Norymberga 2008

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Norymberga 2008

Post autor: mst »

Czy ktoś z polskich planszówkomaniaków odwiedził może zakończone wczoraj targi w Norymberdze? Jeśli tak, to proszę chociaż o kilka słów relacji. A jeśli nie to może po prostu pogadajmy o nowościach :) - mnie interesują szczególnie: Big Points, Blox, Code Omega, Confucius (była chyba na Essen w formie prototypu), Constantinopolis, Monastery, Serendipity, Toledo.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ram
Posty: 201
Rejestracja: 29 lis 2005, 16:07
Has thanked: 103 times
Been thanked: 23 times

Re: Norymberga 2008

Post autor: ram »

Ja nie odwiedziłem, ale znalazłem w sieci kilka zdjęć
http://tinyurl.com/ypnyqf

Dla fanów SoC:
http://tinyurl.com/2ebubn

Pozdrawiam.
47
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Norymberga 2008

Post autor: max_star »

dzisiaj wieczorem mam dostac informacje o Monastery :) jakis opis i pare fotek - kuzyn byl przelotem i zapoznal sie z ta pozycja - jak bede miec dam znac
Zdecydowanie zagram: Rosyjskie Koleje
Z chęcią zagram: Caylus
Zawsze zagram: Zimna Wojna
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9461
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: MichalStajszczak »

Zdjęcie stoiska Granny. Miedzy właścicielami firmy siedzi autor gry Wilki i owce Philippe de Pallieres
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Norymberga 2008

Post autor: Al »

Ooo, za plecami widzę "Thats my Fish !".

Można toto już w Polsce dostać ??
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9461
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: MichalStajszczak »

Gry "Hej, to moja ryba" jeszcze nie ma w sprzedaży. Na targach była wystawiona tylko makieta. Jak tylko będę znał termin wprowadzenia do sprzedaży tej gry i Santy Anno, wrzucę informację do Aktualności
Awatar użytkownika
lokhgard
Posty: 80
Rejestracja: 27 sty 2006, 22:34
Been thanked: 1 time

Re: Norymberga 2008

Post autor: lokhgard »

MichalStajszczak pisze:Gry "Hej, to moja ryba" jeszcze nie ma w sprzedaży. Na targach była wystawiona tylko makieta. Jak tylko będę znał termin wprowadzenia do sprzedaży tej gry i Santy Anno, wrzucę informację do Aktualności
Jesteś pewien, że nie jest jeszcze dostępne w Polsce? Na 90% jestem pewien, że widziałem to wczoraj w krakowskim sklepie Imperium.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9461
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: MichalStajszczak »

Lokhgard napisał:
Na 90% jestem pewien, że widziałem to wczoraj w krakowskim sklepie Imperium.
Chodzi o polskie wydanie
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: Pancho »

Jeżeli chodzi o Norymbergę to tak luźno, bo nie mam czasu zrobić dokładnej rozpiski na Games Fanatic, choć początkowo planowałem :)

Aquaretto - tam wszędzie gdzie Zooloretto zrobiło furorę (czyli jak podejrzewam w rodzinach z dziećmi) to będzie dodatek obowiązkowy. Można grać go łącząc z podstawką lub grać oddzielnie. Już tytuł sugeruje, że teraz czas na zwierzaki wodne. Dla mnie osobiście Zoloretto nie jest jakimś wielkim tytułem i chciałem go nawet sprzedać, ale żona mi nie pozwala :)

Wie verhext! - Specjalnie się nie nastawiam, bo autor niedoświadczony, poziom złożoności bardzo niski, z drugiej strony to Alea to nie można zupełnie olać.

Gisborne: Die ersten Kartographen - Ja się nie napalam, ale ty mst powinieneś - autor Alchemista ;), ładnie wykonana, familijna gra z zauważalną losowością.

Age of Steam - bazik będzie narzekał jak stary dziad "Eeee to już nie to co kiedyś" :D, ale i tak sądzę, że trochę osób kupiłoby jakby był normalnie dostępny.

Hai-Alarm!!! - odkąd wydali Bug Bluff trzeba śledzić ich ruchy, dobry fillerek zawsze jest w cenie :)

Stone Age - wreszcie coś co wylądawało na mojej liście z bardzo wysokim priorytetem. Wydawnictwo Hans im Glück, autor Michael Tummelhofer, czyli pseudonim trzech autorów od St. Petersburg, a grafika Michael Menzel - dla mnie połączenie idealne. Liczę na hit, ale zobaczymy.

