Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4133
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Nie to samo.
Na dodatek na polskich kartach są w tym względzie błędy (patrz: errata). Warto zwracać uwagę na małe gwiazdki przy symbolach - jeśli taka gwiazdka występuje, to znaczy, że karta zawiera jakiś twist, np. karta z symbolem miasta i gwiazdką przy tym symbolu, punktująca za miasta na planszy, w rzeczywistości punktuje za miasta na Marsie (stąd gwiazdka). Gdyby gwiazdki nie było, to taka karta punktowałaby "normalnie", czyli za miasta na plaszy. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: lesar »

1.W grze solo gramy z neutralnym przeciwnikiem, to oznacza że mogę zagrać zawsze kartę która obniża poziom produkcji innemu graczowi?
Jak pierwszy raz grałem nie z neutralnym a wirtualnym graczem (źle przeczytałem! Ale lipa!) i zasoby kradłem jak mogłem z jego planszetki i co pokolenie produkowalem mu jeden zasób każdego typu.
Czyli utrudniłem sobie bo jak nie miał zasobów to nie kradłem ale rozumiem że planszetka nie potrzebna i zawsze dostaje zasoby z kradzieży?

2. Czy symbol z karty korporacji w prawym górnym rogu jest traktowany jak symbol z kart projektów i liczy się w grze?

3. Jak interpretować efekt karty z Konferencji olimpijskiej nr 185: kiedy zagrywa kartę z symbolem nauki z tą włącznie umieść na niej 1 jednostkę nauki albo usuń z niej 1 jednostkę nauki i dobierz 1 kartę. Czyli zagrywam kartę nauki i chyba z innej karty nauki na której jest 1 jednostka nauki usuwam ją + biorę kartę? Potem jak znowu zagram kartę nauki to kładę zasób bo już nie mam skąd zabrać i następnie znowu jak zagram kartę nauki to ściągam zasób z tej wcześniejszej i biorę nową kartę. Tak? Coś z tłumaczeniem tutaj chyba jest, ale tak graliśmy.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3037
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 575 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

lesar pisze:1.W grze solo gramy z neutralnym przeciwnikiem, to oznacza że mogę zagrać zawsze kartę która obniża poziom produkcji innemu graczowi?
[...]
Czyli utrudniłem sobie bo jak nie miał zasobów to nie kradłem ale rozumiem że planszetka nie potrzebna i zawsze dostaje zasoby z kradzieży?
Tak, utrudniłeś sobie ;)
Instrukcja str. 13 "Wariant 1-osobowy" punkt 5 :wink:
lesar pisze: 2. Czy symbol z karty korporacji w prawym górnym rogu jest traktowany jak symbol z kart projektów i liczy się w grze?
Moim zdaniem tak. Instrukcja str. 6 "Karty" punkt 1. Symbol kategorii. Grafiki i treść sugerują że mają wpływ i się liczą.
lesar pisze: 3. Jak interpretować efekt karty z Konferencji olimpijskiej nr 185: [...] Tak?
Tak. Też tak gram 8)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

lesar pisze: 2. Czy symbol z karty korporacji w prawym górnym rogu jest traktowany jak symbol z kart projektów i liczy się w grze?

3. Jak interpretować efekt karty z Konferencji olimpijskiej nr 185: kiedy zagrywa kartę z symbolem nauki z tą włącznie umieść na niej 1 jednostkę nauki albo usuń z niej 1 jednostkę nauki i dobierz 1 kartę. Czyli zagrywam kartę nauki i chyba z innej karty nauki na której jest 1 jednostka nauki usuwam ją + biorę kartę? Potem jak znowu zagram kartę nauki to kładę zasób bo już nie mam skąd zabrać i następnie znowu jak zagram kartę nauki to ściągam zasób z tej wcześniejszej i biorę nową kartę. Tak? Coś z tłumaczeniem tutaj chyba jest, ale tak graliśmy.
2. Tak.
3. Tak to rozumiem i tak graliśmy.
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: piegat »

Ostatnio dwa razy pod rząd graliśmy w Terraformację z tym samym 4 osobowym składem. Za pierwszym razem wygrał gracz posiadający korporację Eco-Line (efekt trwały - potrzebujesz 7 jednostek roślinności aby wystawić obszar zieleni + dodatkowa produkcja zieleni na dzień dobry). Za drugim razem wygrała inna osoba która również wybrała Eco-Line. Pojawiły się więc komentarze że brak jest balansu wśród kart korporacji i że granie Eco-Line to gwarancja wygranej. Jakie Wy macie doświadczenia z tą korpo? Jesteście podobnego zdania?

