Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Zonkul »

Właściwie to skąd wziął się pomysł podzielenia kart w grze na 3 talie??
Bo rozumiałbym gdyby jedne były mocniejsze, a inne słabsze, i losowałoby się np. 2 mocne, 3 średnie i 2 słabe..

Obecnie niektóre karty są bezużyteczne, a inne bardzo silne i czasem trafia się tak, że z 7 kart nie da się ugrać nic,a czasem nie wiadomo co zagrać, bo taki urodzaj..Dobrze byłoby je pogrupować wg. siły.

Składanie combo do mnie nie przemawia - zagrałem wiele razy i tak na dobrą sprawę przy takiej ilości kart szansa na trafienie interesującego komba są małe..próbowałem składać takowe do gry jednoosobowej i faktycznie ugranie tych 80 pkt. nie jest niemożliwe, ale z całej talii I wybrałem 10 usprawnien wartych uwagi oraz 8 pomocników...tylko:P

Pozdro
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: dasilwa »

Ja w ostatniej partii miałem takie mini combo. Jako pomocnika miałem Rybaka a z małych usprawnień trafiła mi się wędka, tratwa i kanu. Idealny zestaw na łowienie rybek :)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Agricola

Post autor: FormatC »

mst pisze: Przyszło mi nawet do głowy, że rozgrywka znakomicie naśladuje uciążliwość życia XVII-wiecznego rolnika. Długi czas rozkładania i składania gry, mnóstwo zabawy z dokładaniem znaczników przez całą partię, dużo tekstu na kartach i sporo niejasności w instrukcji. Dosyć zaskakuje mnie tak wysoka ocena Agricoli na BGG.
Musze przyznac, ze ja tez, po pierwszej rozgrywce, zauwazylam dokladnie te same wady... Zwierzatka sa slodkie, to prawda, ale fakt, ze gra wymaga mnostwo miejsca a samo przygotowanie miliona plansz to ok. 15-20 min (z potasowaniem i wybraniem wszystkich kart) zdecydowanie przemawia na jej niekorzysc. :( W ogole, wielkosc Agricoli (w sensie powierzchni, ktora zajmuje i ktora trzeba "kontrolowac" :) ) zdecydowanie mnie przytlacza. Przez to, w trakcie samej gry, ciagle zapominalam o dokladaniu tych wszystkich znacznikow owieczek, kamieni, gliny itp. Teraz juz, przewaznie :D , o tym pamietam, ale pewien "niesmak" pozostal. :?

Dzieki tym niedociagnieciom Agricoli, podniosla sie moja ocena Caylusa, ktory, uwazam, jest podobnie "mozgozerny" a przy tym o wiele bardziej "elegancki". :)

Reasumujac, Agricola JEST dobra i lubie w nia grac, ale, w moim odczuciu, powinna zamienic sie miejscami z caylusem... :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

Ja w sumie nie mówiłem, że to wady - raczej, że ta uciążliwość to nawet klimatyczna jest. :wink:
No i wysokiemu miejscu na BGG nie powinienem się za bardzo dziwić bo to przecież ranking tworzony przez planszówkomaniaków natomiast bardzo jestem ciekaw jak Agricola przyjmuje się wśród osób, które lubią od czasu do czasu zagrać w planszówkę ale nie ekscytują się grami zbyt mocno (jak np.moja żona :) ).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Agricola

Post autor: FormatC »

hihi, klimatyczne. :)) No moze, moze. ;)

Probowalam pokazywac Agricole "nieplanszowkowym" koleznakom i zanim zaczelysmy grac, to juz sie znudzily. Narzekaly, ze za duzo "wszystkiego" i uparly sie, ze nie sa w stanie tego ogarnac... :| Moze zle tlumaczylam, moze, gdyby skusily sie jednak na te jedna rundke, to wszystko staloby sie jasne, ale problem w tym, ze one W OGOLE nie chcialy w to grac bo ilosc zasad/elementow je przytloczyla. :(
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

IMHO dla "nieplanszówkowego" gracza dużym problemem będzie niesamowicie zawiła punktacja. Zwykle ludzie chcą wiedzieć co zrobić żeby wygrać i może też jak ich sytuacja wygląda w porównaniu z przeciwnikami. Sądzę, że w Agricoli dobre zrozumienie punktacji jest jeszcze znacznie trudniejsze od dobrego zrozumienia reguł i mechanizmów.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Usul »

