rasowe... euro?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: FortArt »

Nie słuchaj ich, Talizman nie jest o pociągach. Chicago Express jest. Linie Lotnicze Europa też bo to pociągi udające samoloty. Dla odmiany w Tokyo Train kolejnictwa brak. O pociągach jest za to Trains.

Chyba w gronie lżejszych kolejówek pasowałoby też wymienić grę bez nazwy na pudełku, ale nie wymieniam bo nie grałem w nią to i polecać mi trudno.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: hydrox »

Zawsze można zrobić mix Talismana z TTR i wsadzić poszukiwaczy do pociągów. Niech jeżdżą po Mieście, Podziemiach metrem... przypomniał mi się taki film "Nocny pociąg z mięsem"... wpisze się w klimat walki z potworami itp. ;)
Dzięki za podpowiedzi, poprzeglądam jeszcze pozostałe tytuły i coś pod choinkę na pewno wybiorę ;)
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: Zimoch »

Ja podłącze się pod wątek i zadam podobne pytanie - nie mam jeszcze żadnego TTR a chciałbym pograć z synem więc potrzebuje wersji najlepiej chodzącej na dwie osoby, która to?
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: krzyss »

Z tego co wiem na 2 osoby Skandynawia będzie najlepsza.

Osobiście z żoną gramy w Europę w dwie osoby i jest OK. Zawsze to duży plus, jak przyjdzie do syna kolega/koleżanka i zagra się w większą ilość osób.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: xilk »

Zimoch pisze:Ja podłącze się pod wątek i zadam podobne pytanie - nie mam jeszcze żadnego TTR a chciałbym pograć z synem więc potrzebuje wersji najlepiej chodzącej na dwie osoby, która to?
Jeżeli zamierzacie grać wyłącznie w 2-3 osoby, to Skandynawia. Dla 3-5 osób rewelacyjna jest Europa, a dla dwóch graczy ta mapa też się sprawdza.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: detrytusek »

FortArt pisze:Rzecz w tym, że miarą losowości nie jest ilość losowań, ale odchylenie od standardu. Losowe są nie te gry, w których losowań jest dużo, ale te, w których wpływ szczęścia na Twój wynik jest duży. Czym więcej małych drobnych losowań tym mniejsza szansa, że wyniki będą istotnie odbiegać od oczekiwanych średnich. Jeśli zaś losowań niewiele, a ich ranga duża to ryzyko rośnie.

Wyobraź sobie dwie gry. W obu rzucamy monetą. W grze A zaledwie raz a przegrany płaci drugiemu milion zł. W grze B przegrany płaci tylko 1 zł, za to rzucamy milion razy. W obu wygrać można dokładnie tyle samo, ale którą z nich uważasz za bardziej losową?
Matematycznie masz rację ale dla mnie losowość to brak możliwości robienia tego co chcę. Narzuca mi to szczęście. To, że przy wielu rzutach szczęście będzie na mniej więcej 50% to się zgadza ale duża ilość rzutów powoduje, że dużo razy nie mam wpływu na grę (wynik jest tu nieważny) czyli imho gra jest bardzo losowa.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: TTR v TTR v inne o pociągach

Post autor: misioooo »

xilk pisze:
Zimoch pisze:Ja podłącze się pod wątek i zadam podobne pytanie - nie mam jeszcze żadnego TTR a chciałbym pograć z synem więc potrzebuje wersji najlepiej chodzącej na dwie osoby, która to?
Jeżeli zamierzacie grać wyłącznie w 2-3 osoby, to Skandynawia. Dla 3-5 osób rewelacyjna jest Europa, a dla dwóch graczy ta mapa też się sprawdza.
Jak wyżej, dla 2-3 graczy wersja Skandynawia (Nordic Countries). Dla mnie Europa jest za luźna dla 2 osób. Ponoć do podstawki (Europa) dodatkowa mapa Indie/Szwajcaria jest ok na 2-3 osoby.
Nordic Countries to samodzielna gra, więc nie musisz nic więcej inwestować. Max na 3 graczy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