Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

Do tych tutoriali dodałbym tylko jedno - najpierw rozpiszcie na kartce wszystkie wymiary uwzględniając planszę i instrukcję. I wynieście przed pomiarami pokrywkę od pudła do drugiego pokoju :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

Lothrain pisze:Do tych tutoriali dodałbym tylko jedno - najpierw rozpiszcie na kartce wszystkie wymiary uwzględniając planszę i instrukcję. I wynieście przed pomiarami pokrywkę od pudła do drugiego pokoju :)
Internet nie zapomina :mrgreen:
Order of gamers ma filmiki z klejeniem takich wyprasek. W Pl to klej Magic będzie potrzebny. Metoda z OoG to robienie na bieżąco, nie trzeba mierzyć za dużo przed robieniem - tylko spód i wysokość.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 87 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

ChlastBatem pisze:
wirusman pisze:A ja się pochwale że mam zrobione już 50% wypraski w robinsonie, takiej jak ta: Wypraska.
Też chętnie bym się dowiedział trochę więcej na temat jak to zrobić :)

O takie cudo chodzi?
http://www.artequipment.pl/p1964,plyta- ... 100cm.html

Czy może są lepsze i sprawdzone sklepy z tym?
Ja taką płytę kupiłem za 22 zł na necie, kolor czarny.

I tak jak kolega podał linijka, ostry nóż, klej i do dzieła :) Mój robinson właśnie jest na ukończeniu, czekam tylko na wyschnięcie kleju.

Podstawka z dodatkiem wejdzie bez problemu do jednego pudełka, tylko trzeba wyrzucić oryginalną wypraskę, inaczej jest moim zdaniem za mało miejsca na dodatkowe karty. Chociaż wszystkie żetony się zmieściły:)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Maxxx76 »

A ja zakupiłem mały organizer. Pięknie się dopasował i żetony nawet całkiem, całkiem się z niego wyjmuje ;-)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

Ostatnio wpadł mi pomysł na kilka naklejek pomocniczych na czarne pionki:
- symbole dachu, palisady i broni do wskazywania ich poziomu
Spoiler:
- liczby 5, 6, 7 symbolizujące kolejne poziomy dachu i palisady ("5" po drugiej stronie pionka z dachem lub palisadą, a "6" i "7" współdzielą kolejne 2 pionki z obu stron)
Spoiler:
TUTAJ plik pdf do ściągnięcia.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

Zaczalem grac dzisiaj w dodatkowy scenariusz - poszukiwania Livingstone'a. Nasuwaja mi sie dwa pytania. Czy akcja przeszukiwania obozu (totem) traktowana jest jako akcja eksploracji? Czy w jakis sposob da sie usuwac znaczniki potrzeby uzycia dodatkowych ludzikow z pola eksploracji? Doszedlem do absurdalnej sytuacji, ze nie moge wykonac praktycznie zadnej akcji eksploracji - gram we 2 (4 pionki), na tali leza 4 dodatkowe znaczniki ludzikow. Zeby eksplorowac musialbym uzyc 5 ludzi. A moze po kazdej udanej akcji eksploracji odrzuca sie te znaczniki?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Rockas »

Pixa pisze:Zaczalem grac dzisiaj w dodatkowy scenariusz - poszukiwania Livingstone'a. Nasuwaja mi sie dwa pytania. Czy akcja przeszukiwania obozu (totem) traktowana jest jako akcja eksploracji? Czy w jakis sposob da sie usuwac znaczniki potrzeby uzycia dodatkowych ludzikow z pola eksploracji? Doszedlem do absurdalnej sytuacji, ze nie moge wykonac praktycznie zadnej akcji eksploracji - gram we 2 (4 pionki), na tali leza 4 dodatkowe znaczniki ludzikow. Zeby eksplorowac musialbym uzyc 5 ludzi. A moze po kazdej udanej akcji eksploracji odrzuca sie te znaczniki?
Znaczniki dodatkowych pionków obowiązują tylko podczas najbliższej eksploracji. Po tym należy je usunąć (bez względu na to czy akcja była udana czy nie). Dlatego trzeba w miarę regularnie eksplorować, bo chwila nieuwagi i może dojść do sytuacji, którą opisałeś.

Co do akcji przeszukiwania obozu to ja jej nie traktuje jako typowej "akcji eksploracji" i wykonując ją nie biorę pod uwagę leżących na planszy znaczników dodatkowych pionków z pola eksploracji. Nie wiem czy to jest zgodne z zasadami, ale w końcu na karcie scenariusza nic nie ma napisane, że należy traktować to jak eksplorację (choć na początku miałem wątpliwośći, bo obok jest zielony symbol z lunetą)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

Ja właśnie w związku z tą lunetą traktuję przeszukiwanie obozu jako eksploracje.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Tyrogus
Posty: 54
Rejestracja: 03 lut 2012, 21:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Tyrogus »