A moim zdaniem jest to plus - bo nikt np. w srodku gry nie zniecheci sie tym, ze mu slabiej idzie. Poza tym dreszczyk emocji przy koncowym przeliczaniu.. Dla mnie to jest zaleta, ze punkty sa wlasciwie za wszystko, bo inaczej byly by elementy gry po prostu nie uzywane..
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: Tommy »

Co jakiś czas zerkam na listę na BGG i .... bytło 8,2 ; potem 8,22 ; teraz już 8,24 .... kiedy będzie na pierwszym? Ja stawiam, że jeżeli to sie nie zatrzyma nagle, bo po prostu pewnego poziomu nie przeskoczy (tak kiedyś zakładałem, a to już jest wyżej) to jednak wygląda na to, że będziemy mieli nowego "króla" na tronie.

Pytanie tylko jak szybko się to stanie?

A z innych kwestii. tak jak FormatC miała problemy z wciągnięciem nowych osób, tak podobnie jest u mojego kolegi który kupił (tym samym na razie ja nie chcę kupować, zanim nie spróbuję u niego zagrać) i uczy sie zasad jakieś ..... 3-4 tygodnie. Poległ już co najmniej trzy razy w połączeniu zasady + kieliszek (kilka) wina - po prostu usypia nad regułami.

Muszę w końcu albo kupić albo pożyczyć, bo czuję, że ta instrukcja przerośnie w końcu chęci do nauczenia i gra przeleży kilka miesięcy po czym zostanie sprzedana.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

Moim zdaniem gra sama w sobie jest intuicyjna pomimo dużej ilości rzeczy które można zrobić. Niestety intrukcja jest słabo napisana. Agricola nadaje się dla "niedzielnych" graczy ale musi być dobry opiekun, który potrafi dobrze wytłumaczyć zasady bez przytłaczania nimi. Nie wiem czy jest dobrym pomysłem tłumaczenie kart które dopiero się pojawiają, czy zagranie np jeden tury szkoleniowo. Niestety wiele osób jak słyszy że tłumaczenie zasad zajmie około 10 minut uważa że nie da rady temu podołać i przestają słuchać.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: Tommy »

yosz pisze: Niestety wiele osób jak słyszy że tłumaczenie zasad zajmie około 10 minut uważa że nie da rady temu podołać i przestają słuchać.
10 minut? To ja zdecydowanie dłużej zazwyczaj tłumaczę AOE3 (choć fakt, faktem, że biorę pod uwagę sytuację kiedy uczę osoby z minimalną znajomością gier planszowych - a tego się wystrzegam). Jako pierwsza gra statutowo w mojej rodzinie / towarzystwie - idzie TTR:Europa. AOE3 to nie jest gateway i z tego co widzę Agricola też nim nie jest na pewno.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

No właśnie 10 minut nie jest długim czasem moim zdaniem ale widziałem ludzi wymiękających po 5 minutach, a po rozgrywce ze zrezygnowaniem mówiących: "to może jeszcze raz w to samo bo mi sie nie chce poznawać nowej gry" (tą grą był "Galaxy Trucker")
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

mst pisze:IMHO dla "nieplanszówkowego" gracza dużym problemem będzie niesamowicie zawiła punktacja.
Nie prawda. Starczy powiedzieć, że w grze ważne jest żeby mieć wszystkiego po trochu, bo jak się czegoś nie ma to się leci na minus. I tyle. Mi nie zdarzyło się jeszcze ani razu liczyć ile mam punktów. Po prostu staram się rozwijać w miarę równo wszędzie + wykorzystać karty i w jakiejś tam dziedzinie spróbować ugrać ciut więcej. Sprawdza się za każdym razem.
12' inches and single
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

