Ortus Regni (Jon Sudbury)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Ortus Regni (Jon Sudbury)

Post autor: Kosternik »

Nie ma jeszcze tematu, więc zakładam bo gra oczarowała mnie swoją oprawą.
Może ktoś przypadkiem chciałby wydać to u nas? Ewentualnie może ktoś podzieli się wrażeniami jeśli grał?

Ortus Regni to gra nawiązująca do okresu schyłkowego wczesnego średniowiecza w Anglii, okresu kiedy wikingowie najeżdżali anglosaskie królestwa (serial Wikingowie podkręci klimat). Walka i polityczne przepychanki z sąsiadami oraz zagrożenie najazdami wikingów nie tylko z morza, ale i z lądu.

Trzymam za słowo Edytę z Bazgrania, która postara się wrzucić jakąś recenzję na przełomie marca/kwietnia.

Źródła:
http://ortusregni.com/
https://boardgamegeek.com/boardgame/159469/ortus-regni
https://www.facebook.com/ortusregni/
http://bazgranie.znadplanszy.pl/2016/10 ... 3204380639
http://bazgranie.znadplanszy.pl/2017/04 ... a-obrazow/
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2017, 10:31 przez Kosternik, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Re: Ortus Regni - klimat wczesnego średniowiecza

Post autor: Yatzek »

Ha! właśnie też "w tym siedze" ostatnio.

Zgadzam się, że design kart bez żadnych napisów jest szokiem.
Początkowo również graficzna mieszanka stylów, nawiązująca do średniowiecza, ale "każda z innej parafii",
sprawia że myślimy - o co tutaj chodzi...??

Ale po paru grach (na razie tylko aplikacja vs AI - ale bardzo dobra) - wszystko zaczyna pasować i uważam, że jest doskonale.

Czuć klimat znany z "Wikingów": walki książąt między sobą i odpierających jednocześnie nordyckich najeźdźców.

Produkuję właśnie PnP i mam nadzieję, że w gronie 3-4 osobowym, będzie się lała krew wasali, będą podstępy, najazdy i jatka :)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1216
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 373 times
Been thanked: 264 times

Re: Ortus Regni - klimat wczesnego średniowiecza

Post autor: Deem »

Czy ktoś, kto grał w wersję "retailową" mógłby rzucić okiem na print and play i powiedzieć, czy zawartość jest taka sama tzn. są te same karty, czy też pnp jest tylko okrojoną wersją demo?

Nie wiem, czy drukować czy od razu kupić wersję pudełkową.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Ortus Regni - klimat wczesnego średniowiecza

Post autor: Kosternik »

Moja mała kolekcja, a myślę o...
saltamontes
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:04

Re: Ortus Regni - klimat wczesnego średniowiecza

Post autor: saltamontes »

Deem pisze:Czy ktoś, kto grał w wersję "retailową" mógłby rzucić okiem na print and play i powiedzieć, czy zawartość jest taka sama tzn. są te same karty, czy też pnp jest tylko okrojoną wersją demo?

Nie wiem, czy drukować czy od razu kupić wersję pudełkową.
Tak, wersja print and play to pełna wersja. Nazywana jest treningową, bo zawiera napisy na kartach, ale są tam wszystkie talie, wszystkie karty do gry w tej samej liczbie.

Edyta z Bazgrania :)
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Ortus Regni - klimat wczesnego średniowiecza

Post autor: Kosternik »

saltamontes pisze:
Deem pisze:Czy ktoś, kto grał w wersję "retailową" mógłby rzucić okiem na print and play i powiedzieć, czy zawartość jest taka sama tzn. są te same karty, czy też pnp jest tylko okrojoną wersją demo?

Nie wiem, czy drukować czy od razu kupić wersję pudełkową.
Tak, wersja print and play to pełna wersja. Nazywana jest treningową, bo zawiera napisy na kartach, ale są tam wszystkie talie, wszystkie karty do gry w tej samej liczbie.

Edyta z Bazgrania :)

Dzięki Edyto za recenzję - właśnie organizuje się przesyłka na 6 graczy ;)
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1216
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 373 times
Been thanked: 264 times

Re: Ortus Regni - klimat wczesnego średniowiecza

Post autor: Deem »

saltamontes pisze:
Deem pisze:Czy ktoś, kto grał w wersję "retailową" mógłby rzucić okiem na print and play i powiedzieć, czy zawartość jest taka sama tzn. są te same karty, czy też pnp jest tylko okrojoną wersją demo?