Po tych dwóch partiach usłyszałem nawet sugestię że następnym razem powinniśmy wyeliminować z talii tą korporację.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5606
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 794 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

piegat pisze:Ostatnio dwa razy pod rząd graliśmy w Terraformację z tym samym 4 osobowym składem. Za pierwszym razem wygrał gracz posiadający korporację Eco-Line (efekt trwały - potrzebujesz 7 jednostek roślinności aby wystawić obszar zieleni + dodatkowa produkcja zieleni na dzień dobry). Za drugim razem wygrała inna osoba która również wybrała Eco-Line. Pojawiły się więc komentarze że brak jest balansu wśród kart korporacji i że granie Eco-Line to gwarancja wygranej. Jakie Wy macie doświadczenia z tą korpo? Jesteście podobnego zdania?
Po pierwsze, nie ten dział. Po drugie uwielbiam zarzuty o brak balansu po kilku partiach. Po trzecie nie, nie zauważyłem takiego problemu. Z moich zapisek wynika, że Ecoline wygrała 2 gry z 4, w kórych była obecna, raz będąc ostatnia. 2 gry wygrała też Minig Guild. Tharsis Republic, Credicore, Phoblog, Inventrix i Saturn Systems wygrały raz. Najwięcej, bo 3 razy wygrała... korporacja dla początkujących, więc to ona jest niezbalansowana!!!111oneoneone :D
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

mat_eyo pisze:
piegat pisze:Ostatnio dwa razy pod rząd graliśmy w Terraformację z tym samym 4 osobowym składem. Za pierwszym razem wygrał gracz posiadający korporację Eco-Line (efekt trwały - potrzebujesz 7 jednostek roślinności aby wystawić obszar zieleni + dodatkowa produkcja zieleni na dzień dobry). Za drugim razem wygrała inna osoba która również wybrała Eco-Line. Pojawiły się więc komentarze że brak jest balansu wśród kart korporacji i że granie Eco-Line to gwarancja wygranej. Jakie Wy macie doświadczenia z tą korpo? Jesteście podobnego zdania?
Po pierwsze, nie ten dział. Po drugie uwielbiam zarzuty o brak balansu po kilku partiach. Po trzecie nie, nie zauważyłem takiego problemu. Z moich zapisek wynika, że Ecoline wygrała 2 gry z 4, w kórych była obecna, raz będąc ostatnia. 2 gry wygrała też Minig Guild. Tharsis Republic, Credicore, Phoblog, Inventrix i Saturn Systems wygrały raz. Najwięcej, bo 3 razy wygrała... korporacja dla początkujących, więc to ona jest niezbalansowana!!!111oneoneone :D

Zgadzam się, aczkolwiek Ecoline jest bardzo wdzięczna do grania i zawsze polecam ją początkującym.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: lesar »

Pewnie przeoczyłem w instrukcji ale co się dzieje jak mam ostatnio kafelek oceanu a na planszy nie ma już pola z miejscem na ocean, bo 1 pole oceanu zakryłem zielenią?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

lesar pisze:Pewnie przeoczyłem w instrukcji ale co się dzieje jak mam ostatnio kafelek oceanu a na planszy nie ma już pola z miejscem na ocean, bo 1 pole oceanu zakryłem zielenią?
To w ogóle możliwe? Pól oceanów jest 12, nie liczyłem kart zapełniających ich miejsca, ale wątpię, by było ich więcej niż 3...
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: lesar »

Nie jest to możliwe! Cholipka, jeden kafel roślinności źle położyłem - w oceanie zasadziłem kwiatki kupując projekt standardowy...
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
ronczi
Posty: 332
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ronczi »

Czy za stolicę też gracz który ją zbudował ma punkty jakby była miastem (sąsiedztwo roślinności) (nie ma na żetonie miejsca na znacznik)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4133
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

To jest miasto, dodatkowo przynoszące punkty za oceany (inst. s.5).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5606
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 794 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

ronczi pisze:nie ma na żetonie miejsca na znacznik
To odwróć kafelek, miejsce się znajdzie :D
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Michał M »

Jeśli gramy na przykład na dwóch i przeciwnik spasuje, mogę zrobić 2 akcję i muszę kończyć swoją turę, czy mogę wtedy robić akcje do oporu?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Michał M pisze:Jeśli gramy na przykład na dwóch i przeciwnik spasuje, mogę zrobić 2 akcję i muszę kończyć swoją turę, czy mogę wtedy robić akcje do oporu?
Do oporu :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Wyciskasz ile fabryka dała.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Michał M »

Dzięki, tak właśnie nam się wydawało.

