Cytadela (Citadels)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6464
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 595 times
Been thanked: 948 times

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: Odi »

No wiesz, gra ma już swoje lata i nie ma się co nad nią rozwodzić.

Na pewno jest niezła dla początkujących planszówkowiczów:
- jest tania
- jest atrakcyjna graficznie
- można grać w 2-8 osób i w każdym składzie jest całkiem fajnie (optymalnie 5-7 chyba...)
- to po prostu dobra gra. Może nie wybitna, ale dobra

Reasumując - warto mieć
I lepiej się pospiesz, jeśli naprawdę chcesz kupić, bo dodruku polskiego wydania nie będzie, a w sprzedaży zostały tylko pojedyńcze egzemplarze...
Tylko jedna podstawowa sprawa - zanim kupisz, zastanów się, czy wykorzystasz podstawowy atut Cytadeli, czyli fajną rozgrywkę na 5-8 osób. Jeśli zamierzasz w C grać tylko w 2-4 osoby, to chyba warto szukac czegoś innego
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: Geko »

Moim zdaniem optimum to 4-5 osób. Przy mniejszej ilości jest dziwacznie i nudnawo, przy większej ilości gra zbytnio się wlecze i ma się zbyt mały wybór.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
shadowrun
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2008, 12:59
Lokalizacja: Gniezno

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: shadowrun »

Gra średnia jak dla mnie. Szybko nam się znudziło, może dlatego że graliśmy w 4-osobowym gronie. No i potrafi wzbudzić negatywne emocje czasem więc trzeba uważać z kim się gra :D
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: rufio »

A u mnie dalej od czasu do czasu się pojawia. Wszystkim naprawdę przypadła do gustu.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: BloodyBaron »

według mnie naprawdę dobra pozycja dla 5-6 osób.
_________
Moje gry
shadowrun
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2008, 12:59
Lokalizacja: Gniezno

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: shadowrun »

BloodyBaron pisze:według mnie naprawdę dobra pozycja dla 5-6 osób.
Niestety mam problem żeby zebrać taką ekipę. Dlatego muszę unikać gier które dobrze "chodzą" na więcej niż 4 graczy.
Wracając do tematu - Cytadela nie jest złą grą. Zresztą gdyby taka była to bym nie zlaminował całej talii :)
Rozgrywka ma spory atut - jest szybka i lekka. Można namówić do gry dość przypadkowe osoby.
No i to jest moja pierwsza, kupiona po wielu latach przerwy gra więc mam do niej jakiś sentyment!
Wercyngoteryx
Posty: 20
Rejestracja: 16 sty 2008, 12:32
Lokalizacja: Luboń/k. Poznania
Kontakt:

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: Wercyngoteryx »

shadowrun pisze:No i potrafi wzbudzić negatywne emocje czasem więc trzeba uważać z kim się gra :D
Podobne emocje potrafi wzbudzić także chińczyk. Ale zdecydowanie zgadzam się z opinią że podejście (i charakter) osób uczestniczących w grze to poważny współczynnik udanej rozgrywki. W mojej historii najbardziej emocjonująca rozgrywka odbyła się przy 4 -osobowymskładzie.
shadowrun
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2008, 12:59
Lokalizacja: Gniezno

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: shadowrun »

Chińczyk jest losowy,a w Cytadeli z pełną premedytacją wybiera się zabójcę lub złodzieja i robi rywalowi "kuku". W grach losowych jednak można wszystko zrzucić na kostkę, w grach decyzyjnych wszystko jest przejrzyste. Dlatego w Cytadele nie powinny grać osoby, które traktują rozgrywkę zbyt emocjonalnie, przenoszące jej skutki do prawdziwego życia.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: Smoku »

Przez trzy lata grania w Cytadelę nie zauważyłem ,żeby generowała jakieś straszne konflikty przy stole i zawsze chętnie do niej wracamy. To właśnie dzięki niej córki nauczyły się ,że gra to gra ,a nie walka o przywództwo w stadzie.W jednej turze okradają naszą postać lub zabijają ,a w następnej to my okradamy lub zabijamy innych. Budujemy i niszczymy,a za chwilę inni niszczą nasze budowle .Ta odrobina napięcia i negatywnych emocji tylko podgrzewa rozgrywkę bez niszczenia przyjemności z grania. Myślę ,że pomimo coraz większej ilości gier w moich zbiorach ,Cytadela pozostała grą numer jeden.
katarzynka
Posty: 11
Rejestracja: 02 cze 2008, 20:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: katarzynka »

hej,
ostatnio kupilam cytadele, ale niestety po ang. moje towarzystwo z ang. slabo sobie radzi, wiec mam prosbe: czy ktos moglby zrobic fotki/przepisac oryginalne teksty z 'fioletowych' kart z polskiej edycji? prosze prosze prosze :)
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: piechotak »

http://www.rebel.pl/repository/files/in ... _pelna.pdf - polskie tłumaczenie instrukcji wraz z fioletowymi dzielnicami. Niestety nie ma tu tłumaczenia kart dzielnic z dodatku.
masterek007
Posty: 4
Rejestracja: 01 gru 2008, 12:47

Cytadela

Post autor: masterek007 »

Czy ktoś wie, czy idzie jeszcze kupić tą grę w jakimś zaufanym sklepie ? Chodzi mi o nową.
Bo cos cięzko idzie mi szukanie :/
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cytadela

Post autor: waffel »

I zaiste świetny to powód na zakładanie nowego wątku.

Przenosze - Don Simon
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Cytadela (Citadels)

Post autor: Tycjan »

Na stronie FFG pojawiła się aktualizacja oficjalnego FAQ do Citadels: http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=1395
Zawiera erratę oraz pytania i odpowiedzi na temat postaci (ich specjalnych właściwości) oraz dzielnic.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