Nie wiem, czy drukować czy od razu kupić wersję pudełkową.
Tak, wersja print and play to pełna wersja. Nazywana jest treningową, bo zawiera napisy na kartach, ale są tam wszystkie talie, wszystkie karty do gry w tej samej liczbie.

Edyta z Bazgrania :)
Dziękuję, pnp wydrukowane, jeszcze tylko oznaczenie talii i paciorki :)

Na ile osób gra się sprawdza? We 2 nie brakuje dodatkowych rywali? Powyżej 4 nadal jest grywalna (zwłaszcza biorąc pod uwagę eliminację graczy)?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
saltamontes
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:04

Re: Ortus Regni - klimat wczesnego średniowiecza

Post autor: saltamontes »

Tak jak napisałam w recenzji grałam głównie na dwie osoby i na trzy też, ale ze zdefiniowaną już talią tzw. treningową. Mi się gra we dwójkę podoba - jest szybka, intensywna i można sobie łatwo zestawiać dwie różne talie graczy, np. umawiając się, by jedna osoba grała tą samą talią i próbując testować różne odpowiedzi na nią. Co do gry w większym gronie: założeniem tej gry jest eliminacja przeciwników. Ktoś musi odpaść w trakcie rozgrywki, co więcej często dwie osoby będą atakować najsłabszą. Jeśli komuś to przeszkadza, to gra nie będzie dla niego "grywalna". Jeśli podchodzimy do rozgrywki ze świadomością, że podstawą i celem gry jest wyeliminowanie rywali, to powinno być ok.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Ortus Regni - klimat wczesnego średniowiecza

Post autor: vinnichi »

Uwaga odkopuję trupa!! Ale jestem pod ogromnym wrażeniem po pierwszych 3 partiach właśnie tego skondensowania. Prościutka mechanika a tyle zabawy zarówno w tworzeniu decku jak i podczas rozgrywki, która raptem trwa 20-40 min? Wygląda na to że Ortus będzie często do nas wracał, dużo ciekawych decyzji w każdej partii!!
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1736 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Ortus Regni - klimat wczesnego średniowiecza

Post autor: pwoloszun »

Podbijam :)

Zawsze chcieliscie sprobować LCG-a/CCG-a w stylu Magica/Gry o Tron LCG/NetRunnera, ale pula kilku tysiecy kart Was oniesmielala?

Dżentelmeni wzieli na ruszt starą (2014), zapomnianą karcianka, gdzie w jednym pudelku macie pelnoprawnego LCG/CCG.
W 30min nie tlyko zagracie mięsistą, pelnoprawna partię pełną ciężkich decyzji, ale w tym czasie zdążycie jeszcze PRZED partią zbudować swoj unikalny deck!

Na deser poczujecie klimacik (jesieni) sredniowiecza z Lordami, Vasalami, lennami, kosciolem pchajacym sie do polityki, zdradą, intrygą, rycerskimi turniejami, wystawnymi ucztami i wiele, wiele więcej! A na końcu czeka starość i... śmierć.
No chyba, ze przedluzycie linię swojego rodu i zadbacie o zdrowie i (jakże kruche) zycie swego potomka...

Dżentelmeni serdecznie zapraszaja do odsluchu: Ortus Regni - na gorąco po partii.

Dostepne m.in. na:
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Ortus Regni - klimat wczesnego średniowiecza

Post autor: vinnichi »

Pewnie za jakiś czas trzeba będzie zrobić rewizję po jakiś 20-30 partiach ale wczorajsze dwie tylko podpompowały ocenę. W pierwszej rozgrywce zostałem paskudnie przejechany przez Wikingów, nie pomogły gigantyczne mury, tych drani napływało tylu że nie dałem rady a niestety "kolega" po drugiej stronie okazał się zwykłym .... już szukam... o Efialtesem!!. Pięknie wskazywał im drogę do moich zameczków a kartami intryg rozkradał ostatnie dobra jakich nie unieśli wikingowie. Jednak szybka weryfikacja decku, wzmocnienie talii wasalami i kartami zdrad skutecznie wytrąciło asy z ręki byłego kolegi. Bez kart na ręku, bez wież i mnichów stał po prostu z gołą dupą i czekał na ostatni cios. Piękna gra!
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