Pytanie może zbyt wcześnie zadane (za nami jedna gra), ale... te specjalne obszary do czegoś służą? Dzisiaj dwa tylko leżały na planszy i do końca nic nie robiły...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Michał M pisze:Dzięki, tak właśnie nam się wydawało.

Pytanie może zbyt wcześnie zadane (za nami jedna gra), ale... te specjalne obszary do czegoś służą? Dzisiaj dwa tylko leżały na planszy i do końca nic nie robiły...
Liczą się do potentata ziemskiego (tytuł albo nagroda). A tak to klimatycznie zapełniają planszę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4649
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1035 times
Been thanked: 1953 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Michał M pisze:Dzięki, tak właśnie nam się wydawało.

Pytanie może zbyt wcześnie zadane (za nami jedna gra), ale... te specjalne obszary do czegoś służą? Dzisiaj dwa tylko leżały na planszy i do końca nic nie robiły...
1) Tak jak już zostało wspomniane - liczą się do nagrody potentata
2) Możesz za ich pomocą zgarniać premie z planszy
3) Możesz stworzyć z nich nowy "punkt zaczepienia" dla lasów ;)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

warlock pisze:
Michał M pisze:Dzięki, tak właśnie nam się wydawało.

Pytanie może zbyt wcześnie zadane (za nami jedna gra), ale... te specjalne obszary do czegoś służą? Dzisiaj dwa tylko leżały na planszy i do końca nic nie robiły...
1) Tak jak już zostało wspomniane - liczą się do nagrody potentata
2) Możesz za ich pomocą zgarniać premie z planszy
3) Możesz stworzyć z nich nowy "punkt zaczepienia" dla lasów ;)
4) Niektóre jeszcze dodatkowo punktują (Obszar Metropolitalny, Stolica) :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Michał M »

Dzięki wielkie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Na karcie pisze usuń do trzech jednostek roślinności dowolnego gracza.
Te jednostki odkładam do puli ogólnej czy mogę je sobie wziąć?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Indar »

Usuń do puli, nie zabierz i dodaj sobie.
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: piegat »

lesar pisze:Czy w sytuacji na koniec gry po fazie produkcji kiedy mam 14 jednostek roślinności i zmieniam roślinność w obszary zieleni, po zapłaceniu 8 jednostek za kafelek (czyli zostaje 6 jednostek) i wyłożenie go na planszę gdzie jest bonus 2 jednostki, to dobieram je i mając znowu 8 jednostek wykładam następny kafelek zieleni?
Dla mnie to jest nadal dyskusyjna sytuacja.

Instrukcja mówi że gracze mają jeszcze raz możliwość zamienić roślinność w obszary zieleni zgodnie z kolejnością i z "normalnymi zasadami". A "normalne zasady" mówią że akcji do wykonania gracz ma 2. W takim razie bardzo podejrzane jest te wystawienie aż 3 lub więcej obszarów zieleni podczas jednej tury po zakończeniu gry.

Przykładowo:

Mam korporację Eco-Line i w momencie zakończenia gry po produkcji mam 18 jednostek roślinności. Kładę więc 2x obszar zieleni (to są już dwie akcje) za 14 jednostek roślinności. Pozostało mi 4 ale kładąc dwa obszary zieleni zyskałem 3 jednostki roślinności. Stać mnie więc na wyłożenie jeszcze jednego obszaru zieleni ale moje dwie akcje zostały już wyczerpane. Moim zdaniem, zgodnie z "normalnymi zasadami" w tym momencie czekam na swoją kolejną turę i dopiero wtedy umieszczam trzeci obszar zieleni.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

piegat pisze:
lesar pisze:Czy w sytuacji na koniec gry po fazie produkcji kiedy mam 14 jednostek roślinności i zmieniam roślinność w obszary zieleni, po zapłaceniu 8 jednostek za kafelek (czyli zostaje 6 jednostek) i wyłożenie go na planszę gdzie jest bonus 2 jednostki, to dobieram je i mając znowu 8 jednostek wykładam następny kafelek zieleni?
Dla mnie to jest nadal dyskusyjna sytuacja.

Instrukcja mówi że gracze mają jeszcze raz możliwość zamienić roślinność w obszary zieleni zgodnie z kolejnością i z "normalnymi zasadami". A "normalne zasady" mówią że akcji do wykonania gracz ma 2. W takim razie bardzo podejrzane jest te wystawienie aż 3 lub więcej obszarów zieleni podczas jednej tury po zakończeniu gry.
Normalne zasady dotyczą wykładania kafelków - że muszą sąsiadować z innymi, nie mogą stać na oceanach, dają bonusowe zasoby.
ODPOWIEDZ