Constantinopolis - tak, ciekawie zapowiadający się tytuł. Ekonomiczna skierowana do zaawansowanych graczy. Ale autor debiutant, tak więc trudno powiedzieć. Może wyjść ciekawa pozycja, może crap.

Keltis - Po pierwsze ślicznie wygląda, po drugie Reiner Knizia, a po trzecie ma być odpowiedzią na wołanie fanów o Zaginione Miasta na więcej niż dwie osoby. Ląduje na liście, trzeba się przyglądać.

Die Reise zum Mittlepunkt der Erde - Czyli Podróż do wnętrza ziemi, w podobnej oprawie do W 80 dni dookoła świata. Tym razem autorem jest Dorn, czyli twórca m.in. Goa. Warto śledzić jej losy.

Toledo - oczywiście tak, bo Martin Wallace. Wygląda na znacznie lżejszą i szybą pozycję niż zwykle od tego autora, a i tak nie można przejść obojętnie. Zdobywamy materiały i wykuwamy miecze dla włodaży miasta

Age of Conan: The Board Game - interesują pozycja, autorzy od War of the Ring. Age of Conan ma być jak półączeniem gry z prowadzeniem królestw, wchodzeniem w sojusze, intrygi itd., a jednocześnie braniem udziału w przygodach Conana.

Garibaldi: La Trafila - ciekawe, bo autor wzoruje się na Scotland Yard i Fury of Dracula, czyli jeden gracz reprezentuje Garibaldiego i jest przeciwko reszcie graczy (austriackie wojska).

The Golden Age - Siedemnastowieczna Holandia, duża plansza, wygląda na śliczne wykonanie, gracze rywalizują w kulturze, sztuce, handlu i w zdobyczach kolonialnych. Za sterami m.in doświadczony Leo Colovini, choć ja jego fanem nie jestem, co innego Ja_n :)

Monastery - goście od Fire & Axe, warto obserwować.

Kheops - Dwuosobówka, Bruno Faidutti za sterami, budujemy piramidy z kolejnych płytek, korytarze z fajnymi ficzerami, poruszanie różnych postaci po planszy (mumie, faraon, kapłani). Może być zabawnie, dobrych dwuosobówek nigdy za mało.

Metropolys - Ystari Games + Sébastien Pauchon (Yspahan), mnie wystarczy. Ląduje na liście, może być coś fajnego. Podobno dość abstrakcyjna, z mechaniką licytacyjną, ale co tam, zaufam.
Wercyngoteryx
Posty: 20
Rejestracja: 16 sty 2008, 12:32
Lokalizacja: Luboń/k. Poznania
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: Wercyngoteryx »

Pancho pisze: Metropolys - Ystari Games + Sébastien Pauchon (Yspahan), mnie wystarczy. Ląduje na liście, może być coś fajnego. Podobno dość abstrakcyjna, z mechaniką licytacyjną, ale co tam, zaufam.
Przyznam że mnie niniejsze najbardziej zaintrygowało.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: mst »

Pancho pisze:Gisborne: Die ersten Kartographen - Ja się nie napalam, ale ty mst powinieneś - autor Alchemista ;), ładnie wykonana, familijna gra z zauważalną losowością.
No tak, Carlo Rossi i w dodatku ciekawy temat. Niestety, to kolejna wariacja na temat: wykorzystujemy karty do przemieszczania się w kierunku mety starając się zebrać po drodze jak najwięcej VP (takie zaawansowane Grzybobranie :wink: ). Pewnie będę chciał zagrać z moim 7-latkiem żeby sprawdzić czy mu się spodoba ale IMHO będzie zbyt familijna i za mało nowatorska żebym wyczekiwał jej z niecierpliwością.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Norymberga 2008

Post autor: Dzej »

Stone Age wyglada cudownie.

Btw.Ten chinatown to jakas nowa wersja?Bo wieksza mapka i inna grafika.

