Mech Wars

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Mech Wars

Post autor: JAskier »

Witam! Na dniach do druku idzie drugi tytuł, w którym maczałem palce (wspólnie z Wojciechem Wiśniewskim). Tym razem jest to gra strategiczno-logiczna pt. Mech Wars. Na oficjalnej stronie gry jest instrukcja, oraz pojawiają się opowiadania wprowadzajace w klimat. Adres strony: http://www.startzpoleposition.pl/MechWars/. Zachęcam do dyskusji. Jak się podobają zasady?
Awatar użytkownika
Pole Position
Posty: 42
Rejestracja: 25 kwie 2007, 12:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Pole Position »

Dodatkowo, na 17 listopada planowana jest premiera gry, ktora odbędzie się na konwencie Falkon w Lublinie.
Zapraszamy na strony Wydawnictwa Pole Position
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: JAskier »

Mech Wars miało premierę. Czekamy wspólnie z Wojtkiem na pierwsze opinie :). Jeśli grałeś, pisz!
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Post autor: buras »

Właśnie panowie i panie, proszę o wrazenia z grania w tą gre.
Mam dylemat kupić nie kupić i do czego idzie ją bardziej porównać?
Awatar użytkownika
Pole Position
Posty: 42
Rejestracja: 25 kwie 2007, 12:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Pole Position »

Ja tam proponuję kupić ;) Co do porównań, to trudno wyczuć, chciałoby się rzec, że jest to gra wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju, ale przekonałem się już nie raz, że taki stan jest niemal nieosiągalny, bo zawsze jakieś tam elementy są podobne do czegoś innego :)

Ale gra ma bardzo ciekawą grafikę i wysoką jakość wydania, no ale już niedługo trzeba będzie polegać na mojej, subiektywnej bądź co bądź, opinii, bo z tego co wiem już niebawem pojawią się pierwsze recenzje.

Pozdrawiam
Wojtek
Zapraszamy na strony Wydawnictwa Pole Position
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Post autor: pomimo »

zapraszam do lektury pierwszej recenzji gry: http://spiellust.blogspot.com/2007/12/mech-wars.html
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

pomimo pisze:zapraszam do lektury pierwszej recenzji gry: http://spiellust.blogspot.com/2007/12/mech-wars.html
najbardziej interesujacy akapit:
"Zresztą znając pomysłowość naszych graczy z gatunku strateg rasowy, nie trzeba się martwić o losy zasad Walki. Pewnie już niedługo pojawią się jakieś sympatyczne home rules do Mech Warsów, a Pole position, które nie zostawiło gry po wydaniu swojemu losowi, bo już umieściło na stronie www zestawienia bonusów i zasad specjalnych, a wkrótce pokusi się może też o poprawioną instrukcję, pewnie zadba o to, żeby zebrać je łatwo dostępne w jednym miejscu."
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: JAskier »

ee... A co w tym akapicie jest takie ciekawe? :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

JAskier pisze:ee... A co w tym akapicie jest takie ciekawe? :)
wnioski niech juz kazdy wyciagnie sobie sam..
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Jax mówi zagadkami :)
Awatar użytkownika
Pole Position
Posty: 42
Rejestracja: 25 kwie 2007, 12:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Pole Position »

Ja osobiście znalazłem tak kilka bardziej interesujących akapitów czy fragmentów:

"Pudełko gry zaskakuje. Pozytywnie. Szczególnie tych, którzy w rękach trzymali wcześniej pudełko Konkurencji. To znak, że wydawnictwo wzięło sobie do serca uwagi klientów i wyciągnęło wnioski."

albo ten:

"... Karty wydrukowane na gładkim papierze karcianym technicznie prezentują się wspaniale...
... Co do ilustracji kart i całej gry w ogóle - bo tu pojawiały się głosy różne, jeszcze zanim gra się pojawiła na rynku: grafika jest po prostu specyficzna. Niektórym moim znajomym nie podoba się zupełnie. Inni się nią zachwycają. Będę więc mówił za siebie: moim zdaniem najważniejsze, że grafika jest konsekwentna i czytelnie ilustruje ideę gry..."

No i może jeszcze ten:

"To właśnie te premie punktowe, o które przez cały czas rozgrywki walczą gracze tworzy właściwy szkielet gry, a wraz z mechaniką przemarszu mechów na planszy czynią z niej tytuł wybitny."

Jak widać każdy zwraca uwagę na coś innego, pewnie kwestia charakteru.
Zapraszamy na strony Wydawnictwa Pole Position
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Pole Position pisze: "To właśnie te premie punktowe, o które przez cały czas rozgrywki walczą gracze tworzy właściwy szkielet gry, a wraz z mechaniką przemarszu mechów na planszy czynią z niej tytuł wybitny."
Tytul wybitny i koncowa ocena 3/5?

Nie to, zebym specjalnie sie ekscytowal, ale jakies to niekonsekwentne. Od razu sie przyznam, ze recenzji calej nie czytalem - poczatkowe akapity mnie znuzyly...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: Usul »

Ja przeczytalem cala recenzje, ktora zachecila mnie do gry,ale mam pytanie - jak wyglada sprawa losowosci, czy nie moze ona latwo popsuc calej zabawy ??
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Post autor: pomimo »

O pewnym wpływie losowości można mówić tylko w zasadniczej części gry Przemarszu - ale jest to taka "typowa losowość" jak w każdej innej grze planszowej w której pojawia się talia kart - losowo otrzymujesz kilka kart specjalnych na początku gry i losowo odkrywasz mechy z tali mechów. Ale w dalszej części gry wędrują one przez planszę, więc w zależności od ilości graczy i prędkości danych maszyn, może tych kart mechów być na planszy przemarszu mniej lub więcej. Na niektórych polach może stać po kilka mechów. W sumie gracz zawsze ma wystarczający wybór, które mechy chce uprowadzić z tej planszy.

Oceniłem losowość gry na 1 pkt na 5, bo zupełnie mi ona nie przeszkadzała w grze. Raczej właśnie ją dynamizuje.

W opcjonalnej fazie Walki losowości nie ma, gracze walczą za pomocą formacji mechów zebranych na swoich planszach.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Dobrze byłoby, gdyby mod wydzielił osobny temat o recenzowaniu.

Recenzja MW "pomimo" nie trafiła do mnie. Powody:

- Za dużo tam bieżącej publicystyki a za mało informacji o JEGO wrażeniach z gry. Recenzja to SUBIEKTYWNA forma wypowiedzi, recenzent nie może wstydzić się własnego zdania, ani owijać w bawełnę. Tekściarz pisze o swoich wrażeniach, ewentualnie o wrażenia współgraczy. Gdybania "może się spodoba XYZ" tego nie zastąpią. Nie znalazłem też informacji o oczekiwaniach autora i ich weryfikacji.

- Trudno w niej znaleźć kilka podstawowych informacji, których szukam w reckach (czas gry, dla ilu graczy, jak się sprawdza na ile osób, na ilu rozgrywkach jest oparta recka).

- Zabrakło mi też nawiązań do innych gier. Z opisu MW przypomina nieco Kingdomsy, może trochę Carcassone? Ale nie wiem na pewno czego mam się spodziewać po grze.

- Kiepska forma literacka. Niepoprawnie gramatycznie zdania sprawiające wrażenie słowotoku.

- Brak zakończenia, podsumowania, jakiegoś zebrania wrażeń.

Rozumiem, że to recka blogowa a nie "papierowa" - ale wolałbym, aby Spiellust publikował nieco inne teksty. Trzymam kciuki i powodzenia.

(Proszę powyższych uwag nie traktować jako ataku osobistego, prowokacji flejma - ot po prostu moje uwagi nt. tekstu kolegi po fachu.)
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Post autor: pomimo »

Ezechiel pisze:Dobrze byłoby, gdyby mod wydzielił osobny temat o recenzowaniu.

Recenzja MW "pomimo" nie trafiła do mnie. Powody:

- Za dużo tam bieżącej publicystyki a za mało informacji o JEGO wrażeniach z gry. Recenzja to SUBIEKTYWNA forma wypowiedzi, recenzent nie może wstydzić się własnego zdania, ani owijać w bawełnę.
moze lektura definicji "recenzja" na wikipedia.pl Cie trochę naprowadzi:

Recenzja to krytyczne lub pozytywne omówienie utworu artystycznego lub naukowego (itd. dop. pomimo), którego celem jest poddanie ocenie wartości tego dzieła w oparciu o powszechnie przyjęte kryteria, lub w sposób czysto subiektywny.

Recenzja ( w artykule: artystyczna, ale naukowa nie ma zastosowania do gier, więc wykorzystuję ten fragment definicji - pomimo) przyjmuje najróżniejsze formy - od krótkiej notatki prasowej po rozbudowany, wielostronicowy esej

Co do publicystyki, no cóż, czasami sobie pozwalam na taki luksus.
Ezechiel pisze:Tekściarz pisze o swoich wrażeniach, ewentualnie o wrażenia współgraczy. Gdybania "może się spodoba XYZ" tego nie zastąpią. Nie znalazłem też informacji o oczekiwaniach autora i ich weryfikacji.
O wrażeniach i oczekiwaniach piszę - jeśli nie wprost, to wyrażając opinie o mechanice. Weryfikacja jest, choć oczywiście nie tak jak krowie na rowie.
Ezechiel pisze:- Trudno w niej znaleźć kilka podstawowych informacji, których szukam w reckach (czas gry, dla ilu graczy, jak się sprawdza na ile osób, na ilu rozgrywkach jest oparta recka).
Nigdzie nie zostało powiedziane, że recenzja to musi być kompendium wiedzy. Choć oczywiście nigdzie nie zostało powiedziane, ze nie może się do tego zbliżyć. Wypiski od-wydawnicze mogę zawsze dodać pod recką, jeśli nie ma ich w tekście. (A dla ilu graczy wrzuciłem pod jednym ze zdjeć ;-) taki myk, niezauważalnie :lol:)

Edit: upragnione jak mniemam przez niektorych info podstawowe dodalem, rzeczywiscie latwiej czasem cos przeczytac pod postem od razu
Ezechiel pisze:- Zabrakło mi też nawiązań do innych gier. Z opisu MW przypomina nieco Kingdomsy, może trochę Carcassone? Ale nie wiem na pewno czego mam się spodziewać po grze.
Nawiązania do innych gier nie sa moim ulubionym wybiegiem - bo ktoś może nie znać Carcasonne - dziwne a jednak, albo Kingdomsów - np. ja, a nie wszystko da się porównać do chińczyka. Wolę unikać takich mielizn :lol:
Ezechiel pisze:- Kiepska forma literacka. Niepoprawnie gramatycznie zdania sprawiające wrażenie słowotoku.
No tu już ubodłeś mnie do żywego ;-). Następną reckę może napisze czternastozgłoskowcem ze średniówką.

Ale serio patrz wyżej -> definicja. Słowotok uważam za usprawiedliwiony. Choć nie do końca sadzę. Z gramatyki nigdy nie czyniłem sobie bożka. To było widać w moich wierszach zresztą.
Ezechiel pisze:- Brak zakończenia, podsumowania, jakiegoś zebrania wrażeń.
Czynić podsumowanie podsumowania? Nie wiem czy zauważyłeś, to pierwsza recenzja po której dodałem punktometr. A podsumowanie mi wybitnie nie pasowało tutaj. Akcenty dosyć silnie postawiłem gdzie trzeba w samym tekście.
Ezechiel pisze:Rozumiem, że to recka blogowa a nie "papierowa" - ale wolałbym, aby Spiellust publikował nieco inne teksty. Trzymam kciuki i powodzenia.
Będzie mi przykro, jeśli Cię rozczaruję, ale jednak pozostanę przy lekkiej niesztampowości moich tekstów.

Wystarczy jeden Ezechiel, który tworzy akuratne recki ;-)
Ezechiel pisze:(Proszę powyższych uwag nie traktować jako ataku osobistego, prowokacji flejma - ot po prostu moje uwagi nt. tekstu kolegi po fachu.)


Proszę moich ad-uwag nie traktuj jako ataku na Twoją osobę czy prowokacji - nawet jeśli niektóre wypowiedzi mają lekko uszczypliwy ton, taka maniera chyba w odniesieniu do dyskusji - czasami niektórzy biorą to jednak do siebie.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2007, 15:19 przez pomimo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

pomimo pisze:zapraszam do lektury pierwszej recenzji gry: http://spiellust.blogspot.com/2007/12/mech-wars.html
Ale to recenzja czy jeczenie na innych recenzentow, jacy to sa zli i subiektywni? :) Moze "dygresje" warto wydzielic jako inny artykul, bo do MechWars ma sie nijak - a wrecz obniza wartosc tekstu (wyglada to tak "wszyscy pojechali po poprzedniej grze wydawnictwa, to ja obronie nowa").

Co do recenzji:
losowość: 1/5 (dotyczy tylko części gry - Przemarsz)
Każdy wybór potencjalnie wyklucza inne (zob. ilustracja Premie punktowe), a ponieważ nie sposób przewidzieć, jakie mechy zostaną wkrótce odkryte z talii decyzje trzeba podejmować wyjątkowo rozważnie.
W sama gre zas musze zagrac - chociaz odpycha mnie tematyka i grafika, to po kilku juz pozytywnych glosach z checia do niej zajrze.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