Jasne, jeśli ktoś lubi granie a wynik nie ma dla niego większego znaczenia to O'K. Z moją żoną tak właśnie jest ale mimo to przed ostatnią turą chciała wiedzieć, które z jej zagrań miało większy sens a to naprawdę wymagało dosyć rozbudowanej oceny dotychczasowego stanu posiadania i przeliczenia tego co da się uzyskać na poszczególnych polach. Oprócz tego jeśli wkładam sporo wysiłku w zaplanowanie rozgrywki (a w Agricolę bez planowania to IMHO granie nie ma sensu) to staram się też osiągnąć jak najlepszy rezultat a to już pociąga za sobą oprócz dokładnej analizy swojej sytuacji i możliwości także sytuacji i możliwości przeciwników. Przy czym nie mówię, że to źle. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

mst pisze:Jasne, jeśli ktoś lubi granie a wynik nie ma dla niego większego znaczenia to O'K.
Wynik ma znaczenie. To, że nie liczę punktów nie przeszkadza mi wygrywać. Po prostu czuję się tę grę dość intuicyjnie i duże punktowanie samo wychodzi. A co do zdobywania punktów w ostatniej rundzie to dość łatwo sprawdzić, czy dany ruch da nam 3 punkty zwycięstwa, czy może 2 lub 4. Żadna z 10 osób z którymi grałem nie analizowała punktacji, a dla każdego z nas wynik miał znaczenie.
12' inches and single
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

Styku pisze:A co do zdobywania punktów w ostatniej rundzie to dość łatwo sprawdzić, czy dany ruch da nam 3 punkty zwycięstwa, czy może 2 lub 4.
Dość łatwo to prawda ale też dość żmudnie - np. jest sporo kategorii, które musimy przepatrzeć pod kątem tego czy dodatkowa zdobycz w danej kategorii przyniesie też dodatkowy punkt czy nie. Możliwe, że to wrażenie u nas spotęgowała rozgrywka 2-osobowa, w której na planszy jest luźniej i możliwości rozegrania ostatnich 2-3 ruchów było b.dużo.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: dasilwa »

Tommy pisze:Co jakiś czas zerkam na listę na BGG i .... bytło 8,2 ; potem 8,22 ; teraz już 8,24 .... kiedy będzie na pierwszym? Ja stawiam, że jeżeli to sie nie zatrzyma nagle, bo po prostu pewnego poziomu nie przeskoczy (tak kiedyś zakładałem, a to już jest wyżej) to jednak wygląda na to, że będziemy mieli nowego "króla" na tronie.

Pytanie tylko jak szybko się to stanie?
Lada dzień :) ocena Agricoli już 8,28
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Usul »

STAŁO SIĘ !!
Agricola No. 1 na BGG !!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Agricola

Post autor: jax »

Usul pisze:STAŁO SIĘ !!
Agricola No. 1 na BGG !!
Heh, a ja wlasnie po 18 partii podnioslem swoj ranking do 10. Jedyna moja 10 na bgg. Zadna gra nie dorownuje jej absolutnie w replayability.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

Myślę, że sporo osób podnosi ocenę po kolejnych rozgrywkach (bardzo mnie to cieszy - muszę się zmobilizować do kolejnych partii :) ) - ocena na BGG rośnie bardzo szybko a ilość ocen nie.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Usul »

Ja jeszcze nie wystawilem oceny - jestem po 1 grze i staram sie zagrac min. 3 razy w cos zanim wystawie ocene.. Ale po pierwszej szykuje sie bardzo wysoka nota - jak wysoka wyjdzie po kolejnych grach ;)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: bazik »

patrze co usul ma wpisane w lokalizacji i nie moge sie powstrzymac.... valmont, to ty? :-D
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 308
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Usul »

Nie, mialem wpisane B-stok/Wwa, ale piekno jego wpisu w lokalizacji.. Coz sciagnalem - mam nadzieje, ze nie pociagnie mnie za to do odpowiedzialnosci za prawa autorskie.. Wszak oboje kochamy owe piekne miasto ;)
Awatar użytkownika
Amen
Posty: 62
Rejestracja: 26 lis 2006, 22:34
Lokalizacja: Czeladź

Re: Agricola

Post autor: Amen »

No i Agricola zdetronizowała Puerto Rico :D
The spice must flow
Gamer tag: AmennPL
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Don Simon »

mst pisze:Myślę, że sporo osób podnosi ocenę po kolejnych rozgrywkach (bardzo mnie to cieszy - muszę się zmobilizować do kolejnych partii :) ) - ocena na BGG rośnie bardzo szybko a ilość ocen nie.
Ja obnizam coraz bardziej...
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

Nie sądziłem, że dożyję tej chwili, w której nasze oceny jakiejś gry podążą w tym samym kierunku. :P
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