To zdjecie pudełka z arkhama to była tylko makieta? :x
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: mst »

Pancho pisze:Die Reise zum Mittlepunkt der Erde - Czyli Podróż do wnętrza ziemi, w podobnej oprawie do W 80 dni dookoła świata. Tym razem autorem jest Dorn, czyli twórca m.in. Goa. Warto śledzić jej losy.
Tej grze też się starałem przyglądnąć - najpierw stwierdziłem, że pewnie będzie oparta na poruszaniu się do mety przy użyciu kart i zbieraniu po drodze jakiś artefaktów i uznałem, że nie zbyt mnie interesuje (patrz dwa posty wyżej moje oczekiwania co do Gisborne: Die ersten Kartographen). Ale po poście Pancha pomyślałem, że chociażby z tego powodu, że Juliusz Verne przez długie lata moim ulubionym pisarzem był trzeba dowiedzieć się czegoś więcej i przeczytałem (przy moim koślawym niemieckim to określenie trochę na wyrost :wink: ) info o grze na:
http://www.spielbox.de/spielarchiv/pres ... ummit.php4
IMHO do wypróbowania z perspektywą włączenia do kolekcji gier familijnych, ale oczekiwań wielkich nie mam :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: mst »

Kilka słów o grach, które wymieniłem w pierwszym poście, a o których nie napisał Pancho:

Big Points - gra logiczna, w której przeciwnicy posługując się wspólnymi, kolorowymi pionkami poruszają się po ścieżce zbudowanej z kolorowych dysków, które podczas podróży zbierają, w kierunku stojącego na końcu ścieżki podium. Na zakończenie obliczana jest wartość zebranych dysków przy czym wartość każdego z kolorów zależy od miejsca pionka w odpowiadającym kolorze na podium. Także ze względu na skojarzenie z Tutenchamonem, który jest jedną z moich ulubionych gier Knizii, Big Points jest dla mnie obok Confuciusa najbardziej interesującą grą z wymienionych.

Blox - budowanie, z wykorzystaniem kart, kolorowych wież - pierwsze, pozytywne skojarzenie: Manhattan a dodatkowo jednym z autorów jest Wolfgang Kramer - czekam z niecierpliwością na więcej szczegółów.

Code Omega - kolejna gra autora Ubongo. Kolejna, która rozgrywa się w czasie rzeczywistym oraz promuje/rozwija spostrzegawczość i umiejętność układania puzzli.

Confucius - gracze rywalizują o prestiż w Konfucjańskich Chinach. Mnóstwo wyborów z charakterystycznym klimatycznym elementem jakim jest uzyskiwanie politycznych wpływów w Ministerstwach Armii, Finansów i Prac Publicznych dzięki wykorzystaniu subtelnej sztuki dawania upominków. Jeśli mechanika będzie działała bez zarzutów ta gra może być, zwłaszcza w roku chińskiej Olimpiady, wielkim przebojem.

Serendipity - kolejna gra z wykładaniem kafelków - tym razem bardzo kolorowa i bardzo kwiatowa - dodatkowo IMHO wydawnictwo Drei Magier Spiele gwarantuje ineteresujące, nowatorskie rozwiązania
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Norymberga 2008

Post autor: Filippos »

Dzej pisze:Stone Age wyglada cudownie.
No ta plansza jest boska: http://boardgamegeek.com/image/300588?size=large
Wiem że to nie najważniejsze ale mnie zawsze cieszą takie rzeczy w grach.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Norymberga 2008

Post autor: Al »

No mnie wizualnie kojarzy się to z Filarami ziemi i Cubą do których grafikę robił również Michael Menzel.

Ten pan odwala kawał super roboty - nie wiedząc jeszcze jaką grą Stone Age się okaże, już chcę ją mieć :-)

Cena 26,95 euro :-)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: mst »

Jeszcze kilka o słów o dwóch grach edukacyjnych dla dzieci, które mają pewne smaczki powodujące, że mogą się nimi zainteresować także dorośli gracze (oprócz oczywistego powodu jakim jest możliwość grania z pociechami :) ).

Fauna - gra, w której przeciwnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę o zwierzętach. W kolejnych turach gracze umieszczają swoje znaczniki (standardowe drewniane sześcianiki :) ) na kilku torach określających atrybuty (wagę, wielkość, długość życia) wylosowanego zwierzęcia oraz na mapie świata (określając w jakim regionie żyje). Gracze kolejno wykładają po jednym znaczniku, a ponieważ na każdym miejscu na planszy można położyć tylko jeden sześcianik możliwości zawężają się z każdą turą. Gdy wszyscy spasują karta zwierzęcia jest odwracana i sprawdzane są poprawne odpowiedzi. Gracze otrzymują punkty za odpowiedzi prawidłowe i niemal prawidłowe (czyli w przypadku gdy umieścili swoje kostki na polach sąsiadujących z prawidłowymi). Znaczniki umieszczone na pozostałych polach są na pewien czas wycofywane z gry co powoduje, że udzielanie zbyt wielu odpowiedzi (zwłaszcza "strzelanie w ciemno") pociąga za sobą pewne ryzyko. Dodatkowym smaczkiem jest to, że autorem gry jest Friedemann Friese (znany m.in. z Wysokiego Napięcia)

Besser Esser (Better Eater) - gra, mająca na celu zdobycie/utrwalenie wiedzy nt.prawidłowego żywienia. Rzucając kostką gracze przemieszczają swoje pionki na planszy przedstawiającej supermarket i wkładają do swoich koszyków różne art.spożywcze starając się jak najszybciej "odpieczętować" wszystkie grupy produktów znajdujące się na ich arkuszu z piramidą żywieniową. Dodatkowym smaczkiem jest reguła, zgodnie z którą gracz, który mając już zaznaczone miejsce ze słodyczami (tylko jedno na górze piramidy) zostanie zmuszony do wzięcia kolejnego słodycza z supermarketu musi pociągnąć kartę ćwiczenia i natychmiast to ćwiczenie wykonać (w pudełku z grą jest nawet skakanka :!: ).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2794
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 633 times

Re: Norymberga 2008

Post autor: bogas »

Dzięki dla Pancha i mst za listę i krótką charakterystykę tych gier.
Jako, że St. Petersburg to jedna z moich ulubionych gier, a Ystari też mnie nie zawiodło więc z wielką uwagą będę śledził losy Stone Age i Metropolys (jest instrukcja na Rio Grande Games http://www.riograndegames.com/games.html?id=263)
Niestety jak zobaczyłem planszę to Stone Age to trochę mina mi zrzedła (nie nie chodzi o wygląd). Znowu drewno, cegły, kamień i złoto? Robi się to pomału nudnawe. :(
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: mst »

bogas pisze:Znowu drewno, cegły, kamień i złoto? Robi się to pomału nudnawe. :(
A jak w Alchemiku pojawiły się ptasie pazurki, jad wężowy, grzybki, pająki i oczka trolli to mało kto to docenił. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Norymberga 2008

Post autor: draco »

Chciałbym zwrócić uwagę na grę:
Dino Detective - jeśli tylko mechanika będzie dobrze działała i nie będzie zbyt banalna, to wróże jej wielki sukces komercyjny. Do pogrania z dziećmi, ze świetnie sprzedającą sie tematyką. Pewnie niedługo będzie też do kupienia w Polsce.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: mst »

Po przeczytaniu artykułu:
http://www.boardgamenews.com/index.php/ ... etropolys/
oraz reguł:
http://www.riograndegames.com/uploads/G ... eRules.pdf
zdecydowanie wzrosło moje zainteresowanie grą Metropolys.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Norymberga 2008

Post autor: jax »

mst pisze:Po przeczytaniu artykułu:
http://www.boardgamenews.com/index.php/ ... etropolys/
oraz reguł:
http://www.riograndegames.com/uploads/G ... eRules.pdf
zdecydowanie wzrosło moje zainteresowanie grą Metropolys.
faktycznie, bardzo interesujace, moze nawet oryginalne, choc obawiam sie ze moze (tylko moze) ciut za proste
w kazdym razie pozostaje na moim radarze

w ogole - Pancho, mst - dobra robota z tymi listami i krotkim podsumowaniem
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Norymberga 2008

Post autor: bazik »

popieram jacka - dobra robota, choc ja sam wczytam sie w nie dokladniej jak te rzeczy beda dostepne normalnie w sklepach... po co sie stresowac czekaniem na dostepnosc... tematem na dzis jest rails of europe :-D
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 159
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 54 times
Been thanked: 39 times

Re: Norymberga 2008

Post autor: finallyh »

Pancho pisze:Age of Conan: The Board Game - interesują pozycja, autorzy od War of the Ring. Age of Conan ma być jak półączeniem gry z prowadzeniem królestw, wchodzeniem w sojusze, intrygi itd., a jednocześnie braniem udziału w przygodach Conana.
Czy wiadomo komukolwiek, cokolwiek więcej na temat gry? Na stronie FFG znalazłem tylko spodziewaną date wydania - jesień. Myślę, że temat dość obiecujący jak na grę planszową.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Norymberga 2008

Post autor: Pancho »

4 kwartał. Najprawdopodobniej szykowany jest na Essen (koniec października).
ODPOWIEDZ