Pixa pisze:...Czy w jakis sposob da sie usuwac znaczniki potrzeby uzycia dodatkowych ludzikow z pola eksploracji? Doszedlem do absurdalnej sytuacji, ze nie moge wykonac praktycznie zadnej akcji eksploracji - gram we 2 (4 pionki), na tali leza 4 dodatkowe znaczniki ludzikow. Zeby eksplorowac musialbym uzyc 5 ludzi. A moze po kazdej udanej akcji eksploracji odrzuca sie te znaczniki?
Wydaję mi się, że obowiązuje przy tym Zasada Jednego Żetonu i po każdej akcji eksploracji taki żeton się odrzuca. Chyba, że jest jakaś specjalna zasada w scenariuszu.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Czy akcja przeszukiwania obozu (totem) traktowana jest jako akcja eksploracji?
Na karcie scenariusza:
Na kafelkach z totemem należy przeprowadzić specjalną Akcję Eksploracji...
Wydaję mi się, że obowiązuje przy tym Zasada Jednego Żetonu i po każdej akcji eksploracji taki żeton się odrzuca. Chyba, że jest jakaś specjalna zasada w scenariuszu.
Znowu z pomocą przychodzi karta Scenariusza :D
Uwaga! W tym scenariuszu na polu Akcji Eksploracji może znajdować się dowolna liczba żetonów "-1 pionek" - należy zignorować regułę Tylko jednego żetonu
Co nie zmienia faktu, że te znaczniki pozostają tam do najbliższej Eksploracji, jak ktoś pisał :)
Ostatnio zmieniony 16 sie 2014, 23:55 przez Peter128, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 131
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: minnen »

wirusman pisze:Najlepiej ciąć nożem np do tapet, same ostrze musi być cienkie i ostre jak katana. A do klejenia kupiłem klej do styropianu i pianki:)
Ja zamiast ciąć piankę (i palce :wink: ) zrobiłem sobie na zamówienie coś takiego (koszt 35 + 15 wysyłka):
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Jak ktoś chętny, mogę na pw podać namiary na firmę która zrobiła dla mnie to cudo :wink:
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Maxxx76 »

Niezłe cacko:)
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Wertigo »

Fajnie wygląda ale czy wygodnie z tych przegródek wyjmuje się te wszystkie znaczniki i piony?
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 131
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: minnen »

Trochę uciążliwe było wyjmowanie znaczników jedzenia/drewna/skór ale po wsypaniu znaczników z 3 edycji problem zniknął ;)
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Wertigo »

A zmieści się w tym pudle tez dodatek?
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 131
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: minnen »

Dodatku nie mam więc nie wiem, ale pudełko można sobie zamówić dowolnego kształtu i rozmiaru, z dowolnym grawerem i dowolną ilością i głębokością przegródek. Ja załatwiałem wszystko mailowo, opisując jaki efekt końcowy chciałbym uzyskać, po paru dniach dostałem w pdfie projekt pudełka który idealnie odzwierciedlał to co napisałem. Domyślam się że nie można tu nic reklamować, więc na pw mogę podać namiary, chociaż takich firm jest w necie pełno, wystarczy poszukać.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 206 times
Been thanked: 605 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ayaram »

Nie no... wszystko ładnie pięknie, ale weź tu jedno takie, to potem do wszystkiego będziesz chciał ;) generalnie wsio fajnie oprócz tej przykrywki, wygodniejsza by była chyba taka tylko na wcisk, albo wsuwana, niż taka stercząca ciągle ; ).

Chociaż zrobić takie normalne pudło do przenośnej neuroshimy z wyrysowaną planszą na wieczku hmmm... :?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

Ayaram pisze:
Chociaż zrobić takie normalne pudło do przenośnej neuroshimy z wyrysowaną planszą na wieczku hmmm... :?
Super pomysl :-) To ja poprosze namiary na te firme na PW.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

Również poproszę o namiary na tę firmę.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: janekbossko »

A jaki byl koszt pudelka?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: zioombel »

janekbossko pisze:A jaki byl koszt pudelka?
jest napisane 35 zł plus koszt wysyłki.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

Apeluję:

- by wątpliwości dotyczące zasad, ich interpretacji i wszelkie tego typu uwagi do przebiegu rozgrywek RC zamieszczać w oddzielnym wątku TUTAJ
- by prośby o podesłanie czegokolwiek na PW niech się odbywają poprzez ów priv. Wyobraźcie sobie, że nagle 30 osób zapragnie wejść w posiadanie namiarów na w/w firmę i każdy zrobi z tego powodu oddzielny wpis. Jak coś chcecie na priva, to sami piszcie używając PW. (nie mam nic do tej firmy - może sam się skuszę na pudełko)
- by admin czy moderator trochę uporządkował ten wątek.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 52 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

A ja w końcu zabrałem się za robotę i zrobiłem swoją wypraskę. Robinson + HMS wchodzi bez problemu, nawet jeszcze miejsce zostało (biorąc pod uwagę że miejsca na żetony odkryć i znaczniki specjalnie zrobiłem większe niż trzeba było ;) )

Pewnie gdybym robił jeszcze raz, zmieniłbym trochę układ. Ale nie jest źle. Koncepcje miałem troszkę inną, w trakcie robienia pozmieniałem kilka rzeczy (okazało się że mam więcej miejsca niż przewidywałem) i chyba nawet lepiej to wyszło.

Po wyciągnięciu planszy, instrukcji, książeczki z kampanią HMS, wszystkich scenariuszy (z dodatkowymi włącznie), postaci, planszy z HMS'a.
Spoiler:
Górna część rozłożona, można sobie rozstawić na/obok planszy.
Spoiler:
I dół pudełka, wszystko ładnie się wyciąga. Przegródka ze wszystkimi żetonami z HMS'a, karty z dodatku też w jednym miejscu (na nich postaci dodatkowe + karty cech). Miejsce na pionki w oczekiwaniu na 4 dodatkowe żetony (Misjonarz + Marynarz). Warto o tym pamiętać jeśli się chce je dorobić ;)
Spoiler:
EDIT: Dla ciekawostki, taka była początkowa koncepcja ;)
Góra
Spoiler:
Dół
Spoiler:
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: zioombel »

@niwgnip jakie sa koszta takiej wypraski?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

Płyta kartonowo-pianowa 100x70cm 14zł, klej magic 2zł. Jeżeli nie masz maty do cięcia, linijki i noża to odpowiednio +50zł, + 15zł, + 15zł.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